Kahles k624i vs. S&B PMII vs. NF atacr

elegant_goldwasser

Kahles k624i vs. S&B PMII vs. NF atacr

Príspevok od používateľa elegant_goldwasser »

Dobry deň. Ospravedlňujem sa vopred ak otvaram temu, ktora tu už bola. Som uplne fresh buduci majiteľ Sako trg42, mala by doraziť do konca roka, a rozhodujem sa, aky puskohlad by bol vhodny. Po dlhých vyhľadavaniach a recenziach sa stali mojimi favoritmi Kahles K624i, SB PMII a NF Atacr. Rad by som sa venoval strelbe na velmi dlhe vzd. A nerad by som podcenil vyber puškohľadu. Cenovo mi momentalne najlepšie vychadza Kahles. Viete mi niekto prosim poradiť pri vybere? Je eventualne dostupna optika, kvalitativne porovnateľna s horeuvedenymi puškohladmi?

Vopred ďakujem za vaše odporučania a skusenosti

Braňo
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Dátum registrácie: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Cenovo je favoritom Kahles.
Kvalitativne je na tom rovnako ako Nightforce, co sa tyka skla a mechaniky. Proti Nightforce su dve, resp. tri veci - ak to kupujes v EU, tak je absolutne cenovo mimo. Ak ho kupujes v USA a budes platit dopravu, clo a DPH, tak to v sucasnej situacii tiez nie je vyhra. Druha vec je to, ze ATACR ma niekde od 7x-7,5x maly tunel (mechanicky orezane okraje obrazu v opt. sustave), zdaleka to vsak nie je taka brutalita ako pri Schmidt&Bender. Tretia vec je servis a zarucny servis, ak to nebolo kupene cez konkretneho EU dealera/importera, tak to odmietaju vziat na zaruku (a niektori dokonca aj na plateny servis).
Schmidt&Bender PMII je prezitok, ktory tazi zo svojho mena. Bol to zaujimavy puskohlad v dobe ked bol aktualny, dnes su uz viacere firmy uplne inde. Vyrazne tunelove videnie niekde od 7x - 8x a nizsie (v zavislosti od kusu), neprakticka osvetlovacia jednotka, kvalita skla na dnesne pomery slusna, ale uz len priemerna.

Vsetko je otazka financii, mozes sa pozriet aj po Hensoldt 3,5-26x56, rozne modely od March (napr. FFP 5-40x56 alebo 3-24x52, prip. dalsie SFP), takisto aj niektore nove modely od IOR (napr. FFP 5,8-40x56 Crusader). Osobne by som sa vyhol obdobnym puskohladom od Steineru a Minoxu.

Velmi zjednodusene sa da napisat, ze ak si kupis ten Kahles, tak budes mat zrejme najlepsiu cenu (zalezi aku zlavu dokazes vytlct) a najrychlejsiu dostupnost. Servis je takisto bezproblemovy. Aktualnych majitelov Kahlesu je tu na fore viacero, mozno sa ozvu.
Používateľov profilový obrázok
Ambor
prispievateľ
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa Ambor »

Na margo toho Kahles-u:
https://youtu.be/5v2sMIQe82s
Používateľov profilový obrázok
djuri
častý prispievateľ
Príspevky: 905
Dátum registrácie: 16 years 10 months

Príspevok od používateľa djuri »

lovec, preco by si sa vyhol Steineru?
Používateľov profilový obrázok
BTV
častý prispievateľ
Príspevky: 1991
Dátum registrácie: 16 years 3 months

Príspevok od používateľa BTV »

Steinera mam (na predaj) a Kahles som mal.
osobne si myslim ze oba puskohlady su vynikajuce. Kahles ma vynikajuci ocny relief, ktory nie je citlivy na vzdialenost oka od sosovky.
Steiner ma vacsi rozsah zvacsenia a mne viac vyhuje aj ergonomia ako na kahlese (asi sila zvyku).
Sklo neviem moc porovnat, ale v sere sa mi lepsie pozeralo cez steiner ako cez kahles.
Je pravda, ze technologicky pre sportove ucely su oba modely uz trosku "zastarane" ale stale sa radia medzi spicku.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Dátum registrácie: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

djuri napísal:lovec, preco by si sa vyhol Steineru?
Mne prekazali typy (hrubky) osnov, ostrost obrazu a podanie farieb (dosledok konstrukcnych, povedzme "zjednoduseni" pri navrhu opt. sustavy).

Pre Brana - kazdy mame ine zrakove dispozicie, preto sa mozu skusenosti lisit. Nie je vsak problem prist na sutaz APSS na kilometer do Senice a poprosit majitelov roznych znaciek o moznost porovnania. To je eventualita, ktoru nemoze ponuknut ziaden obchod siroko-daleko v EU.

Nie som fanusik Kahlesu, ale chtiac-nechtiac musim uznat, ze pomer cena/vykon je viac nez zaujimavy (aj napriek netradicne umiestnenej korekcii paralaxy).

Este som zabudol na Vortex, to je tiez nieco, za co by som svoje peniaze urcite neutratil.
Z tych menej premiovych - Meopta pripravuje nieco v zmysle 5-30x56 alebo 6-30x56, avsak neviem presne ako su daleko.
elegant_goldwasser

Príspevok od používateľa elegant_goldwasser »

@Lovec, ďakujem za informacie a postrehy, nakolko sa momentalne nachadzam dlhodobo mimo SK, tak ten NF som mohol mať priamo z US, ale cena bola po prepočte stale = ako Kahles. Okrem toho bol problem presne v tej zaruke. SB sa mi zda dosť drahy ak si predstavim že za nižšiu cenu možem mať minimalne porovnateľne optiky. O optike March som nikdy nepočul, viem len že je Jap. a maju zvlaštne rozsahy zvačšenia.
Kahles mi zatial vychadza ako slušna volba, a dufam že posluži na to, na čo má. Nakolko je strelnica v Senici jedina široko-daleko, ktora umožňuje strelbu na 1000+m, tak to bude jedine miesto, kde budem optiku využivať.
Nehladiac na cenu, ale ako su na tom Premier Ret. ?


Ešte raz dik
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Dátum registrácie: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Premier Reticles v povodnej podobe sa uz nevyraba. Znacku prebrala ina firma, puskohlady v niektorych detailoch/parametroch zlepsila a inovovali dizajn. Dnes sa volaju Tangent Theta, ale dostupnost je problematicka a neexistuje servis v EU.
medonos
častý prispievateľ
Príspevky: 507
Dátum registrácie: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa medonos »

Braňo ,

Ja tiež teraz práve riešim rovnaký výber optiky , dám aj tu niečo na porovnanie .

http://precisionrifleblog.com/2014/09/1 ... s-summary/

Medzi tým vyšiel zeiss 4,8-35x 60 už som po ňom išiel ako pes po slanine ale keďže budeš mať pušku v magnume tak na 1400 m bude nepoužitelný ani s max sklonenou montážou a budeš musieť prenášať :(
Teraz má byť novinka ak sa nemýlim vortex razor 4-27x56 . Z toho porovnania čo je hore ma sklamal march ten má najvačšiu odchýlku mechaniky . Asi najlepší je ten hensoldt 3-27 ale tá cenovka je aká je , ale je to fantázia .
O tej pripravovanej meopte máte niekto nejaké info ?
elegant_goldwasser

Príspevok od používateľa elegant_goldwasser »

@Medonos, dik za link, už som sa s nim stretol davnejšie, a prave tento test mi napomohol fokusovať moje vyhľadavanie na tie prve 3 puškohľady. Hensoldt ma skutočne pre mňa nadpomer cenu. Jedna otazka mimo, sako som objednal aj s picatiny lištou, ktora ma ale 0-ovy sklon. Mohli by ste mi odporučit nejaku montaž ktora by mala sklon 20 MOA a bola by relativne jednoducho dostupna na SK? A ďaľšia otazka by bola odporučit mi miesto vhodne na nastrelenie zbrane a vynulovanie optiky, kde bude možne presne zmerat všetky parametre, potrebne neskor na zostavenie balistickych tabuliek. Je vhodne robit nastrel v zime (v interieri samozrejme)?

Dakujem :)
medonos
častý prispievateľ
Príspevky: 507
Dátum registrácie: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa medonos »

Braňo ,

Na 338 LM sa mi zdá tá picantiny originál sako/tikka dosť subtílna , minulý mesiac som si ju montoval na T3 a je to len na 4ks 3 mm skrutky + 3 čapy na obyčajnú loveckú pušku v štandatnom kalibri je to podľa mňa na hrane , na magnum by som to aspoň ja určite nedal , radšej by som riešil niečo rovno do drážok na púzdre záveru .

http://www.ballistica.cz/ballistica/esh ... -3-krouzky
millos
prispievateľ
Príspevky: 398
Dátum registrácie: 12 years 6 months

Príspevok od používateľa millos »

Medonos: S tym Zeissom veruze nebude musiet prenasat... :wink:
Neviem ci chodis strielat na Zahorie, ale v novembri ho tam uvidis, a bude mat este slusnu rezervu...a ja si ho tiez planujem osadit na dalsiu pusku.
medonos
častý prispievateľ
Príspevky: 507
Dátum registrácie: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa medonos »

Miloš ,
To je pre mňa super správa , písaný má len rozsah 130 cm čo mám aj na starom zeisse a bez sklonenej montáže som nedoklikal viac ako 800 m /308/ . Robia ho už z vačším rozsahom ? alebo je tam aretácia kvôli tej asv a tá sa to nastaviť na 260 ?
elegant_goldwasser

Príspevok od používateľa elegant_goldwasser »

@Medonos, Sako ma v ponuke 2 picatinny rails, jedna subtilna a jedna 225mm dlha a 21mm hruba, uchytava sa 3 skrutkami z boku na existujuce dražky na kryte uzaveru. Ref. čislo je S151W231. Tak dufam že to bude postačujuce. Pozeral som aj ten ich system optilock ale moc sa mi neposdava. Budem musieť zohnat niečo lepšie s 20-30MOA naklonom.
Používateľov profilový obrázok
BTV
častý prispievateľ
Príspevky: 1991
Dátum registrácie: 16 years 3 months

Príspevok od používateľa BTV »

44,4 MOA pre Sako TRG:

http://spuhrwebshop.com/en/trg/
Napísať odpoveď

Návrat na "Puškohľady, ďalekohľady a kolimátory"