3-9x Na malorazku

Steff
častý prispievateľ
Príspevky: 624
Registered for: 8 years 1 month

3-9x Na malorazku

Príspevok od používateľa Steff »

Hello,

Ake su moznosti puskohladu na malorazku pri zvacseni 3-9 :?:

Hladam pre strelbu na 50m (obcas 50-100):
:arrow: zvacsenie 3x9
:arrow: nastavitelnu paralaxu, alebo fix aspon 50 a menej (az nekonecno)
:arrow: Cena do 200e
:arrow: Dostupnost na slovensku
:arrow: Osnova BDC, Mildot - urcena pre 22lr - nechcem len kriz.

Prechadzam americke fora atd atd a opakuju sa vsade rovnake puskohlady, ale leupold je drahy, Nikon neviem s BDC u nas najst, alebo su to vybehove modely, ktore uz pozna len amazon, ale ten na SVK neposiela....

Rad by som nieco ako Nikon 3-9x40, ale neviem ho na slovensku najst s paralaxou do 50m + BDC



-- toto vypluva internet najcastejsie.
Leupold VX-1 Rimfire Rifle Scope 2-7x 28mm 4.9 (32 Reviews) ...
Nikon PROSTAFF RIMFIRE II Rifle Scope 1" Tube 3-9x40mm BDC 150 Reticle Matte. ...
Nikon PROSTAFF Target EFR Rimfire Rifle Scope 3-9x 40mm 1/2 MOA Adjustments Adjustable Objective... ...
Leupold FX-I Rimfire Rifle Scope 4x 28mm Fine Duplex Reticle 4.9 (12 Reviews)
Používateľov profilový obrázok
greenie
častý prispievateľ
Príspevky: 1000
Registered for: 8 years 2 months

Príspevok od používateľa greenie »

Pises co chces, ale nepises, ze na co to chces.
Chces to ako ozdobu na stenu, na obcasnu strelbu na plechovky alebo na sutaze ako napriklad MaO ? Bez toho necakaj dobre rady.

Ale jednu radu Ti predsa len dam. Pokial nechces nakupovat optiku v SŠA, tak pozeraj nase fora (SK a CZ) a nie americke. Skus hadat preco. :idea:
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

http://www.hawkeoptics.com/vantage-3-9x ... l-dot.html
- Hawke vozi napriklad Pyra v Bratislave
Steff
častý prispievateľ
Príspevky: 624
Registered for: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa Steff »

Chcem to dať na namonabijaciu na plinkanie na\do 50m.

Je pri pevnej paralaxe nastavenej na 50m napr na Bushnell Puškohľad 3-9x32 .22Rimfire veľmi cítiť rozostrenie, posúvanie kríza na 15m, či 25m?
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

Ak to ches len na plinkanie siel by som do puskohladu s pevnym zvacsenim a bez moznosti korekcie paralaxy. Pri puskohladoch "do 200e" totiz plati cim jednoduchsi tym "lepsi".

Na 50m sa da opakovacou (nie semi auto) malorazkou z dvojnozky spolahlivo zasahovat ciel o velkosti 1-1,5cm - potrebujes k tomu vsak puskohlad so zvacsenim aspon 24x. Vzhladom na pomerne vysoku balisticku krivku malorazkoveho streliva vyuzijes nastavitelnu paralaxu skor ako pomocku na odhadovanie vzdialenosti nez na doostrovanie kriza (pri nastreleni na 50m mam na 100m padavost 21cm - ako je to pri strelbe na premenlive vzdialenosti do 50m Ti vsak nepoviem nakolko na tieto vzdialenosti nestrielam ale ten posun je urcite aj tam). Pri tejto cenovej relacii puskohladov zabudni na spolahlive klikanie - budes muset prenasat ale do 50m mildot stupnicu nevyuzijes. Mildot navyse zvykne byvat oproti klasickemu duplexovemu krizu dost neotesany (hruby), co ti pri strelbe na 50m a viac uz moze zacat trochu vadit.
Steff
častý prispievateľ
Príspevky: 624
Registered for: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa Steff »

Pevné zväčšenie je isto výhodné kvôli kvalite obrazu, ale musel by som sa pri ňom už teraz rozhodnúť na "aký veľký terc" chcem strieľať.

Ak chcem napr trafiť jablko na 50+- a kratšiu vzdialenosť, tak aké pevné zväčšenie by bolo najvhodnejšie?

: http://www.nikon.sk/sk_SK/product/sport ... tech_specs
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

6x
..ak by si na to jablko strielal LEN na 50m a chcel by si fix povedal by som Ti 10x - toto zvacsenie by ti uz ale komplikovalo mierenie na kratsie vzdialenosti.
Steff
častý prispievateľ
Príspevky: 624
Registered for: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa Steff »

Kto strielate s puskohladom s nastavitelnou paralaxou :arrow: tocite tym kolieskom ked menite terc zo vzdialenosti 50m na 25m, alebo vidite stale dobre?

Ide mi o strelbu skor na kratke vdzialenosti :arrow: 25 - 50 (zrriedka viac) pri fixnej paralaxe 50m.
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

stef na tak kratke vzdialenosti strielaju len vzduchovkari
Steff
častý prispievateľ
Príspevky: 624
Registered for: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa Steff »

no dobre, tak si to teda neprisuniem blizsie.

ALE! ak by som chcel, tak?
dano
prispievateľ
Príspevky: 104
Registered for: 12 years 11 months

Príspevok od používateľa dano »

Steff, neboj, jedna vec je vzdialenosť terča a druhá jeho veľkosť. :) ( nebavme sa zatiaľ o poveternostných vplyvoch) Bohu žiaľ, vzhľadom na naše strelnice , nie každý má možnosť strieľať aj na väčšie vzdialenosti. No videl som už na súťaži MAO, že borci mali problém nastrieľať na 10 m :D . A ku tvojej otázke ( je to z časti individuálne od tvojho puškohľadu), ale ak máš paraxu nastaviteľnú napr. od cca. 10m, budeš musieť „ tým kolieskom točiť“ – nastaviť paralaxu.
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

dano napísal:... videl som už na súťaži MAO, že borci mali problém nastrieľať na 10 m :D ...
Strieľať sa musí v prvom rade hlavou - a poznať balistickú krivku náboja aj s prihliadnutím k motáži puškohľadu. Lebo ak mám flintu nastrelenú na 50m tak na 10m mi to ide s aktuálnym strelivom 2cm dolu - a to musím vedieť a mieriť 2cm nad :idea:
dano
prispievateľ
Príspevky: 104
Registered for: 12 years 11 months

Príspevok od používateľa dano »

Igrlik, môžem si aj „naklikať“, aj keď na túto vzdialenosť ako píšeš by som skôr „prenášal“. :D
Steff
častý prispievateľ
Príspevky: 624
Registered for: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa Steff »

Na cz455 varmint som nahodil nikon https://www.nikon.sk/sk_SK/product/spor ... -3-9x40-ao

Stredná montáž BKL 257 - nechal som si poradiť internetom. Pri nižšej by páka záveru asi už drhla o okular.
Napísať odpoveď

Návrat na "Puškohľady, ďalekohľady a kolimátory"