pistolovy kolimator plast vs hlinik

pby
občasný prispievateľ
Príspevky: 12
Registered for: 6 years 4 months

pistolovy kolimator plast vs hlinik

Príspevok od používateľa pby »

zdravim, na trhu je niekolko plastovych pistolovych micro kolimatorov.. niektore maju plastovu sosovku (o ktoru velmi zaujem nemam) a niektore sklenenu. zauijima ma odolonost toho plastoveho tela ci s tym mate niekto skusenosti ? nejde mi o dolonsot proti oderu a mechanickemu zaobchadzaniu ale o to ze plast je pruzny. A teda ako v nom sedi sosovka, ako drzi bod MOA, ako drzia kovove skrutky v plastovo tele kolimu (plast sa vie casom stlacit od vybracii) ci potom skurty netrba utahovat k zaveru zbrane, doladzovat bodku apod..
-ide mi o micro pistolovy kolimator v rezime automatickeho svitenia a tie som nasiel prevacne u plastovych koliamtorch v cenach ktora je premna prijatelna (za kovovy RMSc (v auto) sa mi dat 440 e nechce. A klasicky v manualnom rezime na nosenie nepovazujem za OK, nakolko bodku treba inak intenzivnu za slnka aj za tmy a to pri pohotovej strelbe moze byt problem + ak nastavim na strednu intenzitu (manualny) tak dost vybija bateriu, v auto pod oblecenim je tma a bodka skoro nesivieti pri vytiahnuti sa ihned nasvieti ako je akutalne treba
Diky
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Manuálny režim má zase tú výhodu, že si niečo nastavíš a vieš, na čom si.
Aj drahšie kolimátory mávajú problémy s nastavením automatického režimu, o lacných plastových by som si nerobil žiadne ilúzie.

Strelec pod lampou strieľajúci na terč v šere, strelec v tme/šere strieľajúci na jasne osvetlený terč - to sú tie situácie, ktoré automatika môže vyhodnotiť dosť tragickým spôsobom. V sobotu som testoval automatiku Holosunu H510C presne v takom svetelne rôznorodom prostredí a bola to fakt riadna bieda.
Do takého prostredia rozhodne manuálny režim, kde aj v prípade problémov si vieš tlačítkami +/- pomôcť za sekundu-dve.

Životnosť batérie v slušných kolimoch sa ráta na stovky/tisíce hodín. Ak nemáš nejakú kuriozitku, batéria stojí rádovo euro-dve. Popri nákladoch na tréning (duplom ak to nebude 9Luger, ako píšeš inde) je to myslím zanedbateľné.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5589
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Yarco, dobre vravíš, mám podobnú skúsenosť. Automatika je fajn za optimálnych podmienok, ale tie reálne nebývajú vždy optimálne. Kým na krátkej na nosenie považujem kolim skôr za módny výstrelok, ktorého klady sú marketingovo preceňované a možné negatíva úplne opomíňané, na karabine je to dnes už skoro must have. A teda, na Aimpointe ma najviac presvedčilo “pohotovostné” manuálne nastavenie na cca 75% (stupne 9 a 10 z 12) výkonu. Za väčšiny svetelných podmienok je to trocha viac než optimum, ale ak treba, na to optimum sa dá vrátiť manuálne znížením o stupeň, či dva. Ak treba menšiu jemnejšiu bodku pri presnejšej práci, rovnako sa dá ísť hneď nadol. Netreba sa spoliehať na automatiku, ktorá môže mať svoju hlavu práve, keď sa to najmenej hodí. Zrejme rovnako by som sa zariadil, ak by som mal kolim na krátkej na nosenie. A teda neobjavil som Ameriku, mnohí soudruzi to takto nejako, jemne prepálené, preferujú pred automatikou.

Pokiaľ ide o plast, nešiel by som doňho aj preto, že logicky vo mne vzbudzuje väčšiu dôveru hliníkove telo. Ak by som z nejakých čudných pohnútok predsa len išiel do plastu, skrutky by som celkom isto požehnal Loctitom. Aj keď pri nosení s nahodeným kolimom by som asi najskôr zo všetkého sprasil sklo a nie telo či nejaké skrutky. Ale ktovie…
pby
občasný prispievateľ
Príspevky: 12
Registered for: 6 years 4 months

Príspevok od používateľa pby »

vdaka za postrehy :idea: teraz musim zromyslat ze pojdem nakoniec do manualneho kolimu :D inak este doplnim ze treba brat do uvahy aj velkost bodky kedy taka 2 MOA musi svietit za jasneho dna ovela intenzivnejsie ako velka bodka napr 6 - 8 MOA ktoru aj ked mas menej jasnu je videt lebo je proste siroka.. A s compaktom na nosenie nebudes strielat mierenku na nejake X metre takze velkost bodky neriesis..
No nic rady dobre ale zase sa mi to skomplikovalo :lol: s vyberom
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

pby napísal:inak este doplnim ze treba brat do uvahy aj velkost bodky kedy taka 2 MOA musi svietit za jasneho dna ovela intenzivnejsie ako velka bodka napr 6 - 8 MOA ktoru aj ked mas menej jasnu je videt lebo je proste siroka..
Súhlasím, výber veľkosti bodky/obrazca je dôležitý a záleží hlavne na plánovanom využití zbrane.
Ale automatika vie zblbnúť bez ohľadu na veľkosť bodky/obrazca, s tým treba rátať. Hore spomínaný H510C má okrem 2 MOA bodky aj tuším 65 MOA krúžok, kombinácia čo mne na karabíne zatiaľ veľmi vyhovuje. Napriek tomu boli pri tom testovaní v TT situácie, keď jednoducho na terči nebol vidieť buď žiadny alebo takmer žiadny obraz kolimu, no celé zle. Stačilo strieľať na osvetlené terče odniekiaľ z tieňa či polotmy.
Zlatý manuál.
Napísať odpoveď

Návrat na "Puškohľady, ďalekohľady a kolimátory"