,,Špagát'' PPŠ-41, 7,62x25mm Tokarev

Okrem poľovných a športových samonabíjacích.
Používateľov profilový obrázok
Capone
prispievateľ
Príspevky: 303
Registered for: 7 years 5 months

,,Špagát'' PPŠ-41, 7,62x25mm Tokarev

Príspevok od používateľa Capone »

Rozhodol som sa venovať tomuto stroju, který "prodělal několik sovětských ofenziv", samostatné vlákno. Máme tu už síce jedno, ktoré sa venuje jeho deväťmilimetrovému "spraseniu" - ovšem originál je originál, a tak si myslím, že postrehy, názory a prípadné riešenie problémov v pôvodnom komorovaní 7,62mm TT patria sem. :wink:

A preto som sa rozhodol prispieť hneď niekoľkými postrehmi, a.k.a. "Špagin blog":

(1) Postreh: Radšej nabijem dva bubnové sedemdesiatranové, ako jeden segmentový 35-ranový zásobník...
Bubnové zásobníky sa najlepšie nabíjajú položením na rovnú podložku (prípadne s miernym náklonom), a to tak, že po otvorení dekla ihneď natiahnuť pružinu zásobníka úplne až na doraz - je jedno, koľko nábojov sa bude z bubna strielať. Následne treba začať vkladať patrony od podavača, samozrejme zápalkou dole.
Po naukladaní ľubovoľného počtu nábojov [až do 70], chytiť pevne pravou rukou otočnú pružinu, o také 2-3 stupne mierne pootočiť proti smeru hodinových ručičiek a za súčasného stisku tlačítka ukazovákom ľavej ruky na spodnej strane zásobníka, pružinu vypustiť až na doraz, dokedy patrony nevytlačí nahor. A až potom zavrieť dekel.
Ak sa toto vykoná na koniec so zavretým deklom, nevidíte, či vám niektoré náboje nepopadali vnútri - no a to samozrejme je potom zdrojom problémov pri podávaní.
Výhodou týchto bubnov je, samozrejme okrem enormnej kapacity, taktiež fyzická nenáročnosť nabíjania, keď to spravíte takto. Pri segmenťáku, od toho 20. náboja po 35-ty, som preklínal všetko živé, aj neživé, teda najmä to jednoradé vyústenie, cez ktorý to fakt neni sranda pretláčať prstami, teda bez akéhokoľvek nástroja.

(2) Problém: Záver spustený zo zadnej polohy dopredu, náboj zo zásobníka nepodaný správne do komory, záver zaseknutý na pol ceste.
Príčina u mňa: krivé vyústenie zásobníka (pravdepodobne niekomu už padol na zem) + jeho prílišná vôľa v zásobníkovej šachte, spôsobená ruskými výrobnými toleranciami "baj očko".
Riešenie - vyústenie "skalibrované" kliešťami; no a na "zub" zásobníka, zo strany ako je na zbrani vypúšťacia páka, pridanie/navarenie materiálu na inkriminovaný zásobník, a následné zbrúsenie tak, aby v šachte držal fest.
Nevýhoda: na vytiahnutie bude treba troška viac "fortelu". :wink:
Ďalšie príčiny: unavená pružina v zásobníku (dá sa vyšrobovať podavač a 2x pružinou pretočiť), alebo unavená vratná pružina záveru.

(3) Problém: Po niekoľkých návštevách strelnice mi prestal špagát vyhadzovať prázdne nábojnice von. Hilzňu z komory vytiahlo - vždy, no a buď ju zaseklo nad nábojovú komoru, do tvaru "T", alebo tesne za vyhadzovač. Vyskúšal som iné strelivo, tri rôzne zásobníky, nič. Rozborka, očistenie záveru a komory nepomáhalo, tak som doma demontoval vysúvač/extraktor zo záveru von, vyčistil, nepomohlo. Jedine, kedy ho vyhodilo správne, bolo bez zásobníka v šachte, teda keď som záver natiahol dozadu, zaistil poistku a náboj vložil do komory ručne, odistil a vystrelil.
Príčina u mňa: Puzdro záveru nelícuje pri zavretí; príliš veľké vôle, záver v prednej polohe vaklal.
Riešenie - dať puzdro záveru narovnať puškárovi, alebo... dobre vyčistiť od oleja a aplikovať nejakú 3M kobercovku vhodnej hrúbky, hneď tesne za vyhadzovacie okienko, prípadne posilniť lepiacu stranu epoxidom. :lol:
Nevýhoda: Pri druhom "riešení" spomalenie kadencie v samočinnej verzii, ak teda má niekto takú. Ovšem pri vhodne zvolenej metóde uchytenia to ušetrí cestu k puškárovi. :wink:

Tak, a zatial fakčí ako vínko :wink:
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Bubnové zásobníky, na začiatku r. 1941 dva, neskôr tri, sa spasovávali ku konkrétnemu "papašovi", sčíslovali a doporučovali nezamieňať.
Podstatou spasovania bolo, že zásobník v šachte nemal žiadny predozadný ani bočný vakel a páka záchytu zásobníka pri dorazení zapadla úplne do výrezu v zadnom vodiacom rebre zásobníka. Zásobník teda musel ísť úplne presne zasunúť/zaraziť do šachty.
Ak toto nebolo splnené, tak... plný zásobník má cca 2 kg. Pri otrasoch počas streľby, ak bol "papaša" držaný (v súlade s predpisom pri určitých bojových režimoch streľby) za predpažbie alebo za kryt hlavne, vaklajúci zásobník postupne premohol silu pružiny záchytu a trošku povyliezol nadol. Stačilo pár milimetrov. A zádržka bola na svete!!! :evil:
(Nestane sa, ak pri streľbe držíme/podopierame zásobník zospodu :D )

Ináč - by si sa divil, ale kritické výrobné tolerancie (napríklad v tomto prípade uhol a rozmery "nosa" záchytu, uhol výrezu v zadnom rebre zásobníkov a jeho rozmery) boli veľmi prísne kontrolované - od nich závisela funkčnosť zbrane. A vypustiť z výroby nefunkčnú zbraň = sabotáž = k múru a... :roll:
Na druhej strane - kvalita materiálu bola taká, aká bola - šak si rypni pilníkom a vidíš, aký je to hovnokov... keď sa muselo použiť hocičo, čo bolo k dispozícii, trebárs aj plechy z rozobratých vozňov.
Používateľov profilový obrázok
Capone
prispievateľ
Príspevky: 303
Registered for: 7 years 5 months

Príspevok od používateľa Capone »

No, mám taký jemný dojem, že som dobre spravil že som si tú vz. dvadsaťšestku nechal, pretože až sa v špagátovi unaví napríklad taká vratná pružina, či pôjde do kytek úderník či vyhadzovač, budem musieť objednať tieto diely z matičky ZSSR, a to sa predraží. :lol:

Ale aspom mám do zásoby ešte čerstvý nepoužitý bakelitový doraz záveru, ktorý tam šupnem až tento súčasný bude oráchaný kvalitne... no a predošlý majiteľ na tom mojom tam musel vymeniť hlaven, pretože sa leskne "jak psie gule".

Čo sa týka výrobného prevedenia tohto pľuvátka, tak je sparťanské, a veru splnilo svoj účel. Najviac sa mi páči prepínač režimu strelby vedla spúšte, ten ohnutý kus plechu. Ovšem pracné pucovanie a čistenie tzv. "kompenzátora", teda predĺženému chladiacemu plechu za ústie hlavne, mi však lezie na nervy... To môžem vystriekať ballistolom natrikrát, vypucovať kefkou, vytrieť handričkou a furt keď prejdem prstom, tak objavím ďalšie nánosy karbonu a spalín, ktoré ten Rus v Stalingrade nikdy nečistil :wink:
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

ako nahradnu vratnu pruzinu mozes pouzit pruzinu zaveru sa.24/26 /po uprave jej dlzky/
Používateľov profilový obrázok
Capone
prispievateľ
Príspevky: 303
Registered for: 7 years 5 months

Príspevok od používateľa Capone »

Ďakujem za tip, pružinu do dvadsaťšestky zohnať lahšie.
Nebiros
prispievateľ
Príspevky: 140
Registered for: 11 years 5 months

Príspevok od používateľa Nebiros »

načo to chceš ťahať zo sojuzu keď v ríši stále držia kopu dielov v "lágri" a za lepšie ceny.
napr tu: zib.de
alebo tu: waffen-teile.de

ps. len je otázne ako dlho budú dostupné po zavedení EU gunbanu do DE zákonov.
Napísať odpoveď

Návrat na "Samonabíjacie"