Nosenie zbrane a lekarnicky

inspiring_proskuriakova

Príspevok od používateľa inspiring_proskuriakova »

nie, ale kvoli tomu nemusis nosit lekarnicku
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

sumonner: jasne nemusim, len ide o to ci to je rozumne alebo nie.
harry: nerozumiem co si chcel povedat.
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Ono ani nejde o strach z nejakeho postihu, ale tak cisto z ludskeho hladiska, ci je rozumne sa takym niecim vobec zaoberat alebo nie. Ja si myslim, ze za uvahu to stoji, islo mi o to, ze ako sa nato pozeraju ostatni. A myslim si, ze lepsie sa to nesie ak clovek spravil vsetko preto aby to dopadlo co najlepsie ak sa uz take nieco stane.
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

tema precistena
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Takze mam tu stanovisko o poskytnuti pomoci od cloveka s dlhorocnou praxou, takze to beriem ako relevantne stanovisko:

Áno každý je povinný poskytnúť pomoc osobe, ktorá je v nebezpečenstve smrti alebo má príznaky ťažkej ujmy na zdraví. (§ 177 Tr,zákona). Z tohto vyplýva, že aj zranenému útočníkovi. Vždy však platí, že ak tak môže urobiť bez nebezpečenstva pre seba alebo iného. Každý poskytuje pomoc podľa svojich znalosti a schopnosti. Teda privolanie odbornej pomoci napr. na č.t. 112 je splnením tejto povinnosti. Postup by mal byť asi taký, že najprv volám "112" a potom robím úkony na záchranu - ktorých som schopný.
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa luke »

No vidis, nakoniec si sa dozvedel co sme ti tu hovorili pred par dnami.
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1434
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Kapo »

Pridám trošku mimo témy: Teraz som sa bavil z mládežníkmi +20, čo sa dnes len tak "bezcielne" poflakujú po živote, a dosť som bol prekvapkaný, keď sme sa dostali k téme o prvej pomoci.

Prvú pomoc sme sa kedysi učili na ZŠ, Strednej, na vojenčine, na vodičskom a na každom kurze a školení to bola súčasť výučby.

Dnešný mladý človek, vykopnutý do života podla všetkého nemá o tom ani páru. Ako ste na tom ostatný, čo nie ste až tak dávno zo školy?

Viete poskytnúť pomoc pri pneumotoraxe, zlomenine, vonkajšej zlomenine, silnom krvácaní, otrase mozgu, umelé dýchanie, masáž srdca, stabilizovaná a protišoková poloha a iné?
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1896
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa matus69 »

my sme mali v zamestnani celodenne skolenie prvej pomoci, tak som sa zucastnil (myslim ze to suvisi s PZS - na urcity pocet zamestnancov musi byt urcity pocet vyskolenych osob)

SKolenie robil tusim cerveny kriz, velmi dobre to mali urobene (aj technicky)

samozrejme, ci budem vediet prvu pomoc aj skutocne poskytnut ukaze az zivot - zatial som to nepotreboval. Urcite vsak kazdemu doporucujem mat v lekarnicke tu kartu prvej pomoci - v strese clovek casto zabudne na vsetko dolezite, preto je dobre to mat pred ocami.
Používateľov profilový obrázok
Ja som
častý prispievateľ
Príspevky: 1879
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa Ja som »

Kapo:

mozem ti povedat, ze je to bieda, "my" (vekovo si ma pravdepodobne pamatas zo stretnutia zapadniarov) sme mali prvu pomoc naposledy v prvom rocniku na strednej a kedze sme este vtedy nemali rozum (alebo aspon velka cast), tak sme na to zvysoka kaslali. Presli sice vsetci, ale pamatat si to pamata len malokto (ine je to samozrejme u studentov mediciny a paramedikov).
Cize bieda... :oops:

Navyse clovek "po skole" sa k nejakemu treningu/kurzu prvej pomoci len tak lahko nedostane. Ani v zamestnani som sa nestretol s nejakymi kurzami prvej pomoci, zamestnavatel vacsinou chce vidiet vysledky prace a na BOZP a prvu pomoc (bohuzial) casto krat sere. :evil:
Ako jedine vychodisko z tejto situacie vidim vo samovzdelavani, resp. absolvovani kurzu z vlastnej iniciativy/na vlastne naklady.

edit: gramatika
Naposledy upravil/-a Ja som v 17 Apr 2012, 13:47, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
71Jany71
častý prispievateľ
Príspevky: 1138
Registered for: 13 years 4 months

Príspevok od používateľa 71Jany71 »

Myslím, že s poskytnutím prvej pomoci by som nemal problém. Celkom pekne sme to mali prebraté na vodičaku a aj na POS. Raz som ju už aj poskytoval pri dosť škaredom porezaní.
DUSO
častý prispievateľ
Príspevky: 1522
Registered for: 15 years 7 months

Príspevok od používateľa DUSO »

Hmmm, tak teraz vidim, ze moja myslienka zaradit prednasku z prvej pomoci na celoslovenskom strenuti webrorakov v Turanoch, nebola az taka blbost. Blbost bola upustit od toho. Zrejme tuto prednaslu predsa len zaradim na nedelu rano. Orientovana by mala byt hlavne na strelne zranenia. Samozrejme zaklad tam musi byt vseobecny.
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Dobry napad Duso, urcite to nie je naskodu. Inac ja som tiez absolvoval kurz prvej pomoci, no neviem ci by v realnej situacii a strese som vedel patricne zareagovat, ono to sa totiz bez pravideleneho treningu/opakovania asi ani neda.
cubitko
častý prispievateľ
Príspevky: 1270
Registered for: 13 years 5 months

Príspevok od používateľa cubitko »

Ja som: nosim to pri sebe praveze pre to, ze som presiel tolkymi kadejakymi kurzami pvej pomoci (investicia do vedomosti je najlepsia investicia), ze by mi neposkytnutie pomoci dost pritazilo. Airway som si vyskusal na sebe a kamaratovi, sit rany som sa ucil na prasati (ovladam aj steh na eliminaciu jaziev), takisto pouzivat skalpel som sa ucil na prasati, Celox detto. Vsetky veci co sa pytal Kapo ovladam... okrem osetrenia tenzneho Pneumotoraxu,tam by som si s mojou vybavou neporadil.
inspiring_shirley

Príspevok od používateľa inspiring_shirley »

ked si skusal na sebe airway nenapinalo ta na vracanie?? a myslis ze sitie cloveka ktory ti pritom krici od bolesti je to iste ako sit prasa??
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

namiesto sitia sa moze pouzit lepidlo / napr. dermabond
Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatné"