Séria AK 100 a armáda

Samopaly, guľomety a iné.
Používateľov profilový obrázok
El Pistolero
prispievateľ
Príspevky: 272
Dátum registrácie: 13 years 11 months

Príspevok od používateľa El Pistolero »

5,56 zaviedli americani, lebo ich taktika je palit ako blazni na vsetko co sa hybe a jednoducho, .... mensi 5,56 je jahsi ako 7,62.
Zasoba nesenej municie sa stale zvysuje a armady davaju prednost kvantite pred kvalitou. Balisticky je 7,62 super naboj.
Preto sa teraz v USA zase spekuluje nad nejakou "strednou" razou. A samozrejme take prezbrojenie cosi stoji a niekto konkretny sa nabali! :idea:
duros
častý prispievateľ
Príspevky: 1263
Dátum registrácie: 15 years 8 months

Príspevok od používateľa duros »

minule som doniesol nejake zásoby streliva a vtedy som si uvedomil ten sakramenský rozdiel medzi hmotnosťou 1000cky 7,62x39 a takého istého množstva 223 rem.. parádny rozdiel, a neviem čím to je ale 223jkou sme si pekne načali aj tie hardocsové gongy... a to bolo olovo v MOSADZNOM PLÁŠTI ( nie košielke..) ... takze napisane može byť vseličo, treba vyskúšať... a jasne že balistika 5,45x39 je o niečo lepšia ako 7,62x39 ale o ničo horšia ako 223rem. a strielame na terče z papieru a kovu nie na živé cez les....

Buď hovorme o vhodnosti pre športovú strelbu, alebo hovorme(tí čo vieme) o vhodnosti pre vojnové účely to dosť rozdiel.
Naposledy upravil/-a duros v 21 Jún 2010, 22:11, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Dátum registrácie: 19 years 2 months

Príspevok od používateľa gewehr »

duros napísal:...a jasne že balistika 5,45x39 je o niečo lepšia ako 7,62x39...
v com konkretne? "balistika" je velmi siroky pojem a z principu fyziky plati, ze ak je v nejakom balistickom ukazateli lepsia, v inom bude zasa horsia.
duros
častý prispievateľ
Príspevky: 1263
Dátum registrácie: 15 years 8 months

Príspevok od používateľa duros »

jasne to bolo velmi trtnute vyjadrenie, ma plochejsiu dráhu letu, t.j. nepadá tak....na 300m.
inspiring_boyd

Príspevok od používateľa inspiring_boyd »

El Pistolero napísal:5,56 zaviedli americani, lebo ich taktika je palit ako blazni na vsetko co sa hybe a jednoducho, .... mensi 5,56 je jahsi ako 7,62.
Zasoba nesenej municie sa stale zvysuje a armady davaju prednost kvantite pred kvalitou. Balisticky je 7,62 super naboj.
Preto sa teraz v USA zase spekuluje nad nejakou "strednou" razou. A samozrejme take prezbrojenie cosi stoji a niekto konkretny sa nabali! :idea:
neviem ci to bude len tym sypanim kade tade .............. prielistoval som opet v historii (SR) kde boli porovnavane testy ranivosti vojenskej municie ... podotykam ze testy boli z 90r .. vyslo najavo .. no v skratke 5,56 je pre typ utocnej vojny rozklad projektilu , vstrelny kanal, poskodenie mekkych tkaniv sokovy efekt , atd....... a naopak 7.62 bola naopak "humannejsia" ranivost ucinna no nie eliminujca .. rozpad projektilu nebol ziadny ... atd jednoducho odborne terminologie co sa mi nechcu prepisovat :twisted:

ale to bola vojenska municia nie civilna :D (rozne laboracie + projektili )


ale myslím ze polemizovat : lepsi horsi je ako polemizovat : pistol vs revolver alebo benzin vs diesel kazdy bude mat svojho ortodoxneho fanusika :twisted:
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Dátum registrácie: 19 years 2 months

Príspevok od používateľa gewehr »

fragmentacia strely sa vyskytuje u 5,56 NATO, nie som si isty co je to iste mozne tvrdit aj u 5,45x39, podla obrazku nizsie ani moc nie

Obrázok

pre porovnanie 5,56 NATO vs. 5,45x39. podla tohto ruska strela nema tendenciu fragmentovat
http://lutz-moeller-jagd.de/Zielwirkung ... terns.html

Obrázok

Obrázok

takze cele kuzlo vacsej ranivosti 5,45x39 proti 7,62x39 je v tom, ze skor straca po naraze stabilitu a teda sposobuje vycsie zranenia v mensej vzdialenosti od bodu narazu, co vzhladom na rozmery ludskeho tela znamena, ze tam kde 7,62 este leti priamo, 5,45 uz rotuje pozdlz priecnej osi. (tu ma zaujal 7,62x39 juhoslavsky, ktory ma tu vzdialenost niekde "medzi") Co sa tyka zanechania bordelu v rane, v tom je zjavne favoritom strelivo NATO. Asi ratali aj s casom chirurga.

lepsie ako hned uverit vsakovakym textom povesanym po internete je pozriet si vysledky merani/skusok, analyzovat ich a zamysliet sa nad ich interpretacoiu, kretoze poloukov co veciam rozumeju "tak napol" a radi zovseobecnuju a pausalizuju je plny svet :wink:

P.S.: co sa tyka pouzitia "malych razi" v Afgane. Nie je pravda, ze su tam lepsie. Americani otvorene zacali hovorit o potrebe niecoho ako 7,62x39 prave po skusenostiach s Iraku a predovsetkym Afganu, nakolko 5,56 ma si "plochejsiu" balisticku krivku, ale rychlo straca energiu, co je pri prestrestrelkach v miestnych udoliach takpovediac "z kopca na kopec" problem. Miestni pouzivaju predovsetkym AK47 a jeho klony, coz im podla vyjadreni samotnych americanov dava urcitu takticku vyhodu.

Samozrejem iny bude pohlad na dany naboj sportoveho strelca, ktory striela dynamicke discipliny, iny takeho, ktory sa venuje strelbe na vacsie vzdialenosti. Bol by som rad, keby aspon drzitelia a vlastnici strelnych zbrani mali v tomto prehlad, overovali si fakty a neuchylovali sa k pausalizacii, vseliakych CS bojovnikov je plny net.
inspiring_boyd

Príspevok od používateľa inspiring_boyd »

gewehr napísal: Samozrejem iny bude pohlad na dany naboj sportoveho strelca, ktory striela dynamicke discipliny, iny takeho, ktory sa venuje strelbe na vacsie vzdialenosti. Bol by som rad, keby aspon drzitelia a vlastnici strelnych zbrani mali v tomto prehlad, overovali si fakty a neuchylovali sa k pausalizacii, vseliakych CS bojovnikov je plny net.
suhlasim
inspiring_banzai

Príspevok od používateľa inspiring_banzai »

Jeden vojak z jednotky DELTA FORCE sa vyjadril, že není spokojný z muníciou 5,56 (Mogadišo-1993). Kto čítal knihu Čierny jastrab zostrelený vie o čom hovorím.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Dátum registrácie: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Suhlas s gewehrom, dodam len ze tie wound profiles a pod. su sice pekne na obrazku, ale realita je niekde inde. Aj spominana 5.56 bola zvolena z velkej casti aj na zaklade takychto peknych grafov a priestrelov v balistickej zelatine, a vstrelne kanaly, ranivost makkych tkaniv, sokovy efekt, fragmentacia strely a pod. sice na papieri mozno zneju docela dobre, ale realita je trochu ina a to je aj dovod preco sa zvazuje prezbrojenie na iny/vacsi/silnejsi kaliber.

Uz davno sa vie a je uplne jednoznacne ze na bojisku je absoultne najcastejsim dovodom usmrtenia vykrvacanie (ktore sposobuje cca 60-70% umrti). Lenze strela ktora sice v balistickej zelatine krasne fragmentuje a laik by si myslel ze bude velmi ucinna v reale nemusi sposobit priestrel (pricom priestrel je to co znasobuje krvacanie), a tym padom jej bojova ucinnost je daleko slabsia ako strela ktora ani zdaleka tak nefragmentuje, ale zato sposobi priestrel aj pri strelbe pod uhlom/zboku, cez vystroj alebo kosti, pripadne cez nejaku hlinenu stenu (za ktorymi sa zvycajne bad guys v tamtych koncinach schovavaju...).

A co sa tyka balistickych kriviek, opat je to tema skor pre 'gaucovych' bojovnikov (alebo tzv. vojenskych 'pogues'), v reale je rozdiel medzi hore spominanymi kalibrami do 200m uplne minimalny, a aj pri vacsich vzdialenostiach (300-400m co je zvycajne limit presnosti/zasahu torza pre utocne pusky) sa jedna len o centimetre...

Kolem a kolem, ze 5.56 je nedostatocny sa uz davno vie, 7.62 je ale zasa pre bezneho pesiaka overkill (hlavne z hladiska hmotnosti/velkosti), cize pre prezbrojenie (utocnych pusiek) su najblizsimi potencialnymi kandidatmi 6.8SPC, 6.5Grendel a x dalsich.


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Dátum registrácie: 19 years 2 months

Príspevok od používateľa gewehr »

No ja len dufam ze uz sa tu podobnych vyrokov ako "je to kvalitnejsi kaliber" tak skoro nedocitam. Ale asi som privelky optimista. :D
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Dátum registrácie: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

No neviem pani, ja by som 5.56x45 vôbec nepodcenoval. Tento naboj ma dost velku rychlost asi 950-1100 m/s, cize pri vniknuti do tkaniva vytvara vnutri pomerne velky strelny kanal, nieco ako brazda za lodou, ak ta ide velkou rychlostou.

Co sa tyka ucinnosti, staci si spomenut na sokujuci pripad sialenca z USA Washington d.c., s puskou Bushmaster XM15, z 15tich vystrelov 10 mrtvych a 5 zranenych. To hovori samo o sebe.

A co sa tyka serie Ak, tak Rusi maju zavedene pusky AK-74M (5.45x39) a AK-103 (7.62x39). Ako tu bolo spravne pisane, naboj 5.45 nieje presnejsi, s AK-74M je strelba pocitovo prijemnejsia (malorazkovy naboj, ustova brzda=mensi spätny raz) a tym sa moze zdat aj presnejsia ako s AKM.
Snypo napísal:Nevim ako su na tom AK 103-ky,pravdepodobne zbrane pre civilny trh budu mať zmenšené vôle cize aj presnosť by mohla byť lepšia(neoverene).Hlavne maju AKčka vždy skoro nezničitelne a kvalitne,cize asi najviac bude rozhodovať strelivo a induvidualny tuning,nastavenie.
Je to presne naopak, AK pre rus. armadu su prave tie lepsie. Civilne saigy su zoskladane z niektorych dielov, ktore nesplnali armadne normy.
duros
častý prispievateľ
Príspevky: 1263
Dátum registrácie: 15 years 8 months

Príspevok od používateľa duros »

tak vieš vsetci sme odbornici na zbrane a my ti to najlepsie povieme co je najkvalitnejsi kaliber... ked sa tu tolko teoretizuje a ukazuje co kto precital .. ma te niekto osobnu skúsenosť s 5,45x39? bo strelivo je lacne a trebalo by len flintu, hlavňovina nie je k mani ze by sa prerobil sapik ... takze nože dajte kto s tym strielal .. ked tu opisujete to pocitovo presnejší ..
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Dátum registrácie: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

Skusal som napr: wz.88 Tantal, u nas na Slovensku a to v Castej sa da napriklad pozicat fullauto AKM a na strelnici Zohor je tiez k dispozicii Saiga MK (Semi auto Ak-103), nieje to az taky problem. A coskoro bude v Cechach dostupna samonabijacia polska puska Onyx (Modifikovane AKS-74U) a Beryl.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Dátum registrácie: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

COBRA: 5.56x45 nepodcenujeme, ale z hladiska ucinnosti na 'zivu silu' v realnych bojovych konflktoch je na tom mizerne, bez ohladu na jej rychlost a docasny/trvaly strelny kanal. A ano, aj 5.56 samozrejme dokaze usmrtit, ale ak hovorime o bojovom konflikte kde strielaju obe strany, zjednodusene povedane pri vsetkom ostatnom rovnakom navrch bude mat ten kto ma ucinnejsi/silnejsi kaliber.

A len pre ilustraciu - co z toho ze vojak moze niest o dva zasobniky viac, ked ani davkou neprestreli auto za ktorym sa insurgent schovava :roll: Detto presnost - samozrejme cim presnejsia zbran tym lepsie, ale v realnych podmienkach kde sa napr. v mestach casto striela len na vzdialenosti v desiatkach metrov je spolahlivost daleko dolezitejsia.

Ohladne ruskych zbrani je to tak ako pises, skoda len ze u nich ide vyvoj sakramentsky pomaly.


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Dátum registrácie: 19 years 2 months

Príspevok od používateľa gewehr »

duros napísal:...mate niekto osobnu skúsenosť s 5,45x39...
mal som par krat tu cest strelieb s AK74, nic viac
Napísať odpoveď

Návrat na "Samočinné"