Spravne drzanie a postoj

inspiring_pike

Spravne drzanie a postoj

Príspevok od používateľa inspiring_pike »

Objavil som celkom poucne video od Todda Jarreta, ktore by mozno mohlo zaujat a nieco naucit. A kedze som si vsimol, ze sa tu kedysi odlinky na instruktazne videa zverejnovali...

http://video.google.com/videoplay?docid ... rret&hl=en
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

Môže byť , celkom pekné a profi :!:

Videl som svojho času na strelnici pri pravidelných povinných streľbách viacerých , ako držali svoju zbraň . No najviac ma zaujal postoj môjho bývalého šéfa , ktorý bol slepý na pravé oko / pyrotechnická činnosť /. Tento na palebnej čiare zaujal postoj : pravá noha vpredu,pravá ruka s pištoľou namierená na terč. No a keďže bol na pravé oko slepý , tak mieril samozrejme ľavým :!: :!: :!: Ten postoj bol pohľad pre bohov :lol: :lol: :lol: No smiech išiel nabok , keď som videl zásahy . Ten starý fronťák / dával dokopy Duklu / nešiel zásadne pod 25 bodov :!: :!: :!:
inspiring_pike

Príspevok od používateľa inspiring_pike »

Ehm, nie som frontak, ale na prave oko skratka odjakziva skoro nevidim a lave je celkom ok. Nu z asi by si sa tiez pobavil, ale kedze s tymto handycapom strielam odjakziva, netusim, ze by sa dalo stat inak, ako s uklonom hlavy vpravo :-)))))
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

NzPerX, tiež riešim tento hendikep. Skúšal som aj bez úklonu hlavy vpravo. Proste som zbraň tlačil čo najviac pred lavé oko, miesto toho, aby som tlačil hlavu k pravému ramenu. I tak še dá.
:wink:
Vplyv na presnosť neviem zhodnotiť (keďže s presnosťou si zatiaľ tykám len nesmelo), ale komfort bol asi o maličko lepší. Aj tak sa ale stále držím pôvodného postoja. S tým rozdielom, že nemám pravú nakročenú vpred ako arminiov veliteľ, ale mierne vzad.
inspiring_pike

Príspevok od používateľa inspiring_pike »

Aj ja sa drzim klasickeho postoja, ale uhol hlavy sa vyprofiloval sam, pretoze viac sa zameriavam na dokonale drzanie zbrane, stabilizaciu pri dvojvystrele a pohodlie krku je az na poslednom mieste ;-). Al enie, je to fakt len vec cviku. A presnost pride. Je to vec sustredenia sa a mnozstva vystrelenych nabojov :-).
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Jasne. Máš pravdu. Ja sám sa utešujem tým, že ak nepoľavím v tréningu, bude to už len lepšie a lepšie. Pritom dynamická streľba mi už ako-tak ide, ale pri mierenke... kiežby som sa mohol vyhovárať, že je to v zbrani, alebo v slabšom pravom oku! Ale nie je.
:D
Dosť času a pokusov som venoval už len tomu, aby som si našiel optimálny postoj. Síce mi odporúčali, že by sa to dalo vyriešiť kontaktnými šošovkami a nemusel by som špekulovať, ale nechce sa mi zvykať na to, že mám v/na oku kus umelej hmoty.
:P
kriznik
prispievateľ
Príspevky: 352
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa kriznik »

Ja mam zrak ok, ale som lavak a dominantne oko mam prave :roll:
Pri strelbe z pistole sa to da, ale pri dlhej zbrani to je otrava, bud pouzit neprirodzeny uchop, alebo slabe oko..
inspiring_pike

Príspevok od používateľa inspiring_pike »

to Jack> Ja pouzivam cocku [paradoxne len jednu] uz vela rokov. Dnes je to pohoda-sex-rozkos proti starym cockam. Tie fakt niekedy v oku trcali ako smetie. Urcite to vyskusaj. V optike maju take vzorky na vyskusanie. Zlepsi Ti to pohlad na svet :D 8) Pri strelbe sa vsak i tak drzim svojho zdraveho oka. Je mozne, ze prave v kritickej chvili budem bez cocky a potom som jasna obet nedovidim :D ani na musku.

to kriznik> Po pravde preto sa orientujem najma na pistol, ale nasiel som riesenie i s dlhou zbranou. Sused mi priniesol na vycistenie asi storocnu zahrdzavenu pusku, ktorou tu pytlacili mozno uz za habsburgov. Co vsak bolo na nej uzasne bola optika. Netusim znacku, bola zosuchana, ale dali sa na nej prednastavit dioptrie a potom nastalo to prave :D Vyblbol som sa ako za mlada.
Moje odporucanie skus optiku a zasrielas si. Osobne sa bojim `prerabania postoja a drzania`. Ludia ktory odladili zakladne drzanie a postoj to vymysleli po obrovskej praxi a skusenostiach. Myslim, ze pokus o nieco celkom `vyosene` moze ist vzdy len na ukor presnosti a pohotovosti.
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

tiež riešim tento hendikep.
nechce sa mi zvykať na to, že mám v/na oku kus umelej hmoty.
Nejak som si neuvedomil aj iné súvislosti ........., sorry :!:
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Dátum registrácie: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Mno, co sa tyka drzania hlavy, jedna zo zakladnych chyb ktoru je napr. casto vidiet na IPSC pretekoch je pohyb hlavy pri taseni a prvotnom zamiereni. Idealne je uz v zakladnom postoji mat hlavu 'pripravenu' = mierne zasunutu medzi plecami s napnutym krkom, pricom po startovom signale pri taseni a miereni by sa uz hlava nemala pohnut a zdviha sa len zbran. Ci uz clovek zdviha zbran oblukom dopredu alebo smerom hore a potom dopredu od seba, hlava by sa uz hybat nemala. Rovnako pri otacani sa odporuca otacat celym hornym telom a nie len rukami, pricom hlava s hornou castou tela tvori jeden celok ktoreho geometria by sa nemala menit.

Komplikacie s ocami (ci uz mierne zrakove chyby alebo kros-dominancia) su vcelku problem, da sa to riesit alebo ozaj extenzivnym treningom alebo potom pomockami - ci uz prekrytym 'slabym' okom, alebo prechodom na 'bodku' (Docter sight a pod.) Ja osobne som na kratke terce rychlejsi s klasickymi mieridlami, ale na situaciach s tercami blizko aj daleko som zasa daleko rychlejsi/presnejsi s Docterom.


Gunslinger
friendly_lovelace

Príspevok od používateľa friendly_lovelace »

Vie mi niekto vysvetlit teoriu toho preco by mala hlava byt mierne spustena/zatiahnuta medzi ramena? Je na to nejaky konketny dvovod?
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Dátum registrácie: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

HottSteel: Dovodom je rigidita/pevnost postoja a konzistencia. Ciste teoreticky - ak by si strielal povedzme jednou rukou na terc po jednej rane, nebolo by to az tak potrebne, ale ak strielas prakticku strelbu = obojruc a viac ran po sebe, potrebujes co najrychlejsie vystrelit, minimalizovat spatny raz, byt schopny dat dalsiu ranu co najskor po tej prvej, atd. Ak mas krk uvolneny, mozes mat perfektne natrenovane tasenie a zamierenie, ale aj jemny pohyb hlavy uz moze sposobit ze nebudes mat oko v osi zamernej, a stracas cas tym ze musis alebo upravovat polohu zbrane (zdvihnut ruky vyssie/nizsie/do strany), alebo musis pohnut hlavou. Este 'viditelnejsie' je to pri pohybe - su strelci ktori otacaju celou hornou castou tela naraz a su strelci ktori najskor k dalsiemu tercu otocia hlavu a az potom telo/ruky so zbranou. V tom druhom pripade je ale potrebne urobit viac pohybov a je to narocnejsie (menis fokus, nanovo sa musis dat do stabilnej polohy a zrovnat os zamierenia, atd.) Ak mas hlavu mierne spustenu/zatiahnutu medzi ramena, poloha oka voci mieridlam by mala byt casom uplne konzistentna (cize namiesto snahy dat do jednej osi oko-mieridla-terc uz staci dat do jednej osi oko+mieridla - terc, co je daleko jednoduchsie a rychlejsie).

Zo zaciatku sa ti to mozno bude zdat trochu neprirodzene, ale vedlajsi efekt je ten ze pri treningu/strelbe zapajas vela svalov na celej hornej casti tela a vytvaras v svaloch pamatovy efekt (muscle-memory), co ti casom umozni byt rychlejsi a este rychlejsi.

Existuju aj strelci ktori pouzivaju iny/vlastny system, a ktori napriklad dokazu strielat Alfy aj ked maju terc len v periferii videnia (pripadne vobec nemaju oko-mieridla-terc v jednej osi) ale to je vec treningu/talentu/skusenosti/... Ak chodis na IPSC sutaze tak to ale moc nedoporucujem - raz som za to dostal DQ - neviem kto prekladal pravidla do slovenciny ale u nas plati ze sa na terc ktory strielas musis pozerat (nedavno sa pravidla IPSC trocha zmenili, takze mozno je to uz poopravene).


Gunslinger
friendly_lovelace

Príspevok od používateľa friendly_lovelace »

GS: diky za vycerpavajucu odpoved!

IPSC, IDPA a pod. nestrielam. Mojou oblastou zaujmu su BU v komplexnom ponimani. T.j. vratane chladnych a strelnych zbrani. Z pohladu principov kt. sa uplatnuju pri mojom treningu je ziaduce drzat hlavu zafixovanu tak aby nevykonavala zbytocne pohyby akymkolvek smerom. Dovodom je nenarusat centrum rovnovahy, vnimania a orientacie. Pre uplnost, aby som dotvoril obraz pozicie tela, tazisko je samozrejme prenesene dopredu miernym, zaoblenym predklonom.
Teda pri sportovej strelbe by uz strelec mal byt pripraveny v tejto pozicii dopredu, aby predisiel zbytocnemu "rozhodeniu" pohybom hlavy, logicke. No v beznom zivote nechodime takto "zhrbeny" (mozno na ojedinele vynimky :) ) teda v prip. realnej situacie tu nastava rozdiel.
Do sportovej strelby az tak nevidim, tak som bol trochu zneisteny pri pohlade na profi strelcov a ich polohy hlavy pocas strelby. Pri treningu sa totizto snazim zamierit tak aby som zbytocne nehybal hlavou a cely potrebny pohyb nechal len na rukach/tele
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Dátum registrácie: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

HottSteel: Ano, v tomto je to dost podobne - vratane toho mierneho predklonu (jednako mierne pokrcene kolena a jednako horna cast tela), co tiez pomaha pri minimalizacii spatneho razu/udrzaniu rovnovahy/postoja. Ak si vsimnes spickovych strelcov (ci uz zo statov alebo europy), robia to viacmenej vsetci, u nas je to ale bezna 'chyba' aj u niektorych lepsich strelcov - hlavu 'zasunu' az ked uz maju vytasene/namierene. V beznom zivote tak samozrejme clovek nechodi, ale ak si clovek vypestuje muscle-memory, tak podvedome hlavu 'zasunie' uz pri taseni.


Gunslinger
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

Gunslinger napísal:
Zo zaciatku sa ti to mozno bude zdat trochu neprirodzene, ale vedlajsi efekt je ten ze pri treningu/strelbe zapajas vela svalov na celej hornej casti tela a vytvaras v svaloch pamatovy efekt (muscle-memory), co ti casom umozni byt rychlejsi a este rychlejsi.
Myslim si ze toto je hlavny perfekcionizmus kazdej ludskej pohybovej cinnosti.
Muscle memory - to je rychly premet, salto, obycajne bicyklovanie.
Ovladanie svalou na podvedomej urovni mozgu. A staci na to iba zakladna periferna informacia o skutocnej polohe hlavy v priestore.
Najdolezitejsie je co najmenej hybat s hlavou, ta ma v sebe "polohovacie zariadenie" bez ktoreho je ludska pohybova cinnost stratena.
Na zaklade "stabilnych" udajov z polohovacieho zariadenia mozog ovlada pohyby tela. Pri nestabilnych udajoch z polohovacieho zariadenia (kruti sa mi hlava) mozog pouziva naucene zakladne povely pre koncatiny, ktore samozrejme su bez spatnej vazby(nefunguje pol.zar) a telo straca rovnovahu - pohybova funcia zlyha.

Alebo inak povedane "Alkohol nas premohol." :-)

Skuste si chytit zbran do ruky a namierte na nieco okolo Vas bez toho aby ste sa na to priamo pozerali. Potom sa pozrite cez mieridla a budete milo prekvapeni ako ste podvedome presne namierili.

Vas mozog vie priblizne podla zadanych povelov a nervovych zakonceni nasmerovat koncatiny, ale hlavne potrebuje vediet presnu polohu hlavy v priestore. Zrak je uz len spatna vazba pre presnejsie ovladanie koncatin.
Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatné"