AK47 / AKM / AK74

Okrem poľovných a športových samonabíjacích.
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Dátum registrácie: 19 years 2 months

Príspevok od používateľa gewehr »

uplne najrozumnejsia alternativa je kupit polsky Beryl v .223 rem alebo 5,45x56 NATO ak sa da. Spolahlivost AKcka, strelivo .223 bude casom najdostupnejsie a najlacnejsie, nakolko jeho materialova narocnost je nizsia ako u novovyroby 7,62x39. Tie budu aj nadalej, planuje sa na Slovensku seriova vyroba, ale samozrejme na ceny ktore pozname mozme zabudnut.

Original sovietske kalachy na 5,45x39 budu o par rokov skor zberatelsky artikel nez na sportovu strelbu.
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Dátum registrácie: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Lenze neviem o tom, zeby beryl niekto na SK vozil. Tiez sa mi to pozdava.
ZAlex
prispievateľ
Príspevky: 232
Dátum registrácie: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa ZAlex »

je pravdepodobne nezpochybnitelne ze aj v najblizsej dobe budu najdostupnejsie pusky prave niektore z radu AK. Podla mna ale ostava otvorenou otazkou ci v kalibri 223, alebo 5,45. Uvidime.
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Dátum registrácie: 19 years 2 months

Príspevok od používateľa gewehr »

Je jasne co uvidime, zbytocne robit z toho otvorene filozoficke otazky.

Kaliber 5,45x39 je dnes izolovana vec a aj vela jeho byvalych uzivatelov preslo na .223. Nie z dovodu techniky, ale zmenou geopolitickej situacie. Tento kaliber konci, v nasich koncinach vlastne ani nezacal. Ked k tomu priratame protiruske sankcie a rusko ako krajinu ktora jedina pokracuje v jeho vyrobe v relevantnych mnozstvach je to viac ako jasne. Bude stale nedostupnejsi a drahsi. To je proste fakt.

Dostupnost AKciek. Tiez diskutabilna. Smerovanie EU je jasne, o nejaky rok bude asi nemozne nadobudnut povodne vojensku zbran. A to su vsetky AKcka v kalibri 5,45. Jedine co mozna zostane budu verzie vyrabane vyhradne pre civilny trh a tie sa robia bud ,7,62 alebo .223 s inym spustakom minimalne. Prerabky zatrhnu, mozna aj utocne pusky ako celok. Uvidime, ale smer je jasny.

V sklade mame na vycvik Beryl v .223rem. Kvalitne spracovana zbran, proste seriozne bojove naradie. .223 bude o nejaky cas najpouzivanejsi kaliber do tejto kategorie zbrani na sportovo relaxacnu strelbu. Pretoze ked sa minu skladovky a pride na novovyrobu, tak je najlacnejsi. A rovnako dojdu aj lacne pusky na 7,62x39. 58cky a kalachy za par eur zo skladov skoncia (u nas, v afrike a na strednom vychode nie, prave tam ich vozia)

Takze moja predpoved zalozena na skusenostiach: o nejaky cas, kto si bude chciet "lacne" a spolahlivo zastrielat z pusky, nezostane mu nic ine ako povodom europsky novovyrobeny kalach v .223rem. Ak vobec.

Zvykajte si, dobre uz bolo. :mrgreen:
Nebiros
prispievateľ
Príspevky: 140
Dátum registrácie: 11 years 5 months

Príspevok od používateľa Nebiros »

No, ešte zabúdate na Čínu.
Tá vyrobila snáď viac AK ako rusi a stále vyrábajú aj strelivo ktorým veselo zásobujú afričanov a arabov a dlho ešte budú, lebo opičiaci tak skoro na iné kalibre neprejdú.
Mimo toho aj "afroarabi" si sami vyrábajú nejaké AK takže sa čiastočne dokážu zásobovať sami.
Občas sa niečo od Norinca objaví aj u nás a v čechách a kvalita nie je najhoršia.
Vo veľkom sa stále predávajú sks a mosiny a to sa ich vyrobilo podstatne menej a je po nich väčší dopyt keďže nie sú tak často na blackliste vo vyspelom svete.
Mám pocit že sa skôr "minú" zákazníci ako AK, hlavne ak bude pokračovať súčasný trend odzbrojovania v EU, ale tam už bude jedno či 7,62-5,45 alebo .223 lebo AK je proste "evil gun".

Jediné momentálne dostupné AK v 223. ktoré som našiel u nás je Galil/M21.

Mimo debatu:
spúšťovy mechanizmus na AKM a AK74 sú identické, alebo tam je rozdiel?
ZAlex
prispievateľ
Príspevky: 232
Dátum registrácie: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa ZAlex »

pokial viem identicke
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Dátum registrácie: 19 years 2 months

Príspevok od používateľa gewehr »

Skusim este raz a pomaly. Dovoz a nadobudanie povodne vojenskych zbrani skonci bez ohladu na vyrobcu a krajinu povodu. Civilne kalachy nevyraba ani cina (vlastne kalachy uz cobec nevyraba a kvoli par kusom pre par malych eu trhov ani nezacne). Norinco ma obrovske problemy s kvalitou pre civilny trh. Je pre nich zjavne druhorady. Viem minimalne o dvoch varkach kopii M14 a jednej varke kopii M4 ktore sem prisli a nepresli skusobnou pretoze mali vyvrt mensi ako povoluje CIP pre dane kalibre. Predpokladam ze s Norincom na nasom civilnom trhu to dopadne rovnako ako na tom US. Uz teraz je to skor okrajova zalezitost. Takze dobre uz bolo.

Co sa tyka streliva z ciny, prislo sem par kontajnerov vz.43, ale na pravidelny dovoz to nevyzera (cina robi restrikcie aj scojim vyrobcom airsoftiek, systematicky export streliva na civilne trhy je nepredstavitelny, uz vobec nie do krajin na druhej strane brehu, aj to co sem prislo islo cez ine krajiny) a ine kalibre sa neoplatia (mozna este 7,62x54R). Plus si treba uvedomit ze cina zavadza do armady vlastny novy kaliber, takze aj v cine bude samopalak vybehovy, max tak export do afriky v ramci sudruzskej pomoci.


Add spustaky. AKM ho ma proti AK 47 mierne modifikovany (suciastky nezamenitelne) a podobne aj AK74 proti AKM. Co som studoval tak aj suciastky ktore po zamene mozu fungovat sa neodporuca prevadzkovat dlhodobo ale ak je to mozne vymenit (ine zrazenia, uhly a ciastocne aj geometria mechanizmu). Ked som mal minule otvoreny AKSU 74 vedla AK74M tak to tiez uz letmym pohladom bolo v niecom ine. Cize v tvrdeniach ze su spustaky totozne by som bol opatrny.
Používateľov profilový obrázok
Gabo.45
prispievateľ
Príspevky: 210
Dátum registrácie: 10 years 5 months

Príspevok od používateľa Gabo.45 »

Uvazujem nad kupou AK-63 D z Kolarms. Ma ju z vas pani niekto?
Používateľov profilový obrázok
thorvald
občasný prispievateľ
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 10 years 7 months

Príspevok od používateľa thorvald »

natrafil som na toto minule
funguje to niekomu?
na mojej 74-rke to nebavi

https://www.youtube.com/watch?v=OCclRB2Tbes
Používateľov profilový obrázok
boris
expert
Príspevky: 1136
Dátum registrácie: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa boris »

thorvald - bud rad, ze tvoja 74 to nerobi. tento ukaz je dôsledkom neodladeneho spustoveho ustrojenstva a na dobre poskladanom AK sa nevyskytuje. v podstate ide o vadu. odstrani sa bud pocas zabehu alebo zalestenim stycnych ploch.

ak chces zachytavat zaver v zadnej polohe, instaluj paku poistky s výrezom. vyrabaju to viacere firmy a sikovnejsi to zbastli aj doma: http://www.krebscustom.com/products/58/ ... ped-Rifles

eventualne v AK na 7,62 pouzivaj original zasobniky od zastavy ktore zachytia zaver v zadnej polohe ak je zasobnik prazdny. po vybrati zasobnika vsak zaver sklzne do prednej polohy.
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Dátum registrácie: 19 years 2 months

Príspevok od používateľa gewehr »

k tomu zachytavaniu zaveru v zadnej polohe...
"uplne" riesenie ktore by umoznovalo zachytit aj vypustit zaver pre AK neexistuje. Pre AK74 aj 47 existuju nasledujuce riesenia:

1. formou zmeny paky poistky s vybraniami kde sa da v zadnej polohe zachytit za paku, samozrejme po poslednom vystrele nezachyti zaver v zadu, je to dobre leda na strelnicu ked mate chodit s otvorenym zaverom
Obrázok

2. použitie juhoslovanskych zasobnikov - len pre AK47 - s inym tvarom podavaca. Dokaze to zachytit zaver pri prazdnom zasobniku, samozrejme po vytiahnuti zaver spadne dopredu a po zalozeni plneho zbrane treba nanovo obtiahnut. Dobre je to pre to ze ked nevyjde rana viete ze mate prazdny zasobnik a nejde o zavadu.
Obrázok

Neodporucam pouzivat rozne "medzistavy" spustaku ako zachyt zaveru, je to vyslovene nebezpecne.
Používateľov profilový obrázok
thorvald
občasný prispievateľ
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 10 years 7 months

Príspevok od používateľa thorvald »

dik za rady...som totiz riesil nejaky sposob zachytenia zaveru vzadu pocas pohybu po strelnici a natrafil som na to video. mi to bolo podozrive tak som to tu postol.
najrozumnejsia sa mi vidi ta upravena paka poistky v mojom pripade. uz len to niekde zohnat lebo ako nahradny diel som to nevidel u nas nikde. nemuselo by sa jednat vyslovene o paku uz s vyrezom...staci bez a pilnik to dokonci. do mojej originalnej nechcem zasahovat

juhoslovanske zasobniky poznam. pre ak74 som videl tiez taku prasarnu na tento styl a to prazdna nabojnica prinitovana k podavacu :lol:
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Dátum registrácie: 19 years 2 months

Príspevok od používateľa gewehr »

najlepsie je pri pohybe po strelnici vyriesit AK ozanzovou plastovou vlajockou (Chamber Safety Flag), to zachytavanie paky zaveru o paku poistky pouzivanim trocha uvolni packu poistky a ta nekladie dostatocny odpor pri prepinani, co je bezpecnostny problem
ZAlex
prispievateľ
Príspevky: 232
Dátum registrácie: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa ZAlex »

Osobne si myslim, ze pri pohybe po strelnici s AKckom ti bude uplne stacit, aby si mal vybraty zasobnik a zaistenu zbran. Zbran samozrejme vybitu a skontrolovanu. Spekulovat veci s otvorenym zaverom je podla mna uplne zbytocne.
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Dátum registrácie: 19 years 2 months

Príspevok od používateľa gewehr »

Tebe to stačiť môže, ale ľuďom okolo teba nemusí. Základné bezpečnostné pravidlo na strelnici je, že dlha zbraň s ktorou práve nestrielas je odložená prípadne zavesená na popruhu s otvoreným záverom tak, aby bolo vidieť že nemôže byt náboj v komore. Ak nechceš mať záver stále na zachyte alebo nemáš zachyt - preto existujú tie vlajecky.
Napísať odpoveď

Návrat na "Samonabíjacie"