wz.88 Tantal

Okrem poľovných a športových samonabíjacích.
rado101k
občasný prispievateľ
Príspevky: 48
Registered for: 7 years 6 months

wz.88 Tantal

Príspevok od používateľa rado101k »

Vcera som bol pozriet v Dease Tantal wz.88 5.45x39 a pozeral som 3 kusy a vsetky javili znamky casteho pouzitia...na Slovensku sa nepredavaju nove kusy?
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

nie
Používateľov profilový obrázok
boris
expert
Príspevky: 1136
Registered for: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa boris »

lepsie povedane momentalne asi uz nie. nepouzite kusy boli v dease hodnu chvilu minuly rok a nikto o ne dlho nemal zaujem.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

v DEAS-e je este asi 6 fungl novych tantalov rocniky 1990-1994
(ten najkrajsi je uz uz mna v trezore)
K flinte su dva cierne plastove magaciny, dva nabijacie pasiky, nabijacia plechova blbost, cistenie, olejnicka, dvojnozka, remen
cena 595 pre clenov LT 565
rado101k
občasný prispievateľ
Príspevky: 48
Registered for: 7 years 6 months

Príspevok od používateľa rado101k »

Ked som sa tam bol pozriet(v Dease) pred 2 tyzdnami ukazal mi 3 osuchane kusy...:-)

keby mi ukazal novy, tak ho hned beriem...:-(
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

minuly tyzden prislo cca 14 fungloviek, vcera boli v skusobni, uz je tam len 6, o dva dni nebude ani jeden
rado101k
občasný prispievateľ
Príspevky: 48
Registered for: 7 years 6 months

Príspevok od používateľa rado101k »

to keby clovek vedel...uz som kupil BSR74....:-)
Používateľov profilový obrázok
boris
expert
Príspevky: 1136
Registered for: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa boris »

Tantala a BSR sme pred par tyzdnami spolu s Jarcom nastrelovali bok po boku.

BSR ma podla môjho nazoru omnoho lepsiu spust. Najma reset je neporovnatelne lepsi. Spust na tantale je podobna spusti vz.58, taka spongiova bez jasného resetu.

Tantal je preciznejsie poskladany a ma radovo lepsiu povrchovku. BSR ma povrchovku ako keby nebola ale zase ma bocnu listu na optiku, ktora je z istého uhla pohladu lepsia ako ris lista.

BSR je vratane hlavne skladany z ulozenkovych dielov (okrem tela) vyrobených vo voj. standarde. Tantal je vojenska ulozenka resp. pouzity vojensky crep podla toho co kupite. Da sa vsak predpokladat, ze materialovo su obe flinty na kvalitativne dobrej urovni. BSR je stavana od pociatku ako samonabijacka (preto nove telo bez otvorov pre autospust). Tantal je povodne samocinny upraveny na samonabijacku az po importe.

Diely spustaku tantalu nie su zamenitelne so standardom AK (nie som si vsak uplne isty ci nie je mozne cely spustak vykuchat a vymenit ho za ustrojenstvo z AK, toto tvrdenie teda berte s rezervou), to iste plati pre nadpazbie a aretaciu predpazbia a nadpazbia, aretaciu plynovej trubice a trubicu, ustovu brzdu a poistnu paku.

Tvrdochrom na tantale je udajne menej kvalitny. Neviem potvrdit a vacsina z nas vyvrt zrejme aj tak nikdy neostriela. Prepinac na lavej strane puzdra zaveru ktory Poliaci pridali do spustoveho ustrojenstva po prerabke na semi vylieza zo zbrane. Je nefunkcny a toci sa "naprázdno".

Tantal aj BSR maju svoje vyhody a nevyhody. Kym BSR je AK standard, tantal ma mnoho proprietárnych uzlov. Komfort a kvalita strelby je rovnaka (s výnimkou spuste ako pisem vyssie, pri porovnavani sme na oboch flintách mali rovnake pazby). Tantalu vsak chyba lista na optiku a majitel to bude musiet riesit najlepsie ultimak montazou namiesto trubice (ak to vôbec pojde) co je ale vhodne iba pre kolimator, nie pre klasicke sklo.

Volil som BSR aj ked ma prasacku povrchovku a humpolacke spracovanie. Zatial vsak na nom vsetko funguje ako ma, iba bude nutne roztemovat kolik zachytu zasobniku. Súdruhovia na to zabudli a pri strelbe vylieza. Ako velky bonus BSR vnimam plnu kompatibilitu s AK dielmi a najma bocnu listu. Toto by som pri tantale postradal hoci flinta je to inak velmi pekna.

b.
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Ja som kdesi na ceskych forach cital, ze u tantalov sa odlupoval vyvrt po cca 5 000 vystreloch.
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Registered for: 19 years 2 months

Príspevok od používateľa gewehr »

boris napísal:Tantala a BSR sme pred par tyzdnami spolu s Jarcom nastrelovali bok po boku.
vsak dopovedz ze pomocou podkovy z 58cky a cistnia s platkom zo sovietkeho AKM :) taky maly multikulturalizmus :P
Používateľov profilový obrázok
boris
expert
Príspevky: 1136
Registered for: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa boris »

hej, a doplnim ze geometria nosica muchy na tantale a BSR je mierne odlisna. kym podkova z vz58 na tantale fungovala bez problemov, na BSR sice isla nasadit ale posuv muchy bol velmi limitovany. ktovie ako by sa spravala original podkova pre AK.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

Vcera vecer som sa snazil spustak vykuchat , kedze mi tam ta nepotrebna nefunkcna packa volica vadi.

Po odstraneni tych zbytocnych suciastok by mal v podstate ostat standardny AK spustak a malo by zmiznut zbytocne trenie
Používateľov profilový obrázok
boris
expert
Príspevky: 1136
Registered for: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa boris »

Na BSR mam standardne AK kladivo a vyrobca ponechal aj prerusovac zrejme koli vymedzeniu voli. Na tantale mas iny tvar kladiva (akoby bolo odfrezovane z pravej strany, videl som to na niektorých AK prerabkach ale na tantale to vyzera byt od vyroby) a vybrany prerusovac. Pochybujem ze charakteristika spuste a reset sa ti po odstraneni dielov zmeni (okrem toho ze asi bude hladsi chod), daj vediet ako to je v tomto ohlade.

Za par drobných sa da v ZIB kupit cela sustava AK spuste (bez autospuste), mozno pojde osadit. Musíme to porovnat, bohvie ci su otvory v tele vrtane rovnako.
slnko
občasný prispievateľ
Príspevky: 16
Registered for: 7 years 4 months

Príspevok od používateľa slnko »

Ahojte. Aj ja mám tantala a mal by som pár vecí.
Čo sa týka chodu spúšte, je velmi príjemný a hladký. Vyberal som som zo štyroch kusov a chvílu som tam so všetkými cvakal naprázdno. Jeden bol výborný, jeden velmi dobrý, jeden celkom ušiel a jeden nič moc.
Reset je jasný a silný. Mnohonásobne silnejší ako mám na vz. 58. Zo začiatku to bolo až nepríjemné a musel som si na to zvyknút. Mám rád jasný reset ale tu by mi stačil aj o dost slabší. Tantal aj kosu mám z kolárova.

Tantal má imho výhodu v tom, že sa dá sklopka vymenit za štandardnú pevnú pažbu. O tom som aj uvažoval, ale potom som na pôvodnú sklopku pridal lícnicu a gumenú botku a teraz mi to vyhovuje. a transport na strelnicu je jednoduchší. Podpažbie je kompatibilné s AK, pri niektorých kusoch je potrebná drobná úprava bloku ktorý sa zasúva do tela.
Ultimak sa dá nasadit, ale je potrebné rozrezat diel ktorý drží predpažbie a nechat len spodnú časť.

Závit na ústí je klasický 14x1 LH, takže tam pasujú úsťové zariadenia z 7.62 kalachov. Tá originálna brzda/odpalovač granátov je extrémne dlhá, radšej by som tam mal nejaký flash hider alebo krátky kompík. Nechával si niekto skracovat hlaveň o tú vyčnievajúcu časť? Dajú sa pri tom očakávat nejaké problémy alebo komplikácie? Predsa len to je navratný zásah.

Aké zbytočné súčiastky sú v spúšťáku ktoré sa dajú odstránit? Žiadne trenie necítim ale zaujíma ma to.
Na tantala existuje originálna bočná montáž s vybraním na páčku voliča. Vie niekto kde sa dá zohnat?
Odstraňoval už niekto páčku voliča aby sa dala použit štandardná montáž? Ak ano, ako ste to urobili?

Ďakujem za prípadné odpovede.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

Skusim:
1 hlaven by som nerezal, zacne to na tom mieste korodovat a moze sa ti zacat od ustia olupovat chrom
2 odstranit sa da cela ta skupina "plechov" na boku pri packe volica, len treba vybrat celu spust
3 packa volica sa da vytiahnut von, staci ju otocit smerom hore, diera v boku tvar klucovej dierky, vylezie to , rovnako sa da vybrat aj paka poistky
Napísať odpoveď

Návrat na "Samonabíjacie"