Sa. vz.26

R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

Vanto: zožeň si L7A1 ( možno ich bude mať grand power ) , sú +p+ a ak bude blbnúť ďalej tak je niekde problém. Mne vz.26 blbol aj v 7,62, vždy s mosadznou nábojnicou, s oceľákmi nebol problém, po zakrátení pružiny o 4cm žere všetko spoľahlivo. s lugrom ale môže byť problém celkovo, vidím to na odľahčenie záveru puškárom alebo začať prebíjať, ťažkú strelu a dobre podsypať.
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Dátum registrácie: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Skusim to este s tokarevmi, lebo zatial som to skusal iba pri lugrovej hlavni, ze ci vlastne zbrane je OK a uvidim.
cubitko
častý prispievateľ
Príspevky: 1270
Dátum registrácie: 13 years 5 months

Príspevok od používateľa cubitko »

Tiez nieje problem kupit do konverzie Vz 26 naboje 9x19 OPEN. Tie su laborovane tak, aby pri strelbe z kratkej dosahovali faktor 160, oproti standardnemu faktoru 125-135.

Kupit sa daju napriklad odtialto http://www.alsapro.cz/naboj-9mm-luger-open.php za dobru cenu.

R: praveze pri prebijani treba ist opacnou cestou, lahku strelu a dobre podsypat. Pri vypocte energie sa rychlost umocnuje, hmotnost nie.
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

S rýchlosťou na druhú máš samozrejme pravdu. Vzhľadom k dostupnosti komponentov by som laboroval 147gr ťažkú strelu od aresa, podsypanú trebárz no7. z QL lezie pri dĺžke náboja 30mm (čo by nemal byť problém vzhľadom k použitým zásobníkom) a navážke 7,5gr 422m/s 836J 43kPSI čo je o 7kPSI menej než dávajú spomínané hirtenbergre. Pri tej úsťovke je zaručené že sa ares nestrhne. Ak rátam s 124 gr celoplášťom ten istý tlak 8,1gr No7, 460m/s 848J. Tormentačný tlak u lugra je cca 48kPSI.
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Dátum registrácie: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Ja tam mam na hlavni taky zosilnovac tlaku na hlavni prave koli obtahovaniu, tak som myslel, ze to bude plnit svoju funkciu s beznym strelivom.
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Dátum registrácie: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Skusal som to nasucho aky je rozdiel pri TT hlavni a lugrovej, zda sa, ze pri lugrovej hlavni zapadne obtahovacia paka trochu nizsie ako pri TT hlavni a brani zaveru pohybu vzad drhnutim od vyrez v tele zbrane. Tym padom kladie vysoky odpor a nevladze to obtiahnut. Skusim to nejako podlozit pripadne pribrusit a skusim ci to pomoze.
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Dátum registrácie: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Ono to celkovo riesenie mi pripada, ze to je nejaky kvazi uzamykanie zaveru, aj ked s vsade pise, ze je to dynamicky zaver. Pretoze ten vyrez kladie odpor a zaver sa pohne dozadu az po jehoi prekonani. Podla toho nie je to len o prekonani odporu pruzine. Vie niekto o tom nieco viac, pripadne ci je moja domienka spravna? Alebo mam len blby kus?
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Dátum registrácie: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Je to tzv. protiodrazová poistka (a tuším aj patentovaná na ktoromsi z predchádzajúcich čs samopalov - konštrukcia F. Myška - J. Kratochvíl). Má zabrániť obtiahnutiu a výstrelu v prípade pádu zbrane alebo zoskoku z výšky (doskok parašutistu, zoskok z auta či tanku). Naťahovacia páka je "zapadnutá" cca 2mm v púzdre záveru a pri naťahovaní sa musí páka najprv naddvihnúť nahor, aby vyšla z vybrania, až potom sa dá stiahnúť dozadu. Mnoho ľudí si to ani neuvedomí, lebo pri naťahovaní podvedome dvíha ruku nad púzdro záveru - je to prakticky automatická činnosť.
Naposledy upravil/-a Igrlik v 14 Okt 2013, 12:19, upravené celkom 1 krát.
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Dátum registrácie: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Ide o to ci zlym usporiadanim moze blokovat zaver az tak, ze to nevladze obtiahnut dostatocne?
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Dátum registrácie: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Tipoval by som ÁNO, vzhľadom na to, že spätný náraz Tokareva je podstatne silnejší ako "nežný" Luger. Možno bude treba buď:
1. prebíjať a laborovať Luger na hornej hranici tlaku
alebo
2. pozrieť sa na hĺbku "zapadnutia" páky v prednej polohe, na uhol nábehu na páke a na púzdre, popremýšľať prípadnú zmenu, vziať pilník a dremel a rezbárčiť.
(ad 2. je samozrejme podľa mňa nevratný zásah, takže ak sa niečo pošahá, pumpička pôjde so všetkými poctami na stenu a kúpi sa ďalšia...) :P
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Dátum registrácie: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Ok dik za info, ja to skusim na skusku niecim podlozit aby to nezapadalo tak hlboko a uvidim ci to spravi nejaky rozdiel, lebo v sile pruziny to urcite uz nie je.
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Dátum registrácie: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Naťahovacia páčka je na závorníku odpružená (nejakým spôsobom - neviem ako, trebalo by sa na to pozrieť bližšie :wink: ) tak, aby bola sťahovaná "nadol" - dovnútra zbrane. Možno by stačilo zoslabiť tento ťah a Luger by to natiahol... vlastne by sa "zoslabila" protiodrazová poistka. :?:
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Dátum registrácie: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Jasne ok skusim sa nato pozriet pripadne to zanesiem puskarovi, vdaka.
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Dátum registrácie: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

