Na čo má právo POLICAJT ?

Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2914
Registered for: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Tiež si vykladám toto ustanovenia tak, ako píše Lord_Summoner_sk. Teda, že policajt zistí totožnosť a údaje potrebné pre vymáhanie cestovného a pokuty odovzdá druhej zmluvnej strane. Teda revízorovi.

Len zopakujem, čo už písali viacerí predomnou. Cestujúci a dopravný podnik uzavreli nastúpením cestujúceho do dopravného prostriedku zmluvu o preprave osôb. A preto by bolo viac než nespravodlivé voči DP, aby nemal možnosť za pomoci štátu zistiť, s kým to vlastne zmluvu uzavrel :wink: .
Používateľov profilový obrázok
NASTY
častý prispievateľ
Príspevky: 840
Registered for: 14 years 10 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa NASTY »

pani verte mi ze viem ocom pisem som zeleznicny policajt a ked pride za mnou sprievodca ze nejaky cestujuci nema platny cestovny doklad a ja si vyziadam jeho doklad totoznosti ak by som nasledne na to dal tieto udaje sprievodcovi porusil by som tym zakon ale vsak nasilu vas presviedcat nebudem a dotycny s ktorym som o tom diskutoval bol JUDr s 30 rocnou praxou u policie takze tiez otom cosi vie
Používateľov profilový obrázok
NASTY
častý prispievateľ
Príspevky: 840
Registered for: 14 years 10 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa NASTY »

panzer --- DP to ma moznost zistit s kym zmluvu uzavrel ale musi to robit oficialnou cestou cize pisomnou ziadostou plus poplatok, a este jedna vec zakon je trosku viac ako nejaka akoze zmluva cestujuceho s DP pri zakupeni cestovneho listka
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

NASTY
.....dotycny s ktorym som o tom diskutoval bol JUDr s 30 rocnou praxou u policie takze tiez otom cosi vie
A to si už počul , že :

... koľko právnikov , toľko právnych názorov a vysvetlení .. ? :wink:
Používateľov profilový obrázok
NASTY
častý prispievateľ
Príspevky: 840
Registered for: 14 years 10 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa NASTY »

arminius -- ale ved iste v tom mas recht, len toto viem aj z vlastnej praxe
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2914
Registered for: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

NASTY

Ja netvrdím, že mám pravdu. Napísal som, že si to tak vykladám. Ako naznačil Arminius: dvaja právnici - tri právne názory :D.
Používateľov profilový obrázok
NASTY
častý prispievateľ
Príspevky: 840
Registered for: 14 years 10 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa NASTY »

ja len zase tvrdim ze ako to je v praxi
inspiring_proskuriakova

Príspevok od používateľa inspiring_proskuriakova »

nedalo mi to spat, tak som poslal mail na ministerstvo vnutra... nedockavo cakam na odpoved...
inspiring_proskuriakova

Príspevok od používateľa inspiring_proskuriakova »

takze, toto je odpoved od PZ:

Vážený pán,

Na základe Vašej žiadosti o poskytnutie informácie týkajúcej sa oprávnenia príslušníka Policajného zboru poskytnutia osobných údajov cestujúceho zistené pri kontrole totožnosti tretej osobe, v tomto prípade revízorovi a stanoviska Odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru Vám zasielam nasledovné stanovisko :

Upovedomujeme Vás, že oprávnenia dopravcu sú upravené v § 9 zákona č. 168/1996 Z.z. o cestnej doprave. Vodič alebo iný člen osádky autobusu, alebo revízor môže uložiť cestujúcemu, ktorý sa nepreukáže platným cestovným lístkom, zaplatiť cestovné a úhradu alebo sa preukázať osobnými údajmi potrebnými na vymáhanie cestovného a úhrady.

Povinnosti cestujúcich sú stanovené v § 11 zákona č. 168/1996 Z.z., cestujúci je povinný zaplatiť cestovné a na výzvu vodiča alebo iného člena osádky autobusu, alebo revízora sa preukázať platným cestovným lístkom a zaplatiť úhradu ak sa pri kontrole nemôže preukázať platným cestovným lístkom alebo osobnými údajmi potrebnými na vymáhanie cestovného, ako aj ďalšie úhrady podľa tarify za poškodenie alebo za znečistenie autobusu.

V prípade, že osoba poruší prepravný poriadok prepravcu a odmietne poskytnúť údaje, či preukázať svoju totožnosť, nevzťahuje sa na zistenie jej totožnosti policajtom zákon č. 168/1996 Z.z. Oprávnenie požadovať preukázanie totožnosti policajtom upravuje zákon č. 171/1993 Z.z. o Policajnom zbore v znení neskorších predpisov.

V zmysle § 7 ods. 4 písm. g) zákona č. 428/2002 Z. z. o ochrane osobných údajov v znení neskorších predpisov možno osobné údaje spracúvať bez súhlasu dotknutej osoby len vtedy, ak spracúvanie osobných údajov je nevyhnutné na ochranu zákonných práv a právom chránených záujmov prevádzkovateľa alebo tretej strany za predpokladu, že pri takomto spracúvaní osobných údajov prevádzkovateľ a tretia strana rešpektuje základné práva a slobody dotknutej osoby a svojím konaním neoprávnene nezasahuje do práva na ochranu jej osobnosti a súkromia.

Spracúvaním osobných údajov sa v zmysle § 4 ods. 1 písm. a) zákona č. 428/2002 Z.z. rozumie vykonávanie akýchkoľvek operácií alebo súboru operácií s osobnými údajmi, napr. ich získavanie, zhromažďovanie, zaznamenávanie, usporadúvanie, prepracúvanie alebo zmena, vyhľadávanie, prehliadanie, preskupovanie, kombinovanie, premiestňovanie, využívanie, uchovávanie, likvidácia, ich prenos, poskytovanie, sprístupňovanie alebo zverejňovanie.

Poskytovaním osobných údajov sa v zmysle § 4 ods. 1 písm. b) zákona č. 428/2002 Z.z. rozumie odovzdávanie osobných údajov na spracúvanie inému prevádzkovateľovi alebo inému zástupcovi prevádzkovateľa, alebo jeho sprostredkovateľovi.

Sprístupňovaním osobných údajov sa v zmysle § 4 ods. 1 písm. c) zákona č. 428/2002 Z.z. rozumie oznámenie osobných údajov alebo umožnenie prístupu k nim inej právnickej osobe alebo fyzickej osobe s výnimkou dotknutej osoby alebo oprávnenej osoby, ktorá ich nebude spracúvať ako prevádzkovateľ, zástupca prevádzkovateľa alebo sprostredkovateľ.


Prevádzkovateľom v zmysle § 4 ods. 2 zákona č. 428/2002 je orgán štátnej správy, orgán územnej samosprávy, iný orgán verejnej moci alebo iná právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá sama alebo spoločne s inými určuje účel a prostriedky spracúvania osobných údajov. Ak účel, prípadne aj prostriedky spracúvania osobných údajov ustanovuje osobitný zákon, prevádzkovateľom je ten, koho na plnenie účelu spracúvania ustanoví zákon alebo kto splní zákonom ustanovené podmienky. To platí aj vtedy, ak tak ustanovuje právny akt Európskych spoločenstiev a Európskej únie.


Dopravný podnik má právo od Policajného zboru na základe žiadosti požadovať osobné údaje o osobe, ktorá sa pri kontrole vodičom alebo iného člena osádky autobusu, alebo revízora nemohla preukázať platným cestovným lístkom alebo osobnými údajmi potrebnými na vymáhanie cestovného a ktorej totožnosť bola zistená príslušným útvarom Policajného zboru.


S prianím príjemného dňa Mgr. – odbor komunikácie a prevencie prezídia Policajného zboru.
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2914
Registered for: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Lord_Summoner_sk napísal:takze, toto je odpoved od PZ:

... Dopravný podnik má právo od Policajného zboru na základe žiadosti požadovať osobné údaje o osobe, ktorá sa pri kontrole vodičom alebo iného člena osádky autobusu, alebo revízora nemohla preukázať platným cestovným lístkom alebo osobnými údajmi potrebnými na vymáhanie cestovného a ktorej totožnosť bola zistená príslušným útvarom Policajného zboru.
Keďže v stanovisku sa neuvádza forma žiadosti, teda že by táto musela byť písomná, je zrejmé, že ak revízor ústne požiada hliadku PZ o poskytnutie zistených osobných údajov, tak táto na základe tejto jeho žiadosti mu ich poskytne.

Teda je to tak, ako sme to vykladali s Lord_Summoner_sk. Nakoniec, to isté mi pred pár dňami potvrdili aj kolegovia z advokátskej kancelárie v nemenovanom krajskom meste, ktorí zastupujú miestny dopravný podnik pri vymáhaní pokút.
eager_sammet

Príspevok od používateľa eager_sammet »

duros napísal:Chlapci krásne tu citujete ten zákon .... dnes som dostal informáciu, ktorá ma nepotešila zákon o zbraniach bude typujem tak dovoch rokov vyzerat úplne inak .. a nepoteší ani tých čo už nejaku tu flintu majú .. tešte sa na psychotesty každých 5 rokov a dokazovanie spôsobylosti (čo prakticky nie je problém), držať danú zbraň apod. sk. A bude vážne preriedená a to najhoršie čaká Ečko ... veru .. idem sa ja rýchlo prihlasiť na súťaž kde sa 58mička striela aby bolo čím dokazovať potom na čo mi je .. nekecám ... možno to nebude úplne také ako píšem, ale zmeny budú a poriadne ..
nazdo divam sa ze ty si to predvidal tuto situaciu :-) nie si nahodou Daniel Lipcic? :lol:
infallible_easley

Príspevok od používateľa infallible_easley »

Nedalo mi reagovat aj ked sa jedna o dost starsiu temu na tomto fore. Tak za to vyjadrenie uradu na och. osobnych udajov klobuk dolu. Ale postup policajtov jasne vymedzuje zakon o policajnom zbore kde je poskytovanie osobnych udajov jasne definovane konkretne v §69d odst 3 a pozor na bodkociarku aby ste si dany odstavec mylne nevysvetlili.

§ 69d
Poskytovanie a sprístupňovanie osobných údajov

(1) Policajný zbor poskytuje a sprístupňuje osobné údaje iným orgánom alebo osobám, ak
a) to ustanovuje zákon,
b) je to na prospech osoby, o ktorej sa vedú osobné údaje, a ak táto osoba dala na poskytnutie alebo sprístupnenie súhlas,
c) je poskytnutie alebo sprístupnenie osobných údajov nevyhnutné na odstránenie bezprostredného závažného ohrozenia bezpečnosti osôb alebo verejného poriadku alebo
d) to ustanovuje osobitný predpis27dd) alebo medzinárodná zmluva, ktorou je Slovenská republika viazaná.

(2) Policajný zbor na základe písomnej žiadosti poskytne členskému štátu Európskej únie osobné údaje o osobe, ktoré môžu byť dôležité na posúdenie, či táto osoba nepredstavuje nebezpečenstvo pre jeho verejný poriadok alebo bezpečnosť. Policajný zbor poskytne osobné údaje najneskôr do dvoch mesiacov od doručenia písomnej žiadosti.

(3) Policajný zbor poskytne alebo sprístupní podľa odseku 1 písm. a), b) a d) osobné údaje na základe písomnej žiadosti alebo zmluvy, ktoré musia obsahovať účel, na aký sa majú osobné údaje poskytnúť alebo sprístupniť; ak o poskytnutie žiada Slovenská informačná služba, účel, na ktorý sa majú osobné údaje poskytnúť alebo sprístupniť, sa v žiadosti neuvádza. Osobné údaje podľa odseku 1 písm. c) môže Policajný zbor poskytnúť alebo sprístupniť iným orgánom alebo osobám aj bez predchádzajúcej písomnej žiadosti; orgán alebo osoba, ktorej sa údaje poskytli alebo sprístupnili, je povinná do troch dní po odpadnutí prekážky, ktorá bránila doručeniu písomnej žiadosti, predložiť písomnú žiadosť Policajnému zboru.

(4) K poskytovaným a sprístupňovaným osobným údajom musia byť pripojené informácie o právoplatných rozhodnutiach orgánov činných v trestnom konaní, ak s týmito údajmi súvisia.

(5) Príjemca údajov podľa odsekov 1 až 4 je oprávnený spracúvať osobné údaje na iný účel, než na aký sa poskytli alebo sprístupnili, len s predchádzajúcim súhlasom Policajného zboru; to neplatí, ak sa účel v žiadosti neuvádza. Ak je príjemca údajov podľa odsekov 1 až 4 Policajným zborom požiadaný o informáciu, ako je nakladané s týmito údajmi, je povinný do 14 dní písomne informovať Policajný zbor.

Tak poprosim neschopakov typu administrator panzer nepiste tu bludy nezavadzajte pretoze neznalost zakona neospravedlnuje.
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2914
Registered for: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Určite si si všimol, že moje vyjadrenie bolo datované 15.06.2009. V uvedenom období platilo takmer totožné znenie, ako cituješ ty, len s iným radením odsekov
zák. č. 171/93 Z.z. účinný do 16.7.2009 napísal:§ 69d
Poskytovanie osobných údajov

(1) Policajný zbor poskytuje osobné údaje iným orgánom alebo osobám, ak
a) to ustanovuje zákon,
b) je to na prospech osoby, o ktorej sa vedú osobné údaje, a ak táto osoba dala na poskytnutie súhlas,
c) je poskytnutie osobných údajov nevyhnutné na odstránenie bezprostredného závažného ohrozenia bezpečnosti osôb alebo verejného poriadku, alebo
d) to ustanovuje medzinárodná zmluva, ktorou je Slovenská republika viazaná.

(2) Policajný zbor poskytne podľa odseku 1 písm. a), b) a d) osobné údaje na základe písomnej žiadosti, ktorá musí obsahovať účel, na aký sa majú osobné údaje poskytnúť. Osobné údaje podľa odseku 1 písm. c) môže Policajný zbor poskytnúť iným orgánom alebo osobám aj bez predchádzajúcej písomnej žiadosti; orgán alebo osoba, ktorej sa údaje poskytli, je povinná do troch dní po odpadnutí prekážky, ktorá bránila doručeniu písomnej žiadosti, predložiť písomnú žiadosť Policajnému zboru.
Ak teda policajný orgán vyhodnotil, že poskytnutie osobných údajov je potrebné na odstránenie ohrozenia verejného poriadku, nepotreboval žiadnu vopred podanú písomnú žiadosť. Ak by sa osoba, od ktorej boli osobné údaje získané domnievala, že žiadny verejný poriadok neporušovala, mohla sa na postup polície sťažovať. Vtedy by sa sa zrejme skúmalo, či bola podaná v zákonnej lehote dodatočná písomná žiadosť.

V prípade opakovania invektív typu
martin4200 napísal:Tak poprosim neschopakov typu administrator panzer nepiste tu bludy nezavadzajte
ti bude udelený ban.
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

martin4200 napísal:Nedalo mi reagovat

Tak poprosim neschopakov typu administrator panzer nepiste tu bludy nezavadzajte pretoze neznalost zakona neospravedlnuje.


Obrázok Obrázok Obrázok
Slová k textu nie sú potrebné ...


Martinko , keby si vedel to , čo vieme my ostatní , tak klopeš na dvere admina Panzera a v ruke držíš aspoň 24 ročnú Balantinesku ako prejav ospravedlnenia ...
...a hubu by som Ti vrelo doporučoval držať tiež !!!
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Panzer napísal:V prípade opakovania invektív typu ti bude udelený ban.
Škoda, že si sa ubehol, už som mal rozpísaný návrh na ban.

Akože niet nad to, prísť niekam na návštevu a hneď vo dverách domácemu povedať, že je ch*j :roll:
Stále to hovorím, že toto fórum má nadštandardne tolerantného admina :twisted: :wink:
Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatné"