Bedding do drevenej pazby- ako na to???

inspiring_liskov

Bedding do drevenej pazby- ako na to???

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

priznavam ze som v tomto uplny lamer, nemate niekto link alebo dostatok trpezlivosti vysvetlit mi ako spachat epoxidovy bedding na Suhl150 alebo ZKM456 ?? Kupovat hlinikovu pazbu za 10nasobok toho co stala flinta sa mi nechce
inspiring_meitner

Príspevok od používateľa inspiring_meitner »

Ahoj Roman.Ja ho mám na benchrestovej pažbe na haenel 150.
Je to spomenuté aj na českých stránkach myslím na www.benchrest.cz
Moja pažba je z lepenévo dreva a v tejto pažbe mám dva kúžele .Pilla bedding.
inspiring_meitner

Príspevok od používateľa inspiring_meitner »

No našiel som to . Je tam aj foto a ja mám to isté v pažbe no plu ešte závažia.

http://strelectvi.info/cz452/

Bedding


--------------------------------------------------------------------------------

Usazení železa do pažby je velmi důležité. Styk železa a dřeva není příliš stabilní a jelikož se fyzikální vlastnosti železa i dřeva mění s teplotou, vlhkostí i tlakem úplně jinak, je velký problém, že puška nedrží zcela přesně nástřel při výrazných změnách teploty a vlhkosti. Z tohoto důvodu se u zbraní, které si to zaslouží (dosahují vynikající přesnosti) vyplatí zainvestovat a nechat v pažbě udělat takzvaný bedding. Do pažby se namísto, kde prochází upínací šrouby, vyfrézují velké válcové otvory v ose šroubů, do těchto otvorů se epoxidovým lepidlem zalepí přesně vysoustružené válce z duralu, jejichž středem prochází otvor pro šroub a jejichž styčná plocha s pouzdrem závěru pušky je pouzdru naprosto přesně tvarově přizpůsobená. Tyto válcové sloupky "pillary" se nechaji mírně přečnívat nad dřevo, aby železo (pouzdro závěru) leželo pouze na těchto sloupcích a dřeva pažby se vůbec nedotýkalo. Usazení těchto sloupků do pažby je potřeba dělat zcela individuálně, pro každou zbraň, jelikož se musí umístit přesně tak, jak to vyžaduje dané železo, aby byla hlaveň přesně uprostřed předpažbí (v usazení hlavně do pouzdra závěru mohou být výrazné rozdíly, hlavně mohou být chybně usazeny pod mírným úhlem, což nikterak nevadí přesnosti střelby, ale znepříjemní to použití pažby s beddingem, vytvořeným pro jiné železo. Takto usazené "zelezo" v pažbe pracuje mnohem méně, takže změny teploty nepůsobí problémy. Navíc je možno utáhnout šrouby podstatně více, takže se nepovolují. Dokonce někteří střelci laborují s utažením šroubů a snaží se najít ideální momenty utažení, při kterých bude jejich puška střílet nejlépe - to je ale již více alchymie, než věda. Bedding jsem nechal na své pušce udělat v roce 2009 u uznávaného experta Standy Vreštiaka a mohu jej tedy z vlastní zkušenosti doporučit - přesnost pušky zůstala minimálně stejná - né li o trochu lepší, ale s beddingem se puška chová naprosto spolehlivě - tedy v jakémkoli počasí drží nastřelení velmi přesně a seskupení zásahů vlivem změn teploty nikam necestují.
Používateľov profilový obrázok
rado74
častý prispievateľ
Príspevky: 522
Dátum registrácie: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa rado74 »

lepene drevo a drevo je velky rozdiel lepene je vpodstate laminovane ktore uz nepracuje ,nekruti sa na rozdiel od beznej drevenej pazby aj ked je z tvrdeho dreva.Drevena pazba pracuje stale uz len vplyvom vlhkosti takze aj ked urobis bedding neviem,neviem dolezite ak chces spresnit zbran je aj to aby sa hlaven v ziadnom mieste neopierala o pazbu musi byt volne ulozena aby si popod nu mal sparu.
inspiring_wescoff

Príspevok od používateľa inspiring_wescoff »

ja si myslim, ze ked urobi pillar bedding to bude sediet dobre aj v dreve+ dotiahnut na rovnaky moment zelezo do pazby a je to ...
Používateľov profilový obrázok
rado74
častý prispievateľ
Príspevky: 522
Dátum registrácie: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa rado74 »

treba vyskusat kazdopadne urcite to bude lepsie ako povodne ulozenie
inspiring_meitner

Príspevok od používateľa inspiring_meitner »

Ano je to lepšie no zase rapídny výsledok sa nedá očakávať . Je to stále medzy ušami :D
inspiring_wescoff

Príspevok od používateľa inspiring_wescoff »

zmysel to však má! aj pri 22 lr.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

ja samozrejme viem co je bedding a aj zhruba viem co si od neho slubujem. To ze sa hlaven nema dotykat pazby hadam vie kazdy, kto uz niekedy trosku presnejsiu pusku videl...

O co mi ide v pripade Suhliek je to, ze mam pocit ze originalne ulozenie zeleza moze za trosku vacsi vertikalny rozptyl nez by sa mi pacilo. Prejavilo sa to hlavne po upnuti flinty do nastrelovacej stolice, ucastnici vianocneho blbnutia na SAV-ke vedia ako som nadaval.

Kedze este nie som na 100% stotozneny s tym ze chcem nenavratne zmrsit povodnu pazbu na Suhl-kach, chcem zacat epoxidom, ci by som sa pustil do frezovania a hlinikovych vloziek ukaze cas.

mate niekto prakticke skusenosti s tym epoxidom ??
Používateľov profilový obrázok
rado74
častý prispievateľ
Príspevky: 522
Dátum registrácie: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa rado74 »

cezeta 750 co som mal donedavna bola polozena na epoxide myslim ze to plnilo ucel ale bratia cesi tam dali dva fliaciky epoxidu ako ked nalepis dve vyzuvane zuvacky kurva no do ruk by som im nasral a este za tie odflaknute zbrane pytaju take prachy.Ked to budes robit urob to hned poriadne na hlinik alebo dural a mas pokoj.
inspiring_wescoff

Príspevok od používateľa inspiring_wescoff »

sa possser-iem :D , mozno to aj boli zuvacky :D
inspiring_meitner

Príspevok od používateľa inspiring_meitner »

Treba pripomenúť že moja sulka po 12 rane začne ťahať do prava . Je to síce lem 1-2mm ale na preteku je to veľa.
Používateľov profilový obrázok
TURBIAK
častý prispievateľ
Príspevky: 2007
Dátum registrácie: 16 years 3 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa TURBIAK »

idealne je duralovy ram a do toho urobit este epoxidovy bedding(lozko).. pillary nie su nutne lebo to uz plni duralovy skelet:

Obrázok
eager_chaplygin

Príspevok od používateľa eager_chaplygin »

Roman, ja som prave vcera urobil pillar bedding do laminovanej pazby a taktiez pre Suhl 150.
Postup bol takyto: Asi tri tyzdne som struhal pazbu, medzitym som taktiez tri tyzdne hladal cloveka, ktory bude ochotny vyfrezovat z duralu listu na harrisky a samozrejme duralove stlpiky na bedding. Totho cloveka sa mi podarilo najst aj teraz v piatok na obed. Na pocudovanie v piatok vecer som to mal pripravene.
Samotny postup - duralove stlpiky treba na strane, ktora sa dotyka zeleza zbrusit do oblucika aby presne sadli na zbran. Dlzku stlpikov som urobil presne taku ako mal origi srob pri plnom zatoceni do zeleza. Mne to voslo do zeleza asi 1cm, cize stlpik bol o 1cm kratsi ako srob.
Do pazby som vyvrtal dieru o nieco vacsiu ako bola hrubka stlpikov - z kazdej strany bola medzera asi 2mm, cize diera v pazbe bola o 4mm vacsia ako samotny stlpik.
Pripravene a zbrusene stlpiky som nasroboval do zbrane a utiahol. Okolie stlpikov som natrel silikonovym olejom a taktiez hlavicku srobu, ktora bola v stlpiku - aby sa mi to tam nezlepilo. Do pazby - zadlabu pre zelezo som vlozil dva asi 5mm hrube pliesky, ktore zarucia, ze sa zelezo neulozi na drevo pazby a pri lepeni stlpikov udrzi zelezo v rovine nad drevom. Pripevnene stlpiky na zeleze som natrel epoxi lepidlom a vlozil do zadlabu na pazbe. Zelezo sa usadilo na vlozenych pleskoch a duralove stlpiky sa zacali zalepovat do pazby. V tejto faze som zelezo lepiacou paskou pripevnil o pazbu a nechal to schnut.
Po zaschnuti duralovyhc stlpikov v pazbe som vysroboval zelezo zo stlpikov - z pazby a vybral dva vlozene pomocne pliesky. Doplnil som este epoxi lepidlo, nakolko dost stieklo dolu k hlavicke srobu. Teraz viditelne stlpiky vycnievaju nad drevo a cele zelezo je ulozene iba na dvoch bodoch.
Dufam, ze som to napisal zrozumitelne, fotodokumentaciu som pri praci nerobil :-)
Používateľov profilový obrázok
TURBIAK
častý prispievateľ
Príspevky: 2007
Dátum registrácie: 16 years 3 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa TURBIAK »

profi Pillar Bedding :
http://www.6mmbr.com/pillarbedding.html
Oňarb: to co si robil bolo zbytocne, puzdro zaveru ti drzi na dvoch bodoch,a tie medzi sebou veselo kmitaju lebo mas medzi tymy dvoma bodmi iba lamino, epoxidove lepidlo je kravina, potrebujes orig, zmes, a ta je bud husta ( vrstva beddingu musi byt cca 3-4 mm-pouziva sa to pre DREVENE -lamino pazby ) alebo riedka hmota tam staci tenka vrstva, taky bedding sa moze robit do duralovych lozok , taktiez sa pouziva nato urceny separator, nie silikonovy sprej - ten je prilis riedky, pri normalnom beddingu by ti robilo problem to potom rozpojit, PS : na kolko Nm si to utahoval ?? bezne sa utahuje na 7,3 Nm teda 65 ibs/inch , ak nemas momentovy kluc rovnako ten pseudo bedding nemal zmyslel..
dalej je vhodne zabeddingovat aj prve 2,5-3,5 cm hlavne pred puzdrom uzaveru
Napísať odpoveď

Návrat na "Športové zbrane"