Kuše

Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

dík... chodíš na nejaké amatérske 3D preteky?
Používateľov profilový obrázok
lubor
prispievateľ
Príspevky: 204
Registered for: 14 years 7 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa lubor »

Zatial nie, hram sa len od jari a moje vysledky su zatial chabe, moj rozptyl na 30 - 40m je cca 15 az 25cm. Mam aj svetle chvilky ale vzdy ked sa chcem predviest, tak sa hanbim sam za seba.
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

To na tých amatérskych súťažiach nie je problém. Tam sa môžeš vela vecí naučiť od skúsenejších a aj odhad vzdialenosti. Neviem či si už bol, ale tam sú kolíky zrazané v rôznych vzdialenostiach, raz je to 22m inokedy 38m a nesmieš odmerať, máš jeden výstrel, čiže musíš vzdialenosť odhadnúť. V cudzom teréne na priestorový terč, na výškové rozdieli a pri hre tieňov od komárov.... je to iné ako doma na papier. A je tam aj atmosféra celkom fajn. Lukostrelci sú kľudný ludia (väčšinou).
Ja tam nosievam syna, takže som zatial iba nosič nápoja a šípov (a zdroj jedla pre komárov).
Od jari budem aj ja chodiť, nezávisle od toho či budem Viliam Tell alebo mr.bean.
celodenný program bez mobilu, manželky a hluku mesta v lese... iba minerálka a srnčí guláš. A za odmenu buchnutie šípu do imitácie zvierata v kríkoch :-)
Používateľov profilový obrázok
lubor
prispievateľ
Príspevky: 204
Registered for: 14 years 7 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa lubor »

Znie to zaujimavo, urcite to skusim. Nevies kde sa da zistit nieco viac o terminoch a akciach. Stretnutie podobne nakazenych nie je zly napad.
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

www.archery3d.sk
www.archerysvk.sk

Ak sa zoznámiš s nejakým aktívnejším členom, ten Ti dá aj iné súťaže ktoré sú aj mimo asociácie, niektoré miestne kluby si usporiadavajú súťaže vo svojom "revíre". Tie viac-menej sa rozširújú ústne medzi stálejšími strelcami a medzi členmi spriatelených klubov.
Ja dostávam adresi a termíný od maďarských lukostrelcov z ich fóra, ale mám známeho v patinciach, a ten chodí na väčšinu z takých podujatí. Býva tam okolo 50-100 súťažiacich.
Zápis býva ráno okolo desiatej, potom rozdelia strelcov do skupín po 8 členov a každá skupina začne s terčom zhodujúcim s jeho číslom, a pokračuje postupne. Býva jeden alebo dva okruhy, podľa toho koľko majú terčov. Pri apísaní si každý udá akú má zbraň a podľa toho ho zaradia (tie budeš spolu s kladkovími lukmi a lukmi s mieridlami). Oni strielajú z najväčšej vzdialenosti. To znamená že vždy strielaš od bieleho kolíka. Vzdialenosť odhadneš a skúsiš umiestniť zásah do smrtelnej zóny, to býva za 10 bodov, potom je zóna za 8 bodov a zásah terča hocikde okrem týchto zó je za 5 bodov. Jeden strelec alebo niekto poverený organizátorom píše zásahy na kartičky, ktoré potom zráta a ty podpíšeš na konci. Vyhodnocuje až ke'd aj posledná skupina dostrielala okolo piatej večer.
Väčšinou organizátor zabezpečí nielen guláš a občerstvenie ale býva tam aj nejaký výrobca lukov a podobne.
Aj v BA sú nejaké kluby lukostrelcov. V petržalke je veľmi sofistikovaná skupina, ja som bol snimi raz v jednej skupine, boli veľmi priateľský a pomáhali ak bolo treba.
Používateľov profilový obrázok
lubor
prispievateľ
Príspevky: 204
Registered for: 14 years 7 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa lubor »

Vdaka za info ked sa trochu zdokonalim urcite to vyskusam. Nevies ci sa da na tieto akcie prist ako divak a tak zbierat skusenosti?
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

samozrejme, takmer polovička súťažiacich má so sebou sprievod, tých potom postupne "nakazia". Ani sa nečudujem, napr.sprievod detí zistí že ak tam má krmiť komáre osem hodín tak sa oplatí zobrať nejakú tu zbraň a zároveň si postrielať do fajn terčov.
Kľudne si zober kušu, pred súťažou sú tam položené veľké terče na ktoré ako na predohriatie strielajú strelci, tam hocikdo môže pridať a nájsť nejakého skúseného strelca, ktorý mu poradí. Vo všeobecnosti tam nikto ťa nepošle do riti ak sa niečo snažíš zistiť, ale ak nevedia poradiť nájde niekoho kto ti poradí.
Sú nejaké zásadné bezpečnostné pravidlá ktoré treba dodržať, ale tie sú viac-menej samozrejmé (všetci za streleckou čiarou, a po šípy až spoločne...).
Ak tam nájdeš strelca s kušou, kludne oslovíš, ukážeš mu čo máš a spýtaš sa či sa môťeš pridať k nemu cez súťaž.
Mali sme v skupine kočku, ktorá vtedy dostala nový luk a takmer nič nestrelila, nebola z toho zúfalá a každý jej fandil ak "takmer" trafila a pomáhali jej zbierať šípy čo išli mimo. Nikto sa jej nesmial ani potajomky. Práve takto sa môže najlepšie naučiť odhadnúť vzdialenosť a starší ti opravia chyby v držaní kuše. Ak si totálne mimo, môžeš sa spýtať ostatných koľko to môže byť vzdialené. Po výstrele keď ideš po šíp môžeš to odkrokovať aby si odhad ohodnotil (aj keď často musíš obchádzať mláky, kríky a podobne.
Zásadná vec je dobre sa obliecť-žiadne kraťasy a sandále a zobrať minerálku lebo často tam majú samé sladké nápoje. Ja tam občas beriem aj manželku a ona tiež sleduje syna - ja vtedy robím spojku medzi autom s chladničkou a rodinou a nosím chladnú minerálku. Ak na 30-35 metrov triafaš terč tak sa kludne prihlás, to hlavne preto aby si nehladal šípy v tráve. Mal by si vidieť môjho syna, aký je šťastný keď trafí králika na 10-12 metrov. :)
Používateľov profilový obrázok
lubor
prispievateľ
Príspevky: 204
Registered for: 14 years 7 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa lubor »

Kralika na 12m vsak to ho na tu dialku ledva vidno a nie este trafit. :?
Striela kusou alebo lukom?
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

má luk, detský laminátový skýtsky luk z maďarska (od Lajosa Kassaiho), všetky jeho drevené šípy majú inú dlžku, striela bez fixného bodu a bez značky na tetive, nepoužíva ani rukavice, ani chánič predlktia (aj keď som mu kúpil, a stáli viac ako samotný luk).
Je mi to záhadou ako to robí, ale ak sústredí všetko trafí :roll:

Keď si odomňa vypýtal kušu, tak napriek tomu že som mal optiku vyosenú a ja som ani do terča sním netrafil, on všetky tri dal do osmičky :?
Používateľov profilový obrázok
lubor
prispievateľ
Príspevky: 204
Registered for: 14 years 7 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa lubor »

To potom klobuk dole, ja so kupil peto kusu, lebo je daleko jednoduchsie nieco trafit ako lukom a pri pripadnom poziciavani nehrozi poskodenie ako pri luku.
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

moje poškodené tetivo kuše mi opravil výrobca luku, keď som šiel luk objednať, okrem toho odmeral na kuši tetivo a keď som išiel pre luk, mal som vyrobený aj náhradné tetivo na kušu. Je to remeselník a nie obchodník, pre neho je dôležité aby od neho nik neodišiel s pocitom že iba peniaze ťahajú z neho.
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

Prvá nastavená diaľka - 21m (síce iba hliníkové šípy, ale prekvapivo kvalitné a masívne ), zrejme nemám dosť citlivú spúšť alebo prisilno ju stláčam. Ešte zladiť smerové nastavenie a môžem na 26m.

[img][img]http://img36.imageshack.us/img36/5900/szmszerj21m.jpg[/img][/img]
crossbowhunter
prispievateľ
Príspevky: 146
Registered for: 9 years 8 months

Príspevok od používateľa crossbowhunter »

čo chlapi, ešte strielate?
k vašim starým problémom s tetivami, v skratke :
kúpa materiálu podla typu lučišťa stojí od 10-xx euro. osobne používam FF+ pre jeho čiastočnú rozťažnosť, ktorá viac šetrí ramená. cena jednej špulky je okolo 45 ečiek ( bez problémov nabúchate dosť tetív, ja robím 2 farebné, takže spotreba je polovičná, ale cena za matroš na 1 tetivu rovnaká ). omotávacia šnúra na očká, omotávka stredu tetivy, strojček na omotávacie nite sú položky od 8 do 30 euro.
prípravok sa dá vyrobiť svojpomocne nemusí sa kupovať ( môj stál flašu metaxi, vyrobený v práci ).
ako návod odporúčam toto : https://www.youtube.com/watch?v=RMKS4lL8sG0
a máte po problémoch s tetivami :wink:
keď sa mi podarí dať dokopy partiu, máme v pláne otestovať chuťovky, ako je prieraznosť excalibur exocet 200 so šípmi excalibur firebolt-ami na ktorých sú letky vymenené za 2" blazer ( osvedčili sa mi omnoho viac ) a domácou tetivou predimenzovanou na trvácnosť pri love a nie rýchlosť voči nepriestrelnému sklu a kto vie aké materiály nás ešte napadnú.
ako hroty budú slúžiť na testy NAP Thunderhead XP 125gn.
z mojej strany na test všetko pripravené, len luďom s ktorými to chcem otestovať nevychádza čas.
takže sám som zvedavý kedy sa k tomu konečne dostaneme.
ak by mal niekto ale nápad na schopný materiál na testnutie prieraznosti, tak sem s tým. na pokus mám doma 3 hroty. prípadne ak by sa niekto chcel účastniť a bol by ochotný docestovať, prípadne doviezť matroš na test tak dohoda cez SS.
Používateľov profilový obrázok
lubor
prispievateľ
Príspevky: 204
Registered for: 14 years 7 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa lubor »

Teraz strielam menej ako by som chcel, vzdy sa najde nieco potrebnejsie. Ten link na vyrobu tetivy je zaujimavy ale po pravde tetiva na moj Horton stoji cca 12,- € a ked som videl kolko casu to da musim povedat, ze sa to aspon mne neoplati vyrabat.
Ked ten test bude hotovy daj vediet ako to dopadlo.
crossbowhunter
prispievateľ
Príspevky: 146
Registered for: 9 years 8 months

Príspevok od používateľa crossbowhunter »

Casom sa da tetiva za pol hodinku, zalezi na tomako rychlo sa do toho clovek dostane a ako velmi sa s tym hra. O tom case viem svoje. Nejak nic nestiham poslednu dobu.
Dufam ze test bude uz coskoro, lebo sam som zvedavy.
Napísať odpoveď

Návrat na "CO - a iné."