Používate ranu istoty?

Používate ranu istoty?

Vždy
62
43%
Nikdy
32
22%
Záleží od okolnosti
51
35%
 
Celkom hlasov: 145

vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Ok dobre vediet, dik a info.
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Peterson : teraz si rypnem.
Vies si predstavit, ze by takyto list Vanto napisal tvojemu /aj mojemu/ "oblubencovi" ked bol este okresny??? Som si 100 % isty, ze by vramci odpovede prisiel o "acko" /pokial neni prislusnikom ozbrojenych sil/. Nebavme sa o zakonnych dovodoch ale o tom ako to na jednotlivych pracoviskach vizera. Najdes tam vsetko od profesionala po zakomplexovaneho debila co je tam len preto lebo mu to vybavil "tata". Osobne nepoznam pracovisko PZ kde maju vybijac zbrani /aj ked urcite existuje/ a nemaju ho preto lebo im ho nikto nekupil. Filozofia nadriadeneho je taka, ze "naco sem maju chodit s nabitou zbranou".
Doporucujem preto na prislusne oddelenia chodit som zbranou vybitou a v kufriku. Zbran na poziadanie policajtovi podat nech si ju kontroluje sam.
Nechcem ich obhajovat ale takyto pristup zo strany policajtov na prislusnych oddeleniach chapem nakolko im tam chodi vselico s legalnou zbranou a o kriticke situacie ako zabudnute naboje v komore nie je nudza.

Priblizne rok a pol stara story z nemenovane oddelenia ked policajt vyzval obcana aby mu podal pri prepise na kontrolu zbran, obcan sa zatvaril vazne a s vyrazom experta policajtovi oznamil "aha to je chytak, zas nejaka kontrola", nasledne predviedol "ranu istoty" s tym ze si nevybral zasobnik. 9 mm strela sa 2 x odrazila a rotujuca skoncila na protokole, ktory policajt vypisoval. Tento "expert" tam rovno nechal zbrojak a dalsi dufam nedostne....
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

erebos: máš pravdu v tom, že držitelia môžu zakixovať so zbraňou v budove pri predložení na kontrolu. Policajt, ktorému záleží aj na vlastnej bezpečnosti najprv ústne zistí od človeka ako a čo chce robiť. Je len na ňom, či bude so zbraňou manipulovať sám, alebo bude dôverovať držiteľovi a ten tam bude manipulovať.
Vybíjače zbraní boli/sú/budú štandartným vybavením každého okresu. Akurát sa časom dostali všelikde do pivníc či skladov, aby akože nezavadzali a nerobili si z nich policajti popolníky
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Mna na tom rozculje hlavne to, ze nato ako keby neboli jasne pravidla. Dokial sa mi to nestalo tak som ani nevedel, ze s tym je nejaky problem. Aj ked chapem to, ze sa stali rozne situacie a chcu minmalizovat kixy. Ale celkom by postacilo to mat jasne napisane niekde na dverach, ze co a ako.
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Registered for: 19 years 2 months

Príspevok od používateľa gewehr »

erebos napísal:...Nebavme sa o zakonnych dovodoch ale o tom ako to na jednotlivych pracoviskach vizera. Najdes tam vsetko od profesionala po zakomplexovaneho debila co je tam len preto lebo mu to vybavil "tata"...
spravne, pekne sa predklonit a vydrzat, to veciam urcite pomoze
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

vanto napísal:Ale celkom by postacilo to mat jasne napisane niekde na dverach, ze co a ako.
Otázkou je, čo by tam mali napísané.
Ak niečo v zmysle "vstup len s vybitou zbraňou", tak je to imho hlúposť. Len by nepriamo nútili ľudí, aby vybíjanie či bezpečnostnú kontrolu robili improvizovane niekde inde, často v úplne nevyhovujúcich priestoroch - auto na parkovisku, WC a pod.
To by bol čistý alibizmus v štýle "nech sa stane, čo sa stane, ale hlavne nie tu u nás".

A inak platí to aj opačne, z pohľadu nás - "zákazníkov" štátnych služieb - a našej bezpečnosti.
Ak pracovisko nie je na vybíjanie pripravené a občan aj poslúchne "odporúčania" a príde už s vybitou zbraňou, ako ju policajt skontroluje? Ktorým smerom bude pritom mieriť a prípadne aj cvakať ranu "istoty"? Von z okna? Do kúta panelovej/murovanej miestnosti? Do kovovej registračky?


Podľa mňa by jednoznačne mali byť na vybíjanie zbraní dokonale pripravení, a to materiálne aj znalostne/procesne.
Veď sú to pracoviská, kde sa už z princípu ich existencie manipuluje so zbraňami, tak kde už inde ak nie tam?
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

yarco: suhlasim s tebou, ale viem si predstavi situaciu, ze niekde sa na mna nakricia lebo vybijam a inde zase lebo som nevybil. Tak ked uz nieco od ludi hcu nech aj to daju vediet. Pretoze jednak to naserie a pokazi zaroven den ak niekto na mna ziape ako zmyslov zbaveny.
Používateľov profilový obrázok
Bauer
častý prispievateľ
Príspevky: 644
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa Bauer »

Ja som sa stretol s nápisom na zbrojnom v Dolnom Kubíne..."Zbraň podávať do okienka pažbou napred."
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

Niekde som bol už písal :

Hovorí sa, že priestrel vlastnej končatiny je najlepší spôsob školenia, ako sa naučiť zaobchádzať so zbraňou.
Používateľov profilový obrázok
BTV
častý prispievateľ
Príspevky: 1991
Registered for: 16 years 3 months

Príspevok od používateľa BTV »

Bauer napísal:"Zbraň podávať do okienka pažbou napred."

...a tak by sa to spravne aj malo robit....
Používateľov profilový obrázok
Bauer
častý prispievateľ
Príspevky: 644
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa Bauer »

To ja chápem, že tak sa to má robiť, ale aké frustrované museli byť tety na zbrojnom a koľko krát sa museli pozerať do hlavne brokovnice nejakého poľovníka, že podnikli taký zúfalý čin a napísali to ako pre blbých na ceduľku a nalepili na sklo priehradky oddelenia zbraní a streliva.
agger
častý prispievateľ
Príspevky: 1287
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa agger »

BTV napísal:
Bauer napísal:"Zbraň podávať do okienka pažbou napred."

...a tak by sa to spravne aj malo robit....
Malo by sa podavat so zachytenym zaverom a prazdnou zasobnikovou sachtou napred. Hlaven smerom k zemi.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Myslim, ze ste uz kus OT.

Co sa tyka samostatnej temy, po par ranach istoty doma a zamyslenim sa nad tym, co by sa stalo, ak by sa stalo, tak ja ranu istoty davam len na strelnici, aj to kvazi mierenu, ziadne ledabole vystrelenie do priestoru.

V inych priestoroch
  1. vyberam zasobnik,
  2. vybijam naboj z hlavne do ruky,
  3. obtahujem zvacsa este 2x (zo zvyku, minimalne vsak raz),
  4. kontrolujem komoru a
  5. vypustam kohut.
Používateľov profilový obrázok
Vaquero
moderátor
Príspevky: 771
Registered for: 12 years 11 months

Príspevok od používateľa Vaquero »

Možno by bolo lepšie ukončiť túto pseudotému. Kto dáva ranu istoty, ten dáva, kto nie a šetrí úderník, toho nepresvedčíte. Dajme tomu, že každý súdruh sa zariadi podľa svojich schopností a možností a bude si za to zodpovedať.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Podľa mňa je táto téma ok, kým neskĺzne do OT. Prečo navzájom nezdieľať pohľady z rôznych uhlov?

Postupom času veľa ľudí mení svoje (nielen strelecké) návyky a postupy, či už na základe vlastnej alebo cudzej skúsenosti.
Oba postupy - 'dávať' aj 'nedávať' ranu istoty - majú svoje pre a proti. A nech si každý vyberie spôsob, ktorý len chce, ale bolo by veľmi fajn, ak by vedel sám sebe racionálne zdôvodniť, prečo si ho vybral.
Inak ten návyk zostane na úrovni "cvičenej opice".
Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatné"