Binokulare

friendly_archimedes

Príspevok od používateľa friendly_archimedes »

Medonos tak to mas pravdu, ale vojenske vecicky su a verim tomu, ze aj boli vzdy draha sranda-pokial nemas niekoho v armade, alebo tam nepracujes ty a nevies si s niecim prilepsit. Pre armadu sa vzdy vyberali len tie najlepsie produkty a preto necudo, ze zahambia nejednu znacku z dnesnej produkcie. Keby si si mal kupit za svoje nieco take, co vyuziva armada asi by si sa tri krat poskrabal za usami, kym by si si to kupil, ale zas je to kvalita a vydrzi dlho. Vdaka za vyklad znaciek-prvy krat som pocul o nich-teda typoch-Zeiss poznam
medonos napísal:Samozrejme hensoldt - teraz patrí pod zeiss robilii ho cez II sv.vojnu

http://arsenal-photo.com/Binoculars/Hen ... :1451.html

EDF robili ho v DDR zeiss jena dodnes je vo výzbroji , má tríciom osvetlenú dialkomernú stupnicu , dokonca signalizáciu ožiarenia IR reflektormi čo bolo v dobách keď sa používala NV gen .1 rarita .

http://www.uton.cz/vystroj/dalekohledy/dalekohled-edf/

Moj názor je že kvalitná vojenská výroba hravo prekonáva dnešné lacné hračky .
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Dátum registrácie: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

intruder: Tak ako pise Medonos, este dodam ze Dialyt je jedno z castych 'trademark' oznaceni Zeissov (i ked dialyt je v podstate tusim akekolvek opticke usporiadanie kde je priestor medzi sosovkami). Vo vseobecnosti Zeissy patria a vzdy patrili medzi spicku, tiez mam doma jeden historicky/stary 8x56 Zeiss Jena (alebo napr. stare 7x42 'vojnove' IORko co ma tiez IR-detekcny preklopny filter aky spomina Medonos). Dve nevyhody tychto starsich ale zvycajne su ze jednako nemaju sucasne/najnovsie spickove coatingy (dodatocne povrchove vrstvy ktore zlepsuju vlastnosti ako napr. svetlo-priepustnost), a kedze tesnenia v dalekohladoch vekom starnu casto sa mnohe (aj kvalitne/znackove) stare dalekohlady pri nepriaznivych podmienkach zvnutra zamlzuju.

Nove Zeissy stale patria medzi spicku (pre mnohych su 'naj', i ked tam su rozdiely uplne minimalne a casto subjektivne), ale samozrejme sa to odraza aj na cene (kvalita nieco stoji, a na konci dna ‚you get what you pay for‘).

Co sa tyka pozorovania za sera, tam sice spickove technologie a coatingy co to pomozu, ale nedokazu nahradit priemer objektivu, a kedze ako som uz spominal zdrave ludske oko ma za sera/v noci zrenicku velku cca tych 7-8mm, na taketo pozorovanie je potrebna aspon 7x50, 7x56, alebo 8x56 (pocita sa to tak ze objektiv vydelis zvacsenim, napr 7x50 ma vystup 50:7 = 7,14mm = idealne, ale to asi vies). Preto sa 10x a viac na pozorovanie za sera nehodia (clovek by musel mat 70-80mm objektiv, co by bol dalekohlad ako dve rury od komina), a zasa menej nez 6x uz zasa moc vyuzitelne nie je.

Na denne pozorovanie sa da pouzit aj mensi ‚vystup‘, takze sa daju pouzit aj 40mm a mensie (i ked cim je mensi, tym sa zvycajne zhorsuje ‚ostrost/rozlisenie/kvalita‘ obrazu), pricom z tych kompaktnych/vreckovych su najbeznejsie 8x20, 8x30, 10x25 a pod. Tam uz potom robi rozdiel samotna kvalita skiel, plus coatingy, plus konstrukcia (porro vs. klasika), a x dalsich faktorov (pricom ale napr. ten Minox ci Vortex co spominas su len marginalne ‚horsie‘ nez opticka spicka – Zeiss, Swaro, Leica, ...). Navyse pokial clovek nema dokonale oci, rozdiely medzi nimi nemusi uvidiet vobec, ci sa mu dokonca subjektivne bude zdat ten lacnejsi ‚lepsi‘. No a poslednou vecou na zvazenie je ze aj medzi kusmi toho isteho modelu mozu byt rozdiely (rozumej, zoberies dva napohlad rovnake dalekohlady, ale ked cez ne pozries, s jednym rozoznas detaily ktore cez ten druhy nerozoznas, alebo jeden bude mat vacsi ‚sweet spot‘/lepsiu stredovu ostrost, alebo jeden bude mat okraje zaostrene lepsie a druhy horsie, atd. atd. atd.). U tych drahsich/znackovych je to sice zriedkave, ale raz za cas sa stane/vyskytne aj tam.

Vo vseobecnosti ak chces poradit ohladne nejakeho konkretneho modelu, odporucam prestudovat fora bird-watcherov (ludi co pozoruju vtactvo – ci uz ako hobby alebo profesionalne), mnohi z nich maju desiatky dalekohladov roznych znaciek, robia rozne specialne porovnavacie ci niekedy priamo laboratorne testy, a da sa tam najst spusta zaujimaveho info (aj ked preluskat sa cez to kvantum moze chvilu trvat). Zaroven ale zvaz svoje vlastne poziadavky, napriklad pre niektorych bird-watcherov moze byt dolezitejsia poziadavka na presnu/realnu reprodukciu farieb, zatial co ty mozes mat ako vacsiu prioritu sirsie zorne pole, cize zvaz co je najdolezitejsie pre teba.

Drzim palce (a sorry ak bolo tych par drobnosti z teorie hore zbytocnych, ale pre istotu som to tam dal na vysvetlenie).


Gunslinger
friendly_archimedes

Príspevok od používateľa friendly_archimedes »

Gunslinger-nic sa nedeje, co sa tyka pouciek a veci ohladne toho-rad sa ucim a necham si poradit od skusenejsich. A co sa tyka rad zaujemcom-pocuvam ich poziadavky a podla toho sa snazim radit, ale tu na fore sa nesnazim nikomu nic radit-ak na to myslis-ale ucit sa a ziskat info ako si mi radil ohladne pozorovatelov vtactva a pod. Pytam sa druhych ake maju dalekohlady a skusenosti s nimi-nic viac. Ohladne porovnania lacnejsich dalekohladov s drahsimi-ako som spominal Yukon a Meoptu a vysvetlenia-vdaka-takto som sa na to nepozeral a vacsina ludi sa asi tiez nepozera, ale mas pravdu a narocnejsi pozorovatelia potrebuju vediet aj toto

PS: pisal som sti SS-vsimol si si?
inspiring_franklin

Príspevok od používateľa inspiring_franklin »

prispevok upraveny
Naposledy upravil/-a inspiring_franklin v 04 Jan 2012, 09:54, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5148
Dátum registrácie: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

martinr napísal:........Udaj 7x40 znamena 7x zvacsenie, zone pole 40* ......
Zorne pole 40°.....? To je nejaka novinka, nie?! :twisted: :lol: :lol:
Cislo "40" v tomto pripade znamena priemer objektivu, cize 40mm. :wink:
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Dátum registrácie: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

martinr: Mno, skus to este raz pozriet a nastudovat :wink: Pri dalekohlade 7x40 tych 40 naozaj predstavuje 40mm objektiv (nie 40 stupnove zorne pole). To koniec koncov nedava ani vyznam, to by som napr. s mojim 10x25 Swarom videl akurat tak maly tunelik :lol:

Rovnako sa mylis vo viacerych inych veciach (je velky rozdiel sero a noc, kazde sa pocita inak a ma na to vplyv viacero faktorov), detto hranolova vs. sosovkova sustava (sucasne sosovkove dalekohlady su lepsie/kvalitnejsie ale zvycajne aj o dost drahsie nez hranolove), a ta posledna poznamka (ze treba optiku zo skla) ma uplne zabila :lol: Len aby si rozumel - pozri o stranu dozadu o com je toto vlakno (preberame tu Zeiss, Swaro, Leica, ... :wink:

Inak, ake take zaklady o tom ako vyberat dalekohlad (vyber podla zvacsenia, velkosti objektivu, vystupnej pupily, svetlosti, ucinnosti za sera, zorneho pola, povrchovych vrstiev, sosovkovej sustavy, atd. a objasni ti to aj zaklady teorie) najdes napr. tu:
http://www.sportsmanguys.com/content_content_9912.html

Drzim palce pri vybere,


Gunslinger
inspiring_franklin

Príspevok od používateľa inspiring_franklin »

prispevok upraveny
Naposledy upravil/-a inspiring_franklin v 04 Jan 2012, 09:57, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Dátum registrácie: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

martinr: Vpravo hore na svojom poslednom prispevku mas taku ikonku Edit (noznice a papier), az nabuduce budes chciet svoj prispevok poupravit alebo don nieco este narychlo doplnit, pouzi prosim radsej ten sposob (tieto tvoje posledne prispevky som spojil dohromady ja aby sa nam to tu zbytocne nezahlcovalo).

Ohladne optiky - mno, mas naozaj zaujimavy sposob vyjadrovania :shock: Kazdopadne my tu preberame sucasne/moderne/kvalitne dalekohlady, kde vela tych starsich nazorov, teorii, a predpokladov (ktorymi nas chces opravovat alebo dokonca poucat :lol: uz neplati. Preto ak nepises o veciach ktore priamo suvisia s modernymi dalekohladmi od Zeissu, Leiky, Swara, Nikonu, Minoxu, Vortexu, atd., radsej to tak oznac nech to nemyli ludi co tu hladaju info aky dalekohlad si maju kupit a podla coho vyberat. Detto ak napises ze sa mylime, skus presne uviest v com a daj nejaky podlozeny argument (argumentovat tym ze sa clovek nieco pred 19 rokmi ucil, takze teraz by sa mali ucit ini, nie je moc presvedcive :wink:

Ak by si chcel preberat teoriu konstrukcie dalekohladov, kludne na to zaloz samostatne vlakno (ale aj pri debatovani o teorii skus tiez viac pouzivat prislovky - zdaleko nie vsetko plati univerzalne, len ako priklad - drahy dalekohlad moze mat na vacsom zvacseni vacsie zorne pole nez lacny dalekohlad na mensom zvacseni. Alebo ten priklad z linku vyssie kde z tych dvoch Zeiss Conquestov je na vecerne ci skoro-ranne pozorovanie lepsi ten 10x30 nez 8x30 (napriek tomu ze ma mensiu vystupnu pupilu). Proste tam vstupuje do hry vela faktorov, a casto sa neda univerzalne povedat - vacsie je lepsie, alebo mensie je lepsie. Odporucil by som ti tiez pozriet si sucasne najlepsie dalekohlady (zvycajne s cenovkou od par tisic euro vyssie) - vsimni si aku pouzivaju konstrukciu, ake coatingy, ake maju parametre, a zistis kde su tie rozdiely v starej teorii a sucasnej praxi.

Kazdopadne prosim skusme sa v tomto vlakne drzat temy - ktorou su dalekohlady - kto ma s akym aku skusenost pripadne aky by odporucal.

Dakujem :)


Gunslinger
inspiring_franklin

Príspevok od používateľa inspiring_franklin »

...
Naposledy upravil/-a inspiring_franklin v 06 Jan 2012, 18:06, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Dátum registrácie: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

martinr: Skoda ze si tie svoje prispevky zmazal (debata a dalsie odpovede potom nedavaju velky vyznam). Ja som ta len poprosil aby si podla moznosti nedaval tri za sebou iduce prispevky po jednej vete ak to mozes zlucit do jedneho, a ak si myslis ze sa niekto myli, staci ak svoj nazor podlozis cimkolvek relevantnym (aby sme tu nemiesali dojmy a fakty). Zakladne zakony fyziky (ci optiky) samozrejme platia vzdy, hacik je len ze tak ako vsetko sa daju interpretovat roznymi sposobmi, a na rozdiel od zbrani v optike dodnes prebieha neustale zlepsovanie (dobre je to viditelne napr. na pozorovakoch, kde snad kazdy rok ci dva pride novy model ktory je lepsi nez predchodcovia). A nazory su samozrejme subjektivne, tam clovek moze napisat co len chce, ale ak sa bavime o teorii, tam su nutne fakty aby sme tu udrzali aku taku uroven a nepomylili niekoho co sem pride po radu.

Inak, ja sa tiez niekedy pomylim, niekedy som jesitny, niekedy vztahovacny, atd. :wink: :lol: ale pokial ma clovek sebareflexiu a dokaze si uznat ze sa pomylil, nie je to ziaden problem a ma moje uznanie.

Cize budeme radi ked sa budes nadalej zapajat, toto tu je debata=dialog, kde ludia mozu prezentovat akekolvek nazory ci myslienky (alebo teorie - tie je ale ozaj dobre aspon niecim podlozit :wink: A ako sa vravi - jedina hlupa otazka je ta ktoru sa clovek neopyta :)

Peace & out,


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
Ambor
prispievateľ
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa Ambor »

Ja som Guns dlho minuly rok rozmyslal, aky dalekohlad si vyberiem.
Nie som expert, ale ani sa v optike nevyznam, preto som vela cital a guglil, a nakoniec som si vybral tohto krasavca:

Obrázok

INFO: http://www.allbinos.com/240-binoculars_ ... 10x42.html

Ja som ho objednaval z Polska z tohto shopu:
http://fotozakupy.pl/lornetka/
Za cenu 1999zl.
Aj s dopravou na SK za cca 490 Eur.

Pred kupou som zvazoval Minox, nepametam si uz presne, ale tusim to bol BL model, ktory bol cenou ale uplne inde (600-700Eur), rozmyslal som aj nad Monarchom X, a spadal do uvahy este Steiner.

Vobec nelutujem, je to jeden z mala vyrobkov, co sa mi paci do kazdeho detailu, nic mu nevycitam a ten obraz je rozpravkovy. Mal som minuly rok na ociach na IWA takticky kusok od Leupoldu Tactical, ktory som povodne chcel, cenovo cca 500 USD, ale na SK okolo 700 EUR a vyssie, ale myslim, ze tento sa mu vyrovna. Ak nie je lepsi, co ale z technickeho hladiska ja nedokazem posudit. Preto ta recenzia na Allbinos.com, kde som veril, ze chalani nejaky ten rok dalekohlady recenzuju a nebude to zla kupa.
Na SK som dany Vortex este dokonca v starej verzii (nie HD skla) videl za 640 Eur, z ciech ako vidite sami nieco okolo 15tis CZK.
Z ciech: http://bestpatron.shop5.cz/cz-detail-51 ... 10x42.html

Mozem len odporucat, tesim sa z neho ako maly chlapec kazdy jeden den. :)

PS: Este doplnim, keby niekto chcel vidiet nazivo lebo sa rozhoduje o kupe, som z BA, takze BA a okolie, piste PM, rad ukazem kvalitu za rozumnu cenu a pomozem. ;)
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

cez 10r. pouzivam Carena Laser 7x50 :)
Používateľov profilový obrázok
TURBIAK
častý prispievateľ
Príspevky: 2007
Dátum registrácie: 16 years 3 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa TURBIAK »

http://www.ebay.co.uk/itm/rarity-Carl-Z ... 3cbe68db10

mam na predaj takyto kusok, avsak cena ovela prijatelnejsia :) viete povedat z akeho roku to cca moze byt ??
Používateľov profilový obrázok
djuri
častý prispievateľ
Príspevky: 905
Dátum registrácie: 16 years 10 months

Príspevok od používateľa djuri »

cca 1980 a viac :D
Používateľov profilový obrázok
Speedy
prispievateľ
Príspevky: 155
Dátum registrácie: 18 years 9 months

Príspevok od používateľa Speedy »

prednedavnom som si vyberal nejaky dalekohlad do batoha na turistiku a podobne....preberal som vsetky mozne druhy znacky cenove relacie....rozdiely v ostrosti farebnom podani su pozorovatelne a vztahuju sa ani nie tak k znackam ale skorej k cenovym hladinam...u kazdeho vyrobcu som nasiel priemerne ale aj vyborne kusy...nepocitam zeiss a swarovski pretoze oni zacinaju tam kde ini koncia ....vybral som si Buschnell Trophy XLT 10x42 obraz je slusny svetelnost akceptovatelna a spracovanie mi vyhovuje...uvidime co prinesie cas.
Napísať odpoveď

Návrat na "Puškohľady, ďalekohľady a kolimátory"