Jednuška 45-70 GOV

erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Od HR to bol urcite nejaky model ich znamej "handi rifle"...
miso243
prispievateľ
Príspevky: 147
Registered for: 12 years 11 months

Príspevok od používateľa miso243 »

Tá mala len asi 22 palc. hlaven. Ale nestála asi ani 500 eur. Potom bola ešte buffalo clasic s 32 palc. a dioptrom ale bola drahšia. Predával ich obchod niekde na východe ale už sa asi nevozia.
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

Od HR som riesil handy rifle v .223 asi 5r dozadu - Frano mal v NR jednu taku vo vitrine, ale bola v .308W. Uz vtedy mi Frano povedal ze HR ako taky "zanikol" a ze ich kupil Remington. Ked som bol na IWAe pytal som sa v Remington stanku na handy rifle sortiment od HR a bolo mi povedane ze sa to uz nerobi, nakolko za rovnake prachy si od nich clovek vie kupit opakovaciu gulovnicu a ze po jednuskach je slaby dopyt. Neviem ci sa odvtedy (4r?) nieco zmenilo, ale na to ze si na SVK kupis jednusku od HR by som dnes uz asi moc nespoliehal.
Najjednoduchsie by asi bolo vyriesit to tou vloznou hlavnou do brokovnice od IZ - na SVK ich vozi p. Mraz, kamenny obchod ma v Suranoch: http://jagersurany.sk/6-baikal?orderby= ... derway=asc
(edit: teraz citam ze tu brokovnicu uz mas)

Ja osobne by som ale asi siel do repliky rolling blocku od niektoreho z vyrocvov ktorych na predchadzajucej stranke vymenoval R.
- Ubertiho ponovom uz v NR nekupis, boli s nimi dost problemy a vraj sa to uz vozit nebude (ja som cakal na perkusaky 13mesiacov, ved vies).
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Nevedelo ma napadnut meno tejto zbrane.... BERGARA!!!

Ta ma perfektnu jednusku, ktoru som mal moznost strielat v 30-08 Spr. a myslim, ze je to presne to co si chcel... Lahko rozoberatelna, skladna, spolahliva a bezpecna....

https://www.bergara.online/en/rifles/ba ... ack-rifle/

https://www.ibo.sk/polovnicke-potreby/z ... rnena-ocel

a nemas co riesit co sa tyka ceny a kvality....
zabludeny
občasný prispievateľ
Príspevky: 67
Registered for: 11 years 8 months

Príspevok od používateľa zabludeny »

Zdravím. Dobrou možnosťou by mohla byť aj Henry single shot. Milata mal jednu v 308 Win. Pekná a dobrá cena ale otázkou je objednateľnosť. Spomínanú Bergaru som mal v rukách a bola sympatická ale plastová pažba k čiernoprachu by sa mne nepáčila ale to je samozrejme otázka osobných preferencií.
aoaia
prispievateľ
Príspevky: 200
Registered for: 10 years 3 months

Príspevok od používateľa aoaia »

Páni, vďaka. Buduci rok začnem šporiť, tento rok už ježiško chodil.
Stale som však na vážkach či nie tu vložnu hlaveň do ižky. 1:14 stupanie v kombinacii s dlhou hlavňou to by som mohol davať aj na dlhšie vzdialenosti (s jedlom rastie chuť). Len nechapem ako pisali na viacerych forach že s tym čiernoprachari strielaju aj na 900yardov. 500gr strela čo som pochopil ma Vo podzvuk. Neverim že to doletí nieto ešte niečo trafí...
MudMax
častý prispievateľ
Príspevky: 525
Registered for: 6 years 1 month

Príspevok od používateľa MudMax »

Doleti a aj trafi.Tu 500gr strelu dokazes vyhnat az na nejakych 380m/s,ale nie s vesuvitom.Toho ti 70gr do hilzne ani poriadne nevojde.Mne voslo max 62gr a aj to len pod 400gr strelu a este k tomu bez kotucika mazania.S 500gr uz bol naboj dlhy a nevosiel do komory.Myslim si,ze ak chces strielat ciernym prachom v 45/70,tak nema cenu ist do kratsej hlavne ako 700mm.Ja som mal 600mm hlaven v karabine a oproti perkuske,kde mam hlaven dlhu 730mm to bol citelny rozdiel.Zato som sa karabiny zbavil a setrim na dlhu.
Stupanie 1:14 je podla mna prirychle,pokial nebudes mat skrabanu hlaven s hlbokymi drazkami.Myslim si,ze na 400-500gr olovene strely je stupanie tych 18-20 tak akurat.Na strielanie do nejakych 250m ti uplne stacia 400gr strely,pripadne 370gr a tam uz vyzenies rychlost cez 450m/s.Strely je dobre mat s co najhlbsimi a najsirsimi mazacimi drazkami,aby tam voslo dost masti,kedze v hilzni nieje miesto na koliesko mazania.Alebo pouzit svajcarak.Ten je hutnejsi a aj dost silnejsi,ale penazenka ti poda ziadost o rozvod :( .V minulosti museli pouzivat tiez hutnejsi prach,ked im ho do tej hilzne voslo 70gr,plus koliesko kartonu,mazania a este aj 370gr strela zaskrtena do skrtiacej a nie poslednej mazacej drazky.
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

aoaia : ale doleti a trafi.... Ked pozna presnu vzdialenost a ma vyladene naboje tak neni problem.
Pozri si vykony odstrelovacov unie z obcianskej vojny name s puskami Sharps....

Ja keby som si mohol vyberat medzi vloznou hlavnou do "kopyta" akym ta Izka bez diskusie je /tym nechcem zhadzovat jej jednoduchost a spolahlivost/ so vsetkymi negativami s tym spojenymi a neistym vysledkom. A na druhej strane odskusanu a osvedcenu zbran ci uz nejaky klon "rolling block", Sharps, HaH, alebo tu Bergaru tak idem do druhej moznostii. Konkretne ta Bergara je perfektna zbran....
U Bergary neviem presne ako to je, ale oni maju aj vyznamnu vyrobu custom hlavni tak sa treba informovat ci by ti nevedeli vyrobit zbran hlaven podla tvojich predstav...

Ale neda mi to - pokial mas rad ten cierny prach tak si k tomu kup aj adekvatnu pusku. Nejaku repliku dobovej karabiny... Taky Sharps, Rolling block maju svoje caro... A od Peresolliho nejsu ani tak drahe...
aoaia
prispievateľ
Príspevky: 200
Registered for: 10 years 3 months

Príspevok od používateľa aoaia »

Ak sa bavime o predovke, tak tu nechcem...
Stareho psa novym kuskom nenaučiš...
Nechce sa mi špárať pred strelbou v hlavni, niečo tam demovať, treba to mať vyladené, mazanie a tak. Dobre sa na to kuká keď vidim chalanov strielať, je to romantika.
Mne sa pači doma v teple nalaborovať nábojčeky, mať ich v krabičke a tak... proste každý sme iní.
MudMax
častý prispievateľ
Príspevky: 525
Registered for: 6 years 1 month

Príspevok od používateľa MudMax »

Bavime sa o 45/70 Gov.,nie?Aj som ti zhruba popisal co ta caka pri prebijani tychto nabojov ciernym prachom.Tam riesis mazanie rovnako,ako u predovky.Keby si to chcel prebijat bezdymakom,tak neriesis malo placu pre prach a mazanie.24gr D060 ti vojde v pohode aj pod 500gr strelu,ale cierneho vesuvitu sa ti pod nu 70gr nevojde.
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Aoaia : Ja ti uz doporucujem len zadovky na jednotny naboj plneny ciernym prachom.... Ten Kodiak cal.74 bol len taky ulet.... Ale zase ten Kodiak "dvojka" na 45-70 je paradny kusok.....

A ako ti Mudmax pise tak "gule", mazanie, prach riesis u ciernoprachu vzdy.... Rovnako ako cistenie.... A ako ti pisal pokial chces vykon na Vesuvit zabudni....
MudMax
častý prispievateľ
Príspevky: 525
Registered for: 6 years 1 month

Príspevok od používateľa MudMax »

Tak,nepovedal by som,ze zabudnut na vykon u vesuvitu(.... radsej zabudnut na vykon u 45/70 pri pouziti vesuvitu a 500gr striel)....proste ho treba nasypat viac.Lenze u 70ky nieto kde.Ona povodne ani nebola urcena na ladovanie 500gr striel.Myslim,ze origo tam patrili 370-400gr strely...neviem presne z hlavy.500 a 600 gr strely sa pouzivali u 100-120tok.To by nebol problem,ked chce dat vyrabat hlaven.Tak si moze dat vyrobit komoru na nabojnicu aku chce,aby tam tych 70gr prachu voslo.Akurat ze 70ka nabojnica kostuje okolo 0.8e, 100ka 1.5e a 120ka 3e :( ....no,ale kto chce chovat opicu.... :wink: .Ja prave setrim na sharpku v razi 45/100.Tam rozdiel v cene rychlo zmaze moznost pouzivania vesuvitu ci lacneho delaboratu oproti nasobne drahsiemu svajcarakovi.
...cistenie....u zadovky no problem.Ja som nosil na strelnicu bandasocku s vodou a lievik.Ked uz bola hlaven horuca ,do komory som strcil lievik a prelial vodou.Hlaven zachladla,pretlacil som cez nu 2 sulky z hajzlaka a hlaven bola ako psie gulky,plus ochladena.Takto sa mohlo strielat cely den a flinta sla z ruky do ruky,ako lehka holka :wink: .Zaklad je vychytat mazanie,aby zvysky prachu boli stale mekke a na usti hlavne musi byt stale hviezdicka z mazania.Pokial to tak nieje,zvysky prachu sa napekaju na vyvrt,presnost ide do prdele a este sa to aj blbe cisti.Tak by som povedal,ze vychytat to mazanie je asi najdolezitejsia vec pri strelbe ciernym zo zadoviek.Ale aj navazka je dolezita.Ked je prachu menej ako treba,tiez nechava tvrde zvysky v nabojnici.....proste,musi sa to vychytat.A dalsia dolezita vec....strely sa musia prehnat cez kaliber,aby bol rozptyl rovnomerny.U predoviek sa vlastne kalibruje kazda strela...tam s tym nieje problem.Ale u zadoviek a zvlast u vecsich a dlhsich striel sa priemery po odliati vedia dost lisit.
Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatné"