Roztrhnutá nábojnica.

bujny
častý prispievateľ
Príspevky: 1101
Registered for: 11 years 5 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bujny »

Ospravedlňujem sa za nekropost, ale toto je najvhodnejšia téma čo som našiel. Ak nebude niektorý moderátor súhlasiť, poprosím môj príspevok premiestniť. Ale k veci. Triedil som dnes nábojnice po praní a dostal sa mi do rúk tento zmetok:
Obrázok

Na 99,99% je strelený z mojej pištole, zatiaľ som sa nestretol s nábojnicami, ktoré by boli rýhované na dne ako to robí moje Norinco. Na pištoli nevidno žiadne poškodenie, ked som skúšal so sušilkou, neexistuje aby došlo k odpáleniu nedovretého záveru. Co to je? Jak sa to stalo? Neviem 100% zaručiť čo to bolo za náboj, strieľali sa aj ZVS sáčkované aj moje prebíjance sú aj v ZVS nábojniciach. Neregistroval som žiadnu slabú ranu, ani extra silnú, ani nejaký podozrivý výstrel. ZVS-ka boli 8gramove, moje prebíjance take našľapnutejšie (faktor 157). Na dne nábojnice nevidno nič:
Obrázok
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Uz som to videl :

Prach nezahorel spravne. Prvy impulz bola zapalka a mozno cast prachu co stacilo na odomknutie zaveru. Zvysok prachu zahorel ked uz bola hilzna povytiahnuta - presne vidis kde bol koniec komory v monete druhotneho zahorenia.

Pricin je viacero. Najcastejsie to byva zla kombinacia zapalky a prachu, prach citlivy na teplotu /nebolo zima???/. Ale najskor to bude vniknutie mazadla z prebijania, alebo z cistenia zbrane dovnutra hilzne. Tam sa to nalepi na prach a uplne zmeni jeho vlastnosti. Najcastejsie prach nezahori vobec, ale vo vynimocnych pripadoch to sposobi nerovnomerne horenie s tymto vysledkom. Predstav si to tak, ze si tam mal nejake zrnka "nedotknute" a potom taku "zlepenu gucu". Najprv zahoreli tie zrna co sposobilo otvaranie zaveru, nasledne zvyseny tlak a teplota zapalili zostatok...

Ako sa to tam dostalo : bud si dal naboj do komory kde si nechal nejaky kvalitny dobre vzlynavy olej, ktory bez problemov prejde medzi hilznou a strelou - staci den. Alebo si nechal nejaky olej v hilzni ked si prebijal. Za tretie logo na hilzni "ZVS" samo vypoveda o kvalite cize sa to tam mohlo dostat vo fabrike...
bujny
častý prispievateľ
Príspevky: 1101
Registered for: 11 years 5 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bujny »

Ak to bol môj náboj tak prach Ba9, zápalka Winchester, nábojnice mažem Hornady mazadlom v spreji, neviem teraz názov ale nemalo by reagovať s prachom. Extra teplo nebolo, cca 5 stupňov, ale to by nemalo robiť problemy, strieľal som už aj v mraze. Pištoľ veľa mazania nedostáva, to skôr funguje na sucho, mazanie používam FlunaTec. Nabíjané bolo pred streľbou, priamo na čiare, náboj neostal v komore dlhšie ako pár sekúnd. Žeby predsa len tovarensky bordelpatron?
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Pokial prebijas tak ako pises - vylucme tvoju chybu pri styku tretej latky s prachom. Kombinacia tebou zvolenej zapalky a prachu je tiez OK.
Odpoved mas vyrazenu na dne hilzne. 3 "carovne pismena ZVS"... Neni to prvy naboj s tymto problemom - mne toto a SB do domu nesmie...

Este som zabudol, ze podobny problem moze sposobit navlhnute strelivo.

V kazdom pripade je mechanizmus vzniku problemu jasny - neskore zahorenie casti prachovej naplne.
Používateľov profilový obrázok
Hektor
častý prispievateľ
Príspevky: 667
Registered for: 10 years

Príspevok od používateľa Hektor »

Nechcem zakladat nove vlakno, tak to pisem sem.
Vsetky nabojnice (origo aj neorigo) vystrelene z mojej zbrane maju zvlastne deformovanu zapalku. Zbran to robi od nova co je necely rok.
Je to bezne? Je to zavada zbrane?
Mam svoju teoriu, ale rad by som najprv vedel vas nazor.
Prílohy
WP_20160219_09_36_36_Pro.jpg
WP_20160219_09_36_27_Pro.jpg
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Hektor : podla mna mas velky otvor pre zapalnik v zavere. Co je to za zbran, neni to K100 ??
Pokial ti to robi kazde strelivo aj fabricke tak jeho chybu mozeme vylucit...
bujny
častý prispievateľ
Príspevky: 1101
Registered for: 11 years 5 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bujny »

Tiež som si to všimol na niektorých zápalkách u nájdených nábojníc. Nie je to kraterovanie? Známka vyšších tlakov? Sú to prebíjance?
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Je to GPcko P1s. Tiez myslim ze je to sposobene vacsim priestorom za zapalkou.

Ak su tam aj prebijnce tak 124gr. strely prebijane tesne nad faktor. Ziadne +P.

Otazne je ci to ma vplyv na funkciu...
Používateľov profilový obrázok
Hektor
častý prispievateľ
Príspevky: 667
Registered for: 10 years

Príspevok od používateľa Hektor »

Schvalne som nenapisal typ zbrane a je to p1s. Robi to u vsetkych nabojov.
V otvore pre zapalnik je akoby jamka, ale to moze urobit len ten kruh okolo znacky od zapalnika. Este to vyfotim a pridam sem. Naboje odpaluje OK a na funkciu to asi neposobi, ale je to zvlastne.
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Bujny : neni to vyssi tlak. Ma to kazdeho nabojnica a toto neni kraterovanie - podobne ale vyzera to inac...

Messi suhlasi a Hektor potvrdzuje.

Cely problem je ta "jamka" okolo zapalniku c tam nema co robit. Je to velka diera pod mekkym materialom zapalky. Material zapalky sa vybuje dovnutra a vysledny tvar krateru zavisy od polohy uderniku.
Ale pricinou je jednoznacne "velka diera pere zapalnik" .....
Používateľov profilový obrázok
Hektor
častý prispievateľ
Príspevky: 667
Registered for: 10 years

Príspevok od používateľa Hektor »

Pridavam slubene fotky zaveru.
Pre porovnanie som vyfotil aj zaver z inej zbrane + detail udernikovych otvorov oboch zbrani.
erebos: Je to vada zbrane alebo to proste GP takto robi? Moze to sposobovat nejake poskodenie zaveru, udernika ...?
Prílohy
WP_20160220_08_41_01_Pro.jpg
WP_20160220_08_38_10_Pro.jpg
WP_20160220_08_33_43_Pro.jpg
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Ked ti tu napisem co si myslim tak ma priaznivci K100 zozeru tak sa budem krotit.

To ci to tak robia, alebo je to chyba zbrane musi posudit odbornik, ja si to tu nedovolim rozoberat. Ako laik mozes urobit to, ze si kukni podobne zbrane ci to tiez robia. Samozrejme by bolo vhodne kontaktovat vyrobcu - su vraj ustretovi.

Jasne, ze to tak nema byt. Do tej velkej diery sa ti vplyvom tlakov vrazi zapalka a vysledny obtisk zavisi od toho ci sa stretne s udernikom alebo ne. Problemom neni ani tak poskodenie zbrane ako moznost, ze sa ti zapalka pretrhne aj s nalezitym efektom. Urcite by som z toho nestrielal nejake nadupane strelivo...
Zlomizub
častý prispievateľ
Príspevky: 878
Registered for: 10 years 6 months

Príspevok od používateľa Zlomizub »

Robi to aj moja zbran(GP P1) a kopec inych, sudiac podla nabojnic ktore zbieram.
Najcastejsie vidam obdlznikove kratery.
Zatial ziaden problem v tomto smere ci uz s kupovanym strelivom alebo s vlastnym.
Používateľov profilový obrázok
Hektor
častý prispievateľ
Príspevky: 667
Registered for: 10 years

Príspevok od používateľa Hektor »

Zlomizub: obdlznikove kratery myslis ako robi Glock?
erebos: mam tomu rozumiet tak, ze mi moze obsah nabojnice prehoriet cez zapalku az do priestoru udernika v pripade, ze sa zapalka pretrhne?
Zbranou mi preslo rozne strelivo a aj silnejsie laborovane so zelenou zapalkou.
viking286
občasný prispievateľ
Príspevky: 29
Registered for: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa viking286 »

Vlavo moja P1S/MK12 (kupena 30.11.2015) , vpravo glock co maju na strelnici. Ospravedlnujem sa za mobilovu kvalitu fotky.
Prílohy
img20160220135925.jpg
Napísať odpoveď

Návrat na "Strely, nábojnice, prach a iné"