Prebijanie 300WM

sentinel
prispievateľ
Príspevky: 178
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa sentinel »

Akú najvyššiu navážku prachu s070 môžem dať do 300wm pod strelu 208amax? V manualoch lovexu sú navážky iba pod 180grs strely. Nábojnica geco 300wm, hlaveň 60cm a stúpanie 11"
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5180
Registered for: 18 years 8 months

Príspevok od používateľa lovec »

Najprv si odmeraj objem nabojnice (...vodou na vahe). Medzi jednotlivymi vyrobcami su prave v 300WM tak velke rozdiely, ze navazka, ktora je v jednej znacke nabojnic v poriadku, tak v inej to uz bude cez tlaky ako hovado.
Dalsia vec je, ze sarza od sarze je S070 (a Lovex celkovo...) vzdy nieco unikatne. Problem je ten, ze nikto nevie, ci data v QL pasuju na sarzu prachu, ktory mas prave ty doma. Aj manual od vyrobcu je v tomto velmi malo spolahlivy.
Najistejsia metoda je zacat bezpecne nizko a postupne pridavat a sledovat znamky tlaku. Holt vyhoda pouzivania "kvalitneho" prachu.
Dalej do QL treba celkovu dlzku naboja.
Ked to doplnis, daju sa sem hodit nejake orientacne navazky.
sentinel
prispievateľ
Príspevky: 178
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa sentinel »

Zatiaľ ďakujem. Skúsim to odmerať a zvážiť. Skúšal som aj fínsky prach. Podľa tabuliek Vihtavuori N570 prach by mal mať maximálnu navážku 81,9 grs pre tento kaliber. Keď som to skúsil navážiť a nasypať do nábojnicem tak ju prach zaplnil tak že bola plná až do polovice krčku. V žiadnom prípade sa tam už nevmestí žiadna strela. Myslíte že je to chyba v prebíjacom manuáli v tabuľke, alebo že je tak masívna tá nábojnica geco? Skúšal som aj prach N560, ten bol ok, len ho nemajú a mal som iba jedno kilo na skúšku. Preto som kúpil ten lovex S070 a tú N570.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5180
Registered for: 18 years 8 months

Príspevok od používateľa lovec »

Manual Vihtavuori pocita s nabojnicou Lapua, je to tam napisane. Ta ma jeden z najvacsich objemov v tomto kalibri, dobre cez 6,0 ml. To je presne to, co som uz pisal. Vediet presny objem vlastnej hilzne je prvorade.
sentinel
prispievateľ
Príspevky: 178
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa sentinel »

Ok, zajtra to odvážim na pár nábojniciach a urobím priemer. Dám sem info Sám som zvedavý čo na to povie ten QL.
sentinel
prispievateľ
Príspevky: 178
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa sentinel »

Odvážil som 5 kusov nábojníc z originál vystrelených nábojov v mojej puške:

................................váha prázdnej nábojnice....................váha plnej nábojnice........................váha vody
I.nábojnica.........................267,3grs............................................357,3grs....................................90grs
II.nábojnica........................267,3grs............................................356,5grs...................................89,2grs
III.nábojnica.......................267,6grs............................................356,9grs...................................89,3grs
IV.nábojnica.......................267,2grs............................................356,9grs...................................89,7grs
V.nábojnica........................267,1grs............................................356,1grs....................................89grs

Priemer váhy vody v objeme nábojnice naplnenej po vrchol: 89,44grs

Strely by som chcel použiť:
hornady a-max 208 BC 0,648
hornady eld-m 208 BC 0,670

Hlaveň 600mm, stúpanie by malo byť 11", dĺžku náboja som do teraz robil cipovú, ale budem náboj naťahovať minimálne o 0,5cm. Chcem to mať tak urobené, aby začiatok zadného skosenia strely na a-maxe bol na zadnej hrane krčka nábojnice. Prach by som chcel skúsiť N570, N560 a S070. Mám už vyskúšanú N560, ale zaujímala by ma maximálna prípustná navážka v tejto kombinácii s prípustnými tlakmi.

