GunPower Texan .45

Používateľov profilový obrázok
s0m3body
prispievateľ
Príspevky: 264
Registered for: 7 years 7 months

GunPower Texan .45

Príspevok od používateľa s0m3body »

Nájde sa medzi Vami majiteľ, resp. niekto, kto Texana držal v ruke alebo z neho strieľal? Hoc aj v inom kalibri...

Na internete su videa so streľbou na 1km. Zaujímalo by ma, či sú to šťastné trefy zo stoviek pokusov, alebo či sa s tou zbraňou daju reálne triafať terče na takých 500m? A teda dosiahnut porovnateľnú presnosť s nejakou "obyčajnou" gulovnicou v cene tak do 1000€...
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5148
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

s0m3body napísal:...Na internete su videa so streľbou na 1km. Zaujímalo by ma, či sú to šťastné trefy zo stoviek pokusov, alebo či sa s tou zbraňou daju reálne triafať terče na takých 500m? A teda dosiahnut porovnateľnú presnosť s nejakou "obyčajnou" gulovnicou v cene tak do 1000€...
Nie, dosiahnuť sa to žiaľ nedá. To iba na úvod, aby sme si nestavali vzdušné zámky. Aj tá najbežnejšia guľovnica v nejakom strednom kalibri, napr. v obligátnom 308 Win., dokáže poslať strelu s vysokým bal. koeficientom niekoľkonásobnou rýchlosťou oproti tejto "vzduchovke". A napriek tomu je už schopný aj slabší vietor odchýliť takúto strelu na 500m o toľko, aby človek minul, resp. dokaličil napr. takú jeleničku, ako je vo videu nižšie.
Mne sa to celkom pozdáva, pozrel som si niekoľko videí, ale jednoducho balistika nepustí. Nízka rýchlosť, bal. koeficient kadibudky, to nie sú atribúty na opakované presné zásahy na 500 metrov... Určite super zábava, ale na lov tak max. v desiatkach metrov - na zábavu samozrejme neobmedzene, podľa veľkosti entuziazmu majiteľa.

https://youtu.be/gf3S5_T8MFw
Používateľov profilový obrázok
s0m3body
prispievateľ
Príspevky: 264
Registered for: 7 years 7 months

Príspevok od používateľa s0m3body »

Nechcem to na lov, chcem to vylucne na zabavu. Strelnica, vzdialenost max 500m, vlajocky po kazdych 100m, a tak. Citanie a kompenzacia vetra je samozrejme na mne. Popripade na dalsej technike :-).

Ide mi skor o opakovatelnost vystrelu do momentu, kym strela opusti hlaven.

Takze - za uplneho bezvetria - je s tym podla Teba sanca na 500m konkurovat beznej .308 Win gulovnici? Povedzme konkretne Remington 700, s tym mam nieco odstrielane.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5148
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Skôr si myslím, že nie, bez ohľadu na typ guľovnice.
Samozrejme, bal. krivka sa dá vychytať, aj keď už strieľaš takmer hornou skupinou uhlov :twisted:
Otázka je koľko opakovaných rán s akým rozptylom úsťovej rýchlosti to vie vystreliť. Aký veľký cieľ chceš zasahovať je ďalšia vec.
Rozdiel v úsťovke napr. 10m/s pri strele, ktorá opúšťa ústie rýchlosťou povedzme 800m/s je na túto vzdialenosť nie veľmi významný. Avšak takýto rozdiel pri strele, ktorá štartuje na ca. 250m/s už bude citeľný. Potom kvalita a presnosť samotnej strely je ďalší podstatný faktor... Nehovorím, že to nie je možné, možno by som sa presvedčil o opaku, avšak zatiaľ zostávam skeptický.
Napriek tomu všetkému bude fun factor iste vysoký, niečo ako strieľať revolverom na väčšie vzdialenosti.
duri013
občasný prispievateľ
Príspevky: 93
Registered for: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa duri013 »

Mal som Gunpower Storm, Gunpower Shadow stále mám pre syna na plechovky, celkovo ten ich systém je pomerne nešťastný, síce blbuvzdorný ale veľmi citlivý na mazanie a teplotu. Kladivo je tažka rúrka ktorá behá v druhej rúrke - ráme zbrane proti smeru výstrelu. Z toho plynie jednak pohyb zbrane medzi stlačením spúšte a samotným výstrelom a kedže sú tam pomerne veľké klzné plochy tak veľká citlivosť na mazanie a zmenu viskozity maziva vzhľadom na teplotu. Ďalšia pre PCP vzduchovky podstatná vec je absencia regulátora tlaku vzduchu. Keď si toto všetko pospájaš dostaneš mizernú konzistenciu závislú na tlaku vzduchu a teplote. Takže na deštruktívnu streľbu áno, ale ak od toho očakávaš presnosť na väčšiu vzdialenosť budeš z toho smutný. Nehovoriac o tom že ak to chceš na plný výkon tak len na ZP a tam už to nemá absolútne žiadny zmysel.
Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatné"