Presna strelba - prebijanie nabojov .308W

DeSade
častý prispievateľ
Príspevky: 1483
Registered for: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa DeSade »

Ja len doplním(to čo je v návode napísané), že každé meranie pri pri umelom osvetlení(neón, žiarovka, niektoré LED tiež blikajú) skresľuje.
scandium
častý prispievateľ
Príspevky: 506
Registered for: 10 years 11 months

Príspevok od používateľa scandium »

Ked pisete tak ma napada. Na strelnici bola tma tak tam spravca namontoval velmi silny reflektor nad hlavu strelca. Velmi to ziarilo takze asi preto. Prestahoval som sa na druhu stranu strelnice dalej od toho zdroja svetla, zapol som originalny prísvit a uz to meria.
Jean
prispievateľ
Príspevky: 460
Registered for: 12 years 7 months

Príspevok od používateľa Jean »

Caute minule som videl video:
https://www.youtube.com/watch?v=lLG2kSrD40g

Full sizing die vs neck sizing?
co si o tom myslite?
Používateľov profilový obrázok
Steyr_H5
častý prispievateľ
Príspevky: 694
Registered for: 10 years 8 months

Príspevok od používateľa Steyr_H5 »

Erik Cortina niečo o strielani vie a neveriť mu alebo meditovať o tom v čom nemá pravdu je úplne zbytocne. 8)
Jean
prispievateľ
Príspevky: 460
Registered for: 12 years 7 months

Príspevok od používateľa Jean »

No preto som to tu zavesil lebo to hovori niekto kto by mal mat prehlad.

Ja ako aj mnoho inych kalibrujem krcok a myslim si ze kalibracia krcka ak ma clovek poriadnu matricu a adekvatne nastavenie nemoze sposobovat problem s podanim respektive s extrakciou nabojnice z/do komory.

Aky je presne vplyv na presnost (medzi full a neck) az tak dobre posudit neviem ale kedze v krcku je osadena strela tak tato cast by mala byt najpodstatnejsia....
Používateľov profilový obrázok
Steyr_H5
častý prispievateľ
Príspevky: 694
Registered for: 10 years 8 months

Príspevok od používateľa Steyr_H5 »

To nieje o “extrakciou nabojnice z/do komory“ ale konzistentnosti výstrelu pri zmene vnútorného objemu nábojnice lebo len pri krckovani nábojnica stále “rastie” a potom pri FL ju zmenšiť čím vzniká neželaný rozdiel v tlakoch výstrelu a následne zmena ustovej rýchlosti.
Mathias
občasný prispievateľ
Príspevky: 57
Registered for: 6 years 4 months

Príspevok od používateľa Mathias »

Pozdravujem páni

rozhodol som sa pustiť do nákupu materiálu a potrieb na prebijanie .308 čky. Počítam s tým, že zohnať všetko bude trvať mesiace. Nemám žiadnu skúsenoť s prebíjaním, jedine čo som videľ niekoľko videí na youtube. Celkom používateľsky prívetivá sa mi zdá stránka obchodu v Brne, preto výber materiálu vychádza z ich ponuky.

Teraz používam továrenské Lapua Scenar L 175 gr. Na 100 m mi to lieta takto (ľavý je nástrel - klikanie a pravý sú moje chyby pri mierení) snáď to bude fungovať.

Obrázok

Hlaveň má stúpanie 1:12. Je veľký rozdieľ medzi strelou 168 gr a 175 gr? Pri takomto stúpaní je jedno výrazne lepšie ako druhé?

Aby toho sprvu nebolo na skúšanie priveľa hmtnosť strely by som zatiaľ nemenil, vybral som strely, ktoré by som chcel vyskúšať. Budem to používať na F class. Sú to tieto:

Berger Long Range 175 gr
Sierra Match King 175 gr vo verzii HPBT a TMK
Nosler HPBT 175 gr
Lapua Scenar L 175 gr
Hasler 180 gr

Prach by som chcel vyskúšať Hodgdon Varget a Benchmark, IMR 4064

Možno má veľké oči, neviem. Chcel by som ich aj všetky prevážiť na laboratórnych váhach, ako som čítal, že ste niektorý skúšali.

Nábojnice Lapua - mám raz vystrelené nábojnice a ešte stovky tovarenských. Pri nábojniciach neviem koľko ich držať. Koľko nábojníc máte na kaliber?

Zápalky, aké budú - Federal, CCI, RWS

Mimo materiálu ešte otázka na merač rýchlosti striel. Myslýte si, že Labradar je dobrý? Užívateľsky sa mi zdal fajn.

Bezradný som z vašej komunikácie o bushingoch. To naozaj neviem aké potrebujem, ani či stačí jeden. Meradlo zatiaľ nemám. Matrice by som chcel Redding Competition Bushing Neck die set. Na našom Brownellse som drahšie (=lepšie?) nenašiel.

Vďaka za rady a postrehy.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5148
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Mathias napísal: Hlaveň má stúpanie 1:12. Je veľký rozdieľ medzi strelou 168 gr a 175 gr? Pri takomto stúpaní je jedno výrazne lepšie ako druhé?
Nie. Viac záleží na kvalite strely a kvalite vyladenia laborácie, než na hmotnosti. Logicky však padá voľba na ťažšiu strelu kvôli vyššiemu BC.
Mathias napísal:Aby toho sprvu nebolo na skúšanie priveľa hmtnosť strely by som zatiaľ nemenil, vybral som strely, ktoré by som chcel vyskúšať. Budem to používať na F class. Sú to tieto:

Berger Long Range 175 gr
Sierra Match King 175 gr vo verzii HPBT a TMK
Nosler HPBT 175 gr
Lapua Scenar L 175 gr
Hasler 180 gr

Prach by som chcel vyskúšať Hodgdon Varget a Benchmark, IMR 4064

Možno má veľké oči, neviem. Chcel by som ich aj všetky prevážiť na laboratórnych váhach, ako som čítal, že ste niektorý skúšali.
To je strašne veľa. Ak by si to robil poriadne, tak celý rok a možno aj dlhšie budeš len testovať. Aj s jednou strelou a jedným typom prachom máš o zábavu postarané na dlhší čas, ak to chceš dotiahnuť ku kvalitnému výsledku. Berger OK, ale cena a nie vždy istá dostupnosť. Sierra - uprednostnil by som TMK. Nosler nie. Scenar OK. Hasler nie. Pridal by som Hornady ELD-M.
Prevážiť je fajn, mne viac pomáha premerať dĺžky striel na ogivále s merákom od Hornady.

Z tých spomenutých prachov sa mi nepozdáva ani jeden. Varget a Benchmark nedajú také rýchlosti ako by sa patrilo a IMR 4064 je exotika ako sviňa, pričom tiež nie je optimálny. Počnúc od overenej klasiky Vihtavuori N140, by som rozmýšľal nad Reload Swiss RS 50 a v krajnejšom prípade nad Hodgdonom CFE 223. Výber treba zvážiť z viacero pohľadov - dostupnosť, cena a teplotná stabilita. Za stabilné sa rátajú prachy z rady Extreme od Hodgdonu, z Reload Swiss RS 36, RS 50 a RS 62. Tiež Vihtavuori jednotková rada prachov je stabilnejšia ako päťková.
Mathias napísal:Nábojnice Lapua - mám raz vystrelené nábojnice a ešte stovky tovarenských. Pri nábojniciach neviem koľko ich držať. Koľko nábojníc máte na kaliber?
Pre mňa je optimálne množstvo také, aby som ich musel formátovať len raz za sezónu. Radšej viac ako menej.
Mathias napísal:Zápalky, aké budú - Federal, CCI, RWS

Federal 210GM, CCI BR-2, KVB-7
Mathias napísal:Mimo materiálu ešte otázka na merač rýchlosti striel. Myslýte si, že Labradar je dobrý? Užívateľsky sa mi zdal fajn.
LabRadar je veľmi komfortný, pre mňa voľba č.1
Mathias napísal:Bezradný som z vašej komunikácie o bushingoch. To naozaj neviem aké potrebujem, ani či stačí jeden. Meradlo zatiaľ nemám. Matrice by som chcel Redding Competition Bushing Neck die set. Na našom Brownellse som drahšie (=lepšie?) nenašiel.
Budeš potrebovať viac. Na meranie potrebuješ kvalitné posuvné meradlo, ktoré meria v stotinách milimetra. Návodov na voľbu vhodného bušingu je kopec, princíp je v podstate jednoduchý. Zmeriaš vonkajší priemer krčku nábojnice s osadenou strelou. Nameráš napr. 0,336" od toho odrátaš 0,002" a vyjde ti, že potrebuješ bušing 0,334". Prípadne .335", ak by si mal pocit, že strela ide pri osádzaní príliš natesno. Zavisí od nábojnice.

Redding nie je zlý, ale väčšiu dôveru mám v matrice od Forsteru. Nie je problém kúpiť v EU z nejakého e-shopu.
Používateľov profilový obrázok
Steyr_H5
častý prispievateľ
Príspevky: 694
Registered for: 10 years 8 months

Príspevok od používateľa Steyr_H5 »

Flintu mas aku? Novu/Jazdenu?
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5148
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

...a ešte aj s krátkym laufom! :twisted: :lol:
Mathias
občasný prispievateľ
Príspevky: 57
Registered for: 6 years 4 months

Príspevok od používateľa Mathias »

SSG 3000 Patrol 24", kúpil som novú pred viac ako rokom a pol cca. Má za sebou 400 rán - 380 Lapua Scenar L 175 gr a 20 Hornady Superformance Match 168 gr A-Max. Prvá puška tohto typu akú som kedy mal v rukách, v zásade sa ešte len učím s ňou strielať. Btw. mám tam ustovku - Precision Armament M4-72 Severe Duty. Bez nej som bol za krátko prefackaný, s ňou to je príjemné strieľanie, hoci nemám s čím porovnať.

V Devičanoch som čo to zachytil, určite som zvedavy na Levice, a iné strelnice, kde budem môcť skúšať rôzne variácie. Zvažujem aj novú ráž. S lovcom sme už o tom písali a krátko hovorili. Keď nebudem mať zvládnutú túto pušku, tak by asi bolo huncuctvo už teraz prejsť na 6,5.

Ad lovec - vďaka za rady, znovu a nie naposledy.

Dosť som mimo, navyberal som si ako dieťa v cukrárni.
Jean
prispievateľ
Príspevky: 460
Registered for: 12 years 7 months

Príspevok od používateľa Jean »

Nastrel vpravo máš super myslim si ze by si mal začať veľmi podobnou kombináciou komponentov ako ma origo fabrika. Za mňa by som ti odporučil vyskúšať aj zápalky a prachy od sellieru. Sú lacné a v určitých kombináciách presnejšie ako drahá varianta. Bushing ti stačí o 0.001 menší nakoľko väčšinou aj tak troška menši krcok spraví. Meria sa hotový náboj aj so strelou. A z toho odrátas tých 0.001''.
Používateľov profilový obrázok
Steyr_H5
častý prispievateľ
Príspevky: 694
Registered for: 10 years 8 months

Príspevok od používateľa Steyr_H5 »

Vídim že ti lovec už odpovedal, nieje k tomu čo dodať, snáď len dve veci.

- 308W nieje vhodný kaliber na LR závody ako si videl v Devičanoch
- puška s ktorou strielaš je vojenska/policajná a tam sú požadované iné tolerancie ako pri puške na presnú strľbu, tá tvoja je super na taktiku kde väčšina situácií je riešená tak aby to zvládla flinta do 1MOA

Ak ta to draplo a chces pokracovat, neries prebijanie 308W a chod rovno do ineho kalibru, idealne 6,5 (CM, 47L, 55SE) ktorý kolvek z nich ti prinesie daleko lepsie vysledky, ekonomiku a spokojnost. Vyber si dopru pazbu, kup k tomu rovno 1-2 nahradne hlavne a strielaj do omrzenia. Ak mas na to cas, a das za rok tych 1500-2000 ran, pri troche talentu si na buduci rok na bedni :wink:
Mathias
občasný prispievateľ
Príspevky: 57
Registered for: 6 years 4 months

Príspevok od používateľa Mathias »

Vďaka za rady. Zaujal ma Victrix, ale aby som ostal v téme. Aké meradlo používate? Stačí digital Hornady, alebo RCBS? Má zmysel kupovat Starrett za 5 násobnú cenu? Podľa popisu by presnost mala byt rovnaka (0,02 mm)
Jean
prispievateľ
Príspevky: 460
Registered for: 12 years 7 months

Príspevok od používateľa Jean »

Mitutoyo alebo mikrometer.
Napísať odpoveď

Návrat na "Prebíjanie nábojov"