Nosenie zbrane na štátnej hranici

Používateľov profilový obrázok
skemro
častý prispievateľ
Príspevky: 1609
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa skemro »

Erebos , to nebolo v predpise Dunajplavby, ale v ucebniciach z ŠPS.
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Skemro : ano moze byt, ale dovod je to co som pisal....
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Celkom by ma zaujímalo, čo by chlapci (alebo dievčatá) na zbraniach povedali a ako by sa pozerali, keby prišiel vodák a začal by im vysvetľovať, že sa vykydol z lode/plte a jeho kvér skončil niekde na dne Dunajca...
:lol:
Túto zábavnú stránku veci sme tu ešte neriešili... Ring voľný!
sniper_in_training
občasný prispievateľ
Príspevky: 49
Registered for: 5 years 8 months

Príspevok od používateľa sniper_in_training »

Sorry, ale riesite hovadiny... :mrgreen:
IPA je (ako ho poznam) velmi akuratny, ale tu si myslim, ze trochu prehana.
Teoreticky, cize striktne podla zakona by sa so zbranou (bez prislusnych povoleni a dokumentov) ani nemalo vstupovat do hranicneho pasma, ak by (teoreticky) policia vykonavala kontrolu v hranicnom pasme a nasla by zbran, bol by z toho asi posex....
Prakticky v schengenskom priestore mimo oficialnych hranicnych prechodov ale takato kontrola viac-menej nehrozi a 99,99999% sa nic nestane a zbran nikoho nebude zaujimat...
Uz aj mne sa "podarilo" preliezt so zbranou do cudzieho statu a zase spat - isiel som s kamosom na turistiku (trasu vyberal kamos, vopred som nevedel, ze ideme do hranicneho pasma) a presli sme k susedom asi 20 m do vnutrozemia a v zapati sa chodnik vratil naspat na nase uzemie...
Na druhu stranu, je mozne, ze IPA by sa ani nicoho nedopustil, pretoze (ak si spravne pamatam) paluba plavidla alebo lietadla registrovaneho v SR sa povazuje za slovenske vysostne uzemie a platia tam slovenske pravne predpisy - uznavam, ze tento vyklad je v danej situacii asi trochu pritiahnuty za vlasy :lol: ale riesilo by to vase teoretizovanie o "stroskotancovi" na druhom brehu, kym bol na lodi, bol de jure na Slovensku a ked sa prevratil a skoncil na "nespravnom" brehu, to bolo mimo jeho vole a umyslu, takze za to je beztrestny.
Horsie by ale bolo, ak by zbran v KN alebo NO pouzil, myslim si, ze opravnene pouzitie zbrane by nekonzumovalo priestupok (umysel resp. vedoma nedbalost) podla zakona.
A asi najvacsi prus*er by asi fakt nastal, keby tu pistol na ciare stratil....
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

s_i_t: hraničné pásmo ? to ešte existuje ?
ipa
občasný prispievateľ
Príspevky: 77
Registered for: 8 years

Príspevok od používateľa ipa »

Ďakujem všetkým za odpovede, analógie, postrehy a aj za vaše odporúčania. Zbraň som nechal tentokrát pekne v trezore, aby nedošlo k porušeniu zákona a aj aby som vylúčil riziko, že skončí niekde na dne rieky.
Peterson: Predpokladám, že nosíš svoju zbraň denne aj z titulu svojho povolania, tak sa vôbec nedivím, že máš chuť na dovolenke nechať ju doma a vypnúť. Ja sa ale práve naopak, snažím nosiť svoju zbraň všade a vždy, kde sa to dá, pretože podľa mňa je lepšie mať a nepotrebovať ako naopak. Ty by si sa, na rozdiel odo mňa, zrejme vedel ubrániť útočníkovi aj bez zbrane v ruke, predpokladám, že dobre ovládaš sebaobranu.

K otázke existencie hraničného pásma sa neviem presne vyjadriť, ale našiel som takéto odporúčanie EK:
https://eur-lex.europa.eu/legal-content ... 32017H0820
Peterson, v tejto súvislosti by ma zaujímalo, ako to je s vykonávaním policajnej kontroly v blízkosti štátnej hranice, resp. ako to je v prípade, že prenasledujú páchateľa/podozrivého až za hranice SR. Je rozdiel na hranici s EU krajinou a na hranici s Ukrajinou? Smie Polícia SR použiť strelnú zbraň alebo donucovacie prostriedky na území iného štátu? Alebo musí potom vždy postupovať už len v súčinnosti s domácimi policajtami?
Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatné"