Puška PAR Mk3

duros
častý prispievateľ
Príspevky: 1263
Registered for: 15 years 8 months

Príspevok od používateľa duros »

urcite nikoho neodradzam, len ked ja som vyberal mne nemal kto poradiť ja nepochybujem o kvalite PAR MKIII ako žiadnen problém , určite nie vždy sú naše kúpy racionálne podložené ide o dobrý pocit ten je najdoležitejší tvrdím len , že ospevovanie piestu je niečo absolutne iracionalne , PAR MK III má kopec iných predností v konštrukčnom riešení, piest je dá sa povedať vedlajší v inováciách , ktoré prináša táto generácia pušky.
Max11
prispievateľ
Príspevky: 276
Registered for: 15 years 1 month

Príspevok od používateľa Max11 »

Duros, prave tie ostatne prednosti u znacky PROARMS ma zaujali tak ako som uz naznacil niekde v predoslych prispevkoch.

Vyrobca tvrdi, ze:

+ pouziva nadstandardne prisne tolerancie pri vyrobe,
+ zbran nevyzaduje nastroje pri vacsine zasahov,
+ vyrobca udava vysoku zivotnost dolezitych casti
+ je mozne si dat dorobit rozne upravy na zakazku
+ bezkonkurencny design (moj osobny nazor)
+ na vyrobu je pouzita jedna z top hlinikovych zliatin

Zaporom je hlavne to, ze tvrdenia vyrobcu mozu a nemusia byt pravda. V marketingu je castym zvykom produkty nadhodnocovat a zamlcovat negativne fakty.

Ja osobne planujem AR15 vyuzivat univerzalne. To znamena ako hobby nastroj, obcasne na sutaze a hoci nie som paranoik tak okrajovo myslim aj na moznost situacie WTSHTF. A prave pri tej poslednej moznosti je dobre vediet, ze zbran je spolahliva a "menej narocna" na udrzbu v pripade, ze nebude dlhodobo po ruke sada na cistenie a mazivo.

Kazdopadne nikdy nic nekupujem bez toho aby som o tom vedel 100% veskerych dostupnych informacii. Taktiez mam zvyk brat veci top kvality aj za cenu niekolko nasobne dlhsieho setrenia penazi. I ked top kvalita z mojich skusenosti zasadne nemusi znamenat aj top ceny. Dalsie pravidlo a mozno najdolezitejsie je, ze sa snazim byt VZDY neutralny voci nazorom stada. Kupujem vec pre SEBA preto mi moze byt jedno, "co sa o nej hovori" a ze "vsetci ostatni" si kupuju prave tu "druhu moznost" (prikladom je napriklad aj problematika piston vs. DI alebo EOTech vs. Aimpoint).
Zatial sa mi podarilo vzdy vybrat spravne bez toho aby som mal nutkanie danu vec nahradit inou. Takze pevne dufam, ze to tak ostane aj v tomto pripade vyberu spravnej AR15 :wink:
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Max tak len setri.
MKIII nema na slovensku mozno nikto, na druhej strane ved na co prave ju?
Ja mam za 800E Norinco a ver mi, ze vydrzi podobne zaobchadzanie ako spickovo predrazena MKIII.
Ano je robena s vacsimi volami ano nema piest, ano nema taku peknu povrchovku, ano nema take spickove papierove parametre materialov, ale svoj ucel splni na jednotku.
Take dristy ako si napisal predpokladam, zo strany vyrobcu " zbran nevyzaduje nastroje pri vacsine zasahov" to je proste AR15 platformou a nie benefitom ceskej MKIII atd.

Ako vzdy tvoje peniaze, tvoje rozhodnutie.
Niekedy sa mi mozes prihovorit na sutazi a mozeme si porovnat, nielen zbrane ale i vysledkovu listinu :-)
A WTSHTF zabudni, vtedy budes mat zbran pekne ulozenu u policie, pokial este bude fungovat aparat ;-)
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

To Max : to su vsetko klasicke nicnehovoriace marketingove keci ktore by ma skor odradili.

+ pouziva nadstandardne prisne tolerancie pri vyrobe - to dnes pise kazdy aj NORINCO
+ zbran nevyzaduje nastroje pri vacsine zasahov - kazdej AR 15 staci na bezne rozobratie 1 naboj - keci o jej zlozitosti su famy zivene ludmi co vela poculi ale v zivote ju v ruke nedrzali...
+ vyrobca udava vysoku zivotnost dolezitych casti - ktory vyrobca to neudava??? Cim, akym testom vyrobca toto tvrdenie podlozil ??
+ je mozne si dat dorobit rozne upravy na zakazku - u ktorej zbrane to neni mozne? Na AR 15 je obrovske mnozstvo prislusenstva ktore si tam nahodis sam, samozrejme pokial nenarazis na metricky zavit...
+ bezkonkurencny design (moj osobny nazor) - Ja tam teda nic bezkonkurencne nevidim, skor zlepeny design zopar US ladicskych firiem co si kazdy vygoogli na nete.
+ na vyrobu je pouzita jedna z top hlinikovych zliatin - tu vyrobca asi pozabudol dodat, ze je to presne taka ista ako ta co sa pouziva na raketoplanoch...

Doporucujem necitat tieto chvalospevy - resp. overit si ich pravdivost lebo vecsinou je potom clovek sklamany... Za tu cenu si treba kupit nieco od renomovanych vyrobcov a ne stravit zvysok zivota odstranovanim "drobnych nedostatkov"...
Max11
prispievateľ
Príspevky: 276
Registered for: 15 years 1 month

Príspevok od používateľa Max11 »

Chlapi vsak vy mi v podstate pisete to iste co som svojim prispevkom myslel aj ja :lol:

PAR Mk3 nie je moja definitivna volba, len model, ktory ma zaujal odvaznymi trdeniami vyrobcu a parametrami, co som vyssie uviedol, ktore ako som pisal NEMUSIA BYT PRAVDA a zaroven by som si pred kupou ZISTIL za kazdu cenu aka je pravda. To znamena, ze by som bol ochotny aj vycestovat aby som ju nazivo videl/drzal a hlavne pocul skusenosti nejakeho majitela. (samozrejme takeho, ktory ju nema cely rok nalestenu v trezore) Verim, ze napriklad v Cesku 1-2 majitelia urcite su, ktori by boli ochotni mi poskytnut info.
A z toho co som napisal vyplyva zaroven aj to, ze akonahle by som si nebol isty komplexnostou a pravdivostou informacii o konkretnom modeli (tzn. keby som nemal moznost tieto informacie ziskat) tak by som dal od neho ruky prec a zaujimal by som sa o nieco, v com mam vacsiu istotu.
duros
častý prispievateľ
Príspevky: 1263
Registered for: 15 years 8 months

Príspevok od používateľa duros »

Ja si nemyslim ze ta ta flinta sklame , to isto nie! Bude mat svoje specifika pri prebijani municie ale to ma kazda flinta a lisi sa kus od kusu. Len ze za to vydrbes 2000eur a este nemasspust, optiku montaz na opitku, predpazbie ta srat nemusi bo to je tam nestandardne, kolimator, dvojnozka, matrice , nabojnice a vsetky tie serepeticky k tomu, pazba pistolova rukovat. Hovorim podla seba vydrbal som 1600eur za flintu s ktorou sa malo dat postavit hned na stage po nahodeni optiky, a ja neviem ale vdlajsie naklady boli este asi 1500 dalsich a to som si este nevystrelil. Treba ratat ze to nebude konecna investicia, a pokial si uz rozhodnuty, skus zvazit dlzku hlavne twist typ komory tak aby si vedel tu pusku pouzit aj na ipsc aj na mierenku aj na nejaku DPSku, ked uz to bude stat tie prachy aby si to mohol pouzit univerzalne, ja viem ze univeralnost zabija ucelnost na konkretnu disciplinu ....ale fakty:

Toto plati prakticky pre kazdu pusku typu AR15

Ipsc sutaze:
SGS zvolen level III tak max 100m
Hodonice CNC max 180m
Debrecen max 50m

na to vsetko staci kosa v kategorii standard

ale co je ovela zaujimavejsie su sutaze APSS

Tam mas niekolko krat do roka. DPS do 500m
Lipovnik do 300m
Devicany aj 700m

Preto ak nechces flintu susit doma ale chces si strelit. Sutaz odporucam 18" hlaven twist 1:8 co ti umozni strielat strely vsetky tazke do 77gr s ktorymi sa da naboj spravit do zasobniku. Netreba tak nadupavat naboje ako pri 16" hlavni mas lepsiu ustovu rychlost, s 18palcovou hlavnou sa este ako tak budes vedet hybat na parkure IPSC, a v madarsku s nou uz mozes udierat pomaly do tercov:)).
Používateľov profilový obrázok
onevan
prispievateľ
Príspevky: 276
Registered for: 14 years 8 months

Príspevok od používateľa onevan »

Můj kamarád (pohrdá mojí kosou) si pořídil PAKku. Pak následovala střelnice. Každej 2 náboj se seknul, Vyskoušel Barnauly, Topshoty, Selliery atd. Nic z toho nefungovalo. Tak to vrátil na doladění nebo opravu nebo .... cokoliv. Pak jí vyzkoušel podruhý a pořád to samý. Mám uložený jeho zoufalý smsky. Vrátil to a prodejce poslal ten jeho kus i ostatní 4 kusy zpět výrobci. Teď řeší jinej model. Takže konkrétně jeho kus vypadal hezky ale nefungoval oproti 50 let starý Sa58 se zásobníkem za 100,- Kč kterej neměl ani jednu závadu za 10000 ran.
duros
častý prispievateľ
Príspevky: 1263
Registered for: 15 years 8 months

Príspevok od používateľa duros »

Tak ako ? ešte nikto s touto krasavicou ? Nakoniec to tak vyzerá , že budem museť uznať prednosti piestu.

po absolvovaní pár súťaží kde sa menilo počasie z 25 na 5 stupňov musím potvrdiť fakt , že ak by mi do pušky nefukalo tie sračky z hlavne bola by spolahlivejšia, zaregistroval som dve závady súvisiace s tým že do ústrojenstva záveru idú priamo plyny.

