"Myty o sniperoch"

R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

tenorista: mohlo, ak by stáli v ohrade jak dobytok na porážku, zakopaných talibancov prskavkami len tak nevyduríš.
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2914
Registered for: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Upozornenie moderátora - vráťte sa, prosím, k téme.
inspiring_pike

Príspevok od používateľa inspiring_pike »

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

Gunslinger : na aké semička mýslíš? doteraz som mal taký pocit že ich podceňujete a ani nepovažujete za plnohodnotné odstrelovačky.
Naozaj by ma zaujímalo že profíci teraz aké poloautomaty používajú v reálnom boji (mne sú simpatický, ale žial nie som ani trošku odborník).
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Laci: Ja prave naopak semi-cka radsej precenujem :twisted: :lol: Ale zasa sam uznavam aj ich slabosti - mne trvalo dost dlho nez som OAcko dostal na sucasnu uroven, je to proste dane dizajnom a funkciou zbrane - napr. A.I.cko mozes vybrat z krabice, v obchode kupit krabicu kvalitnych nabojov, a budes mat rovnaky rozptyl ako ja s pracne nalaborovanym strelivom a znacne poupravovanou zbranou... A ak ich obe riadne vyvalas v blate a snehu, s AIckom bude mensia pravdepodobnost zavady pri strelbe, a cistenie bude tiez neporovnatelne jednoduchsie :roll: :lol: Pri semi-cku pojde prva rana zo zasobnika vzdy s nejakou (aj ked minimalnou) odchylkou, nehovoriac o studenej vs. teplej hlavni, atd. atd. Proste semi-cko ma vela drobnych nevyhod, ktore su (niekedy) vyvazene vyhodou daleko lepsej kadencie, ale uz z podstaty mechanizmu nebudu semi-cka nikdy take jednoduche ako opakovacky (a jednoduchost je zvycajne priamo umerna spolahlivosti... :-)

Co sa tyka armadnych semi-ciek/odstrelovaciek, je ich dost, spomeniem aspon par - vygoogli napr. M110 SASS, Mk 11 Mod 0/SR-25, M21/M25, alebo nemecke klasiky PSG1/G3-SG1/MSG90, HK417, atd. atd. az po SVD a jeho varianty...

A tak ako sa meni svet, format konfliktov a situacie/uplatnenia (mam na mysli hlavne vojenske, tie policajne sa az tak nemenia), vyuzitie semi-ciek bude narastat, aj ked opakovacky nikdy uplne nenahradia, a potrva este dlho nez sa ich inherentne slabosti podari eliminovat alebo aspon minimalizovat.


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Pre uplnost este dodam, ze ono je to vlastne logicky vyvoj s tym ako sa vyvijaju technologie a akym smerom sa ubera armadne vybavenie vo vseobecnosti. Od presnej opakovacky k presnemu semi-autu to bol relativne velky skok, ale od presneho semi-auta k presnemu full-auto to je len malicky krocik.

Ak by sa clovek pozrel do vzdialenejsej buducnosti, ak nepride ziadna extremna zmena (rozumej pandemia, medzikontinentalny vojensky konflikt, a pod.), smeruje to cele k tomu ze rola 'sniperov' bude casom coraz mensia a mensia, a namiesto klasickych sniperov nastupia operatori ktory sice budu mat sniper trening, ale nikdy nebudu musiet opustit teple a bezpecne miestecko za monitormi.

Smeruje to proste k tomu co najviac minimalizovat ludsky faktor (plne automatizovana dialkovo riadena zbran sa nikdy neunavi, neochorie, ani nestrhne ranu, moze strielat single-shot alebo full-auto s rovnakou presnostou, atd. atd.), a v pripade jej znicenia sa jedna 'len' o stratu $$$, nie ludskeho zivota (ktoreho trening stal pravdepodobne viac nez ta zbran, navyse nemoze to byt pouzite na propagandu alebo na politicke ciele, a netreba to vysvetlovat pred kongresom alebo verejnostou...).

