12 drážkový vývrt

brada7
občasný prispievateľ
Príspevky: 90
Registered for: 14 years 5 months

12 drážkový vývrt

Príspevok od používateľa brada7 »

Chcel by som sa spýtať, či niekto nevie, ktorá guľovnica má dvanásť drážkový vývrt ? Viem o malorážkach s dvanástimi drážkami ale žiadnu takú guľovnicu nepoznám a pred časom sa mi dostal do rúk projektyl, ktorý má 12 drážok. Jedná sa o poloplášť pravdepodobne SB v kalibry .30.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5148
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Teoreticky - Marlin v tridsiatkovych kalibroch zo 60. rokov. Musel by som dlhsie patrat, je to dost nepravdepodobne v nasich koncinach....
bagoo
prispievateľ
Príspevky: 154
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa bagoo »

Vlastním Marlina v kalibry 30-30W ale tam sú len microdrážky - kvázi také jemne perforovanie a je ich 12 :wink:
Používateľov profilový obrázok
siver
prispievateľ
Príspevky: 321
Registered for: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa siver »

Toto som našiel na stránke výrobcu Marlin.
Barrel 20" with Micro-Groove® rifling (12 grooves).
Twist Rate 30/30 Win. - 1:10" r.h. 35 Rem. - 1:16" r.h.
Takže kal. 30/30 Win. sa robia micro drážky - počet 12

Ale pri niektorých kalibroch prešli na iný typ vývrtu:
13. Why has Marlin changed its rifling on Models 1894S, 1894CS and 1895SS from Micro-Groove® to Ballard-type cut rifling?
To accommodate the use of cast lead bullets. (Jacketed bullets will still function reliably.)
Tu som uviedol chybné informácie :oops: - opravím v novom príspevku :wink:
Toto platí pri .357 Mag:
Barrel 18.5" with deep-cut Ballard-type rifling (6 grooves).
Twist Rate 1:16" r.h.
Naposledy upravil/-a siver v 26 Jan 2011, 12:45, upravené celkom 1 krát.
brada7
občasný prispievateľ
Príspevky: 90
Registered for: 14 years 5 months

Príspevok od používateľa brada7 »

Ďakujem za odpovede. Mne tie drážky pripadajú štandardné a nie ako mikrodrážky, pretože su v desatinách mm. Nedá sa mi to odmerať ale ak zoženiem kvalitnejši foťák tak ich odfotím a zavesim ich sem.
Naposledy upravil/-a brada7 v 26 Jan 2011, 18:06, upravené celkom 1 krát.
bagoo
prispievateľ
Príspevky: 154
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa bagoo »

A môžem vedieť odkiaľ bol projektil "vydolovaný" :) ?
Používateľov profilový obrázok
siver
prispievateľ
Príspevky: 321
Registered for: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa siver »

Tak som si to zisťoval na iných fórach ako je to s používaním streliva.
Takže, plášťované strely (celo a polo plášť) fungujú rovnako dobre aj v Micro-Groove (12 mikrodrážok) aj v Ballard (6 drážok).
Ale s odlievanými olovenými strelami môže byť v Micro-Groove problém. Tak preto prešli na 6 drážkový Ballard.
Omlúvam sa za chybné info ale to mám za to, že som na hodinách angličtiny nedával pozor :oops:
brada7
občasný prispievateľ
Príspevky: 90
Registered for: 14 years 5 months

Príspevok od používateľa brada7 »

Vydolovaný bol z prasťa asi 20 kg, ktoré bolo v čase nálezu ešte živé a projektil bol deformovaný do takmer ideálneho hríbu, avšak bol iba v prednom ramene - v lopatke, čo je nelogické, pretože ak by prasa dostalo na lopatku priamy zásah hociktorím .30 kalibrom tak tam ten projektil určite neostane a prasa nebude ešte ráno živé. A za ďalšie ak by nemal dostatok energie tak sa nedeformuje do hríbu. Pravdepodobne došlo k priestrelu jedného kusa diviačej zvery a potom projektil zbitkovou energiou ešte zasiahol to prasa.
bagoo
prispievateľ
Príspevky: 154
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa bagoo »

ďakujem za odpoveď, a taktiež sa prikláňam k názoru že projektil nezasiahol diviača ako prvé - možno predtým išiel cez porast (ale zase ta deformácia) :?:
Moje skusenosti su zatial len pozitívne ale kalibrom .30-30 som mal tu čest strelit kanca 130-140 kg (cca 6-7 rokov) kolmo medzy lopatky, cez celý hrudný kôš a strela vyšla zospodu cez krk. Odbehol (skotúlal sa) asi 30m od nástrelu :D
Používateľov profilový obrázok
siver
prispievateľ
Príspevky: 321
Registered for: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa siver »

Tak takto nejak vyzerá Micro-Groove - 12 mikrodrážok:
Obrázok
Je to nový prírastok v 357mag.
brada7
občasný prispievateľ
Príspevky: 90
Registered for: 14 years 5 months

Príspevok od používateľa brada7 »

Pekný prírastok, gratulujem. Keď sa tak pozerám na ten vývrt a na projektil tak by ta aj mohlo byť identické. Asi začnem robiť prieskum kto je v okolí majiteľom Marlina v .30 kalibry.
luco
častý prispievateľ
Príspevky: 652
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa luco »

Mám ZKM 452 (22LR) s 12 dražkovým vývrtom. Je to niečo ojedinelé? A v čom je lepšia oproti klasickej 6 dražkovej?
Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatné"