Skrátenie brokovej jednotky

inspiring_tesla

Skrátenie brokovej jednotky

Príspevok od používateľa inspiring_tesla »

Nazdar

Jak hľadám, tak hľadám, nenašiel som to tu...

Mam brokovú jednotku Bajkal a chcel by som dat zrezať z hlavne tak 20cm. Celková dĺžka hlave je teraz 73,5cm.

a. ) Akú byrokraciu treba postúpiť pred a po úprave?

b.) Líši sa byrokracia ak je po úprave hlaveň dlhšia alebo kratšia ako 60cm?

b.) Aký veľký vplyv to bude mať na rozptyl a presnosť?

Vďaka
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

-choď na príslušné OR PZ, daj si podpísať žiadosť o úpravu zbrane a opýtaj sa na postup podľa §28 zákona o Zbraniach. (predloženie zbrane na KEÚ)
-daj zbraň puškárovi s licenciou na vykonanie úpravy a žiadaj protokol k úprave
-no a následne ťa bude čakať zaujímavé prešlapovanie na mieste pracovníkov odd.zbraní, ktorí nerozumejú ustanoveniam zákona o kategorizácií a rozdieloch zbraní kategorie C a B.
- na mojom okrese čakajú na vyjadrenie PPZ k mojej lupare
-Viem ale o okresoch, kde zbraň bez problémov preradili do inej kategorie a tým pádom aj umožnili zápis na nosenie.
inspiring_tesla

Príspevok od používateľa inspiring_tesla »

Zákon o zbraniach a strelive
§ 28
h) oznámiť policajnému útvaru, ktorý vydal preukaz zbrane, zmenu kalibru zbrane, výrobného čísla zbrane ! ALEBO OPRAVU, KTORÁ MÁ ZA NÁSLEDOK ZMENU KATEGÓRIE ZBRANE !, do siedmich dní od tejto zmeny; pred vykonaním takejto zmeny alebo opravy je povinný predložiť zbraň policajnému útvaru na vykonanie jej kriminalistickoexpertízneho skúmania, ...

z toho vyplíva že na úpravu ( samozrejme puškárom ) ktorá nebude mať za následok zmenu kategórie zbrane ( hlaven bude mať 605mm ( § 5 Zbraň kategórie B )) nepotrebujem žiadne povolenie a nemam ani ohlasovaciu povinnosť.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

ide o to, či úpravou zbrane dôjde k takým zmenám parametrov, že bude potrebné zbraň preradiť do inej kategorie. Z toho dôvodu som písal tie povinnosti podľa §28.
inspiring_tesla

Príspevok od používateľa inspiring_tesla »

ak by hlaven nebola kratsia ako 600mm tak by zbran ostala v C-cku tym padom by to vyzeralo ze k tomu nic netreba a netreba to ani hlasit. Ale ... dnes som hovoril s jednym puskarom, tak len v dverach lebo niekam utekal, mi pvedal ze povolenie potrebujem tak ci tak, lebo ide o hlavnu cast zbrane a meni sa tym dlzka hlavne udavana vyrobcom ku konkretnemu modelu. Plus odrezal by tym zahlavnenie ( zuzenie hlavne pri konci) cim by som podla jeho slov z pusky urobil ruru ( presnost ziadna )... zahlavnenie sa da urobit aj dodatocne ale nie na tenkostennej hlavni a je to drahe. V stredu zajdem k druhemu a uvidim co mi povie on, ale asi si necham mojho Bajkala v modele "mušketa" :D ...
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

RASTO33 napísal:ak by hlaven nebola kratsia ako 600mm tak by zbran ostala v C-cku ...
prečítaj si zákon , broková jednuška (nie pumpa) s hlavňou nad 300mm bude stále kat C
RASTO33 napísal: Plus odrezal by tym zahlavnenie ( zuzenie hlavne pri konci) cim by som podla jeho slov z pusky urobil ruru ( presnost ziadna )...
:lol: :lol: :lol:

tak toto ma pobavilo, "zahlavnenie" som ešte nevidel , ale ZAHRDLENIE nemá každá brokovnica, vačšina kratších modelov ho nemá vôbec.
Celkom dobre je možné, že tvoja brokovnica žiadne zahrdlenie nemá ani teraz, takže sa po skátení rozptyl až tak dramaticky nezmení.

Fakt radšej choď za iným puškárom
inspiring_tesla

Príspevok od používateľa inspiring_tesla »

Tak teda zahrdlenie :D moja vina ...
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

Rasto33 na tvoju "vtipnu " PM -ku mas odpoved tu :

§6 Zbraň kategórie C
(1) Zbraňou kategórie C je
a) jednovýstrelová palná zbraň na strelivo s okrajovým zápalom, ktorej celková dĺžka je najmenej 280 mm,
b) dlhá opakovacia palná zbraň, ktorá nie je uvedená v § 5 ods. 1 písm. e),

c) dlhá jednovýstrelová alebo viacvýstrelová palná zbraň,


d) plynová zbraň, pri ktorej kinetická energia strely na ústí hlavne je vyššia ako 15 J,
e) palná zbraň určená na streľbu nábojom typu flobert s energiou strely na ústí hlavne vyššou ako 7, 5 J,
f) opakovacia palná zbraň skonštruovaná na princípe perkusného zámkového systému.

k tomu :
Príloha č. 6 k zákonu č. 190/2003 Z. z.
Druhy zbrane, hlavné časti zbrane, súčasti zbrane, druhy streliva, komponenty streliva, druhy striel
A. Druhy zbrane
j) dlhá zbraň je zbraň, ktorej dĺžka hlavne presahuje 300 mm alebo jej celková dĺžka presahuje 600 mm, spravidla pri streľbe ovládaná obidvomi rukami,


kde vidis ze jednovystrelova brokovnica s hlavnou kratsou ako 600mm a dlhsou ako 300mm je zbran kat. B ???
inspiring_tesla

Príspevok od používateľa inspiring_tesla »

:D no jó no
inspiring_tesla

Príspevok od používateľa inspiring_tesla »

Už je to nejaký čas ale hodím sem foto ako to dopadlo :) na polícii bola cca 3 mesiace a tak to pán puškár šmykol na 50 cm ( fotené večer mobilom :D )
Prílohy
b2.jpg
b1.jpg
misko 6
občasný prispievateľ
Príspevky: 61
Dátum registrácie: 13 years

Príspevok od používateľa misko 6 »

neskúšal si náhodou zmerať rozptyl, keď je to len tak rozrezané uprostred hlavne?
Lebo keď sa dobre prizriete k hlavni na brokovnici, ideálne kozlici s ventylovanými hlavňami (tam je to pekne vidno), tak vidíte ako sa hlavne smerom od nábojovej komory zužujú (štrbina medzi hlavňami sa zväčšuje) a zhruba od stredu hlavní sa znova rozširujú (štrbina medzi hlavňami sa rozširuje). Tak predpokladám, že toto zužovanie a opätovné rozširovanie hlavní má vplyv aj na rozptyl.
K tomu zahrdleniu: ako môže byť brokovnica nezahrdlená? To by musela mať hlavne tvaru Rumcajsovej pištole. :-D Najviac roztvorené choky sú cylindre, ja na SKEET použvam skeetový(druhý najtenší) a IC(tretí najtenší) a to strieľame nablízko, neviem si predstaviť k čomu by bola dobrá taká nezahrdlená (trvalé zahrdlenie veľkosti cylinder?) pre niekoho kto závodne nestireľa SKEET, ale už aj my máme choky. Maximálne tak na slugy, ale na brokový náboj, úplne nepoužiteľné (na viac ako 20 metrov).
Lovecké brokovnice sa robia fest zahrdlené, aby sa s nimi dalo pekne dočiahnuť (k čomu inému by bola taká dlhá, jednoranová brokovnica?), bol som raz na bažantoch s hlavňami, čo boli špeciál na SKEET, to bola MARHA, nič čo bolo ďalej ako 10 metrov sa nedalo zavraždiť. :-D Takže tá jednoranovka zahrdlenie určite bude mať a dosť výrazné.
K tomu, že tenkostenné sa nedajú zahrdliť. Ja mám na Perazzi dorábané choky. Bol to špeciál na SKEET, Perazzi na ne od výroby dáva zahrdlenie akoby hore aj dole boli choky cyl/cyl alebo cyl/SK, neviem presne. Hlavne sa zobrali do jednej Anglickej firmy, čo má na to patent (do pobočky v Taliansku, vraj sú len dva stroje na to na zemy, druhý je doma vo Veľkej Británií), narezali mi do nich závity a šróbujú sa do toho choky, čo sa defaultne vyrábajú na Beretty a každópadne sa hrúbkou steny na volakú benchrestovicu ani nechytajú :-D
ešte jedna otázka: koľko to stálo, ak to nie je tajné? :-D
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

misko 6 napísal: K tomu zahrdleniu: ako môže byť brokovnica nezahrdlená? To by musela mať hlavne tvaru Rumcajsovej pištole. D
na to kolko mas v podpise brokovnic naivna otazka....

kratke pumpy maju klasicku cylindicku hlaven a ziaden zavit na vymenitelne choky. mozes tomu neverit , mozes nesuhlasit ale to je asi tak vsetko co s tym narobis

stare lovecke dvojky boli tiez casto bez zahrdlenia a o vymenitelnych chokoch sa vtedy nepisalo ani v dobovom sci-fi
misko 6
občasný prispievateľ
Príspevky: 61
Dátum registrácie: 13 years

Príspevok od používateľa misko 6 »

nj, tie upilované hneď z výroby mi neprišli na um. Až keď si to napísal, som si spomenul na jeden Ruger, čo bol asi 2 roky dozadu v Špeciály Zbrane a náboje, Ako ochrániť rodinu.
inspiring_tesla

Príspevok od používateľa inspiring_tesla »

Birdshot-i som nemeral ale 7,62 od SB malú rozptyl cca 3cm na meter ... na 10-15 m je to paráda :D Celé ma to vyšlo pár korún tak prečo nie ...
Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatné"