strela 7,62x39

Wolverine
občasný prispievateľ
Príspevky: 51
Registered for: 8 years 1 month

strela 7,62x39

Príspevok od používateľa Wolverine »

zdravim priatelia...ja sa uz tak svojim sposobom pomaly hybem...este mi chyba par info ohladom odlievania strely na kaliber 7,62x39...neriesme ci sa vyplati alebo nie,prosim...potrebujem vediet kolko moze byt a ma byt minimalna vaha strely a maximalna???nakolko budem strelu odlievat do prazdnej nabojnice 9mm,samozrejme ze upravenej...atd...potom by som chcel vediet,kolko pusneho-obetujem kvalitu prachu...su dva druhy prachu,bezdymy a cierny...teraz mi na cene niecoho nezalezi,proste chcem s kvalitou vecou vyskusat na zaciatok,az potom budem v ramci zidoffskych ekonomickych uspor spekulovat s jednoduchsimi,dostupnymi a lacnymi produktmi...proste chcem aby na zaciatok som si nemyslel ked to nepojde,ze je to niecim a ja neviem cim atd...nervy mam ako kazdy len jedny nervy...mam taku strasnu chut sa do toho pustit,nie som genius a ani byvaly strojar...som zdravotak,na piiic mam dla niekoho absurdne napady...
dakujem priatelia...
P.S.este mam prosbu,namiesto piiic,ak nie som na spravnom vlakne ma upozornite aj ked sa to uz rozoberalo a nenasiel som to,alebo prehliadol,ved som clovek ako vy ostatni skusenejsi...dakujem...Palo
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

mininalna moze byt taka aku najmensiu dokazes v kalibri .311 vyrobit bez toho aby vypadla z nabojnice a poskytla celemu naboju dostatocny nabehovy uhol na podanie do komory.
Maximalna podobne, napr ARES robi 195grainove, cim reagujem aj na to ze sa ti to pri cenách Aresu za EPRX 195gr moc neoplati.

Nezabudaj vsak na 2 veci:
- olovenu strelu nemozes hnat moc rychlo
- ak sa bavime o pouziti v vz.58 , budes musiet najst kompromisnu navazku aby ti nestrhavalo olovo v hlavni a prebijalo.

Ako chces strelu .311 odlievat do nabojnice 9L (.356) mi je zahadou, ale hadam nam to vysvetlis.

Naozaj si myslis, ze na tomto usetris?
http://www.ares-gunshop.sk/30-_-195-FB- ... ---/p-79/s
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

max-min váhu strely nájdeš v manuály od pušného prachu ,je tam aj max-min hmotnosť prachu k vybranej hmotnosti strely

Na odlievanie striel si kúp kliešte ,aj s kliešťami budeš mať problém s odliatím kvalitných a hlavne rovnako ťažkých striel. Prídeš nato že keď olovo odoberáš zvrchu ma úplne inú hustotu ako zo spodu hrnca :D , dodržanie rovnakej teploty olova je veľmi podstatne inač ti budú kolísať hmotnosti strel ale aj priemer .

Ak chceš vedieť čo je korózia vyskúšaj čierny prach o ktorom píšeš
Kliešte na 2 strely stoja okolo30€ a majú aj rúčky .
Wolverine
občasný prispievateľ
Príspevky: 51
Registered for: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa Wolverine »

bum napísal:max-min váhu strely nájdeš v manuály od pušného prachu ,je tam aj max-min hmotnosť prachu k vybranej hmotnosti strely

Na odlievanie striel si kúp kliešte ,aj s kliešťami budeš mať problém s odliatím kvalitných a hlavne rovnako ťažkých striel. Prídeš nato že keď olovo odoberáš zvrchu ma úplne inú hustotu ako zo spodu hrnca :D , dodržanie rovnakej teploty olova je veľmi podstatne inač ti budú kolísať hmotnosti strel ale aj priemer .

Ak chceš vedieť čo je korózia vyskúšaj čierny prach o ktorom píšeš
Kliešte na 2 strely stoja okolo30€ a majú aj rúčky .

a este som sa zabudol opytat na primesy olova...mne totiz ponukaju zlievari na aky typ kalibru to chcem...chlapci,ake primesy davate???kolko coho???ako to akoby som povedal meriate abo skusate tvrdost olova???okrem 7,62 mam zaujem si dat uliat aj na 9mm...toto som dostal od jedneho ako odpoved:"
olovo čisté je 99,97 alebo ak chcete vieme namiešať aj s prímesou cínu, antimonu alebo vami povedaného zloženia presne podla percent..."
preto sa pytam,co mate vyskusane na lugre a co ako nejaky blazon ako ja robi aj puskove...ale zas upozornujem,ze to nebude lacny spas asi abo urcite...o to mi nejde... dakujem

to roman:hmmm...hmmm...dakujem za odpoved...nejde o setrenie ako som sa uz vyjadroval...podane to mam tak ohladom minimal a maximal aby som si natrel rozok s maslom a zjedol ho...ano neuraz sa mi moj,ano som total laik v tomto...reflektujem tie dve veci co spominas...je to v stadiu prepocitavania okrem ekonomickeho,ako som uz pisal...a beriem tie strely aresacke,aj tie pojdu na stol ku mne...fakt dakujem...

to bum:aky druh pusneho???je to strelivo pistolove alebo puskove???druh,typ a nazov...a tie formy na odlievanie dam z duralu vytocit...hopsa ale,pises ze inac spodom a inac vrchom odoberane olovo je ine a inac sa sprava aj napriek svojej teplote takpovediac rovnakej aj ked je termostat v kotli???ked je dole spirala ma vasciu teplotu ako je navrchu...taky velky rozdiel nemoze byt...alebo je??? hmmm...dobra skusenost...podla mna aby sa nerobili take vykyvy v teplote olova alebo hustote ci co,si myslim,ze nadrz piecky by nemala byt plna ale do polovice...hmmm viem to,alebo si myslim,z toho dovodu,sme mali odlievacie matrice na tlac z vysky v polygrafii a ludkovia vzdy piiic,ked tam davali novu staklu olova a matrice im nedrzali alebo sa ropadavali...no,neviem...ale inac dakujem
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

Zloženie ti neporadím ja také fajnové olovo nekupujem. Recyklujem to čo vystrelím.

Hmm prach veľký vyber sám som skúsil veľmi malo .Pozri odkaz pri každom druhu píšu pre ktorý kaliber je vhodný.
http://www.zbrane-ke.sk/product_info.ph ... ts_id=2779

Olovo, cele je to zložitejšie ako si vieš predstaviť. Antimon alebo iné zložky ti časom vyplaví navrch, keď budeš naberať naberačkou môžeš mať namiesto olovených, antimónové strely, preháňam ale na zamyslenie. Ja udržujem piecku plnú a po priložení olova čakám

Aj teplota kliešti je dôležitá..
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

Pavol: Ako prvé, prebíjanie je o možnosti strieľať viac, nie o úspore. V momente keď budeš brať nalegované olovo od dodávateľa si s cenou na úrovni Aresu. A eprx povlak, ktorý ti urobí vyššiu odolnosť voči oteru a podfúknutiu, doma len tak ľahko nezvládneš. Odporúčam v zbere zohnať trubkové alebo káblové Pb ( počítaj cenu kolo 0.7-1€ ), pretaviť a nalegovať, 92% Pb 6%Sb 2%Sn na lugre a na puškové 84Pb12Sb4Sn, pri cene Sb 9€kg bez dane a Sn 18.5€, potom kúpiť pec so spodným výpustom a dorobiť elektronické riadenie, termostatické sú naprd, kolíše teplota aj bez dokladania ak je chladnejšie. Experimenty s liatim do nábojnice dopadnú zle. Potrebuješ ďalej kliešte, ideálne 6dier na pušku s gascheckom a sizer matricu na kalibráciu. Mazať sa dá "panlubingom" odpadne investícia do mazacieho lisu. Tak si spočítaj či sa to finančne oplatí, pri polovičatých riešeniach síce budeš strieľať ale iba "smerom pred seba"
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

min/max vaha strely:
vahove rozpatie pouzitelnych striel sa odvija (okrem ineho) od stupania vyvrtu - 58ma ma stupanie 9,4".
- toto stupanie vyvrtu dokaze ustabilizovat len strely v istom vahovom rozpati - a to pri istych ustovych rychlostiach (rozpatie ustovych rychlosti si regulujes zmenou prachovej navazky)
- tu mas kalkulacku ktora ti po dosadeni Tvojich premennych vypocita "faktor" (gyroskopickej stabilizacie) = je to cislo od 0 do netusim kolko, ale ak naratas 1,5 a viac tak si v klude, od 1+ je laboracia "pouzitelna" http://www.bergerbullets.com/twist-rate-calculator/
= z tych vypoctov zistis akou rychlostou treba hnat strelu o danej hmotnosti (a tvare) vyvrtom s danym stupanim
(7,62x39 nemam co sa tyka gyroskopickej stabilizacie strely preslapanu, ale moj nazor je ze tie tazsie strely (napriklad 165 a 195gr od Aresu) uz vyvrt so stupanim 9,4" neustabilizuje = ako pise R, budes strielat pred seba ale tym Tvoja snaha o presnost skonci)

PS: neda mi nespytat sa aky ciel tym prebijanim sledujes.. naboj vz.43 vyvyjali cele pracovne skupiny niekolko rokov a moj nazor je ze v tych "nasich" podmienkach kuchynskeho prebijania je mozne ich vysledky duplikovat ale ak si niekto mysli ze pozbieranim utrzkovitych informacii z webfora si doma vyrobi strelivo ktore mu z 58micky urobi odstrelovacku alebo medvedobijku .. no neviem.
- ake vysledky od toho svojho projektu ocakavas?
inspiring_boyd

Príspevok od používateľa inspiring_boyd »

Nič v zlom ale strata času tu písať úvahy o recyklácii "vojenských" nabojnic tohto kalibru a aj 7,62X54R a výrobe striel ak prelistujte sekcie o prebijani nájde "všetko" čo sa tohto týka .....vymýšľa niečo čo iný praktizuju a vešaju inštruktážne videá na YouTube .....
aoaia
prispievateľ
Príspevky: 200
Registered for: 10 years 3 months

Príspevok od používateľa aoaia »

Zdravim borci.
Viem že niesom in kedže nejdem tlachat o Ukrajine, napriek tomu naberem odvahu a obratim sa na Vás s prosbou, dufajuc v odpoveď...
Potreboval by som zistit/ vypocitat balisticku krivku a rychlost konkretnej strely SP. Pripadne v akej vzdialenosti bude prichadzat o stabilitu.
Vaha strely 3g, priemer plochy "čela" 5mm, vodiaca čast 14mm. Úsťovka 808m/s... dia 311...
Zbraň- vz.58
Snád budu údaje stačit...
Velmi pekne ďakujem
Prílohy
20221028_103748.jpg
MudMax
častý prispievateľ
Príspevky: 525
Registered for: 6 years 1 month

Príspevok od používateľa MudMax »

To si lisoval z brauningovej nbc a naplnil moduritom?Ja som daco podobne lisoval z lugrovych nbc ked som este mal kosu a zil otec,ktory si tym kratil cas.Natahuje ti to zaver?
aoaia
prispievateľ
Príspevky: 200
Registered for: 10 years 3 months

Príspevok od používateľa aoaia »

Áno obtahuje bezproblémov.
Nevieš to hodiť do nejakého grafu/programu? Som v tomto praclovek...
Dik
Tebe to neobtahovalo? Čakal som rovnaké problémy ako robili redukovane náboje ale evidentne väčší prietlacny odpor tomu pomohol...
MudMax
častý prispievateľ
Príspevky: 525
Registered for: 6 years 1 month

Príspevok od používateľa MudMax »

S grafom neporadim.Vypada to,ze sme prislusnici jedneho kmena :oops: .Neobtahovalo mi to,lebo som pouzival prach aj nbc zo slepakov a tak som to hnal asi len na nejakych 600m/s.Prach v slepakoch je ostry a tak uz bol pri kanaliku maly tlak.Bolo to na sranda strielanie do 60m.Stabilitu malo aj na 100m,dalej som neskusal.Mozno keby som bol pouzil aspon D037 uz by to zvladalo natahovat.Ale slo mi o zuzitkovanie tych slepakov co som dostal a kedze mal otec casu pochuja.....
20201229_085423.jpg
aoaia
prispievateľ
Príspevky: 200
Registered for: 10 years 3 months

Príspevok od používateľa aoaia »

Krása, je vidieť že máš dobrú maticu aj patricu... Na kolkotoňáku si lisoval? Náhodou ten sustrel na 50/100 nemáš niekde foto? Inak mne obtahuju aj olovom plnené cca. 620m/s. Prach pôvodný z del. VZ.43
Vidíš to ma nikdy nenapadlo že v slepakoch je pištolak...
Zrejme aj v redukovanych bude rýchlejší prach keď tak blbo obtahovali, resp. len občasne...
MudMax
častý prispievateľ
Príspevky: 525
Registered for: 6 years 1 month

Príspevok od používateľa MudMax »

Redukace asi preto obtahovali tak blbo,lebo mali lahke a kratke strely.Ja ked som zuzitkovaval brauningove strely,tak tiez kosa dobre neobtahovala a musel som skracovat pruziny.A to som tie strely hnal na 900m/s.Olovom plnene tieto homemade strely lietali s D63 cez 650m/s,ale presnejsie boli naslapnute len na 600m/s.Fotku sustrelu nemam,na tych 60m to bolo rovnake ako normalne strelivo.Na 100m sa uz asi prejavoval vietor....predsa len su to lahke strely...ten modurit pridal na vahe len pol gramu.
V slepakoch je nejaky ostry prach...myslim,ze podobny ako BA10,tak s nim sa na daku rychlost neda dostat ak nechces prekracovat tlaky.Ja som dostal partisic slepakov,tak som sa ich snazil dako zuzitkovat a vystrielat ich ako slepaky sa mi videla skoda.A ani sa mi nechcelo vyrabat tu zatku na hlaven.
Tak som ich zuzitkovaval takto.
nbc sa formatovali na tomto...
20221030_190005.jpg
je to homemade vyroba,hever je v tom 2tonovy.Bolo to vyrobene hlavne pre otca,aby neosprostieval pri telke,ked mu odrezali nohy a uz musel trcat doma.Takto sa mu dobre minal cas a este ho to aj bavilo.A posiloval :wink: Konecnu operaciu robil na tomto...
MudMax
častý prispievateľ
Príspevky: 525
Registered for: 6 years 1 month

Príspevok od používateľa MudMax »

...neviem vlozit 2 obrazky do prispevku :oops:
Fotografia0327 - kópia.jpg
Lenze otec zomrel a lisovat nema kto.Kosu som predal a tak uz lisujem len strely do kasula.Donho su naboje drahe,tak ma to nuti lisovat.
Ak ti mozem poradit,nenechavaj si taky tupy spic na strele.Ak ho nemas perfektne vycentrovany,bude ti to robit vecsi rozptyl.Lepsie je,ked je strela spicatejsia,alebo musis zafrezovavat celnu stranu do roviny.Operacia navyse.
Napísať odpoveď

Návrat na "Strely, nábojnice, prach a iné"