vanto napísal:Ide o to ci zlym usporiadanim moze blokovat zaver az tak, ze to nevladze obtiahnut dostatocne?
Tak som sa chvíľu venoval skúmaniu protiodrazovej poistky a jej fungovaniu spolu s informáciou , ktorú som zachytil kdesi v literatúre o "predzápale"... a vyšlo mi toto:
Naťahovacia páka je zapadnutá a zaistená protiodrazovou poistkou iba v prípade, kedy je komora prázdna, nie pri streľbe! :twisted:
Výstrel (vo verzii 7,62x25 Tokarev) prebieha nasledovne:
Natiahneš záver do zadnej polohy, pričom samozrejme páku naddvihneš a tým poistku odblokuješ. Prvý náboj v zásobníku je pred podávačom. Spustíš. Záver ide dopredu, podávač vysunie náboj zo zásobníka a tlačí ho pred sebou. Náboj sa zasúva do komory a vystreďuje sa voči záveru, opiera sa pritom už o prednú stranu vyťahovača. Kužeľová nábojnica kladie stále väčší odpor pri zasúvaní, až prekoná silu pružiny vyťahovača a dno náboja zaskočí pod vyťahovač. Súčasne narazí zápalník na zápalku a dôjde k odpáleniu. Záver sa ešte stále pohybuje dopredu a je niekoľko milimetrov od kľudovej prednej polohy. Spätný tlak plynov na nábojnicu spoločne s trecím odporom v komore zastavia nábojnicu a teda aj záver pred dobehnutím do prednej kľudovej polohy (zhruba milimeter-dva) a protiodrazová poistka NEZAPADNE! Zvyšujúci sa tlak plynov tlačí nábojnicu so záverom dozadu, stláča vratnú pružinu, ozub záveru preskočí za spúšťovú páku a pohyb záveru končí po dorazení opäť v kľudovej polohe, zachytený za spúšťovú páku pripravený na ďalší výstrel.
(ide o režim jednotlivých výstrelov a nekomentoval som činnosť prerušovača a spúšte... to ide iba tak pomimo) :wink:

Takže ak lugerová hlaveň spĺňa podmienku "predzápalu", nie je potrebná žiadna laborácia s pákou. Ak však páka predsa zapadne pri výstrele, spätný náraz ju vyhodí (podľa mňa) len s veľmi malou pravdepodobnosťou. Teda týmto smerom (úpravy páky) cesta asi nevedie...

UPOZORNENIE!Pri podobných experimentoch a skúmaní doma NIKDY nepoužívajte OSTRÉ NÁBOJE!!!
Prílohy
Poloha naťahovacej páky pri závere spustenom na prázdnu komoru - poistka zablokovaná
Poloha naťahovacej páky pri závere spustenom na prázdnu komoru - poistka zablokovaná
Poloha naťahovacej páky v okamihu výstrelu, náboj je v komore (sušilka!) - poistka odblokovaná
Poloha naťahovacej páky v okamihu výstrelu, náboj je v komore (sušilka!) - poistka odblokovaná
Ešte pohľad zboku - prázdna komora...
Ešte pohľad zboku - prázdna komora...
...a náboj v komore
...a náboj v komore
Používateľov profilový obrázok
pitlo
prispievateľ
Príspevky: 311
Dátum registrácie: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa pitlo »

Mám dilemu, neviem sa rozhodnúť či sa SA 26 alebo PPŠ 41. Najlepšie obe ale to by už polovička nezniesla.
Napísať odpoveď

Návrat na "Športové zbrane"