Prebijanie revolveroveho streliva 38/357 Magnum

Používateľov profilový obrázok
mondo
prispievateľ
Príspevky: 494
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa mondo »

Nevylučujem, v každom prípade mi No2 (D032) beha lepšie. Ale moze to byt dane, ako vraviš, aj tvarom prachu + davkovac = nekonzistentne navazky
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Rudo napísal:Strely EPRX si pytaj vo verzi TMJ (uplne poplastovane)
Len upresním - volajú to CEPRX s poznámkou "similar to TMJ".
TMJ resp. TFMJ (aka Total Full METAL Jacket) to samozrejme nemôže byť, keďže to nemá plášť z kovu ale z epoxidu.
rs06
občasný prispievateľ
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 11 years 4 months

Príspevok od používateľa rs06 »

Caute,
sú nábojnice 38 special +P silnejšie ako klasické 38 Spec nábojnice ?

Koľko prachu Lovex s020 treba, aby náboj bol +P ? V tabuľke od výrobcu neuvádzajú. Díky za pomoc.
eager_payne

Príspevok od používateľa eager_payne »

Takze otestovane, odstrielane. Tie CEPRX su vazne v tazkej pohode. Olovene mi ale cmudili ako by som strielal perkusakom ;) To je standardne spravanie? Alebo ich treba viac skrtit?
Dancek
občasný prispievateľ
Príspevky: 92
Dátum registrácie: 10 years 9 months

Príspevok od používateľa Dancek »

rs06: Nábojnice jsou kromě dnového razidla stejné, ale běžný 38 Special má max. dovolený tlak pouze 17 000 PSI a 38 Special +P má 18 500 PSI, tj. asi o 9% víc, už jsem ale viděl i materiál kde bylo uvedeno, že 38 Special +P má max. tlak 20 000 PSI.
Náboj +P není uveden v tabulkách Explosie proto, že je normalizován pouze v SAAMI, zatímco 38 Special je v SAAMI i CIP.
Na Tvoji otázku ohledně množství prachu se nedá odpovědět, navážka bude odlišná podle váhy a délky střely, jejího materiálu a také podle OAL.
Originální +P náboje jsou asi všechny osazeny lehčími střelami s řízenou deformací nebo alespoň s expanzními dutinami, na Slovensku si nejsem jistý, ale v ČR jsou tyto střely v krátkých zbraních zakázaným střelivem.
Plněné budou nejspíš nějakým rychleji hořícím prachem než je S020, protože jejich použití se předpokládá ve zbraních s hlavněmi cca 2" až 3" dlouhými.
Dancek
občasný prispievateľ
Príspevky: 92
Dátum registrácie: 10 years 9 months

Príspevok od používateľa Dancek »

K předešlému příspěvku bych ještě dodal, že podle CIP má náboj 38 Special maximální dovolený tlak 1500 barů, tj. 21756 PSI, tedy větší než 38 Special +P podle SAAMI, ale vzhledem k tomu, že metodika měření tlaků podle obou norem je odlišná, není možné ani porovnávání tlaků mezi oběma normami pouhým přepočtem PSI na bary nebo opačně.
Samostatná kapitola je pak dnes už (téměř) nepoužívané měření tlaků měděnými tlakoměrnými válečky – značeno CUP a nižších tlaků olověnými tlakoměrnými válečky – značeno LUP.

koralin: Silnějším zaškrcením dosáhneš zvýšení tlaku a tím pravidelnějšího a čistšího hoření prachu, ale to kouření je nejspíš způsobeno mazivem olověných střel a snad i odpařováním slitiny ze zádí střel.

Ještě upozorním na nové nebo spíš upravené tabulky Exposie, pod střelu LSWC 158 grs od Arese doporučují při OAL 39,35 mm navážku 7,1 až 7,9 grs a se střelou S&B 158 grs LRN při OAL 40,2 mm dokonce 7,4 až 8,2 grs prachu S020. Také se mi to zdá hodně, pod olověné střely 150 grs jsem v 357 Magnum sypal 6,1 až 7,1 grs.
http://www.explosia.cz/streliviny/downl ... ing_CZ.pdf

Na závěr ještě dodám, že prach S020 rozhodně nepatří ke světové špičce, ale dají se s ním udělat docela dobré náboje. Pro pravidelné a čistší hoření ale potřebuje vyšší tlak, není možné s ním udělat dobrý náboj při nízkých tlacích.
Dancek
občasný prispievateľ
Príspevky: 92
Dátum registrácie: 10 years 9 months

Príspevok od používateľa Dancek »

Omlouvám se, asi jsem se nevyjádřil dost přesně, tento odstavec se týká nábojů 357 Magnum, nikoli 38 Special :
Ještě upozorním na nové nebo spíš upravené tabulky Exposie, pod střelu LSWC 158 grs od Arese doporučují při OAL 39,35 mm navážku 7,1 až 7,9 grs a se střelou S&B 158 grs LRN při OAL 40,2 mm dokonce 7,4 až 8,2 grs prachu S020. Také se mi to zdá hodně, pod olověné střely 150 grs jsem v 357 Magnum sypal 6,1 až 7,1 grs.
eager_payne

Príspevok od používateľa eager_payne »

Neviete mi poradit podla coho zaradit FPBB CEPRX strelu? Ako LRN alebo FMJ? Lebo cisto olovena nie je, ale ani FMJ. A v tabulkach LOVEX-u je len L, LRN, FMJ pripadne TMJ.
Dancek
občasný prispievateľ
Príspevky: 92
Dátum registrácie: 10 years 9 months