Tym ze spatny raz uz nebude faktorom, mozu sa zacat v sirsej miere pouzivat kalibre ucinne naozaj proti vsetkemu (vratane kamionov, kde .50BMG nestaci), ako napr. XM109 (25x59mm), a v kombinacii so systemami ktore budu nasledovat BORS a Zeiss SAM (Sniper Auxiliary Module) budu od operatora vyzadovat len rozhodnutie o strelbe (ano/nie), vsetko ostatne (vratane kompletnej balistiky) uz zariadi elektronika. A samozrejme sa da cakat minimalne zdvojenie alebo znasobenie efektivity - nebude problem rozmiestnit dva alebo viac kompletov aby pri naslednom synchronizovanom vystrele predlzenu miechu (ci uz unoscu v banke, alebo insurgenta s kalachom) zasiahli v tej istej stotine sekundy dve rany z dvoch roznych uhlov...

Ak hovorime o recone, Predator a Reaper (vygoogli UAV ak nepoznas) su len spicka ladovca, uz teraz je jasne ze termalne kamery a rontgenove pristroje schopne preskenovat poschodove budovy aj s pivnicami su daleko ucinnejsie nez odstrelovac obmedzeny biologiou a ludskym okom, navyse su schopne monitoringu 24/7/365, a vyvoj napreduje milovymi krokmi.

A ak hovorime o counter-snipingu, uz teraz existuju a pouzivaju sa systemy ochrany ci uz jednotlivca - montovane na helmu alebo na vestu - napr. SWATS (Soldier-Wearable Acoustic Targeting System):
Obrázok

alebo na ochranu vozidiel (napr. Boomerang II ma vybornu ucinnost az do 80kmh):
Obrázok

a v kombinacii s plne automatizovanymi sniper platformami budu schopne bleskovo poslat naspat davku a eliminovat utocnika casto skor nez nepriatelsky odstrelovac z opakovacky stihne vyhodit prazdnu nabojnicu. Casom navyse aj balistika a dostrel klasickych zbrani uz prestane byt obmedzenim, hlavne s nastupom mikrovlnnych technologii (ako napr. VMADS Vehicle-Mounted Active Denial System) alebo uz v sucasnosti testovanych tepelnych laserov, pri ktorych sa da dokonca lahko zmenit medzi lethal a non-lethal ucinkom a ich ucinny dosah je v sucasnosti obmedzeny len energetickou narocnostou.

A aj ked aj v buducnosti stale budu situacie kde budu potrebni ludia-odstrelovaci (ochrana VIP osob/identifikacia potencialnych hrozieb v dave, alebo identifikacia moznych pozicii nepriatelskeho odstrelovaca este skor nez vystreli, atd.), ich funkcia a ulohy sa v buducnosti znacne zmenia, a odstrelovacske legendy typu Hayha, Hathcock, Hetzenauer, Allerberger, Sutkus, Zajcev, Pavlichenkova, atd. uz zostanu len v mytoch a historickych knihach a dokumentoch :roll:



Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
TURBIAK
častý prispievateľ
Príspevky: 2007
Registered for: 16 years 3 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa TURBIAK »

xx
Naposledy upravil/-a TURBIAK v 04 Nov 2010, 21:45, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Guns je prezleceny Richard "Mack" Makowitz..... :lol: ....inak super vyklad.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

:lol: :lol: :lol: heh, ja nemozem mat vyholenu hlavu (mam tam taku dost velku jazvu), ale jeho job by som bral hned... :wink: 8)


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

hajaj, a ja som sa ešte chcel spýtať na VVS, ale zrejme je to už prežitok :-)
mal ho niekto v ruke?
Používateľov profilový obrázok
TURBIAK
častý prispievateľ
Príspevky: 2007
Registered for: 16 years 3 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa TURBIAK »

xx
Naposledy upravil/-a TURBIAK v 04 Nov 2010, 21:46, upravené celkom 1 krát.
kriznik
prispievateľ
Príspevky: 352
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa kriznik »

Asi myslel VSS Vintorez.
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

jasné, a aj jeho posledné klóny.... zaujímalo by ma, ako sa chová projektil, veď stále čítam že presnosť je podmienené hlavne nadzvukovou rýchlosťou.
inspiring_mclaren

Príspevok od používateľa inspiring_mclaren »

zaujimave citanie....dost vela som sa dozvedel...o sniperoch a ich zbraniach som vedel iba z filmu (napr. Shooter)...ja strielam iba vzduchovkou na 30metrov :lol:
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1434
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Kapo »

Takto sa striela zo sharpsky na 1 mílu.

http://www.youtube.com/watch?v=k4FCVEjP ... re=related
Napísať odpoveď

Návrat na "Snipers"