.45 ACP

scandium
častý prispievateľ
Príspevky: 506
Registered for: 11 years

Príspevok od používateľa scandium »

čo je lepšie? Pridať prach alebo urobiť kratší náboj a silnejšie zaškrtiť ? Myslím na presnosť.

Obidve opatrenia by mali viesť k zvýšeniu tlaku.
inspiring_austin

Príspevok od používateľa inspiring_austin »

Skrtenie spolu so skracovanim zvysi (najma komorovy)tlak viac ako rozumne pridanie prachu.
tomas fuk
prispievateľ
Príspevky: 192
Registered for: 10 years 4 months

Príspevok od používateľa tomas fuk »

Delka naboje je jedna vec, skrteni druha vec, pridani prachu treti vec.
Prvne by me zajimalo, jake jsou vube minimalni a maximalni dovolene navazky prachu pro Vectan AS, pro naboj .45 ACP.
Kolega Scandium ma tabulky, podle kterych prebiji. Ja mam jine tabulky, podle kterych prebijim. Rozdily jsou velmi vysoke. Zrovna tak OAL 32,5 mm. Takovy dlouhy naboj .45 ACP snad nikdo ani fabricky nevyrabi.
Ja bych prvne zkratil OAL na 32 mm. Vyzkouset aspon 20 naboju.
Kdybych mel prach Vectan AS, tak bych klidne udelal naboje podle tabulek L.H.S. Germany a odzkousel je na sve pistoli. Jenze tenhle prach nemam a kvuli expedimentu pro par naboju jej kupovat nebudu, nebod do .45 ACP je vyhradne doporuceny, jako nejlepsi Vectan Ba10. Vectan AS podle tabulky rychlosti horeni prachu je dalsi po Ba10.
Tady je kazda rada draha. Dvoje tabulky a obrovske rozdily v navazkach.
Chtelo by to chrony a merit a merit a merit. Udelat ruzne navzky a srovnavat.
scandium
častý prispievateľ
Príspevky: 506
Registered for: 11 years

Príspevok od používateľa scandium »

Dôvod prečo robím 32,4 mm je že som kúpil prvé gule tie slovinské a bral som ich ako FMJ. Sypal som pod ne S020 a tabulka Lovexu hovorí pri 5,6 grainov prachu S020 urobiť náboj na 32,35. Nemal som so 45 žiadne skúsenosti a niekde som začať musel. Pri Vectane nie sú doporučené dĺžky nábojov, ale skrátim to na 32 a potom na 31 a možno urobím várku aj na 30. Navážku toho Vectanu AS nechám na tých 3,4-3,5 grainov. Keď pozriete na fotku (sorry za kvalitu ale lepšie to nešlo) ta skúsim trošku "utopiť" tú drážku do nábojnice.


nech to nemusíte hladať: http://www.explosia.cz/streliviny/downl ... ing_CZ.pdf

Do budúcna pre iných čo by kúpili Vectan AS tak kludne dajte 3,4-3,5 grainu s 230 grainovou gulou. A aj pri tak vysokom náboji ako je 32,5 to bude fungovať. Včera som to skúsil aj na 5´K45 a išlo to skvele. Niekto to tu už písal, rozdiel v netiahnutí záveru RUGER SR 1911 a K45 je až neuveriteľný. u K45 to ide veľmi lahko, s rugerom sa pasujem - no dali tam američania riadnu vratnú pružinu.

Ešte jedno pozorovanie. Včera som si kúpil znova krabičku originálnych nábojov. Najprv som vystrielal 50 svojich s Vectanom a potom 50 Magtechov. Po Vectane bola zbraň (keďže je nerezová) absolútne čistá (myslím ústie a záver) a po Magtechoch bola zas...tá jak baník. Možno to nič leznamená, len tak na spestrenie
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years 1 month

Príspevok od používateľa theplaky »

ak Ti ide o PRESNOST tak nespekuluj:

200gr Pb SWC (Ares) + 6,8gr Lovex D-036 + CCI 300 LP @29,3mm OAL

Vsetko su to u nas bezne dostupne komponenty (okrem zapaliek CCI). Naskreckuj si toho do zasoby a nebudes musiet riesit kazdych 6 mesiacov ze Ti dosiel prach, kupil si si novu pixlu od toho isteho vyrobcu no uz z inej sareze a ze Ti to v tvojej zbrani nechodi.

Vsetko co pisem nizsie sa tyka stavby naboja na PRESNOST - ak Ti ide o vykon, vela z toho co je popisane nizsie je nepouzitelne, n akolko presnost a vykon su viac menej protichodne veliciny

45ka ma co sa presnosti tyka velky potencial:
- tvar spalovacieho priestoru vo vnutri nabojnice (=priestor medzi zapalkou a gulou) - idealny tvar spalovacieho priestoru je gula, nakolko vytvara predpoklad spolahliveho zapalu, rovnomerneho horenia, rovnomerneho sirenia tlakov ktore vznikaju pri horeni (podobne ako 38Spc s WC strelou)
- objem spalovacieho priestoru - vacsi spalovaci priestor = nizsie prevadzkove tlaky = mensia nachylnost na "chyby" streliva = kultivovanejsie spravanie sa zbrane pri strelbe

SKRTENIE:
- neskrt, krcok nabojnice len pevne dovri (45ka sa krckom opera o dorazovu hranu na konci nabojovej komory ("headspacing on case mouth") - ak to zakrimpujes, zrusis tieto dotykove hrany a moze Ti to zavadit
- ak skrtit z nejakeho dovodu chces, tak potom len Taper crimp matricou (nie Roll Crimp)

STRELA:
- pouzivaj OLOVO - Pb strely su materialovo konzistentnejsie nez nez akekolvek ine strely ktore su vyskladane z viacerych materialov = maju tazisko na rovnakom mieste (pri plastovanom (FMJ) strelive sa moze stat ze niektora strela ma kosielku plasta navlecenu "inak" nez ostatne a tazisko moze byt posunute = uz nepoleti tak rovno)
- skusal som aj EPRXsi, niesu zle, ale s cistym olovom mam co sa tyka presnosti LEPSIE vysledky
- ano, olovo spini - treba si vsak polozit otazku ci chodis strielat koli tomu aby si nemusel cistit, alebo aby si triafal desiatky
- olovene strely su maksie nez plastovane strely = lahsie sa zarezu do drazok = lepsie precitaju vyvrt a strela je lepsie zastabilizovana
- strelu usadzaj cca 0,2mm od drazok - tento jemny odskok ti zaruci ze sa Ti strela po nabiti naboja do nabojovej komory nezahryzne do drazok (ak by si chcel potom zbran vybit bez vystrelu nepojde ti zaver stiahnut doazadu lebo ta strela v drazkach a okrraj nbc zahaknuty o vytahovac ti to nedovolia)
- tie 2 desatinky zaroven strele umoznia, ak si ju ulozil torsicku nakrivo, aby sa pred zarezanim do drazok trosku zrovnala
- pri vybiti bez vystelu by na strele nemal byt patrny ziadny otisk od drazok (neusadzaj ju vsak moc daleko = cim dlhise je nevedena tym viac je nachylna pred vstupom do drazok si trochu "potancovat" = strata presnosti)

NABOJNICA:
- ak Ti ide o presnost, roztried si nabojnice podla vyrobcov (a pokial mozno aj podla rokov) - kazdy vyrobca ma svojho dodavatela mosadzi, svoje vlastne raznice atd .. = ak pouzivas zmesky nabojnic vystavujes sa riziku ze sa nabojnica bude pri strelbe strelu od strely "spravat" trochu inak (je dynamicky namahana - nafukne sa a potom splasne). Rozny vyrobcovia = moznost (malinko) rozne hrubych stien nabojnic, rozne huzevnaty material, rozne rozmery (okrem tych ktore predpisuje CIP/SAAMI norma)
- nieje uplne od veci nabojnice si aj skratit na uniformnu dlzku - nie preto ze by sa v dosledku strelby predlzovali (ako to robia puskove), ale koli tomu aby boli ROVNAKO dlhe (rozna dlzka nbc = rozna sila skrtenia nakolko je nebc raz vyssia raz nizsia) - ale to uz je bosoractvo a nie kazdy strelec dokaze vyuzit potencial takto upravovaneho streliva
- niektory bosoraci si zvyknu este upravovat velkost vyslahoveho otvoru (= aby boli vsetky rovnake), ale to je pri pistolovom strelive uz nadkvalita (nakolko sa predpoklada ze sa bude strielat na vzdialenosti do 25m a tudiz sa niektore nedostatky jednoducho nestihnu prejavit)

PRACH:
- presnost = tazka gula + rychly prach
- cim dlhsie bude po odpale strela v hlavni, tym dlhsie budes mat ty ako strelec cas aby si ju strhol niekam mimo zamerneho bodu
- 45ka ma dost tazke strely takze najrychlesie prachy by som ja osobne nepouzival (S-020, D-032) - D-036ka mi pride ako vhodna a co sa tyka presnosti tak mi aj funguje (v laboracii so strelou ktoru popisujem - netvrdim ze tomu tak je aj pri ostatnych strelach)
- predpokladam ze prach davkujes objemovo - pri objemovom davkovani docielis konzistencnejsich navazok ak pouzijes co najjemnejsi prach (lepsie/konzistencnejsie vyplni objem zasobniku prachovaca). Ano, sypky sa viac trusi, ale opat: prabijas aby si mal kvalitne strelivo alebo aby si mal po prebijani cisty pong?

ZAPALKA:
- ja mam velmi dobre skusensoti so zapalkami od fy CCI
- inak som skusal SB a Fiocchi, CCI mi pridu (malilinko) spolahlivejsie, lepsie sa mi s nimi robi, atd
- aj tu Ti odporucim usadit sa na JEDNOM type zapaliek a tie sa snazit pouzivat aj pri prebijani ostatnych razi (9L/38Spc/40sw/357M, ..)
- tak ci onak, zapalka Ti sama o sebe z dobreho naboja vyborny neurobi, ale ak ju zmenis za nejaku inu tak si rozbijes celu tu rovnicu o ktoru sa snazis (zapalky sa lisia napriklad teplotou zazehu od coho sa odvija napriklad priebeh celeho horenia)

.. to co Ti pisem vyssie neber ako dogmu - mne to funguje v mojej zbrani takto, ak ma niekto na niektore veci iny nazor som ochotny ho respektovat ale bude to mat velmi tazke aby som sa s tym aj stotoznil :D
- drz sa a nech Ti to striela! :wink:
scandium
častý prispievateľ
Príspevky: 506
Registered for: 11 years

Príspevok od používateľa scandium »

tak som urobil dve várky aj EPRX a aj SWC olovo. Všade je 3,5 grainu prachu. Tie EPRX som znížil na 32 mm a tie SWC som urobil na 31,3 mm
Strielalo sa na 25 m
Obťahuje 100%, zádržky 0, spätný ráz prijateľný,
Prílohy
terc2.JPG
terc 1.JPG
scandium
častý prispievateľ
Príspevky: 506
Registered for: 11 years

Príspevok od používateľa scandium »

...a urobil som aj test že som dal náboj do komory (so všetkou razanciou 1911) a potom som ho vybral. Neboli na ňom žiadne stopy žeby niekde drel alebo narážal. Ten plastový plášť bol celkom bez škriabancov. Takže 32 mm je tiež výška náboja ktorá nejako 1911-tkovej komore neprekáža.
Naposledy upravil/-a scandium v 27 Máj 2015, 17:06, upravené celkom 1 krát.
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

Ten prvý terč s SWC 31,3mm sa mi zdá lepši ušli tam síce 8mičký a 9iatka na 11,12a1 hodine ale dole na 7h je to celkom po kope. Ten druhy terč vypadá ako by si lovil 10tku a viac ti to bralo na 9h. Podľa tých terčov by som šiel do toho rozmeru 31,3mm.
scandium
častý prispievateľ
Príspevky: 506
Registered for: 11 years

Príspevok od používateľa scandium »

detail mojich výrobkov :x

také, aké som vystrelil po terčoch na obrázku vyššie
Prílohy
DSC_0190.JPG
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years 1 month

Príspevok od používateľa theplaky »

.. mne moje vyrobky lietaju takto:
(13r stoj bez opory 25m - 4. kvalifikacny pretek Trojboj KVvZ, SAV Ba, Dan Wesson PM7 45acp)
Prílohy
20150608_140759.jpg
DUSO
častý prispievateľ
Príspevky: 1522
Registered for: 15 years 8 months

Príspevok od používateľa DUSO »

pekne, ked este uplne ovladnes tu bodovu spust budes sampion
scandium
častý prispievateľ
Príspevky: 506
Registered for: 11 years

Príspevok od používateľa scandium »

nádherný nástrel....vidím že je ešte dlhá cesta predo mnou :lol:
scandium
častý prispievateľ
Príspevky: 506
Registered for: 11 years

Príspevok od používateľa scandium »

Na radu skúsenejších prebíjačov zo svojho okolia som začal frézovať zápalkové lôžka a dieru na výšlah zo zápalky ošetrovať nástrojom kt. sa volá Flash Hole Uniformer Tool, link tu: http://www.midwayusa.com/product/729748 ... ormer-tool

Je na to v tejto komunite nejaký názor, či ano, či nie, prispieva to k zlepšeniu kvality zápalu a tým k presnosti?
Nedokážem to na základe svojich znalostí posúdiť, ale robím to. Tie zápalkové lôžka ešte OK, ale ten Flash Hole Uniformer to mi príde už taká robota len aby sa niečo robilo.

U 9mm to nerobím, ani som nerobil a ani sa nechystám. Tam to je masovka, ale 45 si pripravujem viacmenej ako terčové strelivo.

Tvrdí sa že to prispeje k rovnomernejšiemu zápalu a tým k rovnomernejšiemu horeniu
Naposledy upravil/-a scandium v 10 Jún 2015, 17:12, upravené celkom 2 krát.
inspiring_austin

Príspevok od používateľa inspiring_austin »

Ano prispeje.
Co tak venovat cas viacej suseniu ci strelbe? :) Srandujem, je to konicek.
scandium
častý prispievateľ
Príspevky: 506
Registered for: 11 years

Príspevok od používateľa scandium »

Prebíjanie som na začiatku bral ako nutné zlo, keď som chcel veľa strielať (hlavne dynamické disciplíny). Bol som zbrklý, rýchle som to chcel mať za sebou a tak. Nedarilo sa, furt sa niečo kazilo, lámalo, zasekávalo, nezápalkovalo, neprachovalo...no nervy. Potom ma jeden starší prebíjač - kamarát - naučil aby som k prebíjaniu a k lisu pristupoval s citom a rozvahou. Zo začiatku som považoval za zbytočné prať nábojnice!
No a získal som k tomu taký vzťah že dnes (najmä so 45ACP) sa snažím vyhrať, skúšam navážky, zápalky..no celkom fajn koníček. Tie Lugre stále beriem ako masovku, len už je to na celkom inej úrovni ako na začiatku. Možno keby som mal nejakú terčovú pištol v Lugri tak by som sa s tým (alebo aspoň s časťou vyrobeného streliva) viac poihral (napríklad taký Sig 210 Supertarget). Ale do 4 palcovej CZ P 07 nemá cenu robiť nejaké extra strelivo, na 5-10 metrov do gongov doletí hocičo. Ale nábojnice na 9 Luger už periem :P
Napísať odpoveď

Návrat na "Prebíjanie nábojov"