Sako Quad

veritas
prispievateľ
Príspevky: 288
Registered for: 20 years 7 months

Sako Quad

Príspevok od používateľa veritas »

Rád by som predstavil, v týchto končinách možno trocha raritnú, malokalibrovku Sako Quad model „Range“ 22LR.

Mojím zámerom bolo vlastniť zbraň, ktorá by mala čo najviac zhodné ovládacie prvky ako klasická opakovačka, mala zásobník, nastaviteľnú pažbu, nastaviteľný spúšťový mechanizmus a netrpela klasickými neduhmi typu „dorob si doma“. Zbraň má v prvom rade slúžiť na lacnú tréningovú činnosť a troška aj na poľovné účely na lov škodnej (takže zbrane s hybridnými pažbami „s hmotnosťou 8kg“ išli z kola von).

Po preskúmaní ponuky trhu som sa rozhodoval medzi značkami Anschutz a Sako. Nakoniec som vybral Sako, nakoľko ponúka, v dnešnej dobe, čoraz obľúbenejší systém výmenných hlavní – kalibrov, pri zachovaní ovládacích častí zbrane.
Z ponuky som zvolil model „Range“. Výrobca priamo ponúka možnosť kúpiť ťažkú hlaveň so závitom na ústí, čím mi odpadla často strastiplná cesta tento dávať dorábať puškárovi. Zbraň je v základe osadená nastaviteľným spúšťovým mechanizmom, pričom za príplatok je možnosť voliť aj medzi spúšťou s tzv. francúzskym napináčikom. Ostatné technické parametre zbrane má výrobca na stránke.

Po vybalení zbrane z papierovej krabice (nedokážem pochopiť prečo zbrane v takejto cenovej kategórii výrobca neexpeduje aspoň v nejakom jednoduchom plastovom kufri) bola samozrejme puška rozobraná do „poslednej skrutky“ a všetky diely som odmastil. Spúštový mechanizmus a mechanizmus záveru som premazal vazelínou. Spúšť už z výroby bola nastavená na celkom prijateľné hodnoty, ale pre moje potreby som ju nastavil cca 300gr.

K záveru by som povedal asi toľko – keď s ním prvý raz manipulujete máte pocit ako keby tento chodil po nejakých ložiskách a máte potrebu tieto hneď v závere hľadať. Chod je neskutočne hladký a presný. O nejakých stranových výchylkách alebo zadrhávaní nemôže byť reč. Výrobca odviedol vynikajúcu prácu!

Pažba uvedeného modelu poskytuje nastaviteľnú lícnicu a bodku. Lícnica je nastaviteľná ako výškovo, tak aj stranovo. Bodka výškovo, stranovo a na predĺženie slúži sada výmenných podložiek. Pre zaujímavosť bodka je totožná s modelom TRG, pričom aj rozmery pažby sa tomuto modelu veľkostne a výzorovo podobajú. Pažbu je teda možné plne nastaviť individuálnym potrebám strelca.

Do pažby som urobil pillar bedding. Samotné pillare – stĺpiky som nechal vyrobiť z vyskopevnostnej ocele s presnosťou uloženia skrutiek na 0,2mm. Postačuje. Samotný bedding spracovany pomocou epoxidu Dewcon. Celý systém železa s pažbou dotiahnutý momentovým kľúčom na predpísanú hodnotu.

Puzdro záveru má klasickú 11mm drážku, ja som ale na túto nasadil picatiny lištu s 20 MOA sklonom. Krúžky na puškohľad sú klasické Leupoldy. Puškoľad som zvolil športový model Meopta 4-16x44.
Na prednú časť pažby som zospodu namontoval krátku picatiny lištu slúžiacu na uchytenie dvojnožky. Túto prehadzujem z mojej druhej – „veľkej“ - zbrane.

Na boku pažby vpredu výrobca umiestil lištu, na ktorú je možné umiestniť predné pútko na remeň, zbraň je teda možné v prípade potreby nosiť na boku a mať ju tak vo výbornej streleckej pohotovosti.

Ústie hlavne som osadil jednoduchým kompenzátorom. Ako je vo všeobecnosti známe malokalibrovka takéto zariadenie, vzhľadom k spätnému rázu, nepotrebuje. Ale po osadení kompenzátora je spätný ráz v podstate nulový.

Na zbrani som ešte vymenil ovládaciu páku záveru. Originál sa mi zdal malý. Uzamykanie záveru je teraz možné prevádzať v podstate dvoma prstami, resp. pri rýchlom prebití, je toto oveľa pohodlnejšie.

Celkové remeselné spracovanie zbrane je vynikajúce, nikde žiadne otreby, stopy po nástrojoch a pod. Povrchová úprava brynýrovaním je vyhotovená skvelo - krásny hlboký čierny bryných na všetkých plochách.

K samotnej presnosti zbrane by som uviedol iba taký príklad: používam klasické sypané Lapue a keď už ma nebaví strielať do terča, bavím sa odsteľovaním halúzok náletových krovín na 50m.... A ono sa to dá!!!
Prílohy
IMG_20160426_112231.jpg
IMG_20160426_112242.jpg
IMG_20160426_112140.jpg
IMG_20160426_112154.jpg
IMG_20160426_112215.jpg
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Paradny kusok, zavidim. 8)
Používateľov profilový obrázok
Adrian
častý prispievateľ
Príspevky: 808
Registered for: 10 years 11 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Adrian »

Tiez sa pozeram na tie fotky. Pazba je super, verim, ze aj vysledky v terci budu OK. Urcite by sa to dalo krasne vyuzit na sutaziach. :)
Používateľov profilový obrázok
HADES
prispievateľ
Príspevky: 154
Registered for: 10 years 10 months

Príspevok od používateľa HADES »

:shock: Super.. fakt ostáva len tichá závisť
Používateľov profilový obrázok
Adrian
častý prispievateľ
Príspevky: 808
Registered for: 10 years 11 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Adrian »

Cauko. Aku tuto pusku hodnotis s odstupom casu?
Spokojnost?
veritas
prispievateľ
Príspevky: 288
Registered for: 20 years 7 months

Príspevok od používateľa veritas »

No zhodnotil by som to asi takto. Zbraň jej popic..i návyková. Štandard s ňou strielam na 100m a neprestáva má prekvapovať. Zatiaľ som vyskusal 8 druhov streliva, nesedí jej federal ale sypacky lapua ( kde ich zohnať?) a rws špeciál match sú excelentné. Cca 2cm opisanej kruznice na 50m 10-ranne položky je štandard. Dá sa aj lepšie ale nemám tendenciu sa naháňať za super rozptylom. Zbraň slúži na zábavnú streľbu a na tréning rýchlej streľby s premierovanim na viac tercov. Zadrky žiadne.

Čo konkrétne by ťa zaujímalo?
Používateľov profilový obrázok
Adrian
častý prispievateľ
Príspevky: 808
Registered for: 10 years 11 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Adrian »

Presne to, co si napisal. Ci su nejake zadrzky a hlavne, ci si spokojny. Zbran vyzera byt vyborna a som rad, ze sa osvedcila. :)
veritas
prispievateľ
Príspevky: 288
Registered for: 20 years 7 months

Príspevok od používateľa veritas »

len tak pre zaujimavost, test strelby rozneho druhu streliva, vonku nejakych -6C, takze nie zrovna idelane podmienky, strielane 10-ranne polozky v sede s dvojnozkou bez zadnej opory
Prílohy
IMG_20170120_113922.jpg
Používateľov profilový obrázok
fotograf
častý prispievateľ
Príspevky: 800
Registered for: 9 years 3 months

Príspevok od používateľa fotograf »

Vzdialenosť terča?
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Das okrem vzdialenosti aj popis k jednotlivym tercom?
veritas
prispievateľ
Príspevky: 288
Registered for: 20 years 7 months

Príspevok od používateľa veritas »

jasnacka. vzd: 50m, naboje zhora dole: RWS R50, RWS Semi auto, RWS Special Match, Federal (neviem co, zobral som to najlacnejsie co mali, chcel som na porovnavku s lacnym strelivom)
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Vdaka za info. terc s RWS Special Match vyzera akoby si ani ziadnu skupinku nemal. Nemohlo tam prist k nejakym streleckym chybam? Fakt je to dost.. no hadik hotovy.
veritas
prispievateľ
Príspevky: 288
Registered for: 20 years 7 months

Príspevok od používateľa veritas »

naschval som dal taku skupinu tercov aby som hmatatelne videl co tej puske chutna a co nie. Pri tom "hadikovi" to je ale sposobene kolisanim rychlosti strely nie streleckou chybou. Test chcem zopakovat este na jar ked bude aspon cca 15C, mozno sa vtedy tie naboje prebudia...
Napísať odpoveď

Návrat na "Športové zbrane"