Znalecký posudok zbrane

friendly_curie

Znalecký posudok zbrane

Príspevok od používateľa friendly_curie »

Zdravím páni,

potreboval by som poradiť ohľadom znaleckého posudku na zbraň. Zbraň sa dostala do dedičského konania, kde v rodine nikto nevlastný ZP. Zbraň je momentálne na v úschove na polícii. Notár chce znalecký posudok na hodnotu zbrane, keďže dediť bude aj maloletý. Viete mi poradiť na koho sa majú obrátiť so znaleckým posudkom. Ako to vlastne bude prebiehať, keďže zbraň je v úschove. Dá sa ohodnotiť zbraň, aj bez toho aby ju znalec fyzicky videl ? Samozrejme doklad od Polície že je zbraň u nich by mu bol poskytnutý a tam sú všetky údaje o zbrani.

Vopred ďakujem za rady.
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Dátum registrácie: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Súdny znalec v oblasti zbraní a streliva... Neviem, odkiaľ si, ale spýtaj sa napríklad v najbližšej predajni poľovníckych potrieb, zbraní, streliva. Alebo pohľadaj na webe.
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

lopatka napísal:Zdravím páni,

potreboval by som poradiť ohľadom znaleckého posudku na zbraň. Zbraň sa dostala do dedičského konania, kde v rodine nikto nevlastný ZP. Zbraň je momentálne na v úschove na polícii. Notár chce znalecký posudok na hodnotu zbrane, keďže dediť bude aj maloletý. Viete mi poradiť na koho sa majú obrátiť so znaleckým posudkom. Ako to vlastne bude prebiehať, keďže zbraň je v úschove. Dá sa ohodnotiť zbraň, aj bez toho aby ju znalec fyzicky videl ? Samozrejme doklad od Polície že je zbraň u nich by mu bol poskytnutý a tam sú všetky údaje o zbrani.

Vopred ďakujem za rady.
Otázka má viacero rovín :

1. Zbraň je daná do dedičského konania
Zbraň je daná do dedičského konania kvôli maloletému ?
Je to určitý majetok nejakej hodnoty , takže sa niet čomu čudoovať .
Maloletý je neopomenuteľný dedič , takže preto takéto konanie notára .

2. Notár chce znalecký posudok .
Znalcov v oblasti zbraní je viacero - viď net .
Cena sa určuje viacmenej orientačne , podľa cien na trhu . Veľa záleží aj od stavu a iných kritérií . Niečo podobné , ako pri autách .
Ak ale ide o nejakú starší kúsok , tak sa už oceňuje ako starožitnosť .

3. Zbraň je v úschove a nik z dedičov nemá ZP .
Ak je zbraň v úschove a nik z dedičov nemá ZP ? Nuž riešenie je predsa jednoduché .
Zbraň sa proste predá ( inzerát , nejaký známy ) a suma sa zahrnie do dedičstva .
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2914
Dátum registrácie: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Zoznam znalcov nájdeš na jaspi.justice.gov.sk v sekcii Znalci, odbor Strelné zbrane a výbušniny. Podľa okresu alebo kraja si potom nájdi najbližšieho. Sú tam aj tlf. kontakty, takže si môžeš overiť, či má čas a či ti urobí posudok.

Bez toho, aby znalec zbraň videl, ju ohodnotí len ťažko. Preto si ju pôjde pozrieť na odd. zbraní, kde je uložená.
friendly_curie

Príspevok od používateľa friendly_curie »

Zbraň nie je možné predať, lebo nemá majiteľa. Už som sa dávnejšie informoval, či by sa zbraň nedala predať a do dedictva zahrnúť sumu, ale nie. Notár to chce, len aby vedel, akú to má hodnotu a aj kvôli maloletej osobe, aby bolo jasne dané o akú hodnotu ide.

Tá stránka momentálne nefunguje. Samozrejme majú doklad od polície a aj dáke fotky, ktoré sa spravili ešte pred odovzdaní zbrane do úschovy. Zbraň je na ORPZ v Leviciach.
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2914
Dátum registrácie: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

lopatka napísal:...Tá stránka momentálne nefunguje. ...
Daj si v Google vyhľadať JASPI a klikni na odkaz, stránka riadne beží.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

web Jaspi:

http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm ... =Y&cball=Y

Len tak pre info, o akú zbraň ide?
Znalec síce môže určiť nejakú tabulkovú cenu, ale ak prestrelí reálnu cenu s ohľadom na bežné ceny použitých zbraní v inzercií- budete mať inzerát na webe aj 2 roky
Ak by išlo napr. o nejakú starinku typu CZ vz.27, ktoré idú v inzercií od 40e do 120e a znalec tam určí cenu napr. 150e- bude to nepredajné a ja osobne by som radšej napísal písomné prehlásenie, že sa vzdávam podielu z tej zbrane.

Na Oddeleniach zbraní sa x rokov váľajú v úschove rôzne staré bezcenné zbrane, ktoré rodina po pár rokoch predá za 50eur. Pričom úhrada úschovy za jeden rok je 16,50e. Tak si vypočítaj, koľko rokov sa oplatí držať zbraň v úschove. Toto kludne nanes rodine, aby boli v obraze.
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

peterson

Prečítaj v mojom príspevku bod č. 1 , posledný riadok .

Nakoľko http://peniaze.pravda.sk/spotrebitel/cl ... a-majetok/

Škoda , že lopatka neupresnil hneď v prvom príspevku zbraň , o akú sa jedná .
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

arminius: už som kupoval zbraň od osoby, ktorá bola dedičom. Musela sa na Odd.zbraní preukázať papierom od notára, že jediná ona môže disponovať a nakladať s uvedenou zbraňou.
Skôr s tou zbraňou asi nikto nepohne.
Neexistuje "-sa predá" Otázka stojí- "kto ju predá?"
Notár ukončí pozostalosť, až keď bude mať ohodnotený všetok majetok spadajúci do dedičského konania. Myslím, že rodina sa ešte môže u notára dohodnúť.
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

Dúfam , že sa chápeme v tom , že ja som hlavne myslel na tú právnu stránku veci .
V konečnom dôsledku je to aj celkom fair od tej blízkej osoby , ktorá prichádza do styku s notárom , že uviedol do majetku tú zbraň .
Myslím, že rodina sa ešte môže u notára dohodnúť.
V uvedenom odkaze sa dokonca aj píše :
Notár po tom, čo dostane spis zo súdu, predvolá osobu vyznačenú v úmrtno liste ako obstarávateľa pohrebu. Je to väčšinou blízka osoba, ktorá poznala poručiteľa, pozná potenciálny okruh dedičov, prípadne majetkové pomery. Z týchto informácií notár vychádza.
...a ďalej
Problém občas nastáva aj pri určovaní všeobecnej ceny majetku, teda hodnoty dedičstva (väčšinou nehnuteľností) v čase smrti poručiteľa, ktorá je predmetom dedičstva. „Za všeobecnú cenu majetku sa považuje suma zhodne tvrdená účastníkmi – ktorú si určujú sami (samozrejme hodnota aktuálna v čase a mieste), t. j. ak sa dedičia zhodne dohodnú, notár už nenamieta výšku ceny dedičstva a tak sa už nevyžaduje znalecký posudok, čím sa samozrejme šetria zbytočné náklady dedičského konania,“ potvrdil Durdík.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

rozumieme sa.
Ako vždy, máme tu málo konkrétnych info a nevieme, čo bolo v testamente. Je dedenie zo závetu a dedenie zo zákona. Tá zbraň sa zrejme týka dedenia zo zákona.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

lopatka napísal:... v rodine nikto nevlastní ZP ...
... Zbraň nie je možné predať, lebo nemá majiteľa.
Len pripomeniem, že je v danej chvíli úplne jedno, či je v rodine 10 vlastníkov ZP alebo ani jeden. Pokým zbraň nemá majiteľa, nemôže si ju aj tak nikto napísať na seba. A majiteľom sa z pohľadu dedičského konania môže stať ktokoľvek zase bez ohľadu na to, či má alebo nemá ZP.
Samozrejme ak ju napokon získa držiteľ ZP, bude to mať potom jednoduchšie.
Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatné"