SVT 40

Okrem poľovných a športových samonabíjacích.
luger
občasný prispievateľ
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 10 years 9 months

Príspevok od používateľa luger »

ako je to ohľadom zásobníkov,dajú sa niekde zohnať???
Nebiros
prispievateľ
Príspevky: 140
Dátum registrácie: 11 years 5 months

Príspevok od používateľa Nebiros »

sentinel
prispievateľ
Príspevky: 178
Dátum registrácie: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa sentinel »

SVT40 ma oslovila na prvý pohľad. Chcel som si ju kúpiť, ale dlho som špekuloval. Bol som pozrieť asi tri možno štyri. Dlho som to naťahoval a tie v cene 250 eur sa predali. Tak som nakoniec kúpil pušku za tri stovky v Žiline. Pažba pušky nebola nič moc, ale zas puška mala montáž na drážkach od Zbrane Liberec.

Povaľovala sa mi doma jedna nepoužívaná leupold optika tak som to s ňou skúsil. Začiatky boli strašné. Mal som iba strelivo s oceľovou nábojnicou. Zohnal som odstreľovačské strelivo s oceľovou nábojnicou československé, maďarské, selier belot mosadzné a kade aké guľometné strelivo, ale výsledky boli jedny horšie ako druhé. Zo streľby z iných odstreľovačiek a útočných pušiek som bol zvyknutý na oveľa lepšie sústrely.

Tak som sa rozhodol niečo prebiť, keďže prebíjam 5,56x45 6,5x55 7,62x39 308w a 300wm. Zvyčajne dosahujem tie najlepšie výsledky pri tých horných hraniciach povolených navážok. U SVT 40 som bol dosť sklamaný, lebo som začal robiť náboje v tých horných navážkach a otrasný výsledok som dosiahol. Potom som zobral všetky prebité sústrely a zmeral rozptyly. Prišiel som na to že čím bola navážka vyššia, tým bol sústrel horší. Tak som prebil ešte raz ale tentokrát som išiel od najvyššej navážky po najnižšiu, a čuduj sa svete, čím pomalšia strela tým lepšia presnosť. Rýchlosť mi klesla až pod 800ms. Pôvodne som začínal na 860ms a postupne sa dostal až na 750. Tam som skončil, ale ešte to tam musím doladiť. Sústrel mi skončil na nejakých 4-5cm.

Robil som ale náboje pre kamoša v 556 a ten mi dal na oplátku ruské extry. Fabrické náboje s mosadznou nábojnicou strelou 200grs a rýchlosťou cca 730ms. Sústrel málinko horší ako prebité náboje. Tak som nakúpil tri bedničky týchto ruských terčových. Občas sa mi ale prejavila závada, alebo odchýlka v presnosti a v nameranej rýchlosti. Hľadal som chyby, rozobral som ruské extry, prevážil prach, prevážil strely, ale žiadne dramatické rozdiely. Pri ďalšom streleckom teste som si všimol, že závady vznikajú pri nábojoch, ktoré neboli dobre dovreté záverom. Doma som zas rozobral krabičku nábojov, ale okrem preváženia prachu a striel som urobil aj kalibráciu nábojnice. Už pri rozoberaní som zistil, že niektoré strely išli von veľmi ľahko na rozdiel od iných. Tak som začal prekalibrovávať nábojnice, a závady prestali, zlepšil sa sústrel.

Na jeseň 2018 ma kamarát nahovoril na súťaž KVZ v samonabíjacej puške cez otvorené mieridlá.
Zobrali sme bedničku nábojov ESTRA, ktorú sme otvorili na strelnici. Poslednú krabičku otvorených som minul na kontrolu mechanických mieridiel od 100 do 500m asi týždeň dva pred pretekom. S týmto strelivom sme odstrieľali položky cez mechanické mieridlá na 50m, 200m, 300m a 500. Skončil som na prvom mieste s tým že na 500m som trafil cez mechanické mieridlá 3x terč z 5tich rán. Rozmer zhruba 40x40cm gogng postavený na hranu. minul som ho dva krát s tým žemi pozorovateľ hlásil miss dvakrát na deviatu hodinu asi 5cm vedľa terča. Celkovo som pri streľbe 35 výstrelov minul dva terče na 500m, jeden na 300m a jeden na 200. Strelec na druhom mieste mal stratu 80b na môj výsledok a strieľal replikou M1garand. Starý model pušky ale vyrobený asi tak 10 rokov do zadu v porovnaní s mojou SVT40 vyrobenou v roku 1941 za báťušku Stalina počas 2svetovej vojny.

Takže tá otrasná puška, ktorú som tak veľmi chcel, a otrasne som sa s ňou dohadoval na presnej streľbe potešila moje ego po dvoch rokoch vzájomných "bojov" kvôli spoľahlivosti a presnosti. Mám na nej novú pažbu robenú podľa PSL romaka, nosím so sebou vyrážaciu tyč pre prípad prilepenej nábojnice v komore a obmedzil som na minimum používanie guľometného streliva. Mám ešte asi 600-800 kusov mosadzných číňanov, ale sústrel s nimi oproti mojim Extra alebo prebitým nábojom je asi troj, možno štvornásobný. Keď sa mi minú extry tak budem prebíjať do českých mosadzných nábojníc 170 alebo 180 grs strelu fmj. Možno skúsim aj hpbt od sierry, ale to už je niekoľko násobná cena oproti FMJ BT od hornady alebo SB. Sústrel bude lepší možno o jeden dva centimetre, ale náboj drahší o 50%.

Dnes som rád že ju mám, nosím ju rád na strelnicu, rád z nej strieľam. Nikdy to nebude puška s presnosťou mojej 6,5x55 alebo 300wm ktoré strieľajú so zásahmi aj na 1400m na VTSU, ani nebude tak obratná ako ar15 ktorá dosiahne ten istý výsledok ale s tou svt 40 sa vzdy rád pochválim, pohrám. Dnes je na na nej nová pažba, mám k nej 3alebo štyri zásobníky, montáž od zbrane liberec a optiku vortex pst genII 1-6x24 s mradovým klikaním. Na jar ju skúsim na tréningu na VTSU kam sa až dostane s tou optikou a rukým nábojom.
Frankie
prispievateľ
Príspevky: 102
Dátum registrácie: 7 years 4 months

Príspevok od používateľa Frankie »

Ja by som kúpil tú starú pažbu.
scandium1
občasný prispievateľ
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 4 years 2 months

Príspevok od používateľa scandium1 »

Dobrý deň, nemáte prosím niekto skúsenosti s strelivom do SVT40? Na dne nabojnice mi robí výdute, potom to ide velmi
ťažko skalibrovať, čo ma zase vplyv na to že 1x prebitej nabojnici odtrhne dno. Používam SB Training. Navazky mám na spodnej hranici navazok. Používam Lovex D073.4 v dávke 44,8 grainu a Vihtavuori N550 51 grainov. Gula SB 180 grainova. Ďakujem za každú dobrú radu. Viem tu dať aj foto keby niekoho zaujímalo.
Napísať odpoveď

Návrat na "Samonabíjacie"