LAPUA - ScenarL

Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5148
Registered for: 18 years 7 months

LAPUA - ScenarL

Príspevok od používateľa lovec »

Mozno ste zachytili info o rozsireni portfolia striel Lapua. Konkretne ide o ScenarL, ktory je presnostou vyroby a kvalitativnymi parametrami na vyssej urovni ako bezny Scenar. Pilotna, testovacia strela bol ScenarL v kal. 6mm (.243") s hmotnostou 90grs. Lapua ma k nemu brozurku na svojej stranke, tu by som len podotkol, ze ich rozptyly na 300m su velmi pekne (mne sa podarili este trosku krajsie a o 100m dalej, napr. davnejsie v Devicanoch, panacik na 400m).
Pre vacsinu z nas bude ale zaujimavy kal. 6,5mm a .30".
Pre 308-ckarov asi 155grs., prip. 175grs., pre nas, co mame vacsiu spotrebu prachu na jeden vystrel, bude zaujimavy uplne novy ScenarL 220grs. Co sa tyka bal. koeficientov, zatial su oficialne na stranke iba pre kal. .224" a .243", tie su zhodne s klasickym Scenarom, to iste predpokladam aj pri ostatnych, ktore uz maju svojho predchodcu v klasickom Scenari.
podes
prispievateľ
Príspevky: 218
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa podes »

Teraz mi dorazila zásielka striel Lapua. Objednával som Lapua Scenar .30 HPBT 155gr 4HL 7073 . V zásielke sú však označené ako 30.GB 491 / 155gr OTM Scenar 4HL 7073. Pri porovnávaní so strelami čo mi zostali, je zjavné že sú odlišné. Aké majú balistické vlastnosti oproti pôvodne objednaným strerám ?
podes
prispievateľ
Príspevky: 218
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa podes »

Čo, nikomu to nič nehovorí? Žiadne skúsenosti a poznatky? BC?
Kall
prispievateľ
Príspevky: 308
Registered for: 20 years 1 month

Príspevok od používateľa Kall »

SCENAR - speciální střela pro sportovní a odstřelovačskou střelbu s vylepšenou technologií Lapua Scenar-L 2013. Scenar-L je střela nové generace, zpravovaná revoluční technologií s minimální váhovou tolerancí. OTM je označení pro Open Tip Match, dříve HPBT (Hollow Point Boat T
IMHO je to to samý
podes
prispievateľ
Príspevky: 218
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa podes »

Ďakujem za vysvetlenie, dostal som teda kvalitnejšie strely ako som objednal. Nevieš aký majú BC?
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5148
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Novinka pre rok 2014, Lapua sa vracia ku kalibru 7mm:
Lapua napísal: 7mm Scenar-Ls

•GB553 9,7 g / 150 gr OTM ScenarL
Lapua is pleased to introduce our two newest additions to the Scenar family of match bullets, and our return to the 7mm bore size. Our 150 grain Scenar-L is well suited to short to intermediate range target shooting in a wide variety of disciplines, from Silhouette to Across the Course High Power competition. We look forward to this new addition to take its place in the winner’s circle very shortly!

•GB554 11,7 g / 180 gr OTM ScenarL
The bigger brother to the 150 grain ScenarL, the 180 Scenar is our long range performer for the most demanding competitions. If Prone shooting, F-Class, or Long Range Benchrest competitions are on the agenda, the new 180 Grain ScenarL will deliver superb accuracy and ballistic performance. Suitable for use in a broad range of cartridges, such as the 7mm Remington Magnum, the 7mm WSM and SAUM, this addition rounds out Lapua’s line for an incredibly wide array of competitive disciplines.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5148
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Na potulkach netom som natrafil na koeficienty pre nove 7mm Scenare, ak sa tie udaje potvrdia, v praxi bude to dostojna alternativa voci Bergerom (na rozdiel od 220grs. Scenaru v kal. .30", ktory ma vzhladom na hmotnost pomerne biedny BC). Som zvedavy, ci s tymito udajmi pride Lapua aj na svojej stranke, alebo este pride k nejakej zmene.

Scenar-L 7mm, 180gr G1= .661, G7= .332 (vs. Berger VLD Hybrid 180gr. G1= .674)

Scenar-L 7mm, 150gr G1= .526, G7= .260 (vs. Berger Vld 140gr. G1= .510)
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5148
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Takze balisticke koeficienty pre nove 7mm Scenare-L su potvrdene, je to uz aj na stranke Lapua. Vyrazne zmenili BC pre 220grs. Scenar v kal. .30", sucasny BC G1=0,647 je prakticky zhodny HDY A-Max 208grs. Predchadzajuci udaj 0,608 alebo tak nejako bol bud blud, alebo im trh naznacil, ze s tym mozu ist do haja a tak zrejme na tom zapracovali. Kedze Lapua ma data seriozne zmerane radarom, da sa z nich v reale pomerne spolahlivo vychadzat.

Tabulka s aktualnymi hodnotami:

Obrázok
Napísať odpoveď

Návrat na "Strely, nábojnice, prach a iné"