Držanie a nosenie plynovej zbrane v práci mimo SK

Plynové pištole, expanzné pištole, plynové náboje
friendly_newton

Držanie a nosenie plynovej zbrane v práci mimo SK

Príspevok od používateľa friendly_newton »

Zdravím všetkých.
Som na tomto fóre nový, tak prepáčte, ak som svoj príspevok - tému nesprávne zaradil. Chcem vás poprosiť o radu a skúsenosti s držaním a nosením plynovej zbrane v práci, hlavne mimo SK.

Jedná sa o nasledovnú situáciu. Som vodičom z povolania v nákladnej doprave a plynovú zbraň nosím v práci na SK a CZ takmer pravidelne. Otázka znie ale: často cestujem aj do A, D, PL. Čo s plynovou zbraňou, keď nemáte možnosť ju odložiť doma a trebárs týždeň kmitáte medzi spomenutými štátmi. Máte niekto skúsenosti, resp. vedomosti o legislatíve v týchto krajinách? Aké sú postupy mimo SK a CZ v prípade, že vám v aute zbraň nájdu (samozrejme že pri kontrole na SK a CZ som vždy o tom políciu informoval pred prehliadkou auta a bolo to v pohode, ale v zahraničí by porušenie legislatívy v tomto smere bola drahá záležitosť)?

Prosím vás o vaše postrehy a skúsenosti k danej problematike cestovania s plynovou zbraňou medzi spomenutými štátmi, prosím, ušetrite si komentáre typu"ako riskujem", "niekto ma ostrou zloží" a pod..., ďakujem.
Naposledy upravil/-a friendly_newton v 26 Apr 2013, 20:55, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Bauer
častý prispievateľ
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa Bauer »

Milý R340 !

Pre Rakúsko netreba na NOSENIE plynovej zbrane žiadne povolenia. Viem poslať emailom list z rakúskeho veľvyslanectva od konzula, kde som sa na to priamo pýtal.

Pre Nemecko na držanie doma netreba povolenie ale na NOSENIE plynovej expanznej pištole s PTB značkou treba Kleinerwaffenschein. Tiež môžem info poslať emailom.

V Poľsku som videl na trhoch bežne predávať expanzne zbrane s výšľahovým otvorom mimo osi hlavne a tak tie aj sebou nosím, keď viem, že idem do Poľska. Keď som šiel na trhy do Targu a cestou si bol zastrieľať z 9x19mm na strelnici v Martine, tak som si za poplatok 16,50€ uskladnil pištoľ na policajnej stanici v Dolnom Kubíne a cez hranicu som šiel len s poplašniakom s výšľahom mimo osi hlavne.

Pošli na seba email, najlepšie cez pm/ss.
pietro32i
častý prispievateľ
Príspevky: 806
Dátum registrácie: 11 years 9 months

Príspevok od používateľa pietro32i »

A to si si to uskladnenie u policajtov dohodol vopred alebo sa to dá hocikde hocikedy? 16,50 je za jeden deň?
friendly_newton

Príspevok od používateľa friendly_newton »

Ďakujem ti za info. Dosť mi to v práci pomôže, aspoň viem, na čom som :)
Čo sa týka PL, čo si spomenul zbraň s výšľahom mimo os hlavne, tento typ zbrane mi nepríde ako moc praktický (skôr psychologický účinok - možno...), ale ak je legislatívne voľne povolený iba tento typ, hold smola... Či, sú tam povolené aj klasické plynové zbrane (myslím s výšľahom v osi hlavne)?
Vieš mi dať ešte info, či tzv. "malý zbroják" pre D môže získať aj občan SK práve za účelom cestovania ako som spomenul a čo k tomu treba?
friendly_newton

Príspevok od používateľa friendly_newton »

...prosím, nepovažujte túto tému za uzavretú - vyriešenú, rád uvítam aj od ostatných poznatky, rady, skúsenosti... :)
inspiring_rubin

Príspevok od používateľa inspiring_rubin »

http://www.gunlex.cz/aktuality-strelci/ ... ni-sroubu/
V clanku od Ceskych kolegov je nieco aj o plynovkach
Používateľov profilový obrázok
Bauer
častý prispievateľ
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa Bauer »

pietro32i napísal:A to si si to uskladnenie u policajtov dohodol vopred alebo sa to dá hocikde hocikedy? 16,50 je za jeden deň?
Dohodol som si to vopred, zatelefonoval som tam na DK. Neboli bežne privyknutí na uskladňovanie evidovaných zbraní, tobôž nie z iných okresov, trochu som vyjednával, upozorňoval na zákon a všetko sa nakoniec bezproblémovo dalo. Našli aj tlačivo, vypísal som, popis zbrane z karty, koľko nábojov a akých. 16,50e je za jednu zbran alebo jednu hlavnú časť zbrane. Je to poplatok bez ohľadu na dĺžku uskladnenia. Myslím, že je to maximálne jeden rok, potom treba predĺžiť, inak prepadne v prospech štátu, podrobnejšie asi v zákone, neskúšal som dlhší čas uskladňovať, isto niekto poskytne podrobnejšie info.
Používateľov profilový obrázok
Bauer
častý prispievateľ
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa Bauer »

R340 napísal:Vieš mi dať ešte info, či tzv. "malý zbroják" pre D môže získať aj občan SK práve za účelom cestovania ako som spomenul a čo k tomu treba?
Pošli email cez PM/ss a pošlem ti podklady, čo som dostal z veľvyslanectva, myslím že malý zbroják dostaneš len pri aspoň prechodnom pobyte v Nemecku.
Napísať odpoveď

Návrat na "Plynové pištole"