Príspevok od používateľa Dancek »

Obávám se, že jako žádnou z uvedených, co se materiálu týče, má nejblíž k LRN, jenže ta má zase docela jiný tvar … :lol:
Ale vážně, bez obav bych ji bral jako olověnou střelu, protože tvrdostí povrchu jí odpovídá a kluzné vlastnosti povlaku střely jsou lepší než kluzné vlastnosti mazaného olova. Plášť střel bývá přece jen z podstatně tvrdších kovů.
Měl by sis ale dát pozor na tvary střel, LRN, FP a SWC mohou mít při stejné váze různou délku, při stejné OAL pak vyjdou různé objemy spalovacích prostorů a tím i jiné tlaky.
elegant_hopper

Príspevok od používateľa elegant_hopper »

Maličko pridám aj ja svoje poznatky. Strela olovo 170gr SWC a LOVEX D032 - .38 Spec (osvedčený ZKR 551) Z navážky 3,6gr už som klesol na 3,2gr a predpokladám, ze pojdem ešte nižšie. Rapídne sa zmenšíl oter olova v nábehovom kuželu, a po prechode z3,4gr na 3,2gr sa mi zdvihol :shock: nástrel na 50ti metrech o 18 až 20 cm hore ... ale priznávam, že po cca 40 výstreloch sme špinaví obaja (ZKR aj ja ) ako údená ryba :lol:
Dancek
občasný prispievateľ
Príspevky: 92
Dátum registrácie: 10 years 9 months

Príspevok od používateľa Dancek »

DobryDuch napísal:... a po prechode z 3,4gr na 3,2gr sa mi zdvihol :shock: nástrel na 50ti metrech o 18 až 20 cm hore ...
Na tom není nic až tak divného, zpětný ráz se začíná projevovat od okamžiku odpálení zápalky a začátku hoření prachu. Střela podsypaná menším množstvím prachu byla zřejmě pomalejší a než opustila hlaveň, zpětný ráz měl o trošku víc času na zvednutí revolveru.
Kall
prispievateľ
Príspevky: 308
Dátum registrácie: 20 years 1 month

Príspevok od používateľa Kall »

no jen aby nebyl blízko explozivniho hoření...
Dancek
občasný prispievateľ
Príspevky: 92
Dátum registrácie: 10 years 9 months

Príspevok od používateľa Dancek »

Je docela možné, že je blízko explozivnímu hoření, se střelou Lyman 168grs LSWC, č. 358429 (váhově nejbližší olověná kterou jsem v QL našel) vychází při OAL 39,37 mm a 3,2 grs prachu D032 nabíjecí hustota 30,4%, jenže tato střela je mimořádně dlouhá, podle QL měří 19,81 mm, zatímco např. střele Ares 180 grs LFN jsem naměřil délku pouze 18,8 mm a to je o 12 grs těžší!
Záleží tedy na tom, jak je jeho střela dlouhá a jakou má délku celého náboje. Při OAL podle CIP bych asi měl obavu takový náboj používat.
A to už vůbec nemluvím o tom, že chodit ze střelnice jako kominický učeň by se mi asi také nechtělo
:D .
elegant_hopper

Príspevok od používateľa elegant_hopper »

Dancek napísal:... ze střelnice jako kominický učeň ...
:D .
nooo ..až tak moc to zasa nieje, ale wadcutery S&B sú podstatne čistejší.... :lol:
Chlapci troška ste ma postrašili.... mám strelu dlhú pri tejto váhe 18,20 mm a zasúvam až po krimpovaciu drážku, čiže v nabojnici je 10,60 mm ...... vo firemnej tabulke k LOVEXU D032 a k strele WC 148grs je doporučene 2,93grs a to má WC ešte aj dutinu odspodu a prostor v nabojnici vychadza ešte vetší.... ak mám niečo špatne tak prosím sem s tým ... :idea:
Dancek
občasný prispievateľ
Príspevky: 92
Dátum registrácie: 10 years 9 months

Príspevok od používateľa Dancek »

Nábojnice 38 Special má délku 29,34 mm a vyčnívající část střely 7,6 mm, OAL Tvého náboje tedy vychází 36,94 mm. Při této OAL a navážce 3,2 grs D032 vychází nabíjecí hustota 32,4%. Údaj o hloubce usazení střely proti délce její vyčnívající části se mi ale zdá na SWC trochu neobvyklý, zkus ještě změřit délku celého náboje a porovnej to s vypočtenými 36,94 mm.
U S&B 148 grs WC je vtip v tom, že střela je prakticky celou svojí délkou zasunuta do nábojnice a ta Tvoje pouze 10,6 mm, takže objem spalovacího prostoru s WC vychází menší, při navážce 2,93 grs prachu D032 vychází nabíjecí hustota náboje se střelou WC na 40,2%.
Jestli se Ti líbí takové čajíčky, měl bys používat nějaký "nadýchanější" prach, který při rozumné navážce zabere v nábojnici větší objem a nebo pod střelu dávat navíc kotouček plsti, jako to dělají někteří westerňáci. S tímto Ti ale moc neporadím, jsem příznivcem spíš větší rány a tak nemám s takovými náboji žádné zkušenosti.
Napísať odpoveď

Návrat na "Prebíjanie nábojov"