Čo na uši, čo do uší

Používateľov profilový obrázok
Ambor
prispievateľ
Príspevky: 126
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa Ambor »

Napíšem ešte moju skúsenosť k tým Sordinom.
Používal som Peltory Tactical XP (cca 2-3roky), ale k dlhej mi vadil ich široký a veľký profil, tak som ich vymenil za MSA Sordin Supreme Pro-X (s gelovými náušníkmi). Mám ich asi rok, používam ich jednak na streľbu z krátkej (9mm) a aj dlhej (.308win).
Oproti Peltorom som prvé týždne brutálne cítil že tlmia menej, najmä pri tej dlhej, ale časom som si zvykol. Netlmia málo, žeby to tlmenie bolo nedostatočné a potrebovali by ste štuple. Len ten rozdiel bol citeľný.
Sú však mimoriadne pohodlné a ich úzky profil mi skvele sedí pri strelbe z dlhej.
Pri silnom vetre a strelbe je skoro nemožné sa rozprávať, lebo nepočujete hovorené slovo. V tomto určite zaostávajú oproti Peltorom.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4837
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

bois:
Na čo budeš používať tie chrániče?
Krátka a/alebo dlhá? Kaliber? Krytá strelnica alebo otvorená?

Ak nechodíš strieľať sám, určite by som do výberu zaradil aj elektronické chrániče.

Ambor:
Tie Peltory TacXP mali gélové náušníky alebo štandard penové?
Inak vďaka za zaujímavé postrehy, zvažoval som výmenu SportTac-ov za Sordiny.
Používateľov profilový obrázok
mrzo
častý prispievateľ
Príspevky: 860
Registered for: 10 years

Príspevok od používateľa mrzo »

Ambor napísal:Pri silnom vetre a strelbe je skoro nemožné sa rozprávať, lebo nepočujete hovorené slovo.
Toto trosku sklamalo aj mna, cakal som, ze to bude trosku inak poriesene u tychto drahsich elektronickych, aj z videii na Youtube som to tak chapal, ze sa tlmi len zvuk vystrelu (iste frekvencie), ale hovorene slovo nestlmi(ako u Pro Ears). Ale prax je taka, ze ked sa striela a niekto hovori, tak v Sordinoch pocut, ze hovori, ale nerozumiet moc. Je tam urcite nejaka kompresia, neseka to uplne zvuk, ale nie je to tak kvalitne ako som si predstavoval.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4837
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Na Sordinoch čo som naposledy skúšal (niektorý lacnejší model, nepamätám si presné označenie) ma zaujalo, že okolitý zvuk reprodukujú maximálne do úrovne hlasitosti 100% (potvrdil mi to aj manuál).
To by mne napr. nevadilo. Ale ak by som ako niektorí začal používať kombináciu chrániče+štuple, vadiť by to určite začalo, keďže by to obmedzovalo hlavnú výhodu elektronických chráničov.

Taký Peltor SportTac zosilňuje výrazne nad úrovneň 100%, človek ak chce môže počuť pri chôdzi trávu praskať :wink:
Používateľov profilový obrázok
mrzo
častý prispievateľ
Príspevky: 860
Registered for: 10 years

Príspevok od používateľa mrzo »

Moje Sordiny (MSA Sordin Supreme Pro-X) urcite zvuk zosiluju, neviem posudit ako moc a ako to je pozorovatelne vonku s roznymi zvukmi okolia, ale doma ked som ich skusal, zvuk s nasedenymi sluchatkami na max hlasitost bol urcite hlasnejsi ako bez sluchadiek (zvuk z televizora vo vedlajsej miestnosti, sustania oblecenia pri chodzi a pod.).
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4837
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Bola to myslím nejaká rada 'Basic'. Aj v manuáli to bolo tak uvedené, že tento model "zosilňuje" len do úrovne hlasitosti okolia (tuším v 3 stupňoch) a vyššie modely už zosilňujú naozaj.

Dávam to sem len ako info pre prípadných kupcov, že aj takáto možnosť resp. obmedzenie existuje.
bois
občasný prispievateľ
Príspevky: 3
Registered for: 8 years 11 months

Príspevok od používateľa bois »

yarco:

Momentalne iba kratka, 9 luger. Strelnice chodim aj otvorene aj kryte.
Inak ta elektronika vyzera lakavo. Do buducna budem riesit asi tiez.
podes
prispievateľ
Príspevky: 218
Registered for: 12 years

Príspevok od používateľa podes »

Ambor:
tie slúchadla Peltor Tactical XP majú gélove náušniky? Ako dlho si ich mohol mať založené kým si nepociťoval že ťa pomaly začínajú tlačiť?
Definitývne som sa rozhodol pre jedny, buď Peltor Tactical XP, alebo 3M Peltor ProTac II .
3M Peltor SporTac som vylúči, na pohľad sa mi zdá že sú menej komfortné.
Peter Elektro
častý prispievateľ
Príspevky: 761
Registered for: 14 years 1 month
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Peter Elektro »

Na pohlad sa vykasli, pozicaj od niekoho a skus.
Co sa tyka tlacenia je vec cisto subjektivna. Hodne pomozu gel.usniky
a tenke nozicky okuliarov.
Používateľov profilový obrázok
Ambor
prispievateľ
Príspevky: 126
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa Ambor »

podes: gelové určite neboli, je to klasika, a pociťoval som to po takých 4-5hod že ich mám na ušiach a začínajú mi vadiť.
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4235
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Keby ste boli na strelnici 8h a mali ich neustale na usiach, tak by ste pochopili, ze ziadne klasicke okuliare nie su tak komfortne ako tie co maju namiesto noziciek gumicky!!!
V poslednej dobe pouzivam tieto a neostava mi nic ine len doporucit!!!
http://www.amazon.com/Pyramex-I-Force-S ... B00VUZ4BY0
podes
prispievateľ
Príspevky: 218
Registered for: 12 years

Príspevok od používateľa podes »

Peter Elektro: podľa možnosti nechcem kupovať slúchadla a k tomu dokupovať gélové naušniky. Buď nech sú ako komplet, alebo bez gel. naušnikov, ale nech netlačia a dobre tlmia.
Moje terajšie 25 eurové Peltor-ky dobre tlmia, aj sú pohodlné, lenže sú pasívne, takže nepočujem rozhovor.
Používateľov profilový obrázok
LtTT
prispievateľ
Príspevky: 241
Registered for: 15 years 5 months

Príspevok od používateľa LtTT »

Kedze sa mi MSA SORDIN Supreme 3+ po cca 5 rokoch odporucali, poskuloval som po niecom novom mensom, kompaktnejsom ... a pre zmenu od inej firmy nakolko som zo SORDINOV nebol nejak extra nadseny.

Pred par mesiacmi som si zadovazil Peltor TEP 100. Moc informacii a uzivatelskych skusenosti k nim este nebolo, no na moje poziadavky a vyuzitie som ich bral ako najvhodnejsieho kandidata. Sluchatka som neriesil len pre potreby strelnice ...

Hned pri kupe som si zobral aj odporucane "skull screw" stuple v kombinacii s ktorymi dosahuju sluchatka papierovo max ochranu resp. NRR 30. Pocitovo si treba na ne zvyknut, hlavne pri prechode z velkych sluchatiek kedy si nic netlacite do ucha, obzvlast pri pouziti "skull screw" stuplov, ktore nie su zrovna najmensie. Dve hladiny zosilenia zvuku su dostatocne vo vacsine pripadov aj pri velmi hlucnom prostredi staci len prvy stupen. Komfort ci uz pri noseni v batozine ci pri sebe (nemyslim na strelnici) je v porovnani s velkymi sluchatkami na nezaplatenie. To iste napriklad pri strelbe z dlhej zbrane, nezavadzaju, nijak neobmedzuju pri zaliceni.
Uplne v pohode zvladaju aj vnutornu strelnicu.

Ako velke negativum, ktore ma velmi prekvapilo je, ze mi vydrzali zapnute v zakladnom rezime len 2 hodiny co je zalostne malo a zlomok z toho co uvadza vyrobca. Vyrobca taktiez nikde neuvadza pocet nabijacich cyklov resp. kolko vydrzia baterie. Pochybujem, ze vyrobca casom uvedie na trh nejaku alternativu na vymenu integrovanej baterie takze v lepsom pripade sluchatka treba brat po par rokoch ako spotrebak.

Ak niekto zvazuje nove elektronicke sluchatka len na strelnicu, tak by sa mal radsej pozriet na ine alternativy. Kazdopadne ak niekto hlada kompaktne elektronicke sluchatka nie len na strelnicu ... tak tieto stoja za pozornost ;)
Prílohy
skull.jpg
skull.jpg (26.93 KiB) 3006 zobrazení
TEP-100.jpg
Používateľov profilový obrázok
Max Hardcore
občasný prispievateľ
Príspevky: 33
Registered for: 8 years 11 months

Príspevok od používateľa Max Hardcore »

Ja som sa rozhodol pre Peltor SportTac.
na strelbu kratkou uplne stacia , sedia aj tlmia skvele.
P.S : cenovy rozdiel v obchodoch na slovensku je zaujimavy
od 125 do 190 euro , co je sila.
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4837
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Dobrá voľba, teda aspoň mne slúžia už zopár rokov.

Výmena pôvodných penových ušníkov za gélové posunie tieto chrániče o úroveň vyššie, ale samozrejme aj navýši celkovú cenu.
Pre streľbu v interiéri rozhodne odporúčam.
Napísať odpoveď

Návrat na "Puzdrá na zbrane, príslušenstvo a iné..."