Snipers ... čo iné ?

Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Presna strelba na velke vzdialenosti

Príspevok od používateľa Gunslinger »

LtTT: Ano, co by Ta zaujimalo ?

Marwek77: Na slovensku je viacero strelnic kde sa da do 300m, par strelnic kde sa da do 450m, a na vacsie vzdialenosti sa da strielat v Senici (DPS do 700m, dvakrat do roka na 1000m). Napis odkial si a co presne by si chcel strielat ?


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
LtTT
prispievateľ
Príspevky: 241
Registered for: 15 years 5 months

Príspevok od používateľa LtTT »

Nooo tak je okrem DPSky v SR aj nejaka ina civilna strelnica kde sa da strielat nad 300m ??? (legalne samozrejme) ? Mam .308Win ... prebijam laupa strely od 150gr po 185 gr s prachom VV N150. Pozeral som rozne navazky na internete (ci uz odporucane alebo aj "testovane") rozne som aj yvskusal ale stale hladam nejaku optimalnu. Zaujimali by ma skusenosti ludi z tejto oblasti. Taktiez vietor ako druhy faktor :D co zmari aj ten najlepsi zamysel strelca ...
Nepotrebujem tu citaty z FM23-10 alebo knih o sniperoch ... to si viem najst aj sam ... skor ma zaujimaju Vase realne skusenosti "v obore" pani.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Marwek77: Ak si z 'vychodu' skus kontaktovat nick TURBIAK, pozna tam par strelnic kde sa da strielat aj dalej. S 858ou ale velku presnost necakaj, a 300m je asi limit na relativne presnu strelbu (rozumej pocitany kruh terca), najdu sa sice aj chvalenkari ktori (bez svedkov) strielaju s 58ckami fantasticke polozky, len maju zvycajne trochu problem zopakovat to v reale. Pri 58/858 sa ale niekedy da narazit aj na relativne presnu hlaven - aku velku kruznicu Ti opisuju najvzdialenejsie stredy zasahov nahodne vybranej 10ranovej polozky na 100m?

LtTT: V Martine sa da do 400m, na Turecaku sa da strielat do 500m, ale tam Ta okrem APSS asi nepustia, a kusok za hranicou v Bzenci sa da tiez dost daleko (v ramci sutazi az do 1000m). Inak, ak by si chcel strielat v ramci APSS, pozri web a kontaktne telefony, v nedelu sa na DPS striela 30m-700m (Majstrovstva Slovenska), a ak Ta zaujima presna strelba je to to najlepsie miesto a najlepsi strelci nasiroko nadaleko.

Co sa tyka streliva, napis konkretnu zbran, snad sa tu najde niekto kto ma nieco podobneho. Ale 150-185gr je dost velky rozsah, aky mas twist ked zvlada aj 150 aj 185 ? Inak, ja tiez prebijam 308mu s N150kou a strelami od 155 do 175gr (Sierra Matchking a Berger VLD), ale navazku presne na svoju zbran nikde nenajdes a musis si ju najst len praxou. Aj strelci s identickymi zbranami casto pouzivaju odlisne navazky alebo OAL prave kvoli tomu ze kazda zbran je ina.

Mala rada: najprv vyber prach (N150 alebo N140 su dobre 'vseobecne' volby), zvol strelu (podla twistu, a podla moznosti co najtazsiu alebo co najvyssim BC kvoli vetru), najdi si dobru OAL podla Tvojej konkretnej komory, a potom sa hraj s navazkami (najprv staci v cca 0.5gr rozostupoch od najnizsich vyssie, cize napr. zacnes na 39.5, 40.0, atd., pricom sleduj tlaky a presnost), kym nenajdes oblast kde je zbran najpresnejsia (napr. ak medzi 42.5 a 43.0, potom skus aj 42.6, 42.7, 42.9 a skor ci neskor najdes tu idealnu). Robit to v 0.1gr rozostupoch je zbytocnost (ak nestrielas benchrest). Pozor, aj mala odchylka v OAL alebo napr. vymena zapaliek za iny druh (niekedy dokonca aj ina varka toho isteho typu) Ti moze spravit znacnu zmenu (k horsiemu alebo aj lepsiemu). Uplnym zakladom presnosti streliva je dokladnost (dobre vybavenie a neustale meranie) a konzistentnost (vsetkych komponentov a procesov).



Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
LtTT
prispievateľ
Príspevky: 241
Registered for: 15 years 5 months

Príspevok od používateľa LtTT »

Gunsliger:

Noo tak v MT na objekte 400 tazko kamo, tam od budy vytlacis bezpecne maximum 285m (strielam tam tak to viem) a ten Bzenec to bude asi ta ista zalezitost ako DPSka ...cize dostanes sa tam len v ramci sutaze .. a na sutazi trenovat ..ci skusat laboracie ..to mi pripada dost divne ..hlavne sa to neda ... ked mas na 700m 3 + 3 rany ... ked ani netusis kolko mas dat korekciu na laborovane naboje ....(naposledy som skusal tabulku po dosadeni mojich udajov cez program balistika a boli to vcelku zcestne udaje )
Strielam Sako TRG 22.

Noo 150 gr som skusal Lock Base .... noo zatial som nemal moc casu sa im poriadne pustit na zubok

155 gr Lapua Scenar sa mi zdaju vcelku zaujimovou variantou pri anvazke VV N150 43gr a OAL 73 aj ked som si neni isty ci je to to prave orechove. V papieroch Lapua uvadzaju OAL na tieto strely 71 co som skusil .... ale radovo horsi vysledok na 100m ako tie 73.

185 gr Scenar Silver Jacket som skusal asi najviac
tam mam vsak 2 navazky ...
41gr N150 na vzialenosti 100-200m a potom 42gr na 200 a viac ..aj ked ta vacsia navazka sa mi moc nepozdava ...ale neni kde to poriadne preverit.
41g ide na 100 do jedneho miesta a na 200 je tiez stale hlboko pod MOA ale na 300 vyskocila riadne cez MOA ..tak som s nou dalej ani nepokracoval.

Poslednu dobu som mal menej casu na experimentovanie ... ale ta 155 gr strela sa mi vcelku pozdava len to chce casu a casu na to aby si kazdu navazku overil ..a sam vies ze je to dost velke spektrum kombinacii.
Noo ten tvoj pisany posun navazky o 02 gr .... v manuale Lapua VV .. je uvadzane ze pri navazkach cez 30gr je rozdiel v 1gr pri prechode na dalsiu navazku ...tak neviem ci ten tvoj odporucany postup o 0,2gr ci 0,1gr je relevantny ... aj ked sam navazujem do zrnka presne.

Nooo vyssia moc da tak na DPSku v nedelu pridem, teda mam to aspon v umylse :roll: .
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

LtTT: Ad Martin - vsetko sa da ked sa chce :wink: Ad Bzenec - myslim ze je to verejna strelnica, ale neviem na aku max vzdialenost pustia cloveka strielat mimo sutaze. Chystam sa tam ale onedlho, potom dam vediet.

Sako TRG22 striela v APSS/DPS viacero strelcov, ak sa v nedelu zastavis, skus s nimi hodit rec. 155gr ma sice dobry BC, ale nema taku odolnost voci vetru ako 185ky (ktore su pre TRG22 vo vseobecnosti asi tou naj volbou). Posun v navazke o 1 cely grain mozno zaciatocnikom staci, ale ked si zoberies ze vo vseobecnosti ta idealna navazka bude pravdepodobne niekde medzi 41 a 44gr a ak by stacilo vyskusat 4 navazky bolo by to az moooooc jednoduche. Benchrestaci (ktory su co sa presnosti tyka este dalej) navysuju po 0.1gr a mne napriklad najlepsie lietaju SMK168cky so 42.5 a SMK175ky s 42.7, ale ja som dost obmedzeny tlakom a keby som strielal obycajnu opakovacku urcite by som siel vyssie.

Rovnako OAL - ak davas 73 tak asi zarazas strelu az do drazok, co je pri niektorych kombinaciach pre presnost velmi dobre a niekedy naopak, vacsina zbrani to ma najradsej tesne pred nimi (ci uz 0.020'' alebo 0.005''), idealne je mat zmeranu komoru (staci aj zadymenou volne ulozenou strelou) a ist podla toho, lebo prilis dlha OAL / zarazanie az do drazok sposobuje nadmerne tlaky. Niektorym zbraniam to sice nevadi, ale z hladiska bezpecnosti to nie je ziadna slava. Ja som kvoli zasobnikom obmedzeny na OAL 71.65, a kvoli tomu som VLDcka ani nezvazoval (tie zvycajne treba az k drazkam), ale ked som ich pred par dnami len tak pre zaujimavost par prebil a vyskusal, bol som (prijemne) prekvapeny, cize naozaj ziadne pravidlo/odporucanie sa neda zovseobecnovat a neplati vzdy a pre kazdeho. :)

Merias si aj ustovu rychlost a odchylky rychlosti ? Balisticka tabulka vypocitana balistickym programom Ti nikdy nebude sediet presne, ale odrazit sa od nej da. Idealne by bolo zistit si presne svoj konkretny BC, ale na to by si musel mat dve chrona a jednym merat pred ustim a druhym 100m daleko. Ak taku moznost nemas, musis len podla realne zistenych udajov (napr. preklikavanie zo 100 na 300) malicko menit BC kym Ti ten balisticky program nezacne ukazovat zodpovedajuce hodnoty, a potom uz aj tie dalsie vypocitane (400m a dalej) zvycajne nebudu daleko od reality. Poznamka: z neznameho dovodu hodnoty vypocitane na 200m sedia velmi zriedkavo, ale pokial Ti sedi 100m vs. 300m, mas aspon aky taky zaklad. S tym uz mozes skusit aj DPS - tam je zvycajne povoleny aj nastrel, cize staci aby si sa dostal na papier (do 500m by si s hore uvedenym sposobom nemal mat problem) a uz budes vediet na com si. 700m je o cosi tazsie, ale zvycajne ostatni strelci robia spotterov/pozorovatelov a povedia Ti kam to ide - v tom piesku okolo/za/nad gongom nastastie zasahy zvycajne vidiet su.

Co sa tyka 'treningu'/'nastrelovania' na sutaziach, robi to vela strelcov vratane mna - bezne ma clovek malokedy moznost strielat take vzdialenosti, cize nic ineho ani nezostava. Ja som vlastne tento rok nezastrielal tusim ani jednu sutaz bez toho ze by som neskusal nieco nove :roll: ked som nasiel idealnu navazku na 168cky rozhodol som sa prejst na 175ky :idea: potom som v lete vymenil puskohlad :? a buduci tyzden aj ten opat menim za iny (tentokrat uz ozaj definitivne :twisted: a zaroven menim aj strely na VLDcka, takze buduci rok to bude prvu polovicu opat len 'nastrelovanie'... oh well... :roll: :lol: 8)

Na druhej strane, ak by clovek niekde v knihe nasiel navod na prebijanie dokonalej strely pre tu ktoru zbran, mal dokonaly balisticky program do ktoreho by len hodil komplet udaje z anemometra (aktualna a spriemerovana sila a smer vetra, tlak, teplota, nadm.vyska, vlhkost vzduchu, atd. atd.), a len naklikal a trafil zakazdym 10nu, tak by to robil kazdy a vsetci vratane uplnych zaciatocnikov by mali (teoreticky) plny pocet bodov :lol: Toto je sice smer akym sa to ubera (vid BORS od Barrettu), realita je ale vzdy trochu ina, skusenosti z praxe teoriou nahradit tak lahko nejde, a tak ako nenajdes dvoch uplne rovnakych ludi nenajdes dve uplne identicke zbrane. Navyse to hladanie co najdokonalejsej kombinacie zabranuje tomu aby sa z toho stala nudna rutina, a APSS/DPS tiez nie je len o presnej strelbe ale aj o ludoch a skusenostiach :wink: :)




Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
LtTT
prispievateľ
Príspevky: 241
Registered for: 15 years 5 months

Príspevok od používateľa LtTT »

Gunslinger: ad Martin : ale toto sa fakt neda :D .... brana je najvyssi bod kde ked chces vzvacsit diaku mozes strielat uz len nepriamu strelbu hornou skupinou uhlov a to zacnem strielat az ked si kupim minomet :D
(PS: aj ked si dobre spominam na nemenovaneho majora na VA LM, ktory vtlkal posluchacom v prvom rocniku na svojich prednaskach ako mozu takto strielat so Sa.vz 58)

Noo pravdupovediac chrono mam este nerozbalene lebo poslednu dobu nemam nejak casu :D ...

na DPS ke som bol v maji tak sa mi zda ked sa strielalo 100-700 ... noo do 525 to bolo OK ale ta 700ka tam uz tabulka nestacila ani nahodou :C ... mal som aj spotera ale ani jenu z prvych 3 ran nezachytil ...sice je tam vsade piesok ale ked sa dari tak sa dari ... 4 ranou uz v sutaznej serii odpozoroval ... bola nizsie ...ale posledne 2 rany nemali sancu zasiahnut ... nevedel som presne odhadnut vietor a chcelo to viac klikov .... :D :D
Na to som narazal, ze 3 + 3 rany niekedy nestacia pri vzdialenosti 700m ked ides podla zlej tabulky a este k tomu prvy krat :D


Noo tie 185 som dostal odporucane ale 155gr strely na 100m sa dost prekvapili kde si myslim ze maju omnoho lepsiu presnost. uvidim ... casom len presne ako si povedal ... len od 41gr-44gr je to dlha cesta na najdenie tej naj navazky nehovoriac o kombinaciach s roznou OAL tak preto by mala help nezaskodila.

Noo a ten Bzenec by som chcel vyuzit na tie Lock Base lebo na kratsie vzdialenosti ziadne extra vykony.... ale udajne dobre letia na vacsie vzdialenosti
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

LtTT: Ak si bol v maji na DPSke, tak sme sa mozno uz videli :wink:

Mhm, 155gr su prekvapivo dobre a napr. SMK155gr Palma je genialna strela (vyborny BC, a jedina povolena strela pre Palma sutaze - 1000yardov s pevnymi mieridlami), spatny raz je tiez velmi prijemny, len na to aby bola presna na vacsie vzdialenosti musis davat vysoke navazky / vysoke tlaky aby si dosiahol vysoke ustove rychlosti, cize pre TRG22 je lepsia ta 185ka, s ktorou sa da robit v sirsom spektre a ktora sa v tom twiste lahsie ustabilizuje a odolnost voci vetru ma lepsiu nez 155.

Byt Tebou neskusam laborovat 155ku na 'kratke' vzdialenosti a 185ku na dlhsie, ale skor skusam hladat kombinaciu pre 185ku ktora je presna blizko aj daleko (o polovicu menej prace :!: A ano, uz len tych navaziek medzi 41 a 44 a kombinacii je tolko ze clovek moze vystrielat presnost hlavne (cca 2,000 ran pre .308mu, potom uz ide presnost hlavne dost dole) nez tu idealnu kombinaciu najde (a potom uz je samozrejme neskoro a moze zacat odznovu :evil:

Idealne by naozaj bolo keby si sa porozpraval s ludmi co strielaju TRG22ky (niektori sice svoje prebijacie recepty strazia ako oko v hlave, ale najdes aj ludi co sa o svoje skusenosti radi podelia), pripadne ina alternativa je naucit sa finsky a precheckovat finske fora... :idea: 8)

