Spektiv

inspiring_bardeen

Spektiv

Príspevok od používateľa inspiring_bardeen »

Uvazujem o kupe priameho spektivu. Ucel by mal byt lov nie sportova strelba, z toho vyplyva pozorovanie za zhorsenych svetelnych podmienok, hmla, dazd, snezenie, v lete moire (tetelenie vzduchu), atd... Okular by mal mat zvacsanie variabilne, povedzme nieco medzi 20 - 60x. Poradite mi ? Vdaka.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5148
Dátum registrácie: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Napoveda: Priatel na telefone, zajtra poobede :wink:
inspiring_bardeen

Príspevok od používateľa inspiring_bardeen »

Igor vdaka za ochotu. Dostal som od jedneho znameho ponuku na jeho 3/4 roka stary spektiv meopta s1 75, komplet s dvoma okularmi s 30x a s variablom 20-60x, brasnou, fotoadapterom za 550 EUR. On je fotograf a chce si kupit nieco s FL sklom. Cez vikend budem testovat :-)
Používateľov profilový obrázok
TURBIAK
častý prispievateľ
Príspevky: 2007
Dátum registrácie: 16 years 3 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa TURBIAK »

mas tu Meoptu model z ED sklom ???
inspiring_bardeen

Príspevok od používateľa inspiring_bardeen »

Bohuzial to neni APO model :(. Na pozorovanie by nemala mat velky vplyv chromaticka aberacia...
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5148
Dátum registrácie: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Ziaden problem....ked budes chciet vymenit, ozvi sa.
inspiring_bardeen

Príspevok od používateľa inspiring_bardeen »

Tak este to nemam kupene Zatial prebehne len testovacia faza.. ak sa mi to nebude pacit tak vezmem nieco ine... Precital som pomerne vela recenzii, a zda sa mi ze najviac chvalia Leica Televid ale 100k je uz trochu moc za spektiv

update:

par poznatkov z dnesneho testovania, sedel som dnes rano na posede od
3:45:

- rozlisovacia schopnost za sera velmi slaba, dokonca aj na minimalnom zvacseni 20x som od cca 4:15 - 4:30 prakticky nic nevidel, neviem ci by som bol shopny rozoznat gombickara od srny.

- sikmy spektiv mi vobec nesedi, mozno je to otazka zvyku, ale provotny dojem nebol moc pozitivny. Mozno na sportovu strelbu je to v pohode, ale na pozorovanie zveri nic moc...

- pre mna ako cloveka co nosi okuliare sa mi zdala vzdialenost vystupnej pupily dost mala. nic na co by sa nedalo zvyknut, ale rozhodne sa to neda porovnat s mojim geovidom.

+ prekvapivo velmi lahky spektiv, brasne je vyborne vymyslena, poskytuje dostatocnu ochranu pri neopatrnom zaobchadzani, co moze nastat ak clovek trpi tzv. "polovnickou horuckou"

Este potestujem dnes vecer a zajtra rano, a na zaklade toho sa rozhodnem ci spektiv kupim, alebo posetrim na nieco kvalitnejsie....

Ak mate podobne skusenosti tak napiste do tohoto threadu, pripadne Vase skusenosti kludne aj s inymi znackami. Diky.
Používateľov profilový obrázok
TURBIAK
častý prispievateľ
Príspevky: 2007
Dátum registrácie: 16 years 3 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa TURBIAK »

No tak nikde nie je napisane ze mas dat 100k slovenskemu obchodnikovi,, podpor USA alebo UK :)
mimo trochu ako daleko ti meria Geovid ? 1200 m max?
inspiring_bardeen

Príspevok od používateľa inspiring_bardeen »

Rozhodol som sa ze meoptu nevezmem a radsej posetrim na kvalitnejsie sklo. Na optics planet maju televida 82 za 3995 $ :-), kazdopadne je to viac nez som momentalne ochotny investovat.

Ten geovid mi najviac zmeral auto na cca 1350 m presne si uz nepamatam... Tak daleko obvykle nemeriam pre mna je najpodstatnejsie presne urcenie vzdialenosti do 400m. Lisku zmeriam bez problemov na 500m, srnca aj na 700m. Na vacsiu vzdialenost je uz pomerne problematicke umiestnit stvorcek na tak maly ciel. Vyborna je funkcia SCAN, ked si velmi rychlo niekolko krat premeriam ciel a mozem sa spolahnut na vysledok.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Dátum registrácie: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

kiki: To je rozumne rozhodnutie, ako sa vravi - kto lacno kupi, dvakrat kupi... Dolezite je aj si ich podla moznosti niekde vyskusat/porovnat (dobre sa to da napr. na IWA a podobnych vystavach, kde lahko prebehnes od stanku k stanku, a porovnas si napr. Zeiss, Swaro, Nikon, Leicu, a Kowu). Kazdy mame trochu ine oci, a aj ked porovnania a testy (pokial su objektivne spravene) su relevantne pri rozhodovani, pozriet sa vlastnymi ocami je tiez dolezite (a objednat ho uz potom mozes napr. aj u lovca :wink:.

U nas bohuzial moc obchodov kde by sa dalo spravit nejake porovnanie pozorovakov/optik aspon par znaciek neni, najblizsie su v Prahe a Viedni, ale aj tam je ten vyber biedny.

Mna osobne tie nove Kowy moc neohurili, a ceny Zeissa a Swara su podla mna trochu (dost) prehnane (hlavne ked clovek zvazi celkovu cenu vratane par okularov, atd.). Ja mam doma pozorovakov viacero (dokonca aj jeden Schmidt&Bender, co je dost unikat), ale najcastejsie pouzivam Nikon a ten by som Ti aj odporucal na zvazenie/porovnanie. Nikon patri medzi spicku (podla mna su momentane na spici fluoritove Kowy, potom Nikon EDG, potom Leica, Nikon ED, Swaro a Zeiss, a potom Pentax a ostatni... pricom Meopta je niekde hooodne vzadu).

Nikon ma siroky vyber pozorovakov (vsimni si kolko spickovych fotografov pouziva ich tele-objektivy a pozorovaky), a ten moj vysiel cenovo uplne super (kedze zrovna vyslo nove EDG, posledna generacia FieldScopov ED82mm sla o 50% cenovo dolu a okulary boli skoro zadarmo...). Sam som robil vela testov rozlisenia, a aj ked samozrejme ED82 je o malicko horsi nez Meade ETX125 (co je moj 'referencny' pozorovak - spickovy ale velke/tazke/citlive/... 'delo'), ten rozdiel je uplne minimalny, a s ED82 vidim diery v papieri hoooodne daleko... (odporucam k nemu 20-75x zoom a 30x Wide Angle okular a 75x Wide Angle okular - okulary s pevnym zvacsenim maju menej skiel=lepsie rozlisenie nez zoom okular). Cenovo u nas by este mohol byt zaujimavy aj Pentax (ci uz stovka alebo niektory z tych mensich), a ten moze pouzivat aj kvalitne hvezdarske okulary (odporucam popozerat fora birdwatcherov - to su maniaci do pozorovakov a diskusie tam neberu konca kraja :-)

Kazdopadne v pomere cena/kvalita je momentalne z tych strednych jeden z naj (alebo uplne naj) podla mna Nikon ED50, cenovo vychadza velmi dobre (hlavne vonku), je kompaktny a lahky, a sklo ma ozaj vyborne, cize podla mna stoji za zvazenie.


Drzim palce pri vybere,

Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Dátum registrácie: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Doplnim - aktualne sa na 'spicu' velkych pozorovakov dostal novy Zeiss Diascope 85mm, ma vyborny rozsah (20-75x), spickove sklo (v testoch rozlisenia momentalne vedie), a zaujimavy system dvojiteho zaostrenia (nahrubo aj doladenie bez zmeny polohy ruky).

Na IWA som sa s nim chvilu hral, ale z tej haly sa moc daleko pozerat nedalo (navyse Zeiss mal stanok tak nestastne v rohu), takze tazko posudit osobne, ale ten system zaostrovania sa mi pozdaval a sklo je ozaj spickove. Cena je primerana (za morom cca $3K aj s okularom).

Obrázok


A ak spominame Geovidy, maju dalsieho konkurenta, a tentokrat to je ozaj tvrda konkurencia - nove Steinery 10x50 Military LRF (dosah cca 1,500m, cena za morom okolo $2K, cize cca o stvrtinu lacnejsie nez Geovidy)

Obrázok

Oboje krasne hracky, uz len vyhrat loteriu... :lol:


Gunslinger
inspiring_cartwright

Príspevok od používateľa inspiring_cartwright »

Prosím o radu,

viete mi niekto poradiť "pozorovací ďalekohľad" čisto na účel športovej strelby, ktorý by mi bol nápomocný rozpoznať diery po 7,62 na vzdialenosť 300 až 500 metrov za štandardnej viditelnosti?

Vopred ďakujem a prajem Všetkým Veselé Vianoce :-)
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Dátum registrácie: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

whiskers: Co presne myslis tym 'standardna viditelnost' a aky mas cenovy strop? Moj nazor som napisal o dva prispevky vyssie, kazdopadne to co spominas zalezi hlavne od pocasia a od tercov. Ak mas mirage neuvidi diery na 300m ani ten najlepsi spektiv, a naopak, ak mas dobre podmienky a dobre terce, mozes vidiet aj 7,62kove diery na kilometer (priklad - na poslednej sutazi na kilometer som vcelku dost zasahov v bielom videl).


Gunslinger
inspiring_cartwright

Príspevok od používateľa inspiring_cartwright »

Gunslinger: dakujem za reakciu :-). samozrejme som si precital tvoje predchadzajuce prispevky. povazujem ich za vycerpavajuce. ako standardne podmienky som myslel: strelba na strelnici ak podmienky su znesitelne pre zabavnu strelbu, nie pre trapenie sa. teda denne svetlo, slnecno, pod mrakom alebo aj prechdny dazd. samozrejme nie hmla, svetlo alebo sero pokial strelec este usudi ze terc ako tak vidi. mirage (rozumiem tomuto pojmu ze sa jedna o chvenie obrazu z dovodu ohrevu vzduchu tesne nad zemou, ale neviem ci je to tak spravne) je asi prekazka pre akykolvek dalekohlad, povazujem to teda za extrem, nie za standard. vies, ide mi vlastne o to aby mi niekto povedal: kup kvalitny variabil 20-60x50 a uvidis jasne aj dieru 7,62 na 500 metrov, alebo nieco v tomto duchu. pri takomto zvacsini uvidis dieru jasne na taku vzdialenosť, na taku vzdialenost uz potrebujes take zvacsenie ... a tak. a este musim povedat ze som vcelku slaby na oci. strielam so Sidewinderom 4-16x50 a zial, pri 16x vidim na 100m diery v bielom ale uz ich nerozoznam v ciernom. Mozno je to tak normalne a ze ziaden dalekohlad to takto nedokaze...v tom pripade by som prijal radu od zkusenejsieho aby som sa zbytocne nenahanal za chimerou. pod jasným videním diery si predstavujem nieco podobné ako ked strielam s kratkou na 25m a na palposte je dalekohlad a ked do neho kuknem tak mi celý obraz vyplna plocha terca a ja vidim krasne vsetko :-). ale tu predpokladam ze by som uz chcel asi privela na 500m. takto "dobre" by som to chcel vidiet na 300m a na 500m by som uz prijal aj trochu "neistoty" :-) ale vzdy lepsie ako bezat furt 500m niekam sa kuknut.
financny strop nemam nejako presne ohraniceny. ale nie som maniak na "dokonalosť" a tiež nerad by som vyhodil peniaze za totalny sunt. hladam rozumnu kvalitu/vykon za rozumnu cenu ...
mozno sa niekto pousmeje nad tym co som tu popisal a povie si ...zase jeden naivny c.... , ale mozno mi aj niekto poradi a rozdeli sa o skusenost.
vopred dakujem a este raz Stastne a vesele vsetkyyyyyyyym
shot
prispievateľ
Príspevky: 173
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa shot »

Vnímam to rovnako, ako Whiskers. Takže sa teším na odpoveď.
Napísať odpoveď

Návrat na "Puškohľady, ďalekohľady a kolimátory"