Možno strieľať na zabíjačke vlastnou zbraňou?

Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2915
Registered for: 16 years 9 months

Možno strieľať na zabíjačke vlastnou zbraňou?

Príspevok od používateľa Panzer »

Cez súkromnú správu ma kontaktoval s takouto otázkou jeden z členov fóra. Pretože si myslím, že to môže zaujímať aj ostatných fóristov, dávam do pľacu svoj názor.
__________________________________


Ak bude pri zabíjačke použitý jatočný omračovací prístroj, tak problém nebude. Ak však použijete vlastnú legálne držanú zbraň, môžete mať problém, pretože použijete zbraň na inom mieste, než povoľuje zákon:
§ 28
Povinnosti držiteľa zbrojného preukazu

(1) Držiteľ zbrojného preukazu je povinný

a) dbať na zvýšenú opatrnosť pri manipulácii so zbraňou, strelivom, strelným prachom a so zápalkami,
.....
n) strieľať zo zbrane, ktorú je oprávnený držať alebo nosiť, len v miestach, kde je na to oprávnený podľa tohto zákona alebo podľa osobitného predpisu, alebo na strelniciach, ak nejde o použitie zbrane na ochranu života, zdravia alebo majetku.
Tým osobitným predpisom sa myslí napr. zákon o poľovníctve. Teda žiaden zákon alebo vyhláška neumožňuje použiť na usmrtenie jatočného zvieraťa strelnú zbraň. Teda aspoň ja o takom predpise neviem.

Takže ak strelíte ošípanú alebo býčka svojou zbraňou, môže ísť o priestupok s pokutou do 1659 Eur. Čo podľa mňa nestojí za to.
§ 69
Priestupky

(1) Priestupku na úseku zbraní a streliva sa dopustí ten, kto

a) ....
b) poruší povinnosť podľa § 11 ods. 6 a 7, § 12 ods. 2 a 3, § 28 ods. 1 písm. b), m), n) ....

(2) Za priestupok podľa odseku 1 písm. a) a b) možno uložiť pokutu do 1659 eur.
inspiring_nobel

Príspevok od používateľa inspiring_nobel »

Poznam dva podobne pripady stare viac ako 10 rokov.
V prvom bolo prasiatko zle strelene jatocnym pristrojom a pre nemoznost pouzit jatocny pristroj este raz dostrelene legalnou zbranou. Takze asi KN :wink:
V druhom pripade to bol jazdecky kon. Po tazkom uraze zostal lezat v bolestiach a kopal okolo seba. Bolo to cez vikend a nepodarilo sa zohnat veterinara, ktory by bol schopny prist v rozumnom case zviera utratit. Bolo utratene strelou do hlavy.
Blade
prispievateľ
Príspevky: 163
Registered for: 15 years 8 months

Príspevok od používateľa Blade »

Samozrejme pani, ze vsetci po pouziti zbrane v KN alebo NO bezodkladne nahlasite pouzitie zbrane najblizsiemu utvaru PZ SR ako prikazuje Zakon o zbraniach a strelive :wink:
inspiring_nobel

Príspevok od používateľa inspiring_nobel »

Blade : take som neriesil. Nebol som strelec, ani majitel zbrane, ani majitel zvierat.
duros
častý prispievateľ
Príspevky: 1263
Registered for: 15 years 8 months

Príspevok od používateľa duros »

nehnevajte sa,ale to vas nikoho nenapadlo kam by ta gula mohla cestovat po opusteni hlavy zvierata ? kto by ho akoze drzal ? to je cele chore :) alebo vytiahnut springfilda zo skrine nech je istota ? na komoru ho dať ? nech padne v ohni ? a radsej nech aj beha bude to zabava ..
Používateľov profilový obrázok
71Jany71
častý prispievateľ
Príspevky: 1138
Registered for: 13 years 4 months

Príspevok od používateľa 71Jany71 »

Už premĺčaný príbeh:
Jeden starý pán (mäsiar) mi rozprával, že niekedy na zabíjačkách strieľal prasatá 7,65mm Browning (CZ 50) do hlavy. Až raz prestrelil hlavu, projektil rozbil dlažbu a odrazil sa nevie kam. Od vtedy neriskuje a zakúpil si jatočnú pištoľ :!:
Pena
častý prispievateľ
Príspevky: 742
Registered for: 15 years

Príspevok od používateľa Pena »

Zabíjačka, prasa trafené 9mm Br za ľavé ucho, guľa vyšla pod pravým kolenom na prednej nohe a skončila v drevenej podlahe chlievu.
Prípad cca 20 rokov starý ...
Používateľov profilový obrázok
BALISTIK
moderátor
Príspevky: 3293
Registered for: 16 years 2 months

Príspevok od používateľa BALISTIK »

Jaj krasna tema,len bacha velky brat načuva :twisted: Aj by som knihu mohol vydat o zabijačkovych historkach :lol: Kaliber 7,65,22lr,su najbeznejsie pouzivane,dokonca vraj 22 short je najistejsi.Alebo ako prasiatko po troch ranach 6,35 kuka ako puk co mu robia :twisted: Piste rad načuvam :wink:
Používateľov profilový obrázok
kamov
prispievateľ
Príspevky: 326
Registered for: 13 years 3 months

Príspevok od používateľa kamov »

Ako dieta som chodil do takej malebnej dedinky pod lesom, samozrejme som sa zucastnoval zabijaciek. Doteraz si pamatam odmenu pre polovnika, 6 kc za naboj a nechybalo ani to poldecko pred strelbou. Nestrielalo sa ziadnou 7.65, ale velkou puskou :D Ako to presne prebiehalo neviem, vsetci sa skryli do domu a pri strele boli iba nevyhnutne osoby.
parabellum
prispievateľ
Príspevky: 141
Registered for: 14 years 6 months

Príspevok od používateľa parabellum »

Na nasej ulici bola pred par rokmi tiez jedna zabijacka. Strelec profesionalny vojak. Kaliber pistole neviem. Prasiatko sa uhlo a odrazena strela skoncila v hrudniku jeho sestry. Samozrejme zachranka a prevoz do nemocnice. Strela uviazla blizko chrbtice na takom mieste, kde bolo riskantne ju vyoperovat, tak ju tam ma dotycna doteraz.
Používateľov profilový obrázok
Richard
občasný prispievateľ
Príspevky: 4
Registered for: 5 years 5 months

Príspevok od používateľa Richard »

Ahojte, sorry že otváram starú tému, nechcel som ale zakladať novú a táto je podľa môjho hľadania na fóre asi najbližšie k môjmu dotazu ->

Kamarátov otec má malorážku a na svojej záhrade ňou strieľa potkany, jednak mu vadia (v šope má sliepky a chodia im na zrno) a jednak sa tak dobre baví.

Tvrdil som že to nie je úplne legálne, on tvrdí že je to v pohode pretože je to jeho záhrada a potkany mu predsa ohrozujú zdravie sliepok a vyžierajú im krmivo, že by to spadalo do KN. Podľa mňa blbosť a hlavne by musel takúto streľbu tiež nahlásiť. Je to tak, alebo je odstreľ škodcov skutočne v pohode?
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Zabíjanie škodcov je v pohode. Streľba zo zbrane je jasne v zákone limitovaná, je tam jasný priestupok.
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

Richard napísal: Kamarátov otec má malorážku a na svojej záhrade ňou strieľa potkany, jednak mu vadia (v šope má sliepky a chodia im na zrno) a jednak sa tak dobre baví.

Tvrdil som že to nie je úplne legálne, on tvrdí že je to v pohode pretože je to jeho záhrada a potkany mu predsa ohrozujú zdravie sliepok a vyžierajú im krmivo, že by to spadalo do KN. Podľa mňa blbosť a hlavne by musel takúto streľbu tiež nahlásiť. Je to tak, alebo je odstreľ škodcov skutočne v pohode?
Odstrel strelcov je v poriadku.
No na tento účel stačí úplne (v prípade streľby) aj vzduchovka.
Ak by malo ísť o streľbu malorážkou, bolo by vhodné pouvažovať o použití streliva Flobert.
Používateľov profilový obrázok
s0m3body
prispievateľ
Príspevky: 264
Registered for: 7 years 7 months

Príspevok od používateľa s0m3body »

Co presne znamena slovne spojenie "nie je úplne legálne" ? :)

Je to nieco ako "tak trochu ilegalne" ?
Používateľov profilový obrázok
romen3
častý prispievateľ
Príspevky: 809
Registered for: 9 years 8 months

Príspevok od používateľa romen3 »

tak podla mna je strielanie na vlastnom pozemku s malorazkou absolutne ilegalne, pokial sa nejedna o KN alebo NO.
Silne pochybujem, ze by obhajil KN ochrany potravy sliepok pred potkanmi.
Je to len moj nazor a nemam pravnicke vzdelanie, no osobne sa mi rozum pozastavuje co i len pri uvahe o strielani skodcov na vlastnom pozemku co i len s 22short.


No moze sa jednat ale aj len o flobertku ktoru som uz zopar ludi pocul nazvat "malorazkou". S nou nestrielam a nezaujimam sa o zakony ohladom flobertiek, ale pokial si dobre pamatam podla sucasneho zakona s flobertkou do 6,5 Joule moze strielat kdekolvek na bezpecnom mieste tak aby nikoho strelba neohrozovala?
Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatné"