Drzanie zbrane bez ZP

elegant_swirles

Drzanie zbrane bez ZP

Príspevok od používateľa elegant_swirles »

Dobr den.

Moj otec asi pred tyzdnom zomrel a mal ZP a na seba napisanu postarsiu pistol kalibru sa mi zda 7.65mm a poplasnu pistol. Poplasnu pistol si mozem nechat ale jeho pistol nie. Problem je ze nik z rodiny nema ZP. Cize otazka znie: Ako by som mohol zbran nie ziskat ale niekde alebo u niekoho bez ZP uschovat dokym si ja nespravim ZP? Pretoze je to jedina pamiatka na neho ktora ma pre mna zmysel a poznam aj jedneho jeho znameho so ZP ale bojim sa ze ked ju mu darujem ze ju preda alebo znici alebo mi ju jednoducho nebude chciet dat spat. Neexistuje nejaka moznost ako by napriklad moja matka mohla mat zbran u seba ale zaroven ju nepuzivat? mimochodom ja mam 19 cize zbran by bola v uschove asi 2 roky.
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2914
Dátum registrácie: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

V prvom rade musíš čím skôr odovzdať zbraň na oddelení zbraní a streliva na vašom OR PZ do úschovy. Keď bude ukončené dedičské konanie a rozhodnuté, komu patrí zbraň môžeš ju previesť na osobu zo ZP, ktorej dôveruješ.

Pri odovzdávaní zbrane sa poinformuj, ako dlho ju môžeš mať u nich v úschove s tým, že si ochotný zaplatiť aj úložné do doby, kým si urobíš zbroják. Ak by to mohlo byť tie dva roky tak nemusíš riešiť jej predaj a spätnú kúpu.
elegant_swirles

Príspevok od používateľa elegant_swirles »

jedina moznost je teda dat ju do uschovy ak som porozumel spravne lebo nemam nikoho naozaj doverihodneho so ZP. Dakujem teda za pomoc. Kebyze mi este nieje nieco jasne tak napisem do tohto topicu.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Ešte máš šancu ukecať mamu, aby si urobila ZP.
:wink:
elegant_swirles

Príspevok od používateľa elegant_swirles »

Hh tak na to nemam sancu lebo ona zbrane nenavidi a teraz ma toho strasne vela okolo ocovej smrti cize neni na to absolutne cas. Spytal som sa kamosa od policie nech mi zisti tie poplatky za ulozenie zbrane ale aj on mi vravel ze lepsie bude ked ju na niekoho prevediem so ZP ale problem je ze ja nemam na koho.
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

tweete napísal:Dobr den.

Moj otec asi pred tyzdnom zomrel a mal ZP a na seba napisanu postarsiu pistol kalibru sa mi zda 7.65mm a poplasnu pistol. Poplasnu pistol si mozem nechat ale jeho pistol nie. Problem je ze nik z rodiny nema ZP. Cize otazka znie: Ako by som mohol zbran nie ziskat ale niekde alebo u niekoho bez ZP uschovat dokym si ja nespravim ZP? Pretoze je to jedina pamiatka na neho ktora ma pre mna zmysel a poznam aj jedneho jeho znameho so ZP ale bojim sa ze ked ju mu darujem ze ju preda alebo znici alebo mi ju jednoducho nebude chciet dat spat. Neexistuje nejaka moznost ako by napriklad moja matka mohla mat zbran u seba ale zaroven ju nepuzivat? mimochodom ja mam 19 cize zbran by bola v uschove asi 2 roky.
Môžeš mu dať na ZP , požiadať známeho o službu , ale ošetril by som si to nejakou zmluvou , kde by si zakotvil nejaké podmienky ....
Ak je normálny , tak pochopí Tvoje obavy a zbytočne sa neurazí ...

Je to ale zároveň aj o dôvere ....osobne som jednému takúto službu zrobil , napísal na seba zbraň ...ako prišla , tak aj odišla - jednalo sa ale o kúpu , dotyčný záujemca nemal ešte ZP , ale zbraň vyplatil ...u mňa bola len v úschove ...
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1434
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Kapo »

ZP skupiny E môžeš mať už od 15rokov. Ak by si sa stal členom streleckého klubu, tak by to nemusel byť problém.
Pena
častý prispievateľ
Príspevky: 742
Dátum registrácie: 15 years

Príspevok od používateľa Pena »

KAPO: To, čo píšeš, je pravda len z časti. Od 15 rokov síce môže mať ZP "E", ale len z dôvodu reprezentácie. Nestačí na to byť členom ŠSK, na to potrebuje potvrdenie od prezidenta SSZ o reprezentácií...
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

tweete:
Zo stranky minv.sk, sekcia Polícia, Služby PZ, Doklady a evidencie, Zbrane a strelivo, Správne poplatky citujem:

a/ Úschova každej zbrane, hlavnej časti zbrane alebo streliva do nej 16,50 € (500,- Sk),
b/ Predĺženie úschovy zbrane, hlavnej časti zbrane alebo streliva do nej 9,50 € (300,- Sk),

Od poplatku podľa písmen a) a b) tejto položky je oslobodená úschova zbrane alebo hlavnej časti po úmrtí držiteľa do ukončenia dedičského konania a úschova nájdenej, odovzdanej alebo zhabanej zbrane alebo jej hlavnej časti.


Necital som to cele, ale zda sa mi, ze su to poplatky za jeden rok.
Ak je to tak, nema podla mna ziadny vyznam kvoli 25-35€ (2-3 roky) spekulovat o prevode na neistu osobu, kedze ani ten 2x prevod nie je zadarmo.
elegant_swirles

Príspevok od používateľa elegant_swirles »

Nebola by moznost este tu zbran nejako znefunkcnit?? aby som ju mohol mat bez ZP? lebo som pocul aj o takejto moznosti ale zatial je asi naj ta uschova lebo som si myslel ze to bude drahsie..
Používateľov profilový obrázok
maros15
častý prispievateľ
Príspevky: 683
Dátum registrácie: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa maros15 »

Mozes ju dat znehodnotit,ale ja na tvojom mieste by som ju dal do uschovy a potom urobil ZP.Ta pistol je predsa len pamiatka pre teba,tak by som ju nenicil.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

tweete:
Odborne znehodnotenie zbrane tiez nie je zadarmo.
O tom by som na tvojom mieste uvazoval len v pripade, ak by si vobec neplanoval si urobit ZP, ale tu zbran by si si chcel nechat ako pamiatku. Hoc aj nefunkcnu.
elegant_swirles

Príspevok od používateľa elegant_swirles »

Je jasne ze ju potom chcem aj pouzivat ale ja som si myslel ze sa da aj nejako znehodnotit a potom spatne opravit bez ujmi na jej stave. Ale kedze som sa aj ja toho bal (cena a riziko poskodenia) je naj riesenim ta uschovna... Tak dakujem teda za pomoc. Po vianociach ju tam asi hodim prostrednictvom znameho (mozno vybavi aj nejaku zlavu).
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Tweete, jednoznačne úschova. Odborné znehodnotenie zbrane je proces buď nevratný, alebo vratný len ťažko a so značnými výdavkami.
Používateľov profilový obrázok
skemro
častý prispievateľ
Príspevky: 1609
Dátum registrácie: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa skemro »

tweete no nezabudaj, ze mas zakonnu povinnost odovzdat zbran a strelivo do 7 dni.
V uschove moze byt aj niekolko rokou, staci si vzdy pred koncom uschovy
zaplatit predlzenie zasa na rok.
Nedavaj to cez nikoho, zlavu ti aj tak nevybavy, jedine tak mozes prist o zbran.
Staci ak ju znami odnesie na policiu vramci prebiehajucej amnestije, pokial bude dedicke konanie
v nasej republike aj rok, tak uz ju moze mat napisanu na seba a ver tomu,
ze chybu si nik na policiji neuzna a ty nebudes mat nic
Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatné"