Nosenie zbrane a lekarnicky

vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 6 months

Nosenie zbrane a lekarnicky

Príspevok od používateľa vanto »

Zdravim, chcel by som sa opytat, ci ste sa niekto uz zaoberal tym, ze ked nosime so sebou zbran, ci by nebolo dobre mat so sebou nudzovu lekarnicku. Pretoze ak sa stane to najhorsie tak to moze skoncit zranenim utocnika a my sme povinny mu poskytnut pomoc. Ide skor o to co je minimalisticke a resp. ci to ma zmysel sa tym zaoberat.
Tipy, nazory?
Používateľov profilový obrázok
Vaquero
moderátor
Príspevky: 771
Registered for: 12 years 11 months

Príspevok od používateľa Vaquero »

Po praktickej stránke si to neviem dosť dobre predstaviť, možno tak nejaký sťahovací obväz a menší dezinfekčný sprej do aktovky, ale keď som bez tašky, tak je to nereálne.
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa luke »

pokial viem, ak ti to nevyplyva z povolania, tak si povinny poskytnut lekarsku pomoc len v pripade, ze to pre teba nepredstavuje nebezpecenstvo.

utocnik moze mat hiv, hepatitidu atd, ja mu do rany strkat prsty nebudem.
utocnik ma chcel zabit, ja som bol v stadiu silneho prelaknutia a strachu, ktore pretrvavali este hodiny po incidente a ty si jednoducho nebol v stave zachranovat zivot utocnikovi.
cubitko
častý prispievateľ
Príspevky: 1270
Registered for: 13 years 5 months

Príspevok od používateľa cubitko »

Zalezi na tom co pouzivas na nosenie veci. Ja pouzivam batoh (konkretne Crusader od Warrioru) a zboku na MOLE mam pripnutu britsky lekarsky pouch. Verte alebo neverte, ale podarilo sa mi do neho napratat:

- Pean, velke ocelove zahnute noznice, CELOX aplikator, CELOX granule 35gr. balenie, skalpel (sterilny v obale), jednorazove sterilne sitie, suche stehy (10 lepenych stehov), chirurgicke rukavice (zabalene v kinder vajci), 3 rozne velke Airway-e, 20x10 foliu na poranenie pluc, malu izolepu, obvez hotovy, hydrofilne obinadlo, elasticky obvez, sterilkompres stredny,satka trojcipa, desinfekcny sprej s lidokainom,male skrtidlo, 4xaktivne uhlie, 4xanalgetikum (trieda N02AA01), antibiotika na 7 dni, pinzeta, ocne kvapky,par naplasti, 2xtablety na desinfekciu vody na baze jodidu (pri zarobeni s trochou vody vznika silna jodova tinktura)

Cele je to v pouchi 10x17x7 (Sirka x Vyska x Hlbka)


... inak mam este zvlast v batohu nejaky Coldrex, ibalgin, "space" foliu,par naplasti, Mars tycinku (kolega je diabetik) a volajaky obvez.

PS: tato vybava je ale vylucne pre mna, mojich zranenych znamych/rodinu a pripadne dajme tomu nahodneho zraneneho ctihodneho obcana... neviem ci by som v tom sokovom stave po incidente bol "schopny" spravne pouzit 25 eurovy CELOX na utocnika - ale asi hej.

edit:madarcina odstranena
Naposledy upravil/-a cubitko v 15 Apr 2012, 13:07, upravené celkom 2 krát.
Kall
prispievateľ
Príspevky: 308
Registered for: 20 years 1 month

Príspevok od používateľa Kall »

jediná věc, která může zachránit život je toto:
http://www.shoparamedik.cz/prvnipomoc/s ... ?ItemIdx=3

dezinfekce a ostatní počká
miro285
častý prispievateľ
Príspevky: 1397
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa miro285 »

Na kurze Legis Telum ohľadom nutnej obrany a krajnej núdze sa hovorilo o tom, že povinnosť poskytnúť prvú pomoc si splním len zavolaním sanitky, tuším to spomínal p. Tureček. Viete o tom niekto niečo?

Inak tak ako povedal luke, určite nepodávať prvú pomoc zranenému útočníkovi, ktorý môže mať niekde vo vrecku nôž alebo ktovie čo..
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Pokial viem existuje aj nieco take ako neposkytnutie pomoci, podla mna ak by niekto trebars zomrel a s tym, ze som mu nepomohol asi by mi to neprilepsilo. A ide aj o taky prakticky pohlad, teda ak by som nedajboze voci niekomu musel pouzit zbran, tak si musim byt vedomi aj toho, ze mu sposobim zranenie. Nemozem predsa odignorovat ten fakt uz len z takeho ludskeho hladiska. Ja mam kapsicku na plece kde nosim zelezo, tam sa da prihodit nejaky ten obvaz skrtidlo. Jasne, ze mam aj turisticku lekarnicku, ale tu nenosim vsade iba ak idem na nejaky vulet a tak. Inac diky za ten tip na vybavenie lekarnicky.
Takze zaklad je asi chirirgicke rukavice , nejaky obvaz/obvinadlo a skrtidlo? Ak ratam cisto iba emergency vybavenie koli zbrani.
Používateľov profilový obrázok
kapula
častý prispievateľ
Príspevky: 634
Registered for: 16 years 11 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kapula »

Ja som rozmyslal ze do svojho EDC zaradim aj nejaku minimalisticku lekarnicku. Chcelo by to aspon Rukavice + veci na akutne zastavenie krvacania. Prave pozeram ten celox co spominal cubitko je super vec (aj ostatne veci v jeho vybavicke). Ale este som sa do toho nepustil, najpr potrebujem vybrat batoh v ktorom by som nosil zbran + notebook + ostatne veci. Ale nosenie zakladnej lekarnicky urcite nemoze uskodit a je to podla mna dobry napad.
cubitko
častý prispievateľ
Príspevky: 1270
Registered for: 13 years 5 months

Príspevok od používateľa cubitko »

Inak pri nakupe lekarnicky odporucam obchod http://www.chinookmed.com

Nemaju problem poslat takmer cokolvek an Slovensko, ceny v nasich lekarnach su oproti ich cenam zavratne vysoke. Akurat ze nasi colnici mi pri nakupe veci za cc 100 ecok dali doplatit cc 15 dalsich ako clo :?

Vanto: ked obvez tak obvez hotovy, ten uz obsahuje sterilkompres.

Kall: skrtidlo je fajn vec, ale ak by som si mal vybrat ci skrtidlo, alebo Celox + gazovy kompres, vyberem si celox, pripadne Combat gauze.
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa luke »

vanto napísal:Pokial viem existuje aj nieco take ako neposkytnutie pomoci, podla mna ak by niekto trebars zomrel a s tym, ze som mu nepomohol asi by mi to neprilepsilo.
vidim, ze tomu nechces rozumiet. okrem toho, ze vies, ze take nieco aj existuje, vies aj presne znenie, ci len tapas?
ak chces tolko setrit zivot a zdravie utocnika, na ukor mozneho vlastneho ohrozenia, tak po nom v prvom rade nestrielaj.
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

vanto
v "city" batohu nosim malu vybavu: 1x obvaz "maly" ,1x obvaz velky,skrtidlo atd.
nafotim,zavesim foto
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

Obrázok Obrázok
cubitko
častý prispievateľ
Príspevky: 1270
Registered for: 13 years 5 months

Príspevok od používateľa cubitko »

takto vyzera cely pouch (osprey medical pouch):

Obrázok

Obrázok

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Ja som
častý prispievateľ
Príspevky: 1879
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa Ja som »

Ako povedal Mab alebo vyssie Luke, zavolanie 112 je v tomto pripade pre mna jedinym spravnym riesenim.

Navyse clovek (hlavne ten, co v poskytovani prvej pomoci nema skusenost), ktory odvrati utok pomocou strelnej zbrane alebo inej chladnej zbrane vacsinou nie je v psychickom rozpolozeni, v ktorom by vedel efektivne poskytnut prvu pomoc. (moj nazor)

Co sa tyka nosenia lekarnicky, tak to samozrejme povazujem za super napad. Osobne na cesty a do prirody (pokial beriem ruksak- na dlhsie trasy) nosim obsah autolekarnicky doplneny o specificke lieky ako napr. cierne (aktivne) uhlie a lieky proti bolesti.
Co sa tyka EDC planujem zacat nosit aspon zakladne veci - predovsetkym na svoju eventualnu potrebu - cize nejaky obvaz, naplaste, lieky.
Priznam sa ale, ze by som sam privital nejaky kurz prvej pomoci, lebo inak mi to pripada, ako nosit zbran a pritom nevediet strielat.

edit: Cubitko - klobuk dole - pekna vybava, ak to so sebou nosis na EDC, vies to ale aj vsetk pouzit ? (to nechcem rypat :) )
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Takze ak by sa stalo to, ze pri obrane niekoho ptrebars postrelim a ten clovek tam nasledne vykrvaca, tak je to ok hej ked len zavolam 112? A to ze sa na neho budem len tak pozerat to mi chcete povedat, ze toto mi prejde? Ano tarchu nesie utocnik, ale obrana ma primarne znemoznit pachatelovi utok, nie ho zlikvidovat.
Idem si to skonzultovat, s jednym panom a dam vam potom vediet ako sa to posudzuje v praxi.
Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatné"