Zbraň a kaliber pre lov na veľké vzdialenosti

inspiring_allen

Zbraň a kaliber pre lov na veľké vzdialenosti

Príspevok od používateľa inspiring_allen »

Dobre, takže k veci:
Zbraň by som chcel využiť hlavne na poľovné účely na vzdialenosti 500+ a sem tam aj na streľbu na terč.
už som písal že zvažujem aj kúpu zbrane napr. Sako TRG 42, Tikka T3 taktikal, alebo nejaký Remington 700 prípadne Acuraccy International

Čo sa týka kalibru tak neviem sa rozhodnúť medzi: 7mm Rem. Mag., 300WM, 338Lapua Mag. prípadne 300rem ultra mag.

Takže viete mi niečo bližšie napísať ohľadom týchto zbraní a kalibrov??

Aby som nezabudol na ten spôsob ulovenia toho jeleňa na 400m.
Strieľal som v nad. výške 720m, v členitom horskom skalnatom teréne. Poloha ležmo, pod puškou som mal ruksak, na vzdialenosť 400m som zdvihol Tčko o taký kus aký mal ten jeleň vysoký hrudník, čiže výška tela. Zásah bol presne v strede tela, za lopatkou mierne v zadu. To mohlo byť aj nábojom alebo strelcom. Jeleň pobehol asi 30m a zhasol. Najväčší problém bol v tom ako potom jeleňa dostať zo skalnatých zrázov dolu. Ale po úmornom snažení sa to podarilo. Takto to bolo. moc ľudí mi tento zážitok neverí ale ja viam ako to bolo a to mi stačí. Inak bol som s mojím otcom takže je ako svedok. Totižto on má takýchto jeleňou viac ale hlavne takto strieľa holú, kedže je profesionálny lesník a poľovník. A samozrejme aj môj učiteľ streľby na väčšie vzdialenosti.
Používateľov profilový obrázok
TURBIAK
častý prispievateľ
Príspevky: 2007
Dátum registrácie: 16 years 3 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa TURBIAK »

Ale verime, 400m nie je az tak vela... navise jelen ma obrovsku plochu kde ho mozes zasiahnut...nepotrebujes trafit 10cm kruh na jelenovi, najhorsie je odhadnut vzdialenost...ak nemas laser, ako pisal lovec je to nutna pomocka, ohladne tych zbrani a optiky atd, stale si nam nenapisal tvoj cenovy strop...ono rem 700 stoji povedzme 30-40 000 kc , a to AI AWM stoji od 140 000 kc Hore ..to su diametralne odlisne veci. 7mm Rem.Mag uplne vyluc.. uz len pre dostupnost a vyber striel... najlepsie je nieco v kalibri .30 teda ten 300 RUM vychadza uplne najlepsie podla mna ... alebo este snad ta 338 LM , mas tam velky vyber striel..hlavne ten .30 kaliber ,
inspiring_allen

Príspevok od používateľa inspiring_allen »

Cenový strop?
Myslim tak okolo 5000€
Stále viac sa mi pozáva Sako TRG 42 kal. 338Lapua Magnum alebo Tika T3 Taktikal kal 300WM.
Alebo mi poradíte niečo iné?

Proste mám takéto požiadavky:
Výkonná zbraň kal. 30
Aby nebola príliš ťažká
Účinnosť na hranici 1000m
Samozrejme že v prevedení plast
Kvalita, značka a spoľahlivosť..a samozrejme aj presnosť.
Kvalitná optika, montáž (weaver)
Dvojnožka
úsťová brzda
kvalitné strelivo


Z tohoto mi asi najlepšie vychádza to SAKO alebo TIKKA.
Neviem možno sa mýlim. Tak ma zaujímajú vaše názory a rady.

Prípadne môže byť možnosť si takúto zbraň zložiť napr. Remington 700
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Dátum registrácie: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

K TRG ti moze napisat postrehy napr. Mark77. Tikku ak nemaju na sklade,tak sa jej realne nedockas,Fini maju sialene dodacie lehoty (zistoval som Varmint v .270WSM - cakat dva roky).
Dve veci nejdu zo zoznamu k sebe - vykonna .30 a nie prilis tazka puska.To k sebe jednoducho nejde.
Podla mna ak nechces vyslovene 300Ultra,tak na Slovensko v pohode staci 300WM. Napr. - nabijes 13,6g Berger VLD a pri ustovke okolo 900m/s (stale pod max.tlakmi,ratane na moje Sendero) mas na 1000 metrov dopadovu energiu vyse 1500J a rychlost okolo 480m/s. Polovne zakony v niektorych krajinach na zapad od nas predpisuju minimalnu dopadovu energiu strely v 100 metroch 1500J na velku raticovu zver. S tristovkou to mas este na kilometer......a stale treba zdoraznit,ze treba najprv trafit,co v horach nebude vobec jednoduche ani na 600-700 metrov.

Takze moj (subjektivny) navrh na setup:
Remington 700 Sendero v .300WM, pripadne .300Ultra (konkretna zbran)
montaz typu Weaver s naklonom 20 MOA (na vyber je toho dost)
vhodne kruzky - vyska podla optiky
puskohlad bud Premier Reticles 5-25x56
alebo Zeiss VD 6-24x56
dvojnozka Harris
ustova brzda EBI, alebo Roedale.
potreby na prebijanie (lis,vaha,matrice + ostatne)

S tymto by si sa mal zmestit do 5000€ v pohode. Ak to bude TRG (najlacnejsie prevedenie TRG42 v kal. .300WM stoji v Rakusku na pulte cca. 3500€) asi sa tam nevlezies. A potom na to davat nejaky slabsi puskohlad, to nebude najlepsia cesta.

Podla mna (aj ked ja prave preferujem vykonovu rezervu) je 338Lapua zbytocna. Okrem toho v .30" kalibri je absolutne najsirsi mozny vyber striel.
inspiring_allen

Príspevok od používateľa inspiring_allen »

Zaujimave, a ako je na tom to sendero s presnosťou?
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Dátum registrácie: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

S Bergerom VLD 12,3g som strielal vedla Gunsa v Senici na 400m za premenliveho vetra s rozptylom 4-5cm/3 rany. Samozrejme skupinky boli od seba asi 20cm, to bola korekcia na tamojsi vetrik. Ja poleziacky nie som velmi zvyknuty strielat,tak to povazujem za slusny vysledok.
Na 100 metrov to striela 1/3 - 1/2MOA z piatich ran. Zase ale zo streleckeho stola a v sede s oporou. Dala sa vypiplat aj lepsia laboracia na 100m,ale ta bola uz na 300m nejaka "chroma" a zbytocne som nevyuzival vykon naboja. Fabricke strelivo som v nej ziadne neskusal.
Prilezitostne mozem vyprodukovat nejaky terc,len mam teraz toho dost vela aj pracovne,aj polovaciek sa nahrnulo tolko,ze to neobeham. Ked by bola sanca, pridem do Senica na DPS toho 8.11.
inspiring_allen

Príspevok od používateľa inspiring_allen »

No super,
ozaj a vieš mi teda povedať v čom je to sendero také dobré?
Lebo rozmýšľam že či kúpiť už hotovú flintu alebo si ju pekne poskaldať podľa seba. Napr. ten remington.
Používateľov profilový obrázok
TURBIAK
častý prispievateľ
Príspevky: 2007
Dátum registrácie: 16 years 3 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa TURBIAK »

HOTOVU pusku nekupis,,,,vzdy to musis skladat, lista, kruzky, optika, brzda, pripadne pazba atd,
na SAKO by som sa vykaslal , na moj vkus ma strasne lahucku pazbu a mne osobne vobec nesedi,som zvyknuty na tazku pazbu od AI . navise ma spust ktora ma odpor 1 KG na mensiu hodnotu ju nenastavis.... ak ano tak sa ti rychlo pokazi, resp, budes ,mat z toho nebezpecnu zbran. na to SAKO TRG 42 tiez potrebujes 20 MOA listu rovnako ako na remington...na REMINGTON mas 100000 doplnkov, pazieb a hlavne spusti.. ake len chces , obrovske moznosti uprade ma, navise SENDERO je z nerezu.. obrovska vyhoda do lesa na lov oproti ,,cernenemu saku ,,
na tiikku tiez zabudni, rovnako slaba moznost upgrade , cakacia doba ako pise lovec...kamos caka ROK na obycajny Varmint 308w, navise TIKKA ma otrasnu nepouzitelnu plastovu pazbu , ktora vobec nedosahuje pevnost HS Preciscion pazby z Duralovym beddingom ktoru ma Rem700 SENDERO ,vlastne vobec nemozes porovnat Tikku zo Senderom,
Tych 5000 € je tak na hrane ...malo by ti to stacit na to SENDERO. drahsiu zbran ani nerozmyslaj lebo to by si mal malo penazi... ak zratas zbran+ optika+montaz + prebijanie ,uz len samotna montaz ak ju chces tu kupit ta vyjde daleko za 330€ 20 moa lista + ocelove kruzky, tieto veci sa jednoznacne oplati doviest z USA, viem ti s tym pomoct jednak montaz a aj prebijanie z USA , zbran musis kupit tu alebo v CZ . osobne by som fakt isiel do 300 RUM , jednoduchsie prebijanie ako prebijat problematicky nakruzok na 300 WM :o
na tvojom mieste by som sa isto dohodol z Lovcom a pozrel si to sendero, co sa tyka tej presnosti,,, tak pokial ma zbran VARMINT hlaven , pevnu pazbu ci uz z duralovym alebo epoxidovym beddingom , primeranu spust , dobru montaz a optika a SERIOVU komoru ,presnost budu mat tieto zbrane ROVNAKU, a je jedno ci to bude Rem 700 vka za 1500 € alebo SAKO TRG za 3400 € alebo AI za 6000€ presnost vsetkych tych zbrani bude na uplne rovnakej urovni.. proste stale su to seriove zbrane z Beznymi toleranciami nabojovej komory podla C.I.P. a S.A.A.M.I ,
inspiring_allen

Príspevok od používateľa inspiring_allen »

Ďakujem za podrobné vysvetlenie, inak ak je to takto možné, myslím cez toto fórum, rád si nechám poradiť v týchto veciach. Ak sa teda dá napíšte mi ako a čo všetko potrebujem na poskladanie zbrane pre moje podmienky. už som ich tuším písal ale môžem znovu. Trochu mi po vašich radách a názoroch je jasno v niektorých veciach.

Zbraň- myslím že asi naj. bude niečo od remingtonu 700 (nechám si poradiť)
Montáž- ja by som chcel weaver(lištu aj krúžky)
Puškohľad-zvažujem Nightforce NXS alebo Leupold. Však mi môžete aj poradiť..
Dôležitý je výber kalibru-neviem sa rozhodnúť už iba medzi 300WM alebo 300RUM. Fakt neviem.
Brzda-to netuším naozaj aká.
A samozrejme odbornú radu krok po kroku ako čo kde kúpiť poskladať čo by asi bolo najlepšie...
Aby som nezabudol-účel zbrane: hlavne na lov na Long Range do tých naozaj max. 1000m ale skôr 500-800m
Ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Dátum registrácie: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

TURBIAK napísal:. osobne by som fakt isiel do 300 RUM , jednoduchsie prebijanie ako prebijat problematicky nakruzok na 300 WM :o
.....toto je tak trochu mytus, tych tristoviek som uz par tisic narobil a zatial mi nakruzok neprekazal....

mikiks: Nightforce je po mechanickej stranke super puskohlad,ale skla su viditelne slabsie ako napr u Zeiss-a, alebo PR. Tiez ma rada NXS velmi zle vyriesene podsvitenie osnovy. Ked chces zmenit intenzitu,musis odskrutkovat bocnu vezicku a prestavit vo vnutri na potenciometri....Strelcovi cez den nevadi,pre polovnika za sera maximalne neprakticke. Leupold....no to treba vidiet za sera a vecer vedla Zeissa a rozdiel je tiez viditelny. Na strelbu cez den OK, vecer na nase pomery a potreby slabsie.
Kaliber to bude na sympatiach, u nas v pohode na tie vzdialenosti dosahuje 300WM potrebny vykon. Ja som povodne chcel tiez Sendero v 300Ultra,ale s odstupom casu to nelutujem.
Brzda nie je nevyhnutna, okrem toho ten velky buchot ta pripravi o to,ze nebudes pocut dopad strely na zver,co je v tychto vzdialenostiach inak krasne pocut. Brzda ano,ak strielas na sutazi za den 40-50 ran,aj to mozno viac kvoli stabilite flinty,nez kvoli spatnemu razu (aj ked brzda citelne pomoze....neviem ake mas proporcie).
inspiring_allen

Príspevok od používateľa inspiring_allen »

Ja som 182cm a 93kg, takže asi spätný ráz nebude taký problém. Takže hovoríš Zeiss? Ozaj neviem čo je PR ako si napísal. Dobre že si napísal ako je ne tom iná optika, aspoň by som potom neľutoval. Inak ja mienim strielať skoro iba cez deň, na večer mám inú zbraň.

Tak mi kludne napíš aký Zeiss by bol vhodný. Vyzerá to tak že zostanem pri 300WM. Asi to bude dobrá voľba nie? Myslím po každej stránke.

Ešte ma zaujíma, na koho sa mám obrátit ked budem chcieť si konkrétnu zbraň kúpiť a poskladať? Však to preto aby som neurobil daku blbosť a potom to nelutoval. Ozaj, a to sendero také aké kúpim je dostatočne presné ešte pred tým ako by sa malo prestavať? Myslím z výroby. Čo sa týka hlavne videl som že je z nerezu, dalo by sa potom nejako nastriekať farbou aby neboli zbytočné odlesky?
Diki.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Dátum registrácie: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Pisal som ti spravu,pozri do nej. Alebo mi zavolaj 0905 226 774
inspiring_allen

Príspevok od používateľa inspiring_allen »

Ďakujem za rady,
otec rozmýšľa nad zbraňou pre lov do 400m max. však do 450m. Viete poradiť?. Kal. no neviem možno zvažuje nad 270Win., 300WM, 6,5x55SE prípadne 6,5x68.
Neviem čo mu mám poradiť či nech kúpi nejakého remingtona 700 alebo Tikku T3 Lite.. alebo neviem. samozrejme aj dvojnožku, puškohľad asi s mil Dot osnovou. Proste tak max. naozaj do tých 450m ale skôr do 400m.
A aby som nezabudol, prebíjať nebude, takže strelivo fabrické.

Čo odporúčate?
Používateľov profilový obrázok
TURBIAK
častý prispievateľ
Príspevky: 2007
Dátum registrácie: 16 years 3 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa TURBIAK »

plati vsetko to iste co sme pisali tebe... no zalezi ze co lovit,,, jelena a diviaka asi nebude vhodne lovit z 6,5 x55 kalibrom , 270 win skor, 300 wm detto. ale neviem ci celkom predstavit strielat z tovarenskych loveckym strelivom do 400 metrov, mala sanca na zasah ,a neverim ze u nas kupis presnejsie lovecke naboje napr. HSM z Berger strelami alebo nejake Hornady A-Maxi, o tikke sme sa bavili, najskor sa nedockas ,este mozno SAKO 85 ale ktovie ako dodacie lehoty, remington 700 asi najskor XCR ,nechce varmint ano ? dvojnozku ber Harris s klbom a zaskokmi . vyska 6-9 inch pripadne aj vyzsie, mas aj take ze sa da zo sedu strielat a pritom su kompakne , optiku ak nechce davat 1000 € + tak nejaky Leupold 4,5-14x50 alebo lacnejsie Bushnelly rada Elite 6500 povedzme 2,5-16x50
inspiring_allen

Príspevok od používateľa inspiring_allen »

No to vieš otec strieľa na 300 až 350m S&B SPCE 11,2g a trafiť vie, takže asi hornady budú na to dobré, teda myslím. Chcel by nie zase veľmi ťažkú zbraň. Asi ten Remington bude fajn. Uvidím čo na to povie. Áno loviť bude často Jeleniu zver, diviaky a občas aj srnca. Samozrejme pri polatkovom odstrele pri hosťoch aj Kamzíka. Kde u nás vzdialenosť na kamzíka je bežne 250-300m.
Takže na na streľbu do tých 400m postačí aj fabrický Remington 700 napr. XCR alebo sendero, prípadne aj SPS?
Mne osobne sa páči kal. 270W. ale asi by bol lepší 300WM alebo 7mmRem. Mag.
Napísať odpoveď

Návrat na "Snipers"