Prebijane strelivo

Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Dátum registrácie: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

ok, avsak aj tak si myslim ze v hitparade zbrani rozobratych v dosledku kritickej zavady streliva stale dominuju prebijaci (na ukor municiek).

Na strelnici sa mi viackrat stalo ze sa mi prihovoril cudzy strelec, ktory mi po kratkom a neosobnom entrée (bez toho aby som ho k tomu vyzval) vyrozpraval co vsetko robi pri prebijani dobre. Odu na svoje schopnosti zakoncil tento samaritan tym ze mi na stolik stedracky polozil dva naboje so slovami "šak vyskúšaj" - vzdy som zdvorilo odmietol (..radsej knihu! :D ).
- keby predo mnou tie dva naboje vytiahol z prave nacatej krabicky SB tak ich bez problemu vystrelim
= je to o dovere
(identifikacia vyrobcu=preukazatelnost povodu, cislo sarze, razitko z vystupnej kontroly, ci CIP znacka su atributy ktore maju tendenciu zvysovat tu doveru ze sa v krabicke nenachadza cierny Peter, resp. ze je so strelivom vsetko tak ako ma byt).

K povodnej otazke: podla mna ludia ktori do inzeratov pisu "ziadne prebijance" si strelivo neprebijaju - a teda nevedia o com hovoria. Nemozno im to vsak zazlievat pretoze prebijaniu sa venuje len male percento strelcov. Pre mna su taketo vyhlasenia dokazom, ze dotycneho subor znalosti v oblasti problematiky zbrani a streliva je neuplny a tudiz zavery a tezy ktore vo svojom inzerate prezentuje mozu byt chybne (a.k.a. opijanie rohlikom funguje len na neuvedomelych*)
.. ale kedze je to jeho inzerat a jeho kver tak to riesim nanajvys hlasnym povzdychom :wink:

* nechcem damam krivdit, ale skuste sa doma spytat zeny ci by si kupila pistol z ktorej nikdy nebolo strielane prebijane strelivo :D
DeSade
častý prispievateľ
Príspevky: 1483
Dátum registrácie: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa DeSade »

Neviem v akej oblasti sa pohybuješ ale ja som nezažil ešte zničenú zbraň v dôsledku zlého prebíjania. Povedzme keby každý koho poznám prebil len tých mizerných 10k/rok a je ich cca 40-50 tak máme už aj celkom slušnú štatistickú vzorku, nie ? :) Väčšinou sú to skôr úsmevné momenty zlyhávky a nechápavého pohľahu: " a čo toto ? " :lol: (škodoradosť)

Doplnené: píšem o prebíjaní(nie výrobe streliva na základe licencie) pre vlastnú potrebu.
Naposledy upravil/-a DeSade v 03 Okt 2018, 09:40, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
skemro
častý prispievateľ
Príspevky: 1609
Dátum registrácie: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa skemro »

Ares, limit obaja robia prebijance a obaja zazili reklamacie skrz poskodenu ci znicenu zbran.
U Aresu islo hlavne o ich zaciatky. Neviem ze by aspon za poslednych 5 rokov niekto vravel ze ich naboje mu poskodili zbran. No a limit mal na slovensku minimalne 3x znicenu za poslednu dobu.
To vies raz sa stane pruser a uz si dobre meno robis tazko.
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Dátum registrácie: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

Strelivo ktore predava Ares a Limit myslim nieje kategorizovane ako prebijane ale ako "remanufactured".
Aby ho mohli uvadzat na trh musia ho mat otestovane v skusobni (myslim ze sa tam robi typova skuska streliva vysledkom ktorej je prehlasenie o zhode s poziadavkami normy CIP) a recepturu na ktoru im je certifikat vydany by nemali menit (oal, navazka, typ prachu, hmotnost a typ strely, ..).
Bezny kuchynsky prebijac ktory prebija len pre vlastnu potrebu (ako ja), taketo patalie absolvovat nemusi = strelivo ktore si doma zostavi nieje podrobene kontrole/schvalovaniu v skusobni = moze byt zostavene chybne = moze rozoberat zbrane alebo zapricinovat ich rychlejsie opotrebenie.
Vystupna kontrola v pripade "remanufacturingu" (kua, neviem aky je na to slovensky pojem) sa ale bude blizit skor k tomu kuchynskemu prebijaniu nez k tomu ako strelivo testuju municky..
inspiring_wiles

Príspevok od používateľa inspiring_wiles »

Ja len niekoľko čísel chlapci, ...

9 mm Luger; max. tlaky, tormentačné tlaky, rýchlosti.

CIP štandard:
- max. tlak 235 MPa,
- tormentačný tlak 305.50 MPa (= 1.30*235 MPa).

SAAMI štandard:
- max. tlak 241.32 MPa; referenčné pre výrobcov streliva,
- úroveň tlaku „MPLM“ (Maximum Probable Lot Mean): 248.90 MPa,
- úroveň tlaku „MPSM“ (Maximum Probable Sample Mean): 260.62 MPa.

K jednotlivým označeniam SAAMI:
„MPLM“ tlak, je úroveň tlaku, ktorý sa pri zohľadnení všetkých odchýlok, chýb, kvality výroby, resp. iných skutočností, neprekročí s pravdepodobnosťou 97.50 %. Ide teda o 97.5 % kvantil, resp. o odhad jeho strednej hodnoty z vykonaného počtu sérií meraní. Pre túto hodnotu tlakov určuje SAAMI nominálne hodnoty rýchlosti pre jednotlivé kalibre. V prípade kalibru 9 mm Luger a striel s hmotnosťou 124 grainov ide o rýchlosti 1090 až 1130 fps, teda v prepočte 332.23 až 344.42 m/s. Takže toto sú rýchlosti strely pre daný kaliber a danú hmotnosť strely, ktoré nebudú pri fabrickom strelive prekročené s pravdepodobnosťou 97.50 %, ak sa bude strieľať z hlavne dĺžky 102 mm, teda 4 palce. Pre tieto nominálne hodnoty rýchlosti platí prípustná tolerancia (smerom „hore“) v úrovni 90 fps, teda 27.43 m/s. Čo to znamená? No to, že pri tlaku v úrovni „MPSM“, čo je 260.62 MPa, len podotknem, že opäť ide o odhad strednej hodnoty maxím získaných zo sérií meraní, nesmie (!) rýchlosť strely v kalibri 9 mm Luger s hmotnosťou 124 grainov vystrelenej z hlavne dĺžky 102 mm v rozsahu teploty prostredia 15.60 až 26.70 °C prekročiť hodnotu 1130 + 90 fps, teda 1220 fps, čo je v prepočte 371.86 m/s! Odpovedajúca hodnota PF je 151.28! Na 4 palcovej hlavni!

Krátko sa vrátim k norme CIP a tormentačnému tlaku pre daný kaliber, ktorý je daný hodnotou 305.50 MPa.

Úvaha: 305.50/„MPSM“; 305.50/260.62 = 1.172; ak pre jednoduchosť predpokladám linearitu medzi napätím, resp. tlakom, ktorý vzniká pri horení prachu vo vnútri nábojnice a rýchlosťou, ktorú tento tlak pri svojom „manifeste“ udá strele, prídem k tzv. tormentačnej hodnote rýchlosti danej strely, čo pre konkrétne zvolený prípad predstavuje hodnotu 371.86*1.172; = 435.82 m/s!! Uvedená hodnota je samozrejme nereálna, ale ako hypotetické maximum ju možno prijať. Reálne, vzhľadom na veľmi silnú nelinearitu relácie „tlak – rýchlosť“, bude tormentačná hodnota rýchlosti strely daného kalibru a danej hmotnosti, ležať v intervale niekde medzi 371.86 až 435.82 m/s! Platí pre hlaveň dĺžky 102 mm a teplotu okolitého prostredia 15.60 až 26.70 °C.

Každý kto prebíja a zároveň si robí merania vie, že výkon fabrickej munície v kalibri 9 mm Luger je hlboko pod uvedenými medznými hodnotami. Z „full size“ pištolí s dĺžkami hlavní cca 4.4 až 4.5 “ sú bežne dosahované rýchlosti pri strelive so 124 grainovými strelami niekde medzi 310 až 330 m/s, čo je v dobrej zhode s vyššie uvedenými 1090 fps, resp. 332.23 m/s, samozrejme už pri dlhšej hlavni. Z uvedeného vyplýva, že fabrická munícia kalibru 9 mm Luger sa laboruje na nižšie tlaky ako sú max. prípustné podľa CIP/SAAMI, teda hodnoty 235/241.32 MPa, čo je v poriadku, nakoľko sa musí počítať s tým, že strelci ju môžu používať napr. pri iných podmienkach prostredia, preto je ponechaná rezerva tlaku v prospech bezpečnosti. Avšak jedným dychom treba dodať, že táto nie je veľká a pri nesprávnej manipulácii so strelivom nie je ťažké ju vyčerpať.

Ak sa teda bavíme o muničkách a nie o „muničkách“, obavy z používania fabrickej munície nie sú opodstatnené. S pravdepodobnosťou v nekonečne konvergujúcou k 100 % možno skonštatovať, že ide o strelivo bezpečné.

Použité normy a predpisy:
1) http://www.cip-bobp.org/homologation/up ... page28.pdf,
2) https://saami.org/wp-content/uploads/20 ... FPandR.pdf. 1)

Poznámky: 1) norma CIP používa meranie tlaku pomocou tensometrov (transducers), nutné je preto pri porovnávaní tlakov s normou SAAMI používať hodnoty v tabuľkách od strany 17 predmetného štandardu.
DeSade
častý prispievateľ
Príspevky: 1483
Dátum registrácie: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa DeSade »

theplaky napísal:Strelivo ktore predava Ares a Limit myslim nieje kategorizovane ako prebijane ale ako "remanufactured".
Aby ho mohli uvadzat na trh musia ho mat otestovane v skusobni (myslim ze sa tam robi typova skuska streliva vysledkom ktorej je prehlasenie o zhode s poziadavkami normy CIP) a recepturu na ktoru im je certifikat vydany by nemali menit (oal, navazka, typ prachu, hmotnost a typ strely, ..).
Bezny kuchynsky prebijac ktory prebija len pre vlastnu potrebu (ako ja), taketo patalie absolvovat nemusi = strelivo ktore si doma zostavi nieje podrobene kontrole/schvalovaniu v skusobni = moze byt zostavene chybne = moze rozoberat zbrane alebo zapricinovat ich rychlejsie opotrebenie.
Vystupna kontrola v pripade "remanufacturingu" (kua, neviem aky je na to slovensky pojem) sa ale bude blizit skor k tomu kuchynskemu prebijaniu nez k tomu ako strelivo testuju municky..
Škoda, že to furt tak píšeš(čítam medzi riadkami) že prebíjač je blb a továrenská výroba je tutofka :roll:
Neprišiel si počas svojho profesného pôsobenia do kontaktu s jednou firmou, ktorej nbj rozobrali nejednu vlastnú pištoľ, či nie sú tieto šarže nbj stále v obehu? Prípadne sa absolútne nepodarky nepredávali ako 2. trieda?
Mne skúsenosť hovorí to, že väčšinou zamestnanec/i(nemyslím Teba) viac serie na svoju prácu a povinnosti lebo "musí chodiť do práce" ako ten čo to robí pre seba lebo chce a zabáva ho to. Človek č. 2. má aj viac chute sa vzdelávať ako ten čo podpisuje protokol o BOZP preškolení hoci žiadne ani nebolo :roll: :wink:
Btw. vzorka u nás od druhovýroby sa v Dubnici testuje každý mesiac, takže klídek bro.
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Dátum registrácie: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

DeSade, ja netvrdim ze "prebijac je blb a tovarenska vyroba je tutofka", ja len tvrdim ze:
theplaky napísal:.. v hitparade zbrani rozobratych v dosledku kritickej zavady streliva stale dominuju prebijaci (na ukor municiek).
- tutofka nieje ani jeden ani druhy (pretoze to vzdy robia ludia a vieme ako to s ludmi je ..)

Co sa tyka toho zapalenia pre pracu - v tom s Tebou absolutne suhlasim: tiez som zacal prebijat najma koli tomu ze ma to bavilo a fascinovalo. Prostredie municiek poznam a mozem povedat ze ludia ktory tam sypu mosadz z kyblov do strojov mozno este pred par mesiacmi rovnaku mosadz kradli a nosili do zberu ( .. a teraz sa maju pri tej hrbe nabojnic lesklych ako psie gulky sustredit :D )
- avsak k tomu aby vznikala kvalita nadsenie samo o sebe nestaci - treba aj know-how. A v tom AKO sa to ma robit maju municky oproti nam kuchynakom stale navrch (moj nazor) :wink:
Používateľov profilový obrázok
fotograf
častý prispievateľ
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 9 years 3 months

Príspevok od používateľa fotograf »

Áno - štatisticky je to tak určite, lebo súbor veľkých čísel "nepustí".
Ono totiž metóda "pokus - omyl" u súkromného prebíjača sa vždy pohybuje v rádovo nižších číslach ako u muničiek (a to z viacerých dôvodov).
Avšak negatívny vplyv ľudského faktora (práve u muničiek) nemožno bagatelizovať...
Naposledy upravil/-a fotograf v 03 Okt 2018, 23:34, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Dátum registrácie: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

theplaky napísal:...
- inak povedane, ak sa v zbrani pouzivalo vylucne tovarenske strelivo, znamena to ze sa da PREDPOKLADAT ze nebola excesivne namahana v dosledku tormentacnych navazkiek sypanych pod kua tazke gule v snahe hnat ich ulravysokymi rychlostami .. :wink:
..tym chcem len povedat ze su Prebijaci a potom "prebijaci" - a ani jeden z nich nema napisane v tvari do ktorej kategorie sa radi.
...
Strieľal som si na našej klubovej strelnici a vo vedľajšom stende búchal strelec z K100-vky. Ak píšem "búchal", tak naozaj "BÚCHAL". Počul som to aj cez hluchátka.
Keď som skončil svoju zábavku, pozbieral som nábojnice pod sebou a šiel... Doma som vysypal "zber" a triedil. A našiel som - toto!

Obrázok

Obrázok

Keďže strelcovi som poznal akurát krstné meno, hneď som volal správcovi strelnice o jeho telefón. A obratom som mu zavolal a vysvetlil, že roztečená zápalka je prvá úroveň pretlakovania, roztečená nábojnica cez zásobníkovú šachtu druhá a roztečená komora, hlaveň a záver v úsmeve tretia... :evil: :roll: :shock:
Vysvetlenie - s prebíjaním začína a ešte iba zbiera skúsenosti. Táto bola našťastie nie "definitívna" :P
scandium
častý prispievateľ
Príspevky: 506
Dátum registrácie: 10 years 11 months

Príspevok od používateľa scandium »

Ukážkové obtekanie zápaliek.
scandium
častý prispievateľ
Príspevky: 506
Dátum registrácie: 10 years 11 months

Príspevok od používateľa scandium »

Možno na záver. Každý začínajúci prebíjač by si mal nájsť niekoho skúseného a overeného. Potom sa nerobia také chyby aké sú spomínané vyššie v textoch. Treba vedieť nastaviť matrice, správne spracovať nábojnicu. Ja som také šťastie mal a dvaja vynikajúci prebíjači ma do tejto problematiky dostali. No a napriek tomu že sa prebíjaniu venujem niekoľko rokov stále ma zaskočí nejaká drobnosť, detail ktorý musím s nimi skonzultovať. Nevraviac že obaja majú Quick Load takže čo neviem nájsť v tabulkách výrobcu tak mi radi navážku prepočítajú a poradia.
Snáď som toto vlákno na túto tému zakladal zo svojho uhla pohľadu teda že opatrnosť je na prvom mieste a radšej začínam s navážkami a prachmi na dolnej strane tabulky a neexpeimentujem s tým, čo nieje overené.
A neuvedomil som si že sú aj takí čo v pohode robia strelivo ktoré im robí zo zápalkami ako vidno na fotke a on o tom ani netuší.
Machead
častý prispievateľ
Príspevky: 996
Dátum registrácie: 8 years 6 months

Príspevok od používateľa Machead »

"A neuvedomil som si že sú aj takí čo v pohode robia strelivo ktoré im robí zo zápalkami ako vidno na fotke a on o tom ani netuší."
Vsak bucha to? Bucha. Ta je dobre! Ta ne?
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

SperkyB napísal:Ak sa teda bavíme o muničkách a nie o „muničkách“, obavy z používania fabrickej munície nie sú opodstatnené.
S pravdepodobnosťou v nekonečne konvergujúcou k 100 % možno skonštatovať, že ide o strelivo bezpečné.
Tu je dobré poznamenať, že toto je záver len na základe analýzy noriem a predpisov a ako taký nezohľadňuje reálny výrobný proces.
Napísať odpoveď

Návrat na "Prebíjanie nábojov"