Nahlásenie udalosti PZ, áno alebo nie?

Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

MRBLUE napísal:Zaujmalo by ma kde na Starej Vajnorskej je semafor?
Tipujem to na kolíznu situáciu St. Vajnorská => Bojnická, následne vyskakovanie z auta na semafore Bojnická-Vajnorská.
Romadur
občasný prispievateľ
Príspevky: 58
Registered for: 6 years 2 months

Príspevok od používateľa Romadur »

Išlo o miesto, kde sa Stará Vajnorská napája na Vajnorsku(Studenú a Rožňavskú) dvojprudovou jednosmerkou.
Hej, uznávam ze vystupovať nie je zrovna najlepšie riešenie, tiež sa tomu snažím vyhýbať.
Tentokrát som sa bohužiaľ neudržal, vždy sa ale aspoň v rámci možností snažím, aby to nevyzeralo že idem daného človeka napadnúť. Dvere neotvaram, prišiel som k autu a zaklopal mu na okno(nie päsťou, obyčajné zaklopanie) a počkal kým si ho otvorí, ani som sa mu nejak netlačil do auta, nechávam si odstup.
Kašľať na to, mam aspoň poučenie do budúcna, že všade s kamerou, a nech si ho potom riešia policajti. Teraz sa s tým naťahovať už asi vážne nemá zmysel, stratím na tom kopu času a vysledok je krajne neistý.
Každopádne vďaka za všetky rady, názory :)
Používateľov profilový obrázok
Rak
občasný prispievateľ
Príspevky: 71
Registered for: 4 years 10 months

Príspevok od používateľa Rak »

MRBLUE napísal:Zaujmalo by ma kde na Starej Vajnorskej je semafor?
K tomu vyskakovanu z auta. V pripade konfliktu taha za kratsi koniec ten skokan. Na vyskakovanie z aut su policajti. Aj ked nevravim ze som nikby z auta nevybehol...
Dokonca ak by si sa mu pokusal otvorit dvere na aute, mohol by sa citit ohrozeny a patricne reagovat. Aj ked pouzitie zbrane by asi nepreslo.
Z pohladu cez kameru : ten kto prenasleduje a potom vybehne z autá a ide niečo riešiť mi príde ako útočník a nie ako obeť :)
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Romadur, z toho čo píšeš je zrejmé, že to nebolo prvý krát, ani druhý ale X-tý, čo si na cestnej komunikácii šiel k inému autu.

Rada teda znie, pouvažuj nad svojím správaním a konflikt zbytočne neeskkaluj, pretože raz sa ti možno stane že budeš ležať na zemi, lebo stretneš nie pasívneho agresora ale aktívneho.
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

..ja sa takymto situaciam snazim vyhybat tak, ze preventivne navstevujem posilovnu - cim castejsie chodim, tym menej ludi mi hovori ze ma chcu zastrelit 8)

(inak suhlas s tym co pisu chalani predo mnou: za to vyskocenie z auta za ucelom zaklopkania na okno cudzieho auta ktore sa (podla teba) dopustilo dopravneho priestupku by si od chlpatych asi ziadne plusove body neziskal :wink: )
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Theplaky : ak by si ty "drobcek" vystupil z auta a pohol sa smerom ku mne tak strielam a kazdy sud mi uzna NO :lol: :lol: :lol: :lol:
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

Este poznamka
Presne taketo situacie pravidelne nastavaju pri Martinskom cintorine, ked vodici iduci od Avionu odbacaju k buducnosti. Kedze sa tam tvoria kolony, tak auta odbacajuce do lava o iehaju auta iduce rovno. Vtedy casto im skrizi cestu niekto co “zabudne” dat smerovku, alebo ju zapne v momente otocenia volantom. A ja osobne takto obcas obehnem polokonov, co davaju prednost aj nizko letiacim vranam. A este popri tom odpisuju na sms.
Steff
častý prispievateľ
Príspevky: 624
Registered for: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa Steff »

Stalo sa mi na sídlisku cestou na strelnicu, keď som pomedzi zaparkované auta pomaly vchádzal do neoznacenej križovatky, že zrazu zlava veľmi neochotne zabrzdila audina. +-60r pan hneď vystúpil a chcel "to riesit". Ja som spustil okienko a doslova sa ho spýtal, či pozná pravidlo pravej ruky. Zrazu mu doplo, spustil ruky a šiel si sadnúť späť do auta. Jeho spolujazdkna sa mi gestami ospravedlňovala. Neviem, či čakal, že okno otvorí vyklepana slečna, ale z auta vyskakoval snáď "ešte za jazdy"
Auto som mal naložené na strelnicu, ešte, že som sa nemusel s dedkom pobiť.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Romadur, hlásiť či nehlásiť? Prkotiny asi nie, ale inak? Ja hovorím, že áno. Vidím v tom silný preventívny moment. Totiž, ak niekomu takéto správanie prechádza, je pravdepodobné, že bude čoraz agresívnejší. Road rage je stále bežnejší úkaz aj u nás a má rôzne podoby. Bohužiaľ, človek už tomu ani nijako zvlášť nemusí ísť naproti, stačí ak len najazdí ročne nejaký objem km. Z mojej pestrej zbierky:

- Dôchodca príde k môjmu autu a otvorí dvere na strane spolujazdca, že na jeho ulici parkovať nesmiem. Dodávam, že som neporušil žiadny zákaz, stál som dokonca na vyznačenom mieste, ani nie pred jeho domom. Vyriešil som to dôrazným "dohovorom" a jedovatého geronta zahnal za bránu. Ešte šťastie (pre toho lumena), že mu nenapadlo siahnuť na kľučku na strane šoféra. A hlavne mal šťastie, že si nezačal s nejakým nasypaným prepínačom, ktorý by ho rozbil ako porcelánové prasiatko. Čo je tristné, že podľa jeho reakcie bolo vidno, že on vôbec nečakal, že z auta vylezie chlap, ale myslel si, že vyškolí nejakú ženu, ktorá ide do blízkeho kaderníctva.
:roll:
- Invalidný dôchodca mi vynadá, že stojím na mieste vyhradenom pre invalidov. Keď mu dokážem, že určite nie (čosi také je pre mňa tabu), ďalej ma skúša verbálne urážať a vytáča ho, že ja sa usmievam a zostávam v kľude. Keď mu dám najavo, čo mi zhruba tak môže a navrhnem, že nech teda chvíľku počká, že zavolám políciu, nech príde a rozhodne, či som sa ja dopustil dopravného priestupku, alebo sa on dopúšťa priestupku na úseku občianskeho spolunažívania, tak sa dá do pohybu. Vec pre istotu nahlásená na linku polície a teda aj zaznamenaná s tým, že sa ešte rozhodnem, či invalida obviním z priestupku (stále sa rozhodujem). A samozrejme, urobená fotodokumentácia a zabezpečení dvaja svedkovia. Pre istotu.
:twisted:
- Hlupák na benzínovej pumpe sa na drzovku natlačí na parkovacie miesto a po vystúpení z auta vyskakuje, čo si dovoľujem naňho gestikulovať (o žiadne vulgárne ani agresívne gesto z mojej strany nešlo). Škoda, že si vonku a aj potom v predajni zrejme až príliš uvedomoval, že je pod kamerami a nemal odvahu sa prejaviť ešte výraznejšie. Postaral by som sa totiž (legálnou cestou), aby sa nielen bál ešte niekedy kamsi natlačiť, ale aby mal fóbiu aj z benzínových čerpadiel. Tento incident ma však trápi zo všetkého najmenej. Jednak pre ten výzor deklasovaného frustráta (ak niekto vyzerá ako hlupák, dá sa predpokladať, že sa bude správať ako hlupák) a jednak preto, že verím, že mu to práve pre tú jeho hlúposť raz zráta niekto iný. Možno to ani nebude legálnou cestou, ale to už vonkoncom nie je môj problém. Inak, známemu sa len nedávno stalo čosi podobné, a tiež došiel k záveru, že oznamovať tu nebolo moc čo - pokiaľ nepríde napr. ku kopancu do auta, fyzickému útoku, hrozbe fyzickým útokom, atď. A že si s iným vodičom vymenili pár teplých viet - to je sotva tak na priestupok. A ak áno, tak najskôr na sankciu pre oboch.
:P
Čo tým chcem povedať? Vôbec nepochybujem, že keby na to prišlo a musel by som (hovorím o NO), každému z nich by som - bez toho, aby som si fandil - dokázal upraviť zovňajšok aj holými rukami. Vzhľadom na to, že išlo o dôchodcu, invalida a lajbavého frustráta by to nebolo žiadne hrdinstvo - práve naopak, aspoň v prvých dvoch prípadoch dosť hanba. Ale hlavne to považujem za vôbec najhorší možný spôsob riešenia! Steff, aj pre teba: ak to nemáš na kamere, alebo nemáš "kvalitných" svedkov, je to koledovanie si o prúser končiaci sa možno až odsúdením - to je jedna stránka veci. Navyše, kde máš istotu, že sa na scéne nevyskytne nejaký nôž, teleskop alebo sa to nejako inak nezvrtne, všakže? A ak ešte má človek navyše pri sebe strelnú zbraň, tak eskalovať situáciu do krajností, je vyložená debilita. To je na tomto fóre evidentné hádam naozaj každému.
:twisted:
Za druhý najhorší spôsob riešenia ale považujem nechať to tak. Pretože nabudúce sa takýto neandertálec bude vyťahovať na vašu manželku, matku, na vaše dieťa... skrátka, na niekoho, kto sa mu nebude vedieť adekvátne brániť. Čo mňa osobne ešte stále šokuje, že ako neandertálci sa pri podobných situáciách čoraz častejšie zachovajú aj ľudia, u ktorých by sa to akosi neočakávalo. Obyčajní ľudia. Dokonca aj ženy. Ak teda situáciu vyhodnotíte, že je čo hlásiť, potom hlásiť.
:!:
Preto, ak by sa mi niekedy stalo, že by sa mi niekto za volantom vyhrážal so zbraňou či zastrelením - ako bolo načrtnuté v úvodnom príspevku, neváhal by som a osolil by som mu to presne podobným spôsobom, ako načrtol Erebos. Teda tak, aby som pre kreténizmus niekoho iného neprivodil negatívne následky sám sebe, ale zároveň tak, aby ho to mrzelo. Opakujem, nejde mi ani tak o to niekoho vytrestať, ale v prvom rade o prevenciu. Fakt dúfam, že podobné nemilé udalosti ma budú v čo najväčšej miere obchádzať a to isté prajem aj všetkým webforistom. Samozrejme, pokiaľ ide o prkotinu, asi nemá zmysel to riešiť. Určite nemá zmysel vyliezať z auta ako prvý. Najlepšie z neho nevyliezať vôbec. Určite tiež nemá zmysel eskalovať situáciu, tobôž nie, ak je človek ozbrojený... Ale to sa už opakujem. Skrátka, niektoré veci treba nechať plávať, ale niektoré isto nie.
:wink:

A ešte pre istotu disclaimer: Rozhodne patrím k slušnejším vodičom, na prechode púšťam chodcov, v rôznych situáciách iných šoférov, za každých okolností sa snažím neohroziť seba ani nikoho iného, nemám potrebu za volantom niekoho vychovávať a keď sa občas dopustím nejakej prasačinky, nemám problém sa okamžite ospravedlniť. Žiaľ, prax (moja i ľudí z môjho blízkeho okolia) ma naučila, že samo osebe to ešte neznamená, že nenarazíš na nejakého neandertálca. V tomto je Slovensko v podstate Balkán. Hoci, zažil som (nie ako vodič) aj 150 cm krpatého bucľatého Taliana, ktorý vyskočil zo svojej fiatečky, ako opičiak na safari pobúchal po kapote a keď videl, že posádku zďaleka netvorí len žena za volantom, tak skočil naspäť do svojej fiatečky, zamkol sa a chcel prchnúť, lenže narazil na miestnu policajtku, ktorá ho poriešila... Je to dávno, ale odvtedy sa neumáram v presvedčení, že tieto prejavy primitivizmu za volantom sú nejakým východoeurópskym regionálnym špecifikom. Skôr to tak nejako prichádza s dobou...
:mrgreen:
Romadur
občasný prispievateľ
Príspevky: 58
Registered for: 6 years 2 months

Príspevok od používateľa Romadur »

Ďakujem za obsiahle reakcie, rad som si ich precital, na našich cestách je naozaj niekedy sranda :D
No, keď sa mi nabudúce stane nejaká situácia, budem sa snažiť držať tvojich rád Jack :)
Používateľov profilový obrázok
vydriduch
častý prispievateľ
Príspevky: 725
Registered for: 5 years 5 months

Príspevok od používateľa vydriduch »

Jednoznačne nevystupovať a ideálne ani nesťahovať okienko. Osobná skúsenosť - ožran mi rozkopal dvere a pri konaní o náhradu škody pojednávajúca nešla pochopiť načo som sa mu snažil (v dobrom, vľúdnym tónom) cez okno dohovoriť.

:arrow: Ak by cestný agresor sám vyskočil z auta a chcel by sa dobíjať k tebe, holou rukou okienko 98% ľudí nerozbije a aj sa bude k tebe dobíjať s kameňom (palicou, čímkoľvek) a (použijem Panzerove slová) "naruší integritu vozida", tvoja obrana trebárs už aj so zbraňou bude v úplne inom svetle. :idea:

Nahlásiť určite treba všetko aspoň telefonicky, i keď bez dôkazov (video, svedkovia) to nemá veľký zmysel.
Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatné"