Tender na ostreľovacie pušky pre políciu SR

Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

:?: :shock: :roll: :idea:
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

ved by uz bolo na case, aby niekto vyzdvihol tie sutazne podklady na MV a vyvesil ich sem, nech konecne vidime co vlastne idu nakupovat.

Inak ked pozeram oznamenie vo vestniku, tak tentokrat si uradnici dali pozor a ziadne zjavne diskriminacne kriteria do sekcie "postavenie uchadzaca" nedali. Pocitam, ze chytaky budu kdesi v technickom popise dodavky
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

rado74 napísal:takze cez porast by som to neriskol ani z 338 LM ak by malo ist o chirurgicky presny zasah a nieci zivot
Ved prave o to ide, sportovy strelec si moze dovolit neriskovat, ak sa mu nahle zdvihne vietor, alebo mu zacne zaclanat nejaka trava a pod., tak proste chvilu pocka, alebo sa premiestni, ale policajny odstrelovac taky luxus nema - on si nevybera poziciu kde sa mu dobre lezi, casto nema idealny vyhlad na terc, a nemoze cakat az sa mu veterne podmienky stabilizuju. On proste dostane povel (alebo uz povolenie ma a situacia pred nim sa nahle zvrtne - vid ten posledny spominany zakrok) a vtedy nemoze cakat ani par sekund.

- co sa tyka priestrelu/ohrozenia oblasti za pachosom, tak to bude vzdy, bez ohladu na raz/kaliber (az kym nevymyslia samonavadzacie strely ktore clovek vystreli do vzduchu a na pachosa potom dopadnu kolmo nadol... a aj vtedy budu ohrozeni krtkovia... :wink: :lol:

- klikat samozrejme musi 308 aj 338, podstatne je ze o dost menej (napr. ja na 338me za rovnakych podmienok klikam cca o polovicu menej nez na 308me), a plati to aj na ostatne premenne - napriklad nadmorsku vysku - ak mas povedzme zbran nastrelenu v senici a ides na zasah do ziliny, na 308me musis ubrat klik (inak budes na 300m 4cm hore). Ak by si valil na zasah do Popradu, tak to budes mat az 3 kliky = cca 10cm = rozdiel medzi zasahom korena nosu a neskodnym preletenim ponad hlavu pachosa...).

A Kestrel nie je len o vetre, ale aj o zistovani ostatnych premennych - tlak, teplota, vlhkost, atd. Priklad - na tom poslednom polsku ti co strielali bez Kestrelov boli dost zmateni a skriabali sa na hlavach ked im to uz na 300m lietalo 10-15cm dole. A este viac boli prekvapeni nasledujuci den ked im to zasa na tom istom mieste a za napohlad identickych podmienok lietalo zasa 15cm hore (az ked sa za hodinu dovalili mraky im docvaklo ze prisla tlakova niz). A uz parstupnovy rozdiel v teplote robi este vacsiu sarapatu. Pri kratsich vzdialenostiach to ale vacsi/silnejsi kaliber znacne kompenzuje, a netreba tam brat az taky ohlad na specifika balistiky long-range strelby (ja napr. s 338mou na kilak na 2ms vietor zprava klikam 6=60cm, a na taky isty vietor z opacnej strany musim kvoli spindriftu a spol. klikat az 9=90cm).

Kazdopadne je diametralny rozdiel medzi presnou strelbou, a schopnostou trafit prvou ranou. Ak by sme v Senici na kilakoch nedavali moznost nastrelu na kolik/svah, minimalne polovica tercov by bola uplne prazdnych a ludi by to moc netesilo. To je ale ten rozdiel medzi benchrestovym typom strelby (kde sa najskor x ranami nastrelis na center, a potom to je viac o presnosti zbrane/streliva) a taktickym typom strelby (kde nemas nastrel, a kym ti nedonesu terc nevies kam to slo a ci to tam vobec je). Priklad je napr. ta .223ka co s nami striela kilak - aj ked je to ozaj dobry strelec aj dobra zbran, bez viacnasobneho nastrelu by sa na terc dostal len tazko, zatial co napriklad lovec posledne dva razy tusim s .300kou trafil na kilak ten kolik prvou ranou (vsetka cest! 8)

Pri ultra-long-range (1500m a dalej) tam uz pribuda x dalsich komplikacii a balistika zacina pripominat alchymiu :lol:, nastastie pri policajnych odstrelovacoch hovorime povedzme o 400-500m absolutnom maxime, takze tam su veci o dost jednoduchsie, ale vzdy bude mat vykonnejsi kaliber navrch (aj na 100m sa mi s 308mou stavalo ze ked som ja daval dva kliky na vietor, 6,5ky a 338my ho kludne mohli ignorovat).

Podstatne je ze tu hovorime o nutnosti zasahu prvou ranou za roznych klimatickych/poveternostnych a geografickych podmienok, a take nieco je od beznej sportovej strelby dost odlisne.


Gunslinger
sniper68
prispievateľ
Príspevky: 258
Registered for: 15 years 1 month

Príspevok od používateľa sniper68 »

xx
Naposledy upravil/-a sniper68 v 28 Sep 2011, 14:15, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
rado74
častý prispievateľ
Príspevky: 522
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa rado74 »

Guns ano je to ako pises a k tej 223 rem. len tolko ze keby fukalo tak predpokladam mozno 40% uspesnost zasahov, posledny pretek vyhrala len preto ze bolo skoro bezvetrie a lejak z ktoreho sa dala pekne odcitat akakolvek zmena vetra po celej dlzke kilometra inak bez sance uspiet.

maclos k tomu tlmicu, puska s tlmicom je pouzivana a presna len na blizke ciele to je tak do 200 metrov a to som asi aj prehnal, Accuracy udava dokonca len 150 metrov pri razi 308W
Na jednej prezentacii vojenskych zbrani som zakerne polozil otazku vojenskemu policajtovi hrdo drziacemu Accuracy s tlmicom v razi 308w, ze na aku vzdialenost su schopni s takou zbranou ucinne zasiahnut, odpoved kolegovia bezne triafaju na kilometer - co dodat mame najlepsie vycvicenu armadu skoro som skolaboval a posunul sa radsej o stanok dalej a nechal Ramba nech dalej robi podstavec nadhernej puske Accuracy lebo myslim ze na ine ani nebol vycviceny.

A na druhu ranu mozes pri nejakom zasahu voci hajzlovi zabudnut, ked tak nasadia viac odstrelovacov a striela ten co ma najvyhodnejsiu poziciu alebo viaceri sucastne
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Tak tak, k tomu tlmicu ale este dodam ze sa casto pouziva aj s beznym strelivom, kde funguje jednako ako docela ucinna ustova brzda, a zaroven minimalizuje vyslah plamena a nerobi az taky bordel (tlakova vlna dozadu na strelca, znacne zvyseny hluk, rozvirenie prachu, atd.) ako bezna ustovka. Z tohto dovodu by som napriklad velmi privital keby sa tlmice/moderatory zlegalizovali aj u nas, aj ked ich negativny (filmovy) image sa len tazko prekonava.

S podzvukovym strelivom zaroven tlmi aj hluk vystrelu, ale jeho realna ucinnost je tak ako pise Rado ozaj len do cca 100-150, max 200m, pricom ale ma mizernu balistiku (je to skoro ekvivalent obycajneho 9mm subsoniku vystreleneho z kratkej - podobna ustova rychlost aj hmotnost strely, lepsi tvar strely tam toho moc nevylepsi). Da sa s nim samozrejme naklikat/strielat aj dalej, ale pravdepodobnost zasahu prvou ranou je tam velmi mala.


Gunslinger
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Maclos odpovedalo ti už viac ľudí čo sa sniperstvom zaoberajú, ale bojím, že išli nad rámec tvojich vedomostí. Predpokladám, že si svoju otázku myslel tak, že prečo nedajú tlmiče, veď pachoš si výstrel nevšimne (nepočuje ho) a sniper si strieľa ďalej až kým netrafí. Pri výstrele ale vznikajú dva zdroje hluku, jeden je samotný výšľah plynov z hlavne, ktoré eliminuje tlmič a druhý je moment, kedy projektil prekoná rýchlosť zvuku a vznikne nadzvukový tresk. Ten druhý hluk môžeš eliminovať iba použitým podzvukového/subsonického streliva. Rýchlosť zvuku v závislosti od podmienok je cca 340 metrov za sekundu, rýchlosť normálneho projektilu .308 je tak 800 metrov za sekundu. Tlmiče sa preto väčšinou používajú s pištoľovými kalibrami, kde stačí spomaliť iba o pár desiatok metrov za sekundu - typicky 9 Luger (alebo v prípade .45 acp vôbec netreba spomaliť) a účinok je de facto rovnaký ako u plnotučného náboja. Ale účinnosť podzvukového streliva v .308 winchester... šiel si niekedy s autom ktorému nešiel jeden alebo viac valcov? :)
inspiring_lalande

Príspevok od používateľa inspiring_lalande »

Zoidberg37:

Díki za vysvetlenie, no šiel, na "dýzlaku" akurát to klepalo dymelo a neťahalo :lol: ale neviem čo máš konkrétne na mysli. Tak do 200m so subsonickým strelivom by to šlo, či aj tak zle chápem? A neriešim či ho za vadný výstrel vyhodia, prepustia alebo neviem čo...
Čiže v určitých prípadoch by sa to dalo použiť a bolo by to z určitého hľadiska efektívnejšie ako bez tlmiča, malo by to svoje výhody, či nemajú skladom aspoň pár ktoré by využili možno raz za 10 rokov :idea:
Naposledy upravil/-a inspiring_lalande v 28 Sep 2011, 17:28, upravené celkom 1 krát.
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

maclos: Gunslinger píše, že by to šlo a má s tým tisíckrát viac skúseností, ja osobne neviem či by to šlo, mne to len príde také zvláštne púšťať tristo metrov za sekundu tam kde má byť 800.
tenorista
prispievateľ
Príspevky: 411
Registered for: 15 years 3 months

Príspevok od používateľa tenorista »

maclos: od 160m to ide so subsonikom dole vodou a osobne by som si ho nechcel použiť nad túto vzdialenosť,navyše už pri tejto vzdialenosti je strašne náchylný na bočný vietor.
millos
prispievateľ
Príspevky: 398
Registered for: 12 years 6 months

Príspevok od používateľa millos »

Načo to tu páni rozoberať? Tí, ktorí pracujú v s.r.o PZ nejaký ten rok, vedia, že to nebude v najbližšej dobe, veď nie sú peniaze na iné veci a tieto žvásty v médiách sú len na pousmiatie. A nebude to o kvalite,cene pušky, ale bohužiaľ o známostiach a peniažkoch. Uvidíte, len tak sa vám budú oči otvárať aká predražená zbraň sa dá kúpiť, keď to platia daňoví poplatníci. Rátam to tak najskôr koniec budúceho roka, ak to vôbec bude. Tak isto ako s prezbrojovaním pištolí, už sa to hovorí asi 2-3 roky.
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Slovenske pravidlo cim viac kusov tym drahsie a tym viac z toho kapne :roll:
Aj keby to teraz daka slovenska firmicka objednala, tak aku by mala dodaciu lehotu pri tolkych kusoch???

Mutia vodu, snazia sa minut peniaze co nemaju, aby zhrabli provizie a ked pride druha vlada, tak im to cele zrusi.
Peco
občasný prispievateľ
Príspevky: 66
Registered for: 13 years 7 months

Príspevok od používateľa Peco »

V tejto reportazi je vidiet Sako TRG ci 22/42 to neviem, tipujem skor 22
http://tvnoviny.sk/sekcia/spravy/domace ... 15#comment

Superhovorca nam tvrdi, ze v sucasnosti pouzivaju SVD Dragunov a CZ. Pokial viem, mala nasa policia uz niekolko rokov SSG 3000, uz sa vyradili alebo sa este pouzivaju? Vie niekto nieco? O nejakom kuse od Saka som do pozretia reportaze nevedel. Kazdopadne tento model, ako novinka mozno jeden z kandidatov...uvidime

http://www.altair.com.pl/start-6826

http://www.sako.fi/sako_trg_m10.php
inspiring_wescoff

Príspevok od používateľa inspiring_wescoff »

AKo nepoznam znacku CZ a DRAGUNOV poznam len znacku CZ a IzhMash :D ale mozno ze nejaka zancka DRAGUNOV bude :D ale zatial nieje :D
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2914
Registered for: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Ono je v tej reportáži aj ďalšia rozšírená cypovina.

"Potrebujeme pušky väčšej ráže". Keď tak, tak kalibru. Ráž je čechizmus. To len ako také jazykové okienko :D.
Napísať odpoveď

Návrat na "Snipers"