Inak, ja som kedysi zvazoval TRG42ku (.338 Lapua Magnum), lenze ta nedokaze dobre stabilizovat 300gr SMKcka (a A.I.cko mi ergonomicky nesedi, Uniqua je skor na benchrest, Steyr/Sigy mi nesedia do ruky, Barrett 98 Bravo s prichodom na trh meska, atd. atd.), navyse vsetko to su len opakovacky a dost drahe zalezitosti, nehovoriac o tom ze u nas .338mu clovek nema moc kde trenovat. Nakoniec som teda dospel k zaveru ze moja dalsia zbran bude Bushmaster/Cobb MCR400 (semi-auto .338Lap s vymennymi hlavnami/kalibrami) kedze RND2000 sa do Europy asi nedostane. Sice MCR400 to bude do Europy tiez chvilu trvat, ale dovtedy aspon snad chytim tych 6 cisiel Lotta aby som nemusel predavat oblicku... :roll: :lol: :lol: :lol:


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
LtTT
prispievateľ
Príspevky: 241
Registered for: 15 years 5 months

Príspevok od používateľa LtTT »

Gunslinger: bol si v nedelu na DPSke ? ... mal som nejake extra pracovne povinnosti takze som to nestihal :C ....
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

LtTT: Ano, bol som, skoda ze si nedosiel, pocasie vyslo super, rano sice bola hmla (taka ze sme mysleli ze vzdialenosti sa budu redukovat o jednu nulu :lol: ale okolo 10tej sa rozjasnilo a bol krasny den. Gulas bol vyborny a kedze doslo malo strelcov (len 17) a strielal sa len Open, aj ked disciplin bolo vela, slo to rychlo. Vietor sa sice o cosi tazsie odhadoval, co robilo trouble hlavne na 700m gong (bola nan len jedna rana, samozrejme vsetko bez nastrelov, a gong trafili len 3ja zo 17tich aj ked naklikavali/prenasali vsetci). Rem700ky (rovnako ako TRG22ky a ostatne .308my) tahali za kratsi koniec, vyhodu mali ako obvykle .338/.300WinMag a aj D. s 6.5-284 zastrielal vyborne.

Vyhral Chytil (ako sa dalo cakat) a zo slovakov (cize aj Majstrom SK) sa stal I.H. (ako sa tiez dalo cakat :lol:


Gunslinger
Naposledy upravil/-a Gunslinger v 14 Dec 2008, 21:11, upravené celkom 1 krát.
inspiring_euclid

Príspevok od používateľa inspiring_euclid »

Ahojte chcel by som sa opýtať ako ste začínali keď ste začali strelbou na väčšie vzdialenosti ja len začínam ale baví ma to a urobil som to tak že som si na vzduchovku primontoval puškohľad a tak strielam moje maxinum na stred je 20 m je to málo ? veľa? no skrátka nejaké rady
ďakujem
tenorista
prispievateľ
Príspevky: 411
Registered for: 15 years 3 months

Príspevok od používateľa tenorista »

tak to si spravil obrovskú chybu,keby si si kúpil podbrusenú montáž (asi tak 20 MOA) tak si mohol strielať už aj 50 m
Používateľov profilový obrázok
LtTT
prispievateľ
Príspevky: 241
Registered for: 15 years 5 months

Príspevok od používateľa LtTT »

Hmm ....terminy pre apss na Lipovniku pre rok 2009
9.3., 20.4., 18.5., 21.9.
teda aspon podla mojho serza. :P
tenorista
prispievateľ
Príspevky: 411
Registered for: 15 years 3 months

Príspevok od používateľa tenorista »

skontaktuj si Jožka Podmanického číslo nájdeš na stránke APSS.on to vybavuje takže ti bude najlepšie vedieť povedať ako to bude
Používateľov profilový obrázok
LtTT
prispievateľ
Príspevky: 241
Registered for: 15 years 5 months

Príspevok od používateľa LtTT »

Tenorista :D

no to su terminy kedy ma APSSka k dispozicii Lipovnik :D a pokial tam nechce zrovna vtedy strielať sam alebo si varit gulas tak to budu sutaze :D ..... :D
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

tango: Sem s tym... (len si zase nepomylil skener so skartovackou, tie pozlepovane pasiky sa dost zle citaju... :roll: :lol:


Gunslinger
Napísať odpoveď

Návrat na "Snipers"