Hlavná výhoda piestu je pri súťažiach na viac dní , nie vždy človek má chuť čistiť ako blázen pokaždej streľbe... jednoznačne pri ppieste nie je tak zasrané ústrojenstvo záverového mechanizmu ako pri DI systéme.

Netreba riešiť typ prachu a množstvo spalin po ňom, čímkoľvek sú náboje naplnené musí to šlapať , teda aspoň si myslím, neskúšal som to osobne s piestom nemám skúsenosť.

Musím uznať že piest je piest a v podstate cena piestu dnes nie je ina ako cena DI pušky, ak by som šiel ešte raz do AR 15 idem do PAR MK III alebo VAR , veľký škoda , že k nám nevozia ruger SR556.
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Duros neblazni.
Moj kver mi slape po nahodeni Jard spuste nadherne a bez zavad.
Cistim tak po 500 ranach, pricom uz nebadam zavady sposobene neodpalenim naboja, lebo Jard tie zapalky nesetri :-)
Trosku viac podsyp, lebo ste urcite na hrane ;-) a bude ti slapat ako 58 vzdy a vsade.
duros
častý prispievateľ
Príspevky: 1263
Registered for: 15 years 8 months

Príspevok od používateľa duros »

Tak podsypat by sa zislo, to je pravda , ja len ze ten piest nie je kravina, ak si clovek vybera novu flintu, ja netvrdim ze to vymenim to isto nie na to nie je dovod, len poopravujem svoj nazor na to ze to ma svoj vyznam ak do pusky nefukaju plyny.

A nakonec sapik to na ipsc isti , zilinska puska bola pre mna prekvapenim, a potvrdenim toho ze najprv sa treba naucit strielat a potom mne moze pomoct AR15, sapik bol uplne v pohode, ta tvoja pazba na nom nemala chybu v spoojeni s kolimatorom STS cmore uplna parada, to nadpazbie co som tu kupil to nizke je fajnove a tej zbrani nechyba nic len este urezat hlaven na kompakt. Takze ci piest ci DI to je nepodstatne , podstatne je to co je medzi zbranou a zemou. A tam mame mnohi este velikanske medzery.
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Piest je urcite vyhoda na to prisli i zudruhovia v 40 rokoch min storocia ;-)
A teraz sa s tym chvalia vsetci vyrobcovia ako keby vymysleli magnet na mosadz, za co by urcite dostali nobelovku od nas strelcov :-)
Stale si stojim za svojim, ze pre rekreacneho strelca rozumej vsetci nasi sportovi strelci s Eckom :roll: je piest zbytocny luxus.
Používateľov profilový obrázok
Johnny
občasný prispievateľ
Príspevky: 82
Registered for: 14 years 11 months

Príspevok od používateľa Johnny »

Myslíte si, že by .22lr adapter v tejto zbrani s 12,5" hlavnou fungoval dobre?
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Treba vyskusat, lebo zavery si PARka robi vlastne a mozu sa lisit od milspec.
Používateľov profilový obrázok
Johnny
občasný prispievateľ
Príspevky: 82
Registered for: 14 years 11 months

Príspevok od používateľa Johnny »

Na stranke Pro Arms je uvedene, ze zbrane funguju s .22lr adapterom, pytam sa hlavne kvoli dlzke hlavne.
Mozno by stacilo nastavit odber plynu na najvacsiu dierku a fungoval by OK.

Teoria....Neviem mozno niekto ma skusenosti.
duros
častý prispievateľ
Príspevky: 1263
Registered for: 15 years 8 months

Príspevok od používateľa duros »

22 lr vyuziva dynamicky zaver, hadam nechces uzamykanu 22 jku odomykanu odberom plynov.

Cmmg adapter mi funguje v cca 12 palci uplne super.. Netreba sa toho obavat.

Inak poznatok po dlhej dobe je ten ze tolerancie, nic extra, skor pri cnc vyrobe je na hambu ze vrch a spodok dost na niektorych parkach vakle, flinta tazka na cumak. Ale stale sa mi velmi paci, a tie nove sportove dlhe predpazbia su naozaj velmi pekne.
Napísať odpoveď

Návrat na "Športové zbrane"