PORADTE

vladis851
občasný prispievateľ
Príspevky: 22
Registered for: 8 years 2 months

PORADTE

Príspevok od používateľa vladis851 »

Zdravim strelci :)
Mal by som na vas zopar otazok..
Premyslam o kupe samopalu vz 58, popripade niecoho ineho.... a napada mi zopar zakladnych otazok
som "hobby" strelec...

1. do akej kategorie zbrani sa radi napr vz 58? potrebujem iba NP a ZP?
2. mam rozpocet okolo 1000 eur.. skor 58, alebo nejaku variaciu AR 15?? i ked neviem ci za 1000 zozeniem AR15...


Bol by som rad, keby ma viete niecim inspirovat, popripade sa podelit o skusenosti.. Dakujem :)
Zlomizub
častý prispievateľ
Príspevky: 878
Registered for: 10 years 6 months

Príspevok od používateľa Zlomizub »

Polozil si tak obsirnu otazku ze ...
Na zaciatok odporucam precitat napr. temu vz58 ...
Steff
častý prispievateľ
Príspevky: 624
Registered for: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa Steff »

Aspoň na 1) ti odpoviem.
Potrebuješ NP, je to zbraň kategórie B

f) samonabíjacia palná zbraň, ktorá bola konštrukčne odvodená alebo upravená zo samočinnej zbrane
Používateľov profilový obrázok
Greenman
občasný prispievateľ
Príspevky: 53
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa Greenman »

voľba zbrane záleží od viacerých faktorov ... už sa to tu na webfore v rôznych príspevkoch riešilo x-krát
...ak chceš zbraň vyslovene na hobby streľbu tak 58-čka ktorá sa predáva v cenách 350-400€ ( v základe) sa do tvojho rozpočtu úplne v pohode vojde ...a je už potom len na tebe či tých zvyšných 600€ vrazíš do rôznych doplnkov alebo kúpiš 1-2 bedne munície do zásoby (0.24 +€ /ks) ... vz.58 inak fajn zbraň ..
ak nekúpiš nejaký šrot čo prežil 999 vojakov ZVS :D ...AR-ku do 1000euri by som osobne asi neriešil
ALE ...a teraz budem písať z vlastnej skúsenosti zbraň na hobby streľbu by mala svojho majiteľa na strelnici vyslovene baviť a tešiť a je jedno či to bude 58-čka alebo protilietadlový guľomet :D .
... neviem či si už mal možnosť strieľať z 58-čky alebo nejakej .223-ky ak nie tak odporúčam ak máš možnosť zájdi si na nejakú strelnicu kde sa dajú požičať rôzne zbrane (alebo s ochotným kamošom čo ti zbrane požičia) a skús si pár krát vystreliť zo zbraní rôznych kalibrov ...
streľba z 58-čky, AR-ky a (možno aj) "niečoho iného "sa nedá porovnať každá zbraň je trochu iná
nakoniec možno prídeš na to že 58-čka ani AR-ka nie sú úplne to pravé ...a vyberieš si niečo úplne iné ...
ak chceš nejakú vyslovene vojenskú zbraň tak by som ešte pouvažoval nad AK-74 5.45x39 streľba príjemná osobne ju mám na strelnici radšej ak 58-čku ...
...čiže späť na začiatok je tu x-faktorov ktoré si musíš zvážiť sám a podľa toho sa rozhodnúť
Steff
častý prispievateľ
Príspevky: 624
Registered for: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa Steff »

Ďalšia vec je, že nie na každej strelnici sa dá strieľať z vz58 strelivo vz43 so zelezným jadrom.
Treba potom kupovať drahšie redukovane.
Používateľov profilový obrázok
fotograf
častý prispievateľ
Príspevky: 800
Registered for: 9 years 3 months

Príspevok od používateľa fotograf »

Ešte (pre istotu) doplním, čo napísal Steff:
Vz. 58, čo sa dá v súčasnosti bežne kúpiť, je semi-auto, čiže upravená na streľbu jednotlivými ranami. To len aby si nemal predstavu, že bude strieľať dávkami ako tie samopaly, čo sme s nimi kedysi strieľali na ZVS. Na takú zbraň by si potreboval ministerskú výnimku, lebo ide o kategóriu A. S tým sa však radšej nezaoberaj.
Postupuj podľa odporúčaní Greenmana a nemáš čo pokaziť.
vladis851
občasný prispievateľ
Príspevky: 22
Registered for: 8 years 2 months

