Prihlasenie zbrane

Používateľov profilový obrázok
TheSyn
občasný prispievateľ
Príspevky: 60
Registered for: 9 years

Prihlasenie zbrane

Príspevok od používateľa TheSyn »

Ahojte,
nepodarilo sa mi tu najst nic konkretne na moju otazku, tak zakladam novu temu.

Jedna sa mi hlavne o to, ze folklor oddelenia zbrani a streliva OR PZ sa od okresu po okres lisi. Mam skusenosti s tym, ze si radi davaju cas na jednotlive ukony (NP, evidencia, etc.).

Popisem priklad:
- Poziadam si o NP - povedia mi, ze mi ho vydaju o dva dni, o tyzden ap.
- Pridem si po NP
- Kupim si zbran na zaklad NP
- V piatok pridem zbran zaevidovat s tym, ze ju prezru, opisu si cisla, povedia mi, ze preukaz bude napr. v stredu buduci tyzden a ja odidem domov bez dielu "A" NP a zaroven bez preukazu zbrane
- V sobotu chcem ist na strelnicu, samozrejme nemam naboje do kalibru, ktory mam a je to jedina zbran tohto kalibru, teda mi strelivo nik nepreda.
- Povedzme, ze naboje kupim aj so zbranou v obchode na zaklade NP a typu a kalibru zbrane v NP
- Cestou na strelnicu ma zastavi hliadka, skontroluju zbrane a ja im nemam k novej zbrani co ukazat.

Otazka: Co potom?

Poznamka: Cas na navstevu policie sa tymto sposobom rapidne predlzuje a clovek tam musi chodit hore-dole ako na klavir, pricom sa mi uz stalo, ze ma odpalili, ze nieco este nemaju, tak miesto dvakrat pridete na policiu 5x.

Dik.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

Najskor chcem povedat, ako velmi som rad ze nebyvam v tvojom okrese. Mimochodom, kde to takto funguje?
Bez vystaveneho preukazu zbrane alebo casti nakupka, ci ineho potvrdenia by som z oddelenia so zbranou asi neodchadzal, radsej nech si ju tam uskladnia.
Co mi hlava neberie, preco kua nevystavia preukaz zbrane na pockanie, ved to je robota na 5minut
bujny
častý prispievateľ
Príspevky: 1101
Registered for: 11 years 5 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bujny »

Kód: Vybrať všetko

- V piatok pridem zbran zaevidovat s tym, ze ju prezru, opisu si cisla, povedia mi, ze preukaz bude napr. v stredu buduci tyzden a ja odidem domov bez dielu "A" NP a zaroven bez preukazu zbrane
Toto nemyslíš vážne...

Súhlasím s Romanom - tiež som rád že nebývam v tvojom okrese.
Používateľov profilový obrázok
skemro
častý prispievateľ
Príspevky: 1609
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa skemro »

To ze v Trnave maju zvyk nevydavat NP na pockanie ,ale az o par dni (2-14) beriem ako sucast ich pomsty za podnety na nich.
Ale nevydat kartu zbrane a poslat cloveka zo zbranou od ktorej nema doklad domou a to na par dni, to sa mi nezda. Pokial nemas doklad (diel z NP, kartu zbrane) tak tu zbran mat nesmies.
Používateľov profilový obrázok
TheSyn
občasný prispievateľ
Príspevky: 60
Registered for: 9 years

Príspevok od používateľa TheSyn »

Nejdem zbytocne propagovat okres, na tom nejako nezalezi...a chlapci...to je true story, stalo sa mi to dvakrat a dvakrat som siel odtial so zbranou v batohu. Presne moja prva myslienka bola, ze ci mi ju idu uschovat alebo ako, ale ked som zbran naladoval do batohu a nikto ani nepipol, siel som si po svojom....inac, nemam teraz cas to hladat, ale tusim, ze preukaz zbrane su povinni vydat na pockanie, ale nedeje sa to tak...neviem, ci to je tym, ze si netykame alebo ze tam nie som kazdy treti den...ale najskor to bude nejako tak...Pri poslednej zbrani som ostal milo prekvapeny, ze mi preukaz vydali okamzite, avsak dedo, co stal vedla, tolko stastia nemal, procedura ako v mojom priklade - vzali mu nakupne, opisali cisla.....a.............."pridte si v stredu po preukaz".... :)
bujny
častý prispievateľ
Príspevky: 1101
Registered for: 11 years 5 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bujny »

TheSyn: No tak to by asi chcelo podať nejaký podnet na príslušný kontrolný orgán, tu ide o hrubé prekračovanie zákona.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

konkretne ktoreho paragrafu?

Pytam sa preto, lebo si nespominam, zeby bola pri vydani PZ povinnost ho vydat neodkladne. A to sa zase nezacnime bavit, ale ze co potom...

Zaroven neviem o tom, ze by sa v zakone pisalo, ze diel A nakupneho povolenia je docasna nahrada za PZ. Ak to niekde najdete, sup sem s tym, budeme mudrejsi.

Co zakon hovori je, ze ako drzitel ZP mate povinnost oznamit ze ste nadobudli zbran (kat. B) a dorucit diel A NP a okrem toho predlozit na zaevidovanie. Toto vsetko do 7 dni.
§11 ods. (6) napísal:Držiteľ zbrojného preukazu alebo zbrojnej licencie, ktorý nadobudne vlastníctvo zbrane kategórie A alebo zbrane kategórie B, je povinný nadobudnutie vlastníctva zbrane oznámiť a doručiť diel A nákupného povolenia policajnému útvaru, ktorý vydal nákupné povolenie, do siedmich dní odo dňa nadobudnutia vlastníctva zbrane. Zároveň je povinný v lehote podľa predchádzajúcej vety predložiť zbraň na zaevidovanie (§ 37) alebo odovzdať ju do úschovy policajnému útvaru (§ 39);
Bohuzial zakon nemysli na to, ze by ukladal policii povinnost vydat preukaz okamzite. A to ani v §37. Asi zakonotvorcom napadlo, ze by tento ukon niekto riesil inak ako bezodkladne.

Ako ale uvadzas, ak nemas PZ, tak mas problem ako sa so zbranou niekam presunut.
§28 ods. 1 pism. f) napísal:mať pri manipulácii so zbraňou pri sebe zbrojný preukaz a preukaz zbrane a držiteľ zbrane kategórie A uvedenej v § 4 ods. 2 písm. b) alebo zbrane kategórie B uvedenej v § 5 ods. 1 písm. f) aj doklad o psychickej spôsobilosti držať alebo nosiť zbraň a strelivo nie starší ako desať rokov,
No len tento paragraf sa porusuje tak ci tak aj ked clovek ma pri sebe nakupne povolenie.

To su take dva bodiky do pripadnej novely
- zaviest stat o tom, ze nakupne povolenie / kupna zmluva (pre kat. C) plni funkciu PZ do siedmich dni od nadobudnutia
- zaviest stat o tom, ze PZ vyda policajny zbor bezodkladne, a len pokial to nepojde, vyda docasne potvrdenie ktore predlzuje lehotu na zaevidovanie a zaroven sluzi ako docasny PZ.

Zaverom by som odporucal z policie neodchadzat bez PZ a vypytat si potvrdenie, ze si si povinnost splnil a zbran odniesol na zaevidovanie. Ani si nechcem predstavit, co by si mal za opletacky keby sa papiere "stratili".
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Ja poznam jeden pripad, kde pri prehlasovani zbrane kat. C, nedali policajti potvrdenie o prehlaseni zbrane, ze to netreba. A pri prihlasovani zbrane skoro zobrali daneho drzitela rovno do CPZ. Trvalo to cely den kym to vykomunikovali, ze preco nevydali papiere atd, ale nebyt ustretovosti policajtov mohlo by to dopadnut velmi zle. Na tieto veci pozor.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

oni zákon neporušujú, iba využívajú to, že im zákon neprikazuje vydať doklad okamžite. Je to smutná vizitka, akých máme kolegov na niektorých okresoch. Často krát je to asi ich jediný spôsob ako si ventilujú osobnú frustráciu.
Sťažnosť by bola zamietnutá ako neodôvodnená. Ak vedia robiť na počkanie bratislavské oddelenia, ktoré majú roboty násobne viac- tak načo je dobré, ak v nejakom menšom meste policajt šikanuje držiteľa tým, že ho núti viac krát dochádzať na OR PZ...
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

peterson: ale je to ok, ze svojim rozhodnutim nuti drzitela porusit zakon? Ja by som to videl ako zneuzivanie pravomoci ver. cinitela. To policajt nesmie nie?
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

zneužívanie právomoci vč? To ťa školil R.Vaský? Šak si trochu kukni ten trestný zákon a porovnaj si ho s komentárom, ktorý nájdeš na nete.
Treba rozlišovať policajnú byrokraciu, ktorá smrdí maximálne disciplinárnym riešením a naplnenie skutkovej podstaty trestného činu zavineným spôsobom.
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Co ja mam v Vaskym prosim ta? Ja sa len pytam, ze v danej situacii ak policaj svojim rozhodnutim nuti cloveka porusit zakon, ci je to ok v zmysle toho co si pisal? Myslim, ze to policajt hadam nesmie nie? Advovlal by som sa na policajny zakon, ktory je istym sposobom aj urcity kodex.
Používateľov profilový obrázok
slavmiro
častý prispievateľ
Príspevky: 572
Registered for: 8 years 10 months

Príspevok od používateľa slavmiro »

V GA vsetko na pockanie, overene viackrat za posledne 2 roky. Na OR PZ TT ako pise Skemro, vydanie NP niekolko dni az tyzdnov, kamosova skusenost.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

vanto ten pripad poznam aj ja, ale k ziadnemu poruseniu zakona neprislo. Zakon neuklada povinnost mat doklad pri kupe zbrane kat. C. (co ja by som rozhodne ale neodporucal). Ale sa potom okresy medzi sebou aspon pokefovali navzajom :)

EDIT: doklad = kupna zmluva napr.
Naposledy upravil/-a Mesi v 16 Jan 2017, 14:43, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
TheSyn
občasný prispievateľ
Príspevky: 60
Registered for: 9 years

Príspevok od používateľa TheSyn »

Mesi: Nepodarilo sa mi najst uklad povinnosti vydavat preukaz zbrane bezodkladne. Nebol som si tym isty, zdalo sa mi, ze som pred nejakym casom na to narazil, no mozem sa mylit, pravda je, ze sa mi teraz nic take nepodarilo najst, este asi budem studovat. V kazdom pripade, ak sa teda nejedna o "dieru" v zakone, prinajmensom sa pradepodobne jedna o nespravne konanie policie, pretoze tak ako ja ako drzitel zbrane viem, ze musim mat preukaz zbrane, tak to vedia aj oni ako kontrolny organ, no napriek tomu nemaju problem noveho drzitela pustit so zbranou von bez preukazu zbrane. Naozaj by bolo asi vhodne znenie novelizovat tak, ze sa tieto veci jasne deklaruju, lebo je tu tendencia na istych oddeleniach tento proces spomalovat, resp. ho neuskutocnit spravne. Co na tom otravuje konkretne mna, je zlozitost tohto procesu v zmysle natahovania - ja chodim do prace a casto som v zahranici, strielanie a zbrane su moje hobby, ktorym sa chcem v case volna venovat. Preto je pre mna niekedy velmi obtiazne chodit na policiu kvoli jednej veci 4-5x, riesit si dookola volno a je ozaj frustrujuce chodit tam zakazdym s tym, ze neviem, ci tam nepojdem znova, ak mi povedia napr. "...este nie je pridte v xyz...", nehovoriac o tom, ze si v takomto pripade, ako som popisal hore, mozem nadrobit na solidny pruser, a to aj napriek tomu, ze prikladne a zodpovedne dodrziavam zakon.

peterson: presne tak, ako vravis, mam skusenost s jednanim jedneho Bratislavskeho oddelenia a musim povedat, ze tie pomery su neporovnatelne, spravanie policajtov a tiez urcita dynamika vybavovania je niekde uplne inde. Ziadne zazeranie, ziadne natahovanie, pritom prace tam maju skutocne ovela viac. Mozno to je v konkretnych pripadoch prave vysledkom toho pracovneho nasadenia, ze su tak znudeni, ze sa im vlastne uz ani nic robit nechce, tak si davaju cas. Moj dojem je taky, ze si napriklad v pondelok naberu ziadosti a v stredu spravia vsetky (aj ked urcite s maximalnou nechutou) naraz a ziskaju dva dni volna :)

Co sa tyka podnetov alebo staznosti, ja osobne sa take nieco urobit "bojim", pretoze ked si ich raz rozkmotrim, situacia sa pravdepodobne nevylepsi a na pohodli procesnych ukonov to pravdepodobne ajtak neprida....
Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatné"