Aký kaliber si vybrať?

Používateľov profilový obrázok
NASTY
častý prispievateľ
Príspevky: 840
Registered for: 14 years 10 months
Kontaktovať používateľa:

Aký kaliber si vybrať?

Príspevok od používateľa NASTY »

uz od mala ma lakaju odstrelovacske pusky resp. vykonne pusky s kvalitnou optikou a tymto ziadam nejakych skusenych ludi o radu ktora raz je vhodna na presnu strelbu na cca 500 az 800 metrov.
inspiring_sammet

Príspevok od používateľa inspiring_sammet »

no nie som nejaky expert ale na tu vzdialenosť v pohode 308Win. aak chceš niečo vykonejsie tak 300WinMag. alebo 338Lapuamagnum
Pena
častý prispievateľ
Príspevky: 742
Registered for: 15 years

Príspevok od používateľa Pena »

Ja som tiež rozmýšlal nad .300 Win Magnum, ale keď som sa rozhodoval, tak som si zisťoval aj cenu streliva. A tá pri tejto ráži nie je zrovna najnižšia. A mať doma pušku, z ktorej si nemôžem zastrielať, ma nelákalo. A preto vyhral Tiger v ráži 7,62 x 54R ...
Xader
častý prispievateľ
Príspevky: 768
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Xader »

NASTY a kde chces strielavat na 500 az 800 metrov ?
Používateľov profilový obrázok
NASTY
častý prispievateľ
Príspevky: 840
Registered for: 14 years 10 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa NASTY »

Xader napísal:NASTY a kde chces strielavat na 500 az 800 metrov ?
myslim ze to uz je ten najmensi problem


edit Panzer: posledný krát ťa upozorňujem, aby si necitoval príspevok, ktorý predchádza tvojej reakcii. Ak toto upozornenie nebudeš rešpektovať dostaneš ban!

Ak chceš reagovať na predchádzajúci príspevok napíš na začiatok nick toho, na koho reaguješ!
Xader
častý prispievateľ
Príspevky: 768
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Xader »

Tak ok ... :wink:
Hlasujem za .300 Win Magnum :wink:
Používateľov profilový obrázok
NASTY
častý prispievateľ
Príspevky: 840
Registered for: 14 years 10 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa NASTY »

rad by som vedel aj dovody preco tu ci onu raz aky je medzi nimi rozdiel plusy minusy trosku to vysvetlit dakujem
Xader
častý prispievateľ
Príspevky: 768
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Xader »

Najlepsie ti tieto otazky zodpovie tuto len malo ludi - Gunslinger, lovec, TURBIAK...
inspiring_sammet

Príspevok od používateľa inspiring_sammet »

no300WinMag ma plochejšiu drahu letu vyšiu ustovu rychlosť na večie vzdialenosti je presnejši ako 308Win ALE ZDVORAZNUJEM ze tieto poznatky mam len z knih a časakov nie prakticke skusenosti.
tenorista
prispievateľ
Príspevky: 411
Registered for: 15 years 3 months

Príspevok od používateľa tenorista »

nemýslím si že 300wm je presnejšia ako 308 win.je to skôr o výbere zbraňe ak kúpiš 308 s vývrtom 1:10 príp 1:11 dokážeš používať také isté strely ako 300wm to jest do 210gn a to že z 308 je pomalšia o 100m/s je úplne jedno ano budeš mať strelu o 0,1s skôr na 1000m ale presnejšiu nie.ak sa zamyslíš nad cena komponentov na prebíjanie tak musí vyhrať 308.nábojnice sa dajú zohnať za cenu šrotu ,veľký výber striel a prachov a prachu ide skoro o polovicu menej.kedysi zažila 300wm obrovský boom ale teraz už skôr upadá do zabudnutia.a či klikám 156 alebo 130 clikov je tiež dosť jedno ,samozrejme pri kúpe "normálnej" optiky a montáže,aj keď vela výrobcov už dáva priamo na zbraň podbrúsené montáže o 20MOA takže v klude naklikáš kilometer a viac si asi ani nestrelíš
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5148
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Vsetko zalezi od toho,aky balik chces do toho nainvestovat....a do akej miery,resp. ako vazne sa tomu chces venovat. Aky objem skusenosti mas s gulovou strelbou?
Najekonomickejsi naboj na dierkovanie papiera bude .308W,to je jasne. Dalsim kandidatom je genialny 6,5x55SE. Pokial nie su problemom prevadzkove naklady,tak pokojne aj nejaky vacsi naboj,napr. spomenuty .300WinMag alebo teraz za velkou mlakou mimoriadne popularny .300Rem Ultra Mag.,ci klasiku .338Lapua Mag.
Zbrani a optiky mas na vyber do sytosti,jedinym limitom byvaju financie,ako som uz spomenul. Okrem toho treba ratat s cenou naboja,pokial chces prebijat na dostatocnej kvalitativnej urovni,tak solidna vybava stoji tiez nejakych par centov.V pripade,ze budes kupovat fabricku Match municiu to obvykle nebyva najnizsia cenova kategoria.Prenajom strelnice ak nemas pristup na nejaku "sluzobnu" atd.,atd.
tenorista
prispievateľ
Príspevky: 411
Registered for: 15 years 3 months

Príspevok od používateľa tenorista »

a prosím ťa koľko maš 800m strelníc?v okolí tak lešť a potom už asi aj nič
Používateľov profilový obrázok
NASTY
častý prispievateľ
Príspevky: 840
Registered for: 14 years 10 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa NASTY »

vsak existuje aj polovny revir nie???
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

NASTY: Co sa raze tyka, tiez by som odporucil .308Win z dovodov uz uvedenych hore. Je to standardna a najpouzivanejsia odstrelovacska raz, a cena nabojov ci uz origos alebo prebijanych zvycajne vychadza este docela prijatelne.

Par poznamok:

1. Strelba v polovnom revire - z x dovodov nedoporucujem - aj ak pominieme legalnu stranku veci kde by si bol v 'sedej zone', najst vhodne miesto kde by bol safe backstop je dost tazke, navyse ked zvazis dobu letu strely, ak strielas v kopcoch lahko sa moze stat ze na mieste kde v momente vystrelu nikoho nevidis sa moze objavit nejaky hubar alebo iny polovnik, a ak strielas na rovine tak dolet strely je prilis daleky a ohrozoval by si okolie nasiroko nadaleko.

2. Komfort strelby - ak na 308mu das ustovku a botku, spatny raz je minimalny - s mojou 308mou mozem strielat cely den a este aj vecer bude kazda rana pohodou, co sa napr. o 338me (aj odbrzdenej) neda moc povedat. Rovnako zvuk/signatura vystrelu, atd. atd.

3. Je vela strelcov ktori si myslia ze technologiou vyvazia trening = ak budu pouzivat vacsi/silnejsi kaliber ktory je menej ovplyvnovany vetrom a inymi okolnostami tak z nich budu 'lepsi strelci'... Je jasne ze napr. 300WinMag alebo 338Lap maju daleko lepsiu balistiku nez 308Win, ale aj u nich plati ze strelba nad 500m je hlavne o schopnosti odhadnut vietor, cize moj nazor je ze radsej viac naklikavat ale mat zbran z ktorej cloveka tesi kazdy vystrel a cenovo dostupne naboje (= viac ran na trening). Navyse 338my na kratke vzdialenosti (do 200m) moc neexceluju, ich silna stranka je az kilometer a dalej, a to u nas nemas moc kde strielat. 300WinMag sice nakladovo nie je o moc drahsi od 308, a spatny raz je tiez len o malo vacsi, ale dostupnost komponentov zdaleka nie je taka ako na 308. Ak by si to chcel len na strelbu na papier, za zvazenie by este stala 6.5-284 - ma velmi dobru balistiku, atd. ale ak by si s tym chcel napr. aj polovat a pod., tak na to sa moc nehodi.

Cize kolem a kolem, ak sa nechystas ist nad 800m tak vzhladom na nase podmienky je .308Win podla mna asi ta naj volba.


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Registered for: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

Nasty: Strielat "mimo" nedoporucujem a hlavne nie s gulovnicou.
Napísať odpoveď

Návrat na "Snipers"