Príspevok od používateľa vladis851 »

Chlapi dik za rady.. :) osobne som zvazoval aj AK 74, ale tie naboje 5.45 mi pripadaju take... male.. alebo ako to povedat.. oproti tomu 7.62... ci je to iba moj "pohlad laika"? :)
Používateľov profilový obrázok
fotograf
častý prispievateľ
Príspevky: 800
Registered for: 9 years 3 months

Príspevok od používateľa fotograf »

Len podľa kalibru sa to nedá hodnotiť.
Určite choď radšej na strelnicu a vyskúšaj si viacero zbraní.
A nezabudni, že na dlhú zbraň potrebuješ ZP skupiny E (na základe členstva v športovom streleckom klube). :idea:
Používateľov profilový obrázok
slavmiro
častý prispievateľ
Príspevky: 572
Registered for: 8 years 10 months

Príspevok od používateľa slavmiro »

+platne psychotesty. Chcem verit ze autor otazky je uprimny a len silne neznaly. Inac by to mohol byt aj novinarsky hoax, phishing v streleckej komunite, ako sa "cez web dostat k samopalu". :roll:
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

Ja by som dotazovatelovi odporucil nainstalovat si Call of Duty a pockat kym nebude mat 21r
inspiring_boyd

Príspevok od používateľa inspiring_boyd »

Alebo preštudovať fórum je to tu rozoberané/radené minimálne v troch vláknach.....
vladis851
občasný prispievateľ
Príspevky: 22
Registered for: 8 years 2 months

Príspevok od používateľa vladis851 »

Pani... bez obav.. som drzitelom ZP skupiny A, viem ze treba "E".. clenstvo, aj "E"cko mam uz dlhsie, avsak som sa nedostal este nejakym sposobom k tomu, aby som to riesil.. taktiez mam uz davno za sebou 21. rok zivota ;) ale rad by som sa vratil do cias, kedy by som na tento vek cakal.. Vlastnim Glock 19 a XDM 9... ale dik za rady
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

vieš, keď oblažíš fórum otázkou, či budeš potrebovať na nákup Sa58 nákupné povolenie- tak sa nečuduj, že ľudia pochybujú o tvojom veku a spôsobilosti :wink:
Používateľov profilový obrázok
Greenman
občasný prispievateľ
Príspevky: 53
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa Greenman »

čo sa týka nábojov tak aj to už sa to už sa tu riešilo viackrát...
7.62 si získal nehynúcu slávu práve vďaka zbraniam ako AK-47 alebo SKS no a v našich končinách vďaka
Sa vz.58 .
...myslím že 5.45 je na dnešné podmienky jeho dôstojný (ruský) nástupca ...no v našich končinách nie veľmi rozšírený ..prestrieľal sa vojnou v afganistane, čečensku atď...aktuálne frčí aj na ukrajine
ono oba náboje sú vojenské teda boli primárne vyvinuté na ničenie živej sily protivníka ... nemusíš sa báť na podmienky našich strelníc sú v pohode oba ... ak budeš riešiť vyslovene tú hobby streľbu tak ani ten cenový rozdiel nie je taký dramatický
Ako som už písal streľba z AK-74 je taká pohodovejšia zbraň sa celkovo správa pokojnejšie ako sa. vz.58
... ak chceš ale zbraň na " tretiu svetovú " alebo na " keby sa niečo pokakalo" tak ja osobne by som stále volil vz.58
vladis851
občasný prispievateľ
Príspevky: 22
Registered for: 8 years 2 months

Príspevok od používateľa vladis851 »

Peterson... otazka neznela, ci potrebujem NP, ale ci potrebujem IBA NP a ZP.. treba lepsie citat otazku... A prepac, nakolko som momentalne dlho bol v zahranici a ver, ze kdekolvek inde (vynimajuc CR, Madarsko a mozno Polsko) ti nestaci iba NP a ZP prislusnej kategorie, tak som chcel vyzistit, ako je to u nas....
Napísať odpoveď

Návrat na "Športové zbrane"