Viem že je to dosť otázok a aj babračka s nahadzovaním do softvéru. Tak predom ďakujem ochotným dobrovoľníkom. Hlavne Lovcovi.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5180
Registered for: 18 years 8 months

Príspevok od používateľa lovec »

Aspon orientacne:
A-Max, ktory mam doma ma dlzku 39,05mm.
Naboj dlhy +0,5cm oproti CIP, ma dlzku potom cca. 85,3mm. Pri objeme hilzne, ktory si odmeral (velmi male hilzne, mensie ako standard) vychadza MAX. navazka N560 71,0gr, dava to cca. 870m/s, v reale to bude o nieco menej. Pri pouziti N570 je to uplne na houby, pretoze aj pri dost komprimovanej navazke 76,1gr. (to je uz kompres 105%) sa to ledva dostane na rychlost 840m/s. N570 je pre 300WM prilis pomaly prach, ale to som tu uz niekde pisal. Navyse aj vyhorenie tohto prachu je v tak kratkej hlavni mizerne, bude to plamenomet ako hovado a to presnosti neprida uz vobec.
Pre S070 - POZOR - plati len pre data v QL, co je v pixli prachu v skutocnosti, nevie nikto - je MAX. navazka 63,4gr. Dava to vsak len 835m/s (teoreticky), tiez to nie je optimalny prach, vysoky tlak a rychlost nikde.
Ked chces mat naboj tak dlhy, ze zaciatok boattailu bude na zaciatku krcku, tak s A-Maxom bude mat ten naboj dlzku okolo 94mm. Najprv vyskusaj, ci ti nieco take dlhe vobec vlezie do komory.
millos
prispievateľ
Príspevky: 399
Registered for: 12 years 7 months

Príspevok od používateľa millos »

Taky dlhy naboj mu tam nevlezie. Cize nabijat po jednom.
A s tou kratkou hlavnou to tiez severania domrvili... Co z toho vytiahne? A pri 210gr strele pri 1:11 je "konecna". Ivo budes musiet urobit polovny listok, tam bude Tikka uzitocna, alebo prehodit hlaven.
Používateľov profilový obrázok
Steyr_H5
častý prispievateľ
Príspevky: 694
Registered for: 10 years 9 months

Príspevok od používateľa Steyr_H5 »

300WM neprebijam, na to su tu odbornici lovec a millos ale ja by som zacal zmeranim dlzky naboja v komore, OAL max, za pomoci hornady udelatka alebo samo-domo, rozvazit strely, vybrat vahu striel niekde v strede rozvazenych striel, z tych vybrat 10ks a zmerat dlzku sublerou a urobit arit. priemer. S tymto udajom mas MAX OAL teda naboj kde sa ogival dotyka drazok. O kolko kratsi naboj od OAL robit ti poradia chalani, mozno ti prospeje COAL teda zasobnikova dlzka. Este k tomu vazeniu objemu nabojnice. Cim mas upchatu nabojnicu? Dal si si zalezat na napnutej vodnej hladine pri krcku? Boli vsetky nabojnice iba 1x vytrelene a mali rovnaku dlzku? To meranie rob 10x a pouzi statistiku, ak mas viac skupin rozvarenych nabojnic, urob nieco v strebe a potom krajne hodnoty. Mne sa pri merani potvrdilo ze nabojnice mozu mat od 2-4% rozdielny objem pri hornej a dolnej vahe a to celkom meni ustovku co pri 600+ zavazi. Drzim palce.
sentinel
prispievateľ
Príspevky: 178
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa sentinel »

S tým, že budem vkladať náboje po jednom do komory som počítal. To ma neserie. Serie ma akurát to že nie je k dispozícii N560. Tá mi išla celkom dobre. A Lovec pozrel by si ešte prosím ťa S071? či by bol lepší ako ten S070? Ak by sa mi podarilo zohnať N560 už by som nič iné neriešil ohľadne prachu, ale momentálne mám v BA iba to čo píšem, N570, S070, S071. Konečne sa asi dostanem po dlhej dobe na strelnicu, tak sa môžem zas trošku pohrať a nikto mi za to možno nebude pindať. Som zvedavý ako na tom budem s časom a s robotou.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5180
Registered for: 18 years 8 months

Príspevok od používateľa lovec »

Nemal som na mysli vkladanie nabojov po jednom... Myslel som to, aky max. dlhy naboj sa ti zmesti do KOMORY, nie do zasobnika. To je podstatne. Postup napisal kolega Steyr vyssie.
Ani ten S071 ta nevytrhne. Ked tam vlozim tie data ako predtym s +0,5cm dlhsim nabojom oproti CIP, tak aj 105% kompres da rychlost len okolo 820m/s. Sice vyhori lepsie ako S070, ale toto nie je vykon 300WM. Toto iste ti urobi aj 30-06 Springfield s podstatne mensim mnozstvom prachu.
Potrebujes maximalne dlhy naboj az po drazky, aby sa dosiahol cim vacsi objem spalovacieho priestoru v nabojnici. No a k tomu potom vhodny prach. Zmeraj max. COL a potom uvidime, ze co sa tam da napratat, aby to malo aspon trochu nejaku rychlost.
sentinel
prispievateľ
Príspevky: 178
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa sentinel »

Ok, ak budem mať trošku času pohrám sa s tým a zmerám tu maximálnu dĺžku náboja. Keď som to ale robil u 6,5ky tak pri opretí strely o drážky bola strela v dotyku s krčkom iba nejaké 3-4mm. Predpokladám že pri tak dlhej a špicatej strele ako je amax to bude podobné. Sierra hpbt by sa oprela o drážky asi pri menšej dĺžke, ale zas bc nad .648 pri hmotnosti do 210grs asi mať nebude. Zmerám a uvidím. Dám vedieť. Dúfam že sa pri tej maximálnej dĺžke bude dať vybrať cez vyhazovací otvor.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5180
Registered for: 18 years 8 months

Príspevok od používateľa lovec »

sentinel napísal:... pri opretí strely o drážky bola strela v dotyku s krčkom iba nejaké 3-4mm. Predpokladám že pri tak dlhej a špicatej strele ako je amax to bude podobné....Zmerám a uvidím...
Tych 94mm som fyzicky odmeral doma s A-Maxom, ktory ma 39,05mm. Strela drzi v krcku v celej jeho dlzke a boattail je na zaciatku krcku, v mieste kde prechadza do ramien. Samozrejme, zadna cast strely zasahuje hlbsie do hilzne.
Uvidis. Mozno ma Tikka kratsi prechodovy kuzel ako Remington a nevyjde ti z toho az taky dlhy naboj.
millos
prispievateľ
Príspevky: 399
Registered for: 12 years 7 months

Príspevok od používateľa millos »

Ivo, Sierra MK 210gr ma koef. 670, len je draha a niekedy nie je na trhu aj viac mesiacov. A objednavat ju cez predrazeny Brownells nema zmysel.
Myslim, ze ten A-max opries o drazky hravo, ale pri tej kratkej rure by som siel do trosku lahsej strely a "nakrmil" by som to. Mam obavu, ze s A-max budu problemy s rychlostou na 1400m
Používateľov profilový obrázok
Steyr_H5
častý prispievateľ
Príspevky: 694
Registered for: 10 years 9 months

Príspevok od používateľa Steyr_H5 »

sentinel napísal:Dúfam že sa pri tej maximálnej dĺžke bude dať vybrať cez vyhazovací otvor.
Pri 338LM robim MAX OAL - 0.0015 palca naboj je dlhy jak tyzden pred vyplatou a normalne ho cez vyhadzovaci otvor nedostanem, zaver musi ist dozadu az za zarazku. Je to bezny jav, robi to viacero strelcov v senici, kratsi nabehovy kuzel, ako uz bolo spomenute, by ti vyrazne ulahcil robotu, s dlhanom prides akurat o komfort podavania zo zasobnika.
Napísať odpoveď

Návrat na "Prebíjanie nábojov"