Aký kaliber si vybrať?

inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

bez urazky, ale na otazku aky kaliber bez zodpovedania VSETKYCH faktorov, ergo max vzdialenost, pozadovana presnost, schopnosti strelca, prebijanie ..cena atd, nie je mozne odpovedat. To je ako keby si sa pytal "ake auto" a nenapises kolko mas evri, ci budes jazdit po dialnici alebo po terene, ci budes vozit 1 osobu alebo 7os...nafta ci benzin, ale chces odpoved.

Mozno si taky frajer, ze z Mosinky s pouzitim 40rocnych odst-tz trafis plechovku aj na viac nez 25m mozno aj na 50m a mozno uz niekto pocul o chlapovi co trafil aj na 100m , ale v mojom vesmire je to kategoria "kropenie" a tu si v teme "snipers"

Takze si zadefinuj poziadavky a limity a zodpovedz si sam. Podla mna sa vlastne nepytas, uz si sa rozhodol ist cestou low-cost flinty a krmiva a v tejto teme len cakas ako ti vsetci budu tvrdit ze trafis muchu do oka na kilometer. Vela stastia
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Bavime sa o porovnani .308 a 7.62 x 54 R vies k tomu nieco konkretne povedat alebo nie? To co ja ocakavam alebo nie to ta nemusi zaujimat. A nezaujimaju ma ani historky, ale konkretne skusenosti a fakty. A tiez plati, ze nikto uceny z neba nespadol a ked ma nieco zaujima tak som zvyknuty sa to opytat.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5147
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Nehadajte sa, hosi....

Mno, zas take tragicke to s Mosinkou a jej odrodami nie je ....dobre si pamatam sutaz na kilo ked ujo Č. z TT bol na 960m v pohode v terci (samozrejme rozsypane, ale bol tam) a tiez nosi len taku "hnusobu rusku" a na tom rurku v ktorej je tazko rozoznat terc od stromu :twisted: . Nebude to top vysledok, ale da sa ist aj lowcost cestou a predsa len - ved (skoro) vsetkym nam ide najma o tu radost zo strielania.....Ked na to nasroubuje nejaky POSP s 8x (alebo podobne, to som tresol z brucha prve co ma napadlo), tak aj nieco uvidi a pravdepodobne aj nieco trafi, ked sa zauci.....
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

vanto: vedel by som , ale to by si konecne musel zadefinovat poziadavky... co vlastne chces ?

chces strielat za lacno do 100m? mosinka a odst-tz su idealne , mozes byt spokojny

chces strielat presne a opakovane na vzdialenosti 100-1000m ? prebijaniu a kvalitne spasovanej flinte sa nevyhnes. Kaliber je potom sekundarna otazka

ja ti budem napriklad tvrdit ze idealny kaliber je 7.5x55swiss :lol: a teraz bud mudry
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

roman: asi to bude predsa len ine vlakno kam som mal pisat. Ja nemam poziadavaky na to co hcem strielat, len som chcel zaradit ten kaliber teda mosin strelivo, ze kde v nejakej skale sa nachadza. Najblizsie pre porovnanie sa mi vidi .308. Jasne, ze vojenske strelivo je vojenske a prebijane tiez nieco ine. Ak berieme v uvahu vojenske odstrelovacie strelivo trebars, tak som chcel vediet co je realna vzdialenost trafit sa do figuriny. Takze, ja nehladam pre mna idealny kaliber, mna zaujima konkretny kaliber a aky je jeho potencial. To je vsetko.
Používateľov profilový obrázok
mykymiki
prispievateľ
Príspevky: 275
Registered for: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa mykymiki »

Nejdem sa hrať, že s tým mám dáke skúsenosti ,ale to čo je na nete a aj isté historické skúsenosti ...ak to mám zhodnotiť, tak si myslím, že 7,62x54R nebude zaostávať za 0.308 pokiaľ nepôjdeme na benchrest úroveň (koniec koncov tam ani 0,308 nehviezdi a asi nikto v amerike to neskúšal s 7,62x54R). S týmto kalibrom boli dosiahnuté zlaté medaily na súťažiach velkorážnych terčovníc a aj neskôr v CISM. (v jednej otcovej starej knihe o strelbe je obrázok rozptylu 60 rán jedného výťaza, je to na 300m z ľahu, remeň a otvorené mieridlá-diopter a ten rozptyl je tuším okolo 5cm.

Problém je ale inde - skoro nikto okrem rusov nerobí presné pušky na tento kaliber a hádam iba Lapua robí komponenty ktoré su fakt špička.
Problém je aj to R toho náboja, jeho okraj - samotné posadenie náboja v komore je limitované len komorou, takze ak táto nie je dokonale spravena čo sa týka dĺžky tak bude problém dosiahnuť dokonalú presnosť(neviem to napísať v správnych temínoch, respektíve hladať ich správny preklad...)

Podľa toho čo som našiel na nete, tak s puškou SV 98 a fabricky robeným vojenským nábojom so strelou 7N14 dosovali rusi presnosť okolo 0,5MOA

Ten nástrel bez dvojnožky a s dioptrom je koniec koncov na 300m na úrovni 0,6MOA (hovoríme o 60 ranách) a to predpokladám, že používalo ono strelivo EXTRA a nebolo prebíjané ručne (aj keď úajne v podstate v tej fabrike vtedy vlastne bolo robené ručne)

k tej SV 98 a uvedenej strele kukni napriklad tu http://findarticles.com/p/articles/mi_m ... ntent;col1
Používateľov profilový obrázok
TURBIAK
častý prispievateľ
Príspevky: 2007
Registered for: 16 years 3 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa TURBIAK »

60 ran na 300 metrov do 5 cm , to je velmi odvazne tvrdenie a navise z lahu cez remen , az sa mi to nechce verit
Používateľov profilový obrázok
mykymiki
prispievateľ
Príspevky: 275
Registered for: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa mykymiki »

tu knihu som videl najmenej 10 rokov dozadu tak nabuduce to pohladam u otca a odfotim...
Používateľov profilový obrázok
skemro
častý prispievateľ
Príspevky: 1609
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa skemro »

ja strielam mosinkou v 7,62x54R uz dost dlho a vo vecsich mnozstvach a mozem povedat, ze ak chces strielat presne, tak uz na 200m si na maxime
zbrane a municie. A to co das za mosinku+ montaz+ puskohlad+ uprava kluky,
Tak uz si na sume za co sa da kupit lepsia puska v 308.Hlavne pazba bude 100x lepsia a hlaven tiez o nieco.
Puska Mosin a jej naboj je skvela volba tak na strielanie plechoviek na 50m cez otvorene mieridla. Na tu zabavu je pomer cena vykon neprekonatelna.
Ale ak uz chces investovat do prerabky tak sa cena rapidne navisi a aj puskohlady nieco stoja.
Používateľov profilový obrázok
mykymiki
prispievateľ
Príspevky: 275
Registered for: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa mykymiki »

Mototechna tusim preraba mosina na novu skrabanu hlaven, uvidime co z toho bude..klasika mosimka nedemonstruje moznosti naboja 7.62x54R

Inak k tomu rozptylu, co sa da spravit s puskou a otvorenými mieridlami...tu http://www.issf-sports.org/pages/result ... rid=172623
som nasiel len narýchlo jeden terc, malorazka na 50 metrov v lahu, 10 ran, ak som to ratal spravne (vzdialenosť od stredu zasahu k stredu zasahu, nie opisana kruznica) tak rozptyl je 8mm co by malo byt cca 0.6MOA - takze sa to da aj bez dalekohladu, dvojnozky a podobne 8) , len to treba trenovat cely zivot :?
parabellum
prispievateľ
Príspevky: 141
Registered for: 14 years 6 months

Príspevok od používateľa parabellum »

Neplet si otvorene mieridla s dioptrom. Pri hodnoteni rozptylu u malorazkoveho streliva a testovani som sa zatial stretol iba s opisanou kruznicou, nie so stredmi zasahov, to len na margo toho 8mm rozptylu. Martynov strielal so znackou nabojov Olymp (puska Anschutz). Boli to specialne pre jeho pusku vyrobene naboje na mieru. Rovnako Rusi vyrabali na mieru aj 7,62x54R, s ktorymi sa vyhravali zlate medaily. Bezny smrtelnik nemal sancu sa dostat k tomuto strelivu.
Používateľov profilový obrázok
mykymiki
prispievateľ
Príspevky: 275
Registered for: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa mykymiki »

bavime sa o potenciály náboja 7,62x54R, takze ak sa s nim vyhrávalo a je mi jedno s akým nábojom, to znamená že táto ráž je OK.

Keby sa nebral rozptyl stredov zásahov ale opísaná kružnia, tak už na ústí hlavne máš rozptyl 5,6mm a to je hodne velka blbosť. Ak chceš hodnotiť MOA tak musíš brať stredy zásahov.

Ja som hlavne IPSC strelec a tam je diopter isto v kategorii otvorených mieridiel.
M.
klingy
častý prispievateľ
Príspevky: 1588
Registered for: 13 years 9 months

Príspevok od používateľa klingy »

tak k tej presnosti mosina.., amici zacaly experimentovat s prestavbou mosina s tazkou hlavnou s UK 59 a potom to takto nejak vyzera....

Chalan tam aj ukazuje nejake terc, co strielal s armadymi prebytkami a potom terc co strielal s nabojmi Winchester White box

http://www.ar15.com/forums/t_6_14/35565 ... tml&page=1
tu su tiez nejake cerce: http://www.akfiles.com/forums/showthread.php?t=78639

s mojho pohladu je potencial medzi 7,62X54R a .308 je rovnaky otazka je dostupnost kvalitnej zbrane...
Naposledy upravil/-a klingy v 17 Mar 2012, 18:00, upravené celkom 1 krát.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

klingy napísal: s mojho pohladu je potencial medzi 7,62X54R a .308 je rovnaky otazka je dostupnost kvalitnej zbrane...
teoreticky potencial nebude rovnaky ...
rozdiel medzi datumom vzniku 7.62x54R a .308win je nejakych 60rokov esi se takhle z hlavy nepletu. (1952 vs 1891)

Za tu dobu pokrocil vyvoj prachov, metalurgie a balistiky o riadny kus. Naboj 308 bol navrhnuty s ohladom na technologicke moznosti druhej polovice 20.stor, takze logicky musi mat vyssi potencial, znesie vyssie tlaky (trosku) , pouziva strely s lepsim tvarom atd...
klingy
častý prispievateľ
Príspevky: 1588
Registered for: 13 years 9 months

Príspevok od používateľa klingy »

Suhlasim s tym co si napisal aj ked su k dispozicii moderne strely .303 od mnohych vyrobcov a co tak pozeram po americkych forach tak sa da s tym pohrat aby to lietalo pekne... A potom tu je este jedna podstatna zlozko a to je financna ked chces prebijat 7,62X54R musis pouzit strely .303 mosadzne nabojnice atd... a potom si na priblizne rovnakej cene ako pri .308...

Takze ak nejaky milovnik "systemu mosin" chce stavat custom Mosina musi pocitat s tym, ze bude prebijat lebo s prebitkami to bude na dve veci jedine zeby mal niekde niekto zasoby Extrier, pripadne EXTRA 70 siatiek .... Tak potom by to mohlo celkom slusne lietat...

Ale kazdopadne za cenu prestavby mosinu sa da zohnat celkom slusna puska v .308 ktora bude strielat rovnako dobre, ked ju vybalis zo skatule
Napísať odpoveď

Návrat na "Snipers"