Sukromni detektivi vs zakon o ochrane sukromia

HUNTER
občasný prispievateľ
Príspevky: 48
Registered for: 11 years 9 months

Sukromni detektivi vs zakon o ochrane sukromia

Príspevok od používateľa HUNTER »

Myslim ze tu takato tema este nebola ale mna osobne tato problematika velmi zaujala. Na jednej strane existuju zakony o ochrane sukromia, pravo na sukromie atd a na druhej strane nas stat umoznuje aby vela spolocnosti poskytovalo detektivne sluzby. Pozeral som si rozne stranky kde sa ponukaju detektivne sluzby a mal som z nich pocit ze kazdy kto si ich zaplati ma moze nechat sledovat, monitorovat, odpocuvat moje rozhovory, ziskavat o mne osobne informacie, nahravat ma, fotit alebo kamerovat bez mojho vedomia atd. Takze ako to je? Nemala by taketo metody vyuzivat len policia a to len ak ma ist o nejaku trestnu cinnost? Moze ma z hocijakeho rozmaru nechat ktokolvek sledovat, snazit sa na mna ziskat kompromituje materialz atd,Neni cinnost detektivov jasne porusovanie prav sledovanej osoby? Mozu poskytovat informacie o komkolvek komukolvek? Ak by som zistil ze niekto takymto sposobom zautocil na moje sukromie mozem podat trestne oznamenie?
Používateľov profilový obrázok
canis lupus
prispievateľ
Príspevky: 455
Registered for: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa canis lupus »

Zaujímavá téma, som zvedavý ako sa vyvinie. Dosť má to taktiež zaujíma :twisted:
Používateľov profilový obrázok
71Jany71
častý prispievateľ
Príspevky: 1138
Registered for: 13 years 4 months

Príspevok od používateľa 71Jany71 »

473/2005 Z.z.

ZÁKON

z 23. septembra 2005
o poskytovaní služieb v oblasti súkromnej bezpečnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o súkromnej bezpečnosti)


§ 59
Obmedzenie činnosti detektívnej služby

(1) Detektívnu službu nemožno vykonávať spôsobom, ktorým sa zasahuje do osobnostných alebo iných práv chránených zákonom.33)

(2) Pri prevádzkovaní detektívnej služby sa nesmie pátrať po politickom, odborárskom alebo náboženskom presvedčení osoby alebo po jej príslušnosti k určitej rase, etnickej skupine alebo národnosti.

(3) Pri prevádzkovaní detektívnej služby sa nesmie pátrať po zdravotnom stave osoby, jej sexuálnych stykoch a sklonoch, iba ak ide o skutočnosti, ktoré by mohli viesť k rozvodu manželstva a zmluvu o poskytovaní detektívnej služby uzavrel jeden z manželov, alebo ak ide o sexuálne styky a sklony, ktoré sú protiprávne alebo môžu viesť k protiprávnemu konaniu.
§ 60
Záverečná správa o poskytnutí detektívnej služby

(1) Prevádzkovateľ detektívnej služby je povinný pri každej zmluve o poskytovaní detektívnej služby spracovať písomnú záverečnú správu o poskytnutí detektívnej služby (ďalej len "záverečná správa"). Jej originál je povinný odovzdať druhému účastníkovi zmluvy o poskytovaní detektívnej služby a kópiu uschovávať najmenej päť rokov od skončenia plnenia zmluvy.

(2) Záverečná správa sa považuje za písomnosť podľa § 38. V záverečnej správe musia byť uvedené najmä

a) identifikačné údaje účastníkov zmluvy o poskytovaní detektívnej služby a dátum jej uzavretia,
b) predmet zmluvy o poskytovaní detektívnej služby,
c) identifikačné údaje osôb, ktoré detektívnu službu poskytovali,
d) čas a skutočný priebeh poskytovania detektívnej služby,
e) výsledok poskytovania detektívnej služby a jeho porovnanie s dohodnutým predmetom zmluvy o poskytovaní detektívnej služby,
f) náklady a výška odplaty za poskytnutie detektívnej služby.
§ 61
Zaobchádzanie so získanými informáciami

Prevádzkovateľ detektívnej služby môže informácie získané v súvislosti s poskytovaním detektívnej služby oznámiť iba osobe, ktorá uzavrela zmluvu o poskytovaní detektívnej služby, alebo osobe ňou písomne splnomocnenej. Obdobne je povinný zaobchádzať aj s materiálom získaným v súvislosti s poskytovaním detektívnej služby. Ustanovenia § 38 a oznamovacia povinnosť podľa osobitného zákona34) nie sú týmto ustanovením dotknuté.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

HUNTER napísal: .... Pozeral som si rozne stranky kde sa ponukaju detektivne sluzby a mal som z nich pocit ze kazdy kto si ich zaplati ma moze nechat sledovat, monitorovat, odpocuvat moje rozhovory, ziskavat o mne osobne informacie, nahravat ma, fotit alebo kamerovat bez mojho vedomia atd. ...
mna by zaujimalo, ake stranky si pozeral :D
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

HUNTER
občasný prispievateľ
Príspevky: 48
Registered for: 11 years 9 months

Príspevok od používateľa HUNTER »

Pozeral som si napríklad túto stránku http://www.deteco.sk/ a napríklad toto čo píšu sa mi zdá jasný zásah do práva na súkromie
Umožníme Vám získať informácie o partnerovi, o jeho pohybe, osobách, s ktorými sa stretáva, voľnočasových a pracovných aktivitách, a i. Vierohodne potvrdíme, alebo vyvrátime Vaše podozrenia. Dodáme Vám dôkazový materiál v obrazovej a písomnej podobe. Ak chcete, Váš partner/-ka sa o tom nikdy nedozvie a Vy neohrozíte Váš vzťah.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

71Jany71 napísal:(3) Pri prevádzkovaní detektívnej služby sa nesmie pátrať po zdravotnom stave osoby, jej sexuálnych stykoch a sklonoch, iba ak ide o skutočnosti, ktoré by mohli viesť k rozvodu manželstva a zmluvu o poskytovaní detektívnej služby uzavrel jeden z manželov, alebo ak ide o sexuálne styky a sklony, ktoré sú protiprávne alebo môžu viesť k protiprávnemu konaniu.
Vcelku dosť gumené formulácie.
- k rozvodu manželstva môže viesť množstvo skutočností a informácií;
- na začiatku pátrania vždy môže byť nejaké to podozrenie na protiprávnosť. A keď ho aj pátranie nakoniec nepotvrdí, čo už ... :?
Akira
prispievateľ
Príspevky: 443
Registered for: 15 years 3 months

Príspevok od používateľa Akira »

zase zalozit napr pravnicku osobu poskytujucu taketo sluzby,nieje ako zalozit klasicku sbs.podmienky zalozenia su tam omnoho prisnejsie.inak novy Trestny poriadok u nas posilnil kontraindikatornost hlavne v konani pred sudom,takze je logicke,ze sa niekto (kto ma prostriedky) obrati na taku sluzbu,aby prenho vyhladavala vecne a listinne dokazy .takze to nemusi byt len spravne konanie,rozvody,patranie po nezvestnych osobach ...
btw co ked si napr zamestnavatel najme taku sluzbu,aby sledovala zamestnancov,ktori su na PNkach? :)
Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatné"