STEINER 5-25x26 MSR versus S&B 5-25x56 PM/LP P4Lfein

millos
prispievateľ
Príspevky: 398
Registered for: 12 years 6 months

Príspevok od používateľa millos »

Naopak Rasťo...si dobre informovaný. Treba kontaktovať Igora.
Používateľov profilový obrázok
HADES
prispievateľ
Príspevky: 154
Registered for: 10 years 10 months

Príspevok od používateľa HADES »

Zdar páni ,
tiež sa rozhodujem medzi S&B PM II a Steiner M5Xi..
platí ešte čo som tu čítal v starších príspevkoch o tuneli na SB ?
a akú osnovu by ste odporučili _? potrebujem vaše skúsenosti nakoľko v tomto som úplne mimo.
pojde to zatial na MR 308 ale len dočasne, v plane je REM 700 (asi) tak potom by som to hodil na ňu..
Ďakujem
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5148
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Každý má niečo, takú svoju slabinu...
S&B 5-25 (aj 3-27) má tunel, cca. od 7-8x nižšie... a tú nešťastnú osvetľovaciu jednotku na tubuse.
Steiner je celý taký divný (ľudia od fachu hovoria o blbo navrhnutej optickej sústave), najlepšie to vidno pri porovnaní s iným prístrojom v hraničných svetelných podmienkach...
Ďalej tu máš na výber Kahles 6-24x, ktorého druhá generácia je veľmi dobrá.
Nightforce ATACR 5-25x56, kde je na výber FFP a SFP. Síce tiež trošku tuneluje tak okolo 7x, ale nové Nightforce majú krajší obraz ako S&B PMII - viditeľne.

Fungovať budú všetky, otázka je, čo je človek ochotný tolerovať. Ak nie si príliš rozmaznaný, tak sa nepomýliš so žiadnym. A keď prídeš na to, čo ti vadí, no tak predáš a kúpiš niečo iné.

Mimoriadne dôležitý je výber osnovy.
Napr. ja osobne som po čase zistil, že mi omnoho omnoho lepšie pasuje osnova, ktorá má v strede malú bodku, než taká ktorá má neprerušovaný kríž. Aj oddelený mal krížik nebol pre mňa celkom to pravé orechové.
Zbytočne má puškohľad presnú mechaniku a super sklo, keď ma hrubú osnovu vhodnú napr. pre účely armády a pod.
Toto sa v obchode ťažko rieši, jediná reálna šanca je prísť na niektorú súťaž a poprosiť majiteľov rôznych značiek o možnosť "nakuknutia". Pokiaľ mi pamäť siaha, neodmietol nikdy nikto.
Používateľov profilový obrázok
HADES
prispievateľ
Príspevky: 154
Registered for: 10 years 10 months

Príspevok od používateľa HADES »

No tato možnosť by sa mi pozdávala, je niečo v blízkej dobe kde by som to mohol kuknúť ?
Inak ten Kahles K624i je tiež v zvažovaní.. nakoľko sa robí aj V RAL 8000.. :lol:
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5148
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Jáj, som nedopísal myšlienku... Keď zvažuješ ten S&B a Steiner, tak si kúp radšej Kahles. Len si medzitým naštuduj odkedy sa predáva druhá generácia, aby ti nepredali nejaký ležiak.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5148
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

A ešte to dorazím, lebo vždy niečo zabudnem. Keď teda v najhoršom S&B PMII, tak potom s novou osnovou LRR. Konečne niekto u S&B dokázal dostať na trh osnovu, ktorá nie je hrubá ako telefónny stĺp. Zbežne som ju pozeral na IWE na protiľahlom dome, vedel by som s ňou žiť.

LRR Reticle

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
HADES
prispievateľ
Príspevky: 154
Registered for: 10 years 10 months

Príspevok od používateľa HADES »

Google mi ponúka už aj Gen 3 Kahles Ki.. tak teraz ktorá je lepšia? druhá či až tretia ?... resp , v čom bola I generácia nevyhovujúca ??
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5148
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Vyhovujúca určite bola. Otázka stojí možno skôr takto: kúpil by si si dnes napr. jednotkovú Octaviu, keby ju niekto vytiahol zakonzervovanú z nejakej škatule, alebo by si bral súčasnú generáciu?
Na aktuálnom 6-24x56 je napr. pecka to, že si ho môžeš objednať s vežičkou stranovej korekcie naľavo, čiže keď ležíš/sedíš tak nemusíš pustiť pravou rukou kvér a všelijako prechytávať, len pohodlne ľavou naklikáš aj výšku, aj stranu a aj paralaxu.
Detailné rozdiely medzi generáciami by som oddopytoval mailom v Kahlese, ústretovosť im nie je cudzia.
Používateľov profilový obrázok
HADES
prispievateľ
Príspevky: 154
Registered for: 10 years 10 months

Príspevok od používateľa HADES »

NO to by bolo velke + čo osnova MSR ? Na obrazku vyzera jemne. , na stranke som nenasiel ze by sa dalo objednak SFP pri tomto modeli tak ze neni moc hruba pri max zoome ? , . tak dajme tomu ze by som som isiel do Kahles.. akeho predajcu alebo stranku odporučaš ?
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5148
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

MSR vyzerá papierovo dobre, 4mm bodka je prijateľná. Pri max. priblížení hrubá nemôže byť, pretože je to FFP kuker a osnova má svoj rozmer stále rovnaký, bez ohľadu na nastavené zväčšenie...
Za úvahu stojí aj 6-24x56 vo verzii MOAK, pretože má jemnejšie klikanie 1/4MOA (čo je cca. 7mm oproti štandardnému 10mm) a podľa údajov výrobcu ešte o kúsok jemnejšiu bodku (3,6 vs. 4,0mm).
Používateľov profilový obrázok
HADES
prispievateľ
Príspevky: 154
Registered for: 10 years 10 months

Príspevok od používateľa HADES »

Zase som si pomylil FFP /SFP..
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Tu už prvý obrázok so zverou spraví aj neanglicky hovoriacemu človeku jasno.
https://theopticzone.com/first-focal-pl ... -reticles/

First Focal Plane - prvá fokálna rovina sa nachádza pred zostavou zväčšovcích šošoviek - prvá smerom od premietaného obrazu, nie od oka. SFP je zase "na strane" oka. Môžeš si to predstaviť aj tak že pri FFP akoby si nakreslil kríž na terč, zatiaľ čo pri SFP by si si dal kríž medzi oko a puškohľad.

P.S. Lovec vďaka za výmenu PM, aj keď sme si podľa mňa neporozumeli :mrgreen:

EDIT:
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
HADES
prispievateľ
Príspevky: 154
Registered for: 10 years 10 months

Príspevok od používateľa HADES »

Tak vlastne som si nepomýlil FFP a SFP.. ale hrúbku osnovy (bodku) nie pri max zoom ale minimalnom.. ci pri malom zväčšení neprekryje vzdialený ciel, ( samozrejme že je blbosť strielať ďaleko pri minimálnom zoom-e) podla linku od Mesi-ho je stála osnova pri SFP ako som si myslel.. a variabilná pri FFP.. ( a SFP sa neda objednať Kahles Ki..) či zase vtom mam Guláš ?? :P :lol:
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5148
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Hoši, musíte si ujasniť terminológiu, robí to neplechu...
Používateľov profilový obrázok
HADES
prispievateľ
Príspevky: 154
Registered for: 10 years 10 months

Príspevok od používateľa HADES »

Kahles K624i v RAL 8000 na ceste.. :shock:
Napísať odpoveď

Návrat na "Puškohľady, ďalekohľady a kolimátory"