IOR Valdada

Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Registered for: 18 years 7 months

IOR Valdada

Príspevok od používateľa lovec »

Koncom minuleho roku som sa rozhodol poobmienat svoj opticky arzenal a doterajsie puskohlady som postupne predal... Dovod bol celkom prozaicky, nejako mi prestavalo stacit dostupne zvacsenie a ziadalo sa cosi vykonnejsie.
Kriteria som mal velmi jednoduche a zaroven mimoriadne obmedzujuce. Prve kriterium - FFP puskohlad. Druhe, maximalne zvacsenie aspon 32x a viac. Tretie, posledne, kvalitne sklo a mechanika.
Vyber je zial/nastastie velmi uzky. Kandidat cislo 1, March FX 5-40x56, cislo dva IOR Crusader 5,8-40x56 a do tretice cerstva novinka Schmidt&Bender PM II High Power 5-45x56. Co z toho kupit?! March je drahy, IOR nema prilis dobru povest a S&B s jeho dodacimi lehotami od predstavenia noviniek, to je vzdy na dlhe lakte, navyse aj cena bude highendova.
Tak som zacal z konca, kde to bude najmenej bolestive, typicky slovensky, od najnizsej ceny. Objednal som IOR Valdada Crusader 5,8-40x56 s osvetlenou osnovou SHX, verzia MOA/MOA. Presvedcili ma dve veci. Prvou bol pohlad do IOR puskohladov rumunskych kolegov, ktori sem obcasne zavitaju na kilometer, druhou boli tieto dve videa: IOR 5.8-40x56 + Orsis 338 Lapua , na tu jemnu osnovu a mikroskopicky stredovy bod som sa pozeral stale znovu a znovu... dalsie video od Richarda Uttinga IOR 5.8-40x56mm Crusader rifle scope - Best in the world?
Pochybnosti samozrejme pretrvavali, starsie IOR sa rozsypali nie jednemu strelcovi, stastlivcom aj viacero kusov... Zda sa vsak, ze nova generacia 4-28x50 a 5,8-40x56 je uz zase o kusok dalej podla toho, co som cital pri zbere uzivatelskych skusenosti. Predtym nez mi prisiel moj konkretny kus, tak som si to este osahal na IWE a trochu ma to upokojilo. Nakoniec som sa dockal, puskohlad prisiel. Nebolo to vsak 100%. Fabricka krabica je smiesny kus kartonu, ktory ani nedrzi pokope. Nastastie to prislo v dalsom kartone, ktory bol zas tak vystuzeny, ze by uniesol aj mna. V baleni by mali byt fabricke kruzky a slnecna clona. Kruzky nemaju prilis velku hodnotu, proste jednoduche kruzky na weaver listu, aby uzivatel nemusel pracne zhanat montaz, pretoze tento drobcek ma 40mm tubus. No, tak ci onak, v baleni som slnecnu clonu nenasiel, co ma nasr...dilo. Ale iba mierne, pretoze clonu nepouzivam. Reklamoval som, dodatocne mi prisla. Zato som vsak v baleni nasiel namiesti tenkych standardnych IOR kruzkov ine, perfektne kruzky so sirokymi okami na 6 skrutiek. Precizne vyrobene, cisto opracovane , radost namontovat. Bonus bol vidlicovy kluc 12-ka na dotiahnutie skrutiek, ktore drzia kruzky na weaver liste. Tipujem to na omyl, co som sa dopytoval, nikto to tak zatial nedostal. Nevadi, potesilo, nemusim riesit inu montaz alebo kruzky.

Obrázok

Za ten kratky cas by som to zhrnul takto: puskohlad je velky, tazky a skaredy a ma neobvykle umiestnenu korekciu paralaxy. Standardne dodavane krytky objektivu a okularu sedia na na puskohlade tak, ako ked si male dieta obuje otcove boty. Neviem o tom, ze by IOR vyrabal optiku so 65mm objektivom, takze nerozumiem tej prestrelenej velkosti.Bude to chciet nahodit nieco solidnejsie od Tenebraexu. Iste sa este casom najdu dalsie vady krasy. Fungovat snad bude, aspon dufam.
Z pohladu strelca - osnova je vyborna, slovom v y b o r n a . Malicky bod s ktorym sa vynikajuco mieri si ma okamzite ziskal. Podsvietenie osnovy je velmi jemne, skutocne urcene do zlych svetelnych podmienok. Podsvieteny je len samotny stredovy bod. Delenie osnovy je na dnesne pomery relativne hrube, po jednej minute. Nastastie pre mna osnova nie je prilis komplikovana, pomaha to prehladnosti.
Obraz je skutocne pekny, sklo je od Nemcov, od firmy Schott. IOR udava na webe odstup od oka v rozmedzi 80-95mm, bola to jedna z veci, ktora mi robila starosti. Pri starsich IOR je odstup od oka neprijemne maly, cloveku chyba ten pocit komfortu, hlavne ked striela Magnum / Ultra Magnum. Pri novej rade je to nastastie OK, odstup je viac ako dostatocny, tych 80mm si neviem predstavit. Puskohlad je vsak citlivy na spravny odstup od oka, ak ma byt videny obraz perfektny a viditelne cele zorne pole, tak priestor na chybu je velmi maly a niekoho to moze rusit. Pozitivne ma prekvapilo, ako je puskohlad schopny vidiet "cez" mirage.
Mechanicky to ide zatial na jednotku. Na vysku je k dispozicii 100 MOA, stranovy rozsah je tusim 50 MOA. Klikanie je zretelne a citelne, ale nie je take spickove ako na PR alebo Hensoldte. Je len jednoducho dobre a funguje tak ako ma. Pri obsluhe si treba chvilu zvykat na umiestnenie korekcie paralaxy vpredu pred objektivom.
Momentalne som s puskohladom natolko spokojny, ze si mozno kupim este jeden. Predpokladom je to, ze ho budu vediet dodat v MOA/MOA prevedeni, pretoze momentalne ich zacali robit len MIL/MIL, podla sprostredkovanych info zrejme pre zvyseny dopyt spoza velkej mlaky.... (kde by clovek cakal, ze viac pofrci MOA/MOA...).
Doporucenia necakajte, je to specificka optika a nie kazdeho uspokoji. U mna prevazili pozitivne referencie a nastastie mi ich potvrdila aj vlastna skusenost. Napriek tomu - doporucovat nebudem, mam to len kratko.
Tu su nejake aktualne videa, ktore by pripadny kupychtivy strelec mal vidiet (ku Crusaderovi a novej rade je inak strasne malo videa):
Scopes for ULTRA LONG RANGE - IOR Valdada CRUSADER & TERMINATOR - Rex Reviews
Insider info on IOR Valdada TACTICAL Scopes - Professional Opinion - Rex Reviews
I.O.R. Valdada 4-28x50 40mm RECON Rifle Scope - Rex Reviews

Pre uplnost este odkaz na najnovsi model IOR 3-25x50:
Vo videu sice hovori o 5-25x56, ale to je novy 3-25x50, zrejme bol chlapik trosku v strese
How To Find a Quality TACTICAL SCOPE for Long Range - Rex Reviews
IOR 3-25x50 LUTAZ review and first impression
Napísať odpoveď

Návrat na "Puškohľady, ďalekohľady a